Σε τι αρχειο σωζουμε;

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
view-x

Σε τι αρχειο σωζουμε;

Δημοσίευση από view-x » 28 Ιαν 2010 23:59

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τά είδη αρχείων μπορείτε νά μού εξηγήσετε κάτι περισσότερο;
Οταν θέλω νά σώσω κάτι σέ εικόνα από illustrator η photoshop σέ τί μορφή νά προτιμώ (οχι για τον ιστο) Jpeg-TIFF-png;
Καί όταν θέλω ένα αρχείο από ΑΙ -PS γιά νά χρησιμοιηθεί καί σέ άλλα προγράμματα π.χ. corel; TIFF-EPS;

Άβαταρ μέλους
Maradonna
Επικοινωνία:

Σε τι αρχειο σωζουμε;

Δημοσίευση από Maradonna » 03 Φεβ 2010 01:50

Όταν θέλεις να σώσεις αρχεία εικόνας που προορίζονται για ΕΚΤΥΠΩΣΗ, απο το illustrator ή το Photoshop,τα σώζεις σε μορφές TIFF.
Για να τα κάνεις επεξεργασία σε άλλα προγράμματα,τα σώζεις με τη διαθέσιμη επέκταση αρχείου των προγραμμάτων που θέλεις να τα εισάγεις (πχ αν θέλεις να σώσεις μία εικόνα απο photoshop για fireworks,σώζεις με .png ,αν θέλεις μία εικόνα απο το illustrator για το photoshop,το σώζεις σε .ai)
Όμως οι επιλογές ενδέχεται να ποικίλουν,δεν είναι όλα τα προγράμματα συμβατα και ειδικά όταν πρόκειται για προγράμματα εκτός του adobe cycle,δηλαδή το corel που αναφέρεις.Για αυτό δεν γνωρίζω να σου απαντήσω,όμως εάν η επέκταση του corel υπάρχει στο photoshop ή στο illustrator,τότε το σώζεις με την επέκταση αυτή και μετά το ανοίγεις στο άλλο πρόγραμμα που θες..
Εικόνα
Code is poetry

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Σε τι αρχειο σωζουμε;

Δημοσίευση από adams » 03 Φεβ 2010 14:47

Οταν θέλω νά σώσω κάτι σέ εικόνα από illustrator η photoshop σέ τί μορφή νά προτιμώ (οχι για τον ιστο) Jpeg-TIFF-png;
Για εκτύπωση σε τυπογραφείο (offset-ψηφιακά) αν έχεις γράμματα στο εικαστικό τότε σώζεις σε pdf .Αν δεν έχεις γράμματα tiff. Βέβαια ποιες ρυθμίσεις χρησιμοποιείς στο pdf χρειάζεται αρκετό ψάξιμο και συνενόηση με το τυπογραφείο.
Καί όταν θέλω ένα αρχείο από ΑΙ -PS γιά νά χρησιμοιηθεί καί σέ άλλα προγράμματα π.χ. corel; TIFF-EPS;
Για εισαγωγή αρχείου illustrator(.ai) σε corel όλα εξαρτώνται από τις εκδόσεις των προγραμμάτων αλλά και από εικαστικό.Από illu cs4 σε corel x4 μπορείς να το κάνεις μέσω pdf ή ακόμη και να σώσεις σε ai version10 και να το κάνεις place στο corel.Προβλήματα συμβατότητας θα βρεις αν έχεις χρησιμοποιήσει φίλτρα στο illustrator π.χ

Τέτοια ερωτήματα δύσκολα μπορούν να απαντηθούν μέσω ενός forum μιας και υπάρχουν πάρα πολλές παράμετροι.

view-x

Σε τι αρχειο σωζουμε;

Δημοσίευση από view-x » 03 Φεβ 2010 15:05

Νομίζω πώς κατάλαβα.Ευχαριστώ.
Διάβασα κάπου ότι από illustrator τό EPS είναι συμβατό μέ ανάλογα προγράμματα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες