Ουρές αναμονής σε δίκτυα. Ξέρει κανείς ??

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
katerinaaa

Δημοσίευση από katerinaaa » 28 Ιαν 2010 13:00

Γεια σας,
είμαι φοιτήτρια και δίνω αύριο δίκτυα.
Κάθε χρόνο πέφτει μια άσκηση με ουρές αναμονής αλλά δε ξέρω να τη λύσω μπορεί κανείς να με βοηθήσει ??

"Η άσκηση λέει ότι έχουμε 2 κατηγορίες πελατών (Α,Β) οι οποίοι φτάνουν σε μια ουρά με κατανομή poisson (λ1 και λ2 αντίστοιχα).
Και έχουμε ένα σύστημα με 2 servers.
Αν έρθει πελάτης από την κατηγορία 1 εξυπηρετείται είτε από τον πρώτο είτε από το δεύτερο server (αν δεν υπάρχει διαθέσιμος φεύγει) σε εκθετικό χρόνο με μέση τιμή 1/μ.
αν έρθει πελάτης από την κατηγορία 2 εξυπηρετείται και από τους 2 servers με ρυθμό εξυπηρέτησης μ.

Φτιάξτε την αλυσίδα markov και ορίστε τις εξισώσεις στη μόνιμη κατάσταση."

Ευχαριστώ πάρα πολύ

katerinaaa

Δημοσίευση από katerinaaa » 28 Ιαν 2010 17:51

Κανείς ??
Έστω κάποια σκέψη ??

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Ιαν 2010 18:08

Οι ουρές είναι τα Queues;

Η κατανομή poisson (με 2 s; :-? ) τι σημαίνει;

Επίσης το 'αν είναι ο πελάτης στην κατηγορία 1 εξυπηρετείται είτε από τον έναν είτε από τον άλλον server' το καταλαβαίνω.
Το 'Αν δεν υπάρχει διαθέσιμος φεύγει' δεν το καταλαβαίνω.

Τι φεύγει; Που πάει; :roll:

Ο ρυθμός 'μ' τι συμβολίζει;

Η αλυσίδα markov λίγο που διάβασα στο wikipedia έχασα την μπάλα :P

Γενικά έχω στήσει διάφορα δίκτυα (από πολύ απλά έως αρκετά περίπλοκα), αλλά στην πράξη δεν έχω συναντήσει καμία από τις παραπάνω ορολογίες.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Ιαν 2010 18:46

Cha0s αν δεν το ξέρεις δεν υπάρχει πράξη στα πανεπιστήμια. Όταν πάρεις πτυχίο, ξεχνάς τις μ******ς και αρχίζεις τη δουλειά :)

Βέβαια η καλύτερη περίπτωση είναι να αρχίσεις τη δουλειά που σπούδασες, η χειρότερη είναι να τυλίγεις σουβλάκια ή να αγοράσεις ό,τι βγάζει η microsoft :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

katerinaaa

Δημοσίευση από katerinaaa » 28 Ιαν 2010 18:52

Cha0s έγραψε:Οι ουρές είναι τα Queues;

Η κατανομή poisson (με 2 s; :-? ) τι σημαίνει;

Επίσης το 'αν είναι ο πελάτης στην κατηγορία 1 εξυπηρετείται είτε από τον έναν είτε από τον άλλον server' το καταλαβαίνω.
Το 'Αν δεν υπάρχει διαθέσιμος φεύγει' δεν το καταλαβαίνω.

Τι φεύγει; Που πάει; :roll:

Ο ρυθμός 'μ' τι συμβολίζει;

Η αλυσίδα markov λίγο που διάβασα στο wikipedia έχασα την μπάλα :P

Γενικά έχω στήσει διάφορα δίκτυα (από πολύ απλά έως αρκετά περίπλοκα), αλλά στην πράξη δεν έχω συναντήσει καμία από τις παραπάνω ορολογίες.
Η κατανομή Poisson δηλώνει με ποιο τρόπο εισέρχονται οι πελάτες στο σύστημά μας.
Δηλαδή δεν έρχεται για παράδειγμα ένας πελάτης ανά 5 λεπτά, ακολουθεί μια συγκεκριμένη κατανομή αφίξεων. Εξού και οι ρυθμοί λ1 και λ2.

μ (σταθερά είναι δεν είναι συμβολισμός) : ρυθμός εξυπηρέτησης πελατών από κάποιο server.

Ο πελάτης μπαίνει στο σύστημα αλλά αρχικά επειδή δε γνωρίζει αν κάποιος server είναι διαθέσιμος αναγκαστικα περιμένει σε μια ουρά.
Μόλις έρθει η σειρά του στην ουρά αν δει ότι δεν υπάρχει ελεύθερος server εγκαταλείπει.
το σύστημα. Δε κάθεται να περιμένει μέχρι να αδειάσει κάποιος server για να τον εξυπηρετήσει.

Μακάρι να ξερα και γω τι θέλει ...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Ιαν 2010 19:58

Μάλιστα...

Δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω. :oops:

Είμαι της αυτοδίδακτης σχολής όπου ασχολείται μόνο πρακτικά και όχι με αναλύσεις των αναλύσεων :lol:

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 28 Ιαν 2010 21:11

Αν μας έλεγες σε ποιο μάθημα είναι αυτό (όνομα μαθήματος), και πώς το λένε το βιβλίο του μαθήματος (και ποιος το έγραψε), αλλα το πιο σημαντικό = ολόκληρη τη βιβλιογραφία που αναφέρει το βιβλίο (σε υποσημειώσεις και στο κεφάλαιο της βιβλιογραφίας), ή τουλάχιστον τις ιστοσελίδες που παραπάμπει..

.. γιατί είναι καινούριο μάθημα, κι εμείς είμαστε το πιο πολύ της παλιάς σχολής (δοκιμή, σφάλμα, βελτιωμένη επανάληψη, μέχρι να πετύχει..)

Γενικά, στις εξετάσεις με ασκήσεις λειτουργεί πάντα ο κανόνας : αποκλείεται στις εξετάσεις να λύσεις άσκηση που δεν έχεις λύσει (παρόμοια) ποτέ πριν.

Ετσι, την άλλη φορά που θα αντιγράψεις την άσκηση-εργασία, να ξέρεις ότι είναι πολλυυυυ καλύτερα και να την διαβάσεις μέχρι να την καταλάβεις, και να λύσεις μια παρόμοια - μόνο αν θέλεις να μπορείς να τη λύσεις και στις εξετάσεις, ναι ?
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

katerinaaa

Δημοσίευση από katerinaaa » 28 Ιαν 2010 22:54

Hermeia έγραψε:Αν μας έλεγες σε ποιο μάθημα είναι αυτό (όνομα μαθήματος), και πώς το λένε το βιβλίο του μαθήματος (και ποιος το έγραψε), αλλα το πιο σημαντικό = ολόκληρη τη βιβλιογραφία που αναφέρει το βιβλίο (σε υποσημειώσεις και στο κεφάλαιο της βιβλιογραφίας), ή τουλάχιστον τις ιστοσελίδες που παραπάμπει..

.. γιατί είναι καινούριο μάθημα, κι εμείς είμαστε το πιο πολύ της παλιάς σχολής (δοκιμή, σφάλμα, βελτιωμένη επανάληψη, μέχρι να πετύχει..)

Γενικά, στις εξετάσεις με ασκήσεις λειτουργεί πάντα ο κανόνας : αποκλείεται στις εξετάσεις να λύσεις άσκηση που δεν έχεις λύσει (παρόμοια) ποτέ πριν.

Ετσι, την άλλη φορά που θα αντιγράψεις την άσκηση-εργασία, να ξέρεις ότι είναι πολλυυυυ καλύτερα και να την διαβάσεις μέχρι να την καταλάβεις, και να λύσεις μια παρόμοια - μόνο αν θέλεις να μπορείς να τη λύσεις και στις εξετάσεις, ναι ?

Εκτίμηση Επίδοσης Δικτύων Υπολογιστών λέγεται το μάθημα.

http://www.icsd.aegean.gr/lecturers/csk ... uation.htm

Απλές ασκήσεις τέτοιου τύπου μπορώ να λύσω.
Το θέμα είναι ότι δε ζητάνε απλές ..

Νόμιζα πως θα ήξερε κάποιος πως λύνεται και διαβάζοντάς την να την καταλάβω.

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 29 Ιαν 2010 11:29

Κατερίνα δώσε ένα email σε PM να σου στείλω λυμένες ασκήσεις από τα συστήματα αναμονής των ηλεκτρολόγων εμπ. Δεν έχω πάρα πάρα πολλές αλλά σαν και αυτή που έγραψες θα σε καλύψουν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης