Μερικές ερωτήσεις για Hosting - Reseller vs VPS

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 25 Ιαν 2010 23:00

Καλησπέρα,

Μέχρι στιγμής έχω διάφορα domains τα οποία πρόσφατα περιόρισα σε δύο εταιρείες hosting (μία στην Αμερική και μία στην Αγγλία). Σκέφτομαι εδώ και καιρό να κάνω ένα reseller account ή να νοικιάσω έναν VPS ώστε να τα μαζέψω όλα σε έναν server για να μοιράζονται τα resources του και το bandwidth και να μπορώ να τα διαχειρίζομαι πιο εύκολα.

Θα ήθελα να μάθω μερικές πληροφορίες για τη διαφορά μεταξύ ενός reseller account κι ενός VPS. Απ'ότι κατάλαβα η κύρια διαφορά είναι ότι στη λύση του VPS έχω πλήρη πρόσβαση στον server και στις ρυθμίσεις του. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν στην περίπτωση του VPS πρέπει να κάνω εγώ όλες τις εγκαταστάσεις και αναβαθμίσεις σε php,mysql κλπ, ή αν μπορώ να επιλέξω να τις κάνει η εταιρεία για 'μένα, κάτι που απ'ότι είδα γίνεται ούτως ή άλλως στην περίπτωση του reseller account.

Συγχωρήστε με και διαφωτίστε με παρακαλώ αν τα έχω μπερδέψει τελείως μια κι είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με κάτι πιο advanced από τα απλά πακέτα hosting.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 25 Ιαν 2010 23:09

An epilekseis managed VPS tha se voithisei o provider me to management.

An kai ena managed VPS apo kalo provider sou prosferei perisoteri asfalia i timi einai megaliteri apo ta reseller paketa.

An i tsepi sou to sikwnei pigene gia managed VPS an oxi... reseller.

Kalo einai prin kaneis signup na stileis tis erotiseis sou stoys providers pou tha epilekseis.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 26 Ιαν 2010 00:13

Figaro έγραψε:An epilekseis managed VPS tha se voithisei o provider me to management.
Aν και θα τους ρωτήσω, το "Managed Linux VPS" που βλέπω σε μία εταιρεία πιστεύεις ότι είναι αυτό που λες, ή πρέπει να γράφει και κάτι πιο συγκεκριμένο εκτός από managed;

Για να καταλάβω, ο managed VPS θα είναι ακριβώς όπως τα απλά hosting πακέτα (αναφορικά με τα updates κλπ) απλά θα έχω και root πρόσβαση ώστε να αλλάξω/εγκαταστήσω κάτι extra που χρειάζομαι;
Figaro έγραψε: An kai ena managed VPS apo kalo provider sou prosferei perisoteri asfalia i timi einai megaliteri apo ta reseller paketa.
Περισσότερη ασφάλεια σε σχέση με τι;
Figaro έγραψε: Kalo einai prin kaneis signup na stileis tis erotiseis sou stoys providers pou tha epilekseis.
Αυτό είναι σίγουρο.

Έχεις να προτείνεις κάποια εταιρεία; Προτιμώ από εξωτερικό (Αγγλία ή Αμερική) μια και το μεγαλύτερο ποσοστό των επισκεπτών στα sites και στις εφαρμογές που θα στηθούν πάνω του είναι (και θα είναι) από το εξωτερικό.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 26 Ιαν 2010 01:09

Sinithos anaferonte san Managed VPS i Fully Managed VPS.

Asfalia.. epidi den tha iparxoun site allwn sto server sou, vazeis mono ta dika sou.
Opote kai poli ligoteres oi pithanotites na iparxoun outdated scripts, ktlp.

An se endiaferei apo US.. des servint.com, knownhost.com kai wiredtree.com.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 26 Ιαν 2010 01:28

Οκ, ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

Αν κάποιος έχει να προτείνει κι άλλες εταιρείες (θα το ψάξω αρκετά πριν κάνω την κίνηση) ας το κάνει.

Άβαταρ μέλους
3dViRuS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 3dViRuS » 29 Ιαν 2010 23:56

burNMind έγραψε:Καλησπέρα,

Μέχρι στιγμής έχω διάφορα domains τα οποία πρόσφατα περιόρισα σε δύο εταιρείες hosting (μία στην Αμερική και μία στην Αγγλία). Σκέφτομαι εδώ και καιρό να κάνω ένα reseller account ή να νοικιάσω έναν VPS ώστε να τα μαζέψω όλα σε έναν server για να μοιράζονται τα resources του και το bandwidth και να μπορώ να τα διαχειρίζομαι πιο εύκολα.

Θα ήθελα να μάθω μερικές πληροφορίες για τη διαφορά μεταξύ ενός reseller account κι ενός VPS. Απ'ότι κατάλαβα η κύρια διαφορά είναι ότι στη λύση του VPS έχω πλήρη πρόσβαση στον server και στις ρυθμίσεις του. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν στην περίπτωση του VPS πρέπει να κάνω εγώ όλες τις εγκαταστάσεις και αναβαθμίσεις σε php,mysql κλπ, ή αν μπορώ να επιλέξω να τις κάνει η εταιρεία για 'μένα, κάτι που απ'ότι είδα γίνεται ούτως ή άλλως στην περίπτωση του reseller account.

Συγχωρήστε με και διαφωτίστε με παρακαλώ αν τα έχω μπερδέψει τελείως μια κι είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με κάτι πιο advanced από τα απλά πακέτα hosting.

Ευχαριστώ.
vps γενικοτερα σημαινει μεγαλυτερο access αλλα και μεγαλυτερες ευθυνες

για μενα περισσοτερο ρολο θα επαιζε το ποσα site πρεπει να φιλοξενισω εκει και αν εχω προοπτικες στο να μπουνε και αλλα μεσα η οχι
θελω να πω δλδ πως για 10-20 site πχ δεν αξιζει να πας σε vps αλλα καλυτερα να επιλεξεις το resseler για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο....
βεβαια αν εχεις την προοπτικη να αρχισεις να περνας και αλλα ή θες να αρχισεις να μπαινεις λιγο στην φιλοσοφια του να μαθεις και να διαχειριζεσαι εναν σερβερ τοτε ναι θα επελεγα οχι vps (γιατι οσα και να εχω δοκιμασει λογω του οτι μοιραζεσαι το μηχανημα σερνονται ) θα πηγαινα σε ενα μικρο dedicated server και θα αρχιζα να σκαλιζω πραγματα για να μαθω....
ολα αυτα βεβαια που σου λεω ειναι υποθετικα γιατι αν ηταν πελατες σου τα σιτε που εχεις μεσα τοτε αυτο θα ηταν προβλημα οποτε θα επρατα και αναλογως....
ουσιαστικα η αποφαση αυτη ειναι καθαρα δικη σου :)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 30 Ιαν 2010 00:41

3dViRuS έγραψε: vps γενικοτερα σημαινει μεγαλυτερο access αλλα και μεγαλυτερες ευθυνες

για μενα περισσοτερο ρολο θα επαιζε το ποσα site πρεπει να φιλοξενισω εκει και αν εχω προοπτικες στο να μπουνε και αλλα μεσα η οχι
θελω να πω δλδ πως για 10-20 site πχ δεν αξιζει να πας σε vps αλλα καλυτερα να επιλεξεις το resseler για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο....
βεβαια αν εχεις την προοπτικη να αρχισεις να περνας και αλλα ή θες να αρχισεις να μπαινεις λιγο στην φιλοσοφια του να μαθεις και να διαχειριζεσαι εναν σερβερ τοτε ναι θα επελεγα οχι vps (γιατι οσα και να εχω δοκιμασει λογω του οτι μοιραζεσαι το μηχανημα σερνονται ) θα πηγαινα σε ενα μικρο dedicated server και θα αρχιζα να σκαλιζω πραγματα για να μαθω....
ολα αυτα βεβαια που σου λεω ειναι υποθετικα γιατι αν ηταν πελατες σου τα σιτε που εχεις μεσα τοτε αυτο θα ηταν προβλημα οποτε θα επρατα και αναλογως....
ουσιαστικα η αποφαση αυτη ειναι καθαρα δικη σου :)
Τα sites αυτή τη στιγμή θα είναι περίπου δέκα, αλλά σύντομα υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να αυξηθεί ο αριθμός τους. Αποφάσισα να επιλέξω Managed VPS για να έχω τη σιγουριά του να το στήσει, να κάνει τα updates και να μου παρέχει το support που χρειάζομαι η ίδια η εταιρεία κι εγώ να έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω διάφορα πράγματα αν χρειαστεί ώστε να ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που κάποια στιγμή αποφασίσω να περάσω σε dedicated.

Όσο για τον "μικρό" dedicated, η διαφορά στην τιμή είναι χαοτική για να το δοκιμάσω καν βάση των σημερινών αναγκών μου.

Αυτό που λες για την ταχύτητα δε μου φαίνεται λογικό γιατί και στο reseller shared είναι (όπως το απλό hosting) και μάλιστα χωρίς να έχεις Guaranteed RAM. Κάνω κάποιο λάθος;

Άβαταρ μέλους
3dViRuS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 3dViRuS » 30 Ιαν 2010 01:31

κοιτα εγω αν πηγαινα σε reseller θα πηγαινα σε μια εταιρια σαν την http://www.hostnine.com που σου παρεχει τα σιτε σου σε πολλους servers και εχεις οτιδηποτε panel διαχειρησης χρειαστεις (cpanel billing για τους πελατες σου κτλ )πραγμα που για να τα εχεις σε ενα vps προφανως θα πρεπει να τα πληρωσεις και αφετερου θα πρεπει να τα ξερεις να τα στησεις και να τα υποστηριζεις μονος σου με οτι συνεπαγεται αυτο. (η εταιρια που θα σου δωσει ενα vps δεν νομιζω να το κανει free)
απλα ειναι μια προσωπικη αποψη και τιποτα αλλο και οπως σου ειπα η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 30 Ιαν 2010 03:01

3dViRuS έγραψε:κοιτα εγω αν πηγαινα σε reseller θα πηγαινα σε μια εταιρια σαν την http://www.hostnine.com που σου παρεχει τα σιτε σου σε πολλους servers και εχεις οτιδηποτε panel διαχειρησης χρειαστεις (cpanel billing για τους πελατες σου κτλ )πραγμα που για να τα εχεις σε ενα vps προφανως θα πρεπει να τα πληρωσεις και αφετερου θα πρεπει να τα ξερεις να τα στησεις και να τα υποστηριζεις μονος σου με οτι συνεπαγεται αυτο. (η εταιρια που θα σου δωσει ενα vps δεν νομιζω να το κανει free)
απλα ειναι μια προσωπικη αποψη και τιποτα αλλο και οπως σου ειπα η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.
Το reseller account το εκλαμβάνω σα να έχεις απλά πολλά shared hosting accounts μαζεμένα σε ένα menu διαχείρησης. Δε σου παρέχει κάποια minimum resources του server που θα είναι standard δικά σου, οπότε λογικά το VPS πακέτο είναι καλύτερο (θεωρητικά) σε απόδοση.

Οι πρώτες εταιρείες που επικοινώνησα ήταν οι δύο που ήδη κάνουν το hosting των sites μου. Η μία δεν παρέχει VPS, ενώ η δεύτερη που παρέχει, στο managed πακέτο της περιλαμβάνει δωρεάν την εγκατάσταση και το support του server και με μικρή extra μηνιαία χρέωση και το cPanel, οπότε μου φαίνεται καλή λύση. Τα χαρακτηριστικά εδώ.

Anyway, εννοείται πως η τελική απόφαση είναι δική μου αλλά θέλω να ακούσω τις γνώμες όσων περισσότερων ατόμων γίνεται (που φυσικά να έχουν εμπειρία με το θέμα) γιατί εγώ δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία. :)

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 30 Ιαν 2010 11:44

Μην βάλεις Cpanel σε VPS με ram <512MB

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 30 Ιαν 2010 12:06

Καλημέρα,

Το cPanel VPS Optimized 2 χρησιμοποιεί συνολικά 94ΜΒ RAM οπότε μπορεί να μπει και σε VPS < 512MB αν δεν υπάρχουν πολλά accounts που απαιτούν μνήμη.

http://www.cpanel.net/products/cpanelwh ... mized.html
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 30 Ιαν 2010 15:41

gvard έγραψε:Καλημέρα,

Το cPanel VPS Optimized 2 χρησιμοποιεί συνολικά 94ΜΒ RAM οπότε μπορεί να μπει και σε VPS < 512MB αν δεν υπάρχουν πολλά accounts που απαιτούν μνήμη.

http://www.cpanel.net/products/cpanelwh ... mized.html
Τι εννοείς "πολλά accounts που απαιτούν μνήμη"; Αναφέρεσαι στα διάφορα cPanel accounts που μπορεί να λειτουργούν ταυτόχρονα ή για τη μνήμη που απαιτεί το κάθε site που θα φιλοξενείται;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 30 Ιαν 2010 15:46

Mnimi pou apetei to kathe site/script pou exeis.

Pantws apo prosopiki empiria .. gia dinamikes selides xwris na exoun poli traffic... 512MB gia cPanel VPS einai ligo.
768 - 1GB gia na eisai ok.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 30 Ιαν 2010 16:05

Figaro έγραψε:Mnimi pou apetei to kathe site/script pou exeis.

Pantws apo prosopiki empiria .. gia dinamikes selides xwris na exoun poli traffic... 512MB gia cPanel VPS einai ligo.
768 - 1GB gia na eisai ok.
Για πόσες σελίδες μιλάς, τι είδους (μερικά custom db queries?, open-source CMS?) και ένα παράδειγμα για traffic;

Αλήθεια, υπάρχει κάποιο tool που να μπορώ να χρησιμοποιήσω για να μετρήσω τις απαιτήσεις σε μνήμη κάποιας σελίδας;

Επίσης, το Guaranteed RAM δε σημαίνει ότι είναι το minimum που μπορείς να έχεις σε μία δεδομένη στιγμή;

Τέλος, μήπως τα 768ΜΒ-1GB είναι υπερβολικά; Το λέω επειδή για παράδειγμα βλέπω στο πακέτο της εταιρείας που έδωσα πριν ότι το max guaranteed που παρέχουν είναι 640ΜΒ

viatherm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viatherm » 28 Ιαν 2012 23:08

Καλησπέρα βλέπω στο cpanel οτι εχει 2 προϊόντα :

cPanel/WHM $425.00 per license για 1 χρόνο
cPanel/WHM VPS Optimized2 $200.00 per installation για 1 χρόνο

τι διάφορα έχουν ;
Και μπαίνουν σε Dedicated πακέτα ;
Στο cPanel/WHM VPS Optimized2 ειναι ανα χρονο (αφου λεει ανα εγκατασταση) ;

Ευχαριστω
Μην το πετάς...www.xariseto.gr !!!