Εκτέλεση προγραμμάτων C σε δικό τους παράθυρο!!!

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
vazelos13pao

Δημοσίευση από vazelos13pao » 31 Ιαν 2010 01:33

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. (YES, I'M NEW).
Εδώ και αρκετό καιρό ασχολούμε με προγραμματισμο σε C (Λίγο στη σχολή και περισσότερο μόνος μου). Τα προγράμματα όμως τρέχουν σε DOS. :( Υπάρχει κάποιος τρόπος να τρέξουν σε δικά τους παράθυρα?
Έχω βρει κάποιους κώδικες που ναι μεν δημιουργούν παράθυρο αλλα δεν μπορώ να εμφανίσω κάτι μέσα σε αυτό (ένα κείμενο για παράδειγμα).
Εγώ έχω ασχοληθεί με C και όχι C++ άρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατόν να γίνει μέσω C. Ριξτε και μια ματιά στο αρχέιο με τον κώδικα (εγώ δεν κατάλαβα και πολλά) και αν μπορείτε να με διαφωτίσετε γιατί δεν βλέπω να μαθαίνουμε κατι παρόμοιο μέσα στη σχολή και θέλω να προχωρήσω ένα βήμα παραπέρα.:D Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Συνημμένα
C Window.rar
(972 Ψηφιολέξεις) Μεταφορτώθηκε 121 φορές

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 01 Φεβ 2010 02:35

Τα προγράμματα στα windows λειτουργούν λίγο διαφορετικά από αυτά στο dos. Πρέπει αφού δημιουργήσεις ένα παράθυρο να δημιουργήσεις και το αντίστοιχο control (προτείνω κάποια από αυτά που έχουν φτιαχτεί για αυτή τη δουλειά). Οπότε μπορείς να φτιάξεις ένα edit control για να γράφεις εκεί το κείμενο που θέλεις να εμφανίζεις ή κάποιο static control.

Δες ένα παράδειγμα πως δημιουργεί edit controls στο http://www.winprog.org/tutorial/app_one.html και παίξε λίγο με τις setwindowtext getwindowtext.

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες