Τι αξία έχει αν κάποιος είναι 1ος στη google η στην 10 σελ.;

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
zoomm

Δημοσίευση από zoomm » 27 Ιαν 2010 15:54

Connor MacLeod έγραψε:
Τι αξία έχει αν κάποιος είναι πρώτος στη google η στην 10 σελίδα;
Τεραστια!!! Εγω πχ, ποτε δεν κοιταω πιο πισω απο την δευτερη σελιδα.

Πρωτη, άντε και το πολυ δευτερη..
Δεν είναι έτσι τα πράγματα, άλλο η βόλτα στα καταστήματα και άλλο χρειάζομαι ένα προϊόν τώρα.

zoomm

Δημοσίευση από zoomm » 27 Ιαν 2010 15:57

pagman έγραψε:
zoomm έγραψε:Θα με βγάλεις και μένα στην google; Θα με βγάλεις με αυτή την λέξη στην πρώτη σελίδα της google; Πως το κάνεις αυτό να βγαίνει στη πρώτη σελίδα στη google;
Και ρωτώ:
Και αν είναι πρώτος στη google αλλά ο ανταγωνιστής του είναι στην 10 σελίδα της google δεν θα τον βρουν;
Αν το προϊόν/υπηρεσία που βρίσκετε στην 10 σελίδα είναι καλύτερο από του πρώτου λέτε να μην το βρουν;
Τελικά τι αξία έχει το SEO αν το προϊόν δεν είναι αυτό που ζητά ο αγοραστής;

Πιστεύω ότι για να έχουμε επιτυχία πρέπει πρώτα να μάθουμε να γράφουμε ελληνικά στους υπολογιστές, να δημιουργήσουμε ένα προϊόν/υπηρεσία ώστε να μπορεί να πουληθεί η να προβληθεί στο internet και τελευταίο να γίνει η προώθηση του στο Internet.

Φυσικά και έχει μεγαλύτερη αξία να είσαι στην 1η σελίδα αντί για τη 10η... Από προσωπική πείρα βλέπω πως όταν ψάχνω κάτι συνήθως κοιτάω την πρώτη, το πολύ τη δεύτερη σελίδα στο 90% των περιπτώσεων. Αν κάποια ανταγωνιστικά προϊόντα ή υπηρεσίες προσφέρουν παρόμοια χαρακτηριστικά και είναι μέσα στα standards που ψάχνω δεν θ' ασχοληθώ πολύ παραπάνω από το να τσεκάρω τα πρώτα links και πιθανότατα δεν θα φτάσω στη 10η σελίδα σχεδόν ποτέ.

Το SEO έχει σημαντική αξία όταν πρόκειται για παρόμοια προϊόντα ή υπηρεσίες και σ' αυτή την περίπτωση οι περισσότεροι δεν ασχολούνται περισσότερο αν βρουν γρήγορα κάτι που καλύπτει σε μεγάλο ποσοστό τις ανάγκες τους. Και τέλος ναι πιστεύω ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν θα το βρουν το προϊόν της 10ης σελίδας ακόμη κι αν είναι καλύτερο από εκείνο της πρώτης, άρα θ' αγοράσουν το πρώτο.
Συμφωνώ απόλυτα στα περισσότερα….αλλά αν το προϊόν που θέλω είναι στην δεκάτη σελίδα εγώ θα πήγαινα …γιατί έτσι κι’ αλλιώς το πρώτο δεν θα μου έκανε.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Ιαν 2010 16:17

Το καλύτερο για να μη βγάζει δέκα σελίδες είναι να μάθουν οι χρήστες πως να ψάχνουν.
Όταν μάθουν δύσκολα θα φτάνουν στις 10 σελίδες για να βρουν ένα συγκεκριμένο προϊόν.
Εδώ πέφτει τόση ασχετοσύνη (άντε και βαρεμάρα από μερικούς) που αντί να γράφουν το URL στο διεύθυνση το ψάχνουν στην google ...

zoomm

Δημοσίευση από zoomm » 27 Ιαν 2010 16:33

dimsis έγραψε:Το καλύτερο για να μη βγάζει δέκα σελίδες είναι να μάθουν οι χρήστες πως να ψάχνουν.
Όταν μάθουν δύσκολα θα φτάνουν στις 10 σελίδες για να βρουν ένα συγκεκριμένο προϊόν.
Εδώ πέφτει τόση ασχετοσύνη (άντε και βαρεμάρα από μερικούς) που αντί να γράφουν το URL στο διεύθυνση το ψάχνουν στην google ...
Πιστεύω ότι το seo δεν είναι τίποτα άλλο από το να μαντέψεις πως θα κάνει αναζήτηση ο χρήστης.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 27 Ιαν 2010 16:36

εγω μαντευω οτι ο χρηστης θα κανει αναζητηση με τα keywords "london flights", βγες πρωτος...
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

zoomm

Δημοσίευση από zoomm » 27 Ιαν 2010 16:44

free3yourmind έγραψε:εγω μαντευω οτι ο χρηστης θα κανει αναζητηση με τα keywords "london flights", βγες πρωτος...
Για "london flights" δεν θα έμπαινα στον κόπο να το κάνω για 2400 αναζήτησεις το μήνα. Μου έδωσες όμως μια ιδέα για "flights". Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zoomm την 27 Ιαν 2010 17:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 27 Ιαν 2010 16:49

αυτο που εγραψες "Πιστεύω ότι το seo δεν είναι τίποτα άλλο από το να μαντέψεις πως θα κάνει αναζήτηση ο χρήστης" ειναι μονο για την Ελλαδα?

london flights - 1500000 αναζητησεις παγκοσμιως
london flight - 3350000 αναζητησεις παγκοσμιως
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

zoomm

Δημοσίευση από zoomm » 27 Ιαν 2010 16:59

free3yourmind έγραψε:αυτο που εγραψες "Πιστεύω ότι το seo δεν είναι τίποτα άλλο από το να μαντέψεις πως θα κάνει αναζήτηση ο χρήστης" ειναι μονο για την Ελλαδα?

london flights - 1500000 αναζητησεις παγκοσμιως
london flight - 3350000 αναζητησεις παγκοσμιως
Είπαμε ότι η google είναι χαζή μέχρι ένα σημείο αλλά όχι τελείως…

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 27 Ιαν 2010 19:15

Με πολύ απλά λόγια.

Ψηλό Position = Μεγαλύτερο conversion.

Ο χρήστης ΒΑΡΙΕΤΑΙ να ψάξει μακρία, τον πρώτο σύνδεσμο πολλές φορές τον ανοίγουμε ακόμη και χωρίς λόγο...

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από changlee » 27 Ιαν 2010 22:02

scoobby έγραψε:...οντως εαν ειναι καλυτερο το προιον αργα η γρηγορα θα βρεθει στην πρωτη σελιδα...
Συμφωνώ απόλυτα. Γιατί στο SEO δεν περιλαμβάνεται μόνο η SEO friendly ανανέωση του ιστότοπού μας αλλά και το ουσιαστικό περιεχόμενο.

Να πω την αλήθεια, το Google σήμερα προσέχει πρώτα το καλό περιεχόμενο (από το avg time on site) και μετά από τον ωραίο και SEO τρόπο παρουσίασής του.

:D
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

PascM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PascM » 31 Ιαν 2010 03:26

...γιατί βάζουμε google και SEO μαζί ;

Από ότι βλέπω οι αναζητήσεις έχουν να κάνουν με το περιεχόμενο και αυτό τελικά οι μηχανές το βρίσκουν και το καταγράφουν ακόμη και χωρίς SEO ή SEF.

Είναι σημαντικό να είσαι 1ος στις αναζητήσεις του προϊόντος σου καθώς έτσι καταφέρνεις να πουλάς το προϊόν σου όποιο και αν είναι αυτό.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 31 Ιαν 2010 10:14

zoomm έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε:
Τεραστια!!! Εγω πχ, ποτε δεν κοιταω πιο πισω απο την δευτερη σελιδα.

Πρωτη, άντε και το πολυ δευτερη..
Δεν είναι έτσι τα πράγματα, άλλο η βόλτα στα καταστήματα και άλλο χρειάζομαι ένα προϊόν τώρα.
Εγω λεω τι κανω εγω σαν απλός χρήστης οταν ψάχνω είτε πληροφορίες για ενα προιόν το οποιο θέλω να αγοράσω, είτε για υπηρεσίες, είτε για εγγικλοπεδικές γνωσεις αν ψαχνω κατι αντιστοιχο.

και φανταζομαι το κάνουν και αλοι...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης