Ελληνικά ή Αγγλικά

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Ελληνικά ή Αγγλικά

Δημοσίευση από Black_Elk » 27 Ιαν 2010 12:02

Πρώτο μου μύνημα εδώ και ζητάω βοήθεια / απόψεις :) Μεταφράζω ένα πρόγραμμα για affiliate marketing στα Ελληνικά και είμαι πολύ σκεπτικός ως το τι μπορεί ή πρέπει να μεταφραστεί στα Ελληνικά. Δηλαδή το CTR ή Pay Per Lead θα το μεταφράζετε στα Ελληνικά? Εάν ναι πως? Μήπως είναι καλλύτερα η ορολογία να είναι στα Αγγλικά και οι γενικοί όροι στα Ελληνικά? Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα την γνώμη σας.

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Ελληνικά ή Αγγλικά

Δημοσίευση από inBlogger » 27 Ιαν 2010 12:34

Προτείνω να χρησιμοποιήσεις όλους τους όρους όπως CTR etc. στα αγγλικά και να παραθέσεις ένα "λεξικό-ορολόγιο" όπου θα εξηγείς τι σημαίνει το καθένα.
Κάποιοι όροι είναι σίγουρα κατανοητοί μόνο στα αγγλικά και αυτό θεωρώ πως είναι αποδεκτό απο του χρήστες που θα το δουν.
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Ελληνικά ή Αγγλικά

Δημοσίευση από scoobby » 27 Ιαν 2010 12:35

αφου το μεταφραζεισ μεταφρασε το ολο και σε παρενθεσεις βαλε τους δημοφιλεις ορους (ctr) και τα λοιπα...

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Ελληνικά ή Αγγλικά

Δημοσίευση από Black_Elk » 27 Ιαν 2010 13:14

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. scooby αυτό που λες είναι καλή ιδέα αλλά δύσκολο να γίνει για πρακτικούς λόγους - καθώς θα απαιτηθεί ανασχεδιασμώς των menu και άλλων γραφικών.
inBlogger ενώ θα συμφωνήσω επίσης μαζί σου ο προβληματισμός μου είναι ότι οι χρήστες που δέν γνωρίζουν Αγγλικά ίσως να αποθαρυνθούν λόγο αυτού. Όντως πολλές ένοιες δεν λειτουργούν ή μπορούν να αποδοθούν εύκολα και σωστά στα Ελληνικά. Ο δυσκολότερος - κατά την γνώμη μου - χρήστης, είναι οι διαφημιζομένοι/merchants, όντας οι Έλληνες affiliates είναι εξοικιωμένοι με την αγγλική ορολογία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες