Απορία σχετικά με την απόκτηση κάποιου πτυχίου πάνω στην php

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 04 Φεβ 2010 18:09

Καλησπέρα παιδιά. Αυτή την στιγμή τελειώνω την σχολή της Διαχείρισης πληροφοριών στην καβάλα. Θα ήθελα να αποκτήσω κάποια εξηδήκευση και έπειτα ένα χαρτί το οποίο να αποδεικνείει οτι έχω γνώση πάνω στο αντικείμενο της σχεδίασης ιστοσελίδων. στην σελίδα www.w3schools.com είδα οτι έχει κάποιο πρόγραμμα μέσω του οποίου πέρνεις κάποιο χαρτί οτι γνωρίζεις την php μετά φυσικά απο μία διαδικασία εξετάσεων και πληρωμής. εσεις τί προτείνετε ?
miteletsis

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 04 Φεβ 2010 18:10

φυσικά θέλω να υπάρχει κάποια αναγνώριση απο το δημόσιο ή τουλάχιστον απο τις ιδιωτικές επιχειρήσεις.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Φεβ 2010 19:03

Από περιέργεια να ρωτήσω: Έχεις δει κάποιο διαγωνισμό στο δημόσιο που να ζητάνε php developer;

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 04 Φεβ 2010 19:08

όχι δέν έχω δει. απλά μήπως μετράει λίγα μόρια σαν πιστοποιητικό. τεσπα. παντως να ενημερώσω ότι δέν εχω την οικονομική δυνατότητα να κάνω κάποιο master στο εξωτερικό. γι αυτό και είμαι λιγο προβληματισμένος πάνω στο πώς να αποδείξω σε κάποιον εργοδότη οτι γνωρίζω το αντικείμενο.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Φεβ 2010 19:19

Μήπως αν έδειχνες portfolio από δουλειές σου; (για κώδικα μιλάω πάντα όχι design)
Αν δεν έχεις, ξεκίνα να χτίζεις... πειραματικά projects για εικονικές περιπτώσεις, οπότε και εμπειρία αποκτάς, και έχεις κάτι να δείχνεις και μπορεί να τα χρησιμοποιήσεις έπειτα και στην πράξη.
Πίστεψε με ιδιαίτερα στον ιδιωτικό τομέα, ελάχιστοι εργοδότες ενδιαφέρονται για τα πτυχία που έχεις σε php ή σε οτιδήποτε άλλο. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι στην πράξη να μπορείς να βγάζεις γρήγορα και σωστά τη δουλειά σου.

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 04 Φεβ 2010 19:31

επειδή είμαι τελίως αρχάριος. την php στην ουσία την έμαθα μέσω της πτυχιακής μου εργασίας, αυτό που μου προτείνεις είναι να φτιάξω εφαρμογές έτσι απλά για να αποκτήσω εμπειρία, αν και δέν θα της πουλίσω σε κάποιον πελάτη, και να της παρουσιάσω στον εργοδότη?
miteletsis

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Φεβ 2010 19:45

Ακριβώς. Διαφορετικά δηλαδή πες ότι παίρνεις ένα πτυχίο / βεβαίωση / πιστοποίηση όπως αυτά που δίνουμε στο MOS / ECDL / Cambridge κλπ για χρήση υπολογιστών και έπειτα πας σε έναν εργοδότη και του λες, ορίστε έχω το χαρτί που αποδεικνύει ότι γνωρίζω php και σε προσλαμβάνει και περιμένει να βγάλεις δουλειά.
Εκεί τι θα κάνεις εφόσον όπως γράφεις είσαι αρχάριος;

Κατέβασε ιδέες, προσπάθησε να πρωτοτυπήσεις, να κάνεις κάτι φρέσκο που δεν υπάρχουν ήδη χιλιάδες αντίστοιχες εφαρμογές, κάνε μια ανάλυση και ξεκίνα να γράφεις κώδικα.
Αν είναι καλό μπορεί να το πουλήσεις κιόλας κάποια στιγμή. Ακόμα και αν δεν το πουλήσεις ο κώδικας που θα γράψεις πιθανών να μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί σε άλλα projects. Όπως και να'χει κέρδος είναι δηλαδή από το να κάθεσαι άπραγος. Χρήματα δεν κερδίζεις, αλλά κερδίζεις γνώση, εμπειρία, χτίζεις portfolio και θα έχεις κάτι να δείχνεις στους εργοδότες + η πιθανότητα πώλησης κάποια στιγμή που μπορεί να χρειαστεί ή να βρεθεί πελάτης που ψάχνει κάτι σαν την εφαρμογή που έφτιαξες.

Αυτό θα σου ζητήσουν να κάνεις και σε γραφεία που όντως κάνουν ανάπτυξη εφαρμογών και δεν στήνουν joomlosites και παρεμφερή...

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 04 Φεβ 2010 20:00

Πραγματικά σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου. Όμως επειδή γενικά μου αρέσει ο προγραμματισμός και επειδή μένω και στην Δραμα, μία μικρή όσο να ναι πόλυ, δέν ξέρω αν έχει και ψωμή εδω πέρα. ίσως να πρέπει να κάνω κάτι μόνος.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 05 Φεβ 2010 01:44

Για php καθαρά δεν ξέρω τι μπορεί να υπάρχει, αλλά υπάρχει για το zend framework κάποιο πτυχίο από την ίδια την zend (αυτό βρήκα στα γρήγορα, δεν ξέρω όμως που αναγνωρίζονται).

Όταν μάθεις να χρησιμοποιείς κάποιο web framework θα δεις μεγάλη διαφορά σε θέμα ταχύτητας και παραγωγικότητας απ' ότι γράφοντας pure κώδικα :).

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 05 Φεβ 2010 10:16

Ναι αυτό το βρήκα και εγώ. Αλλα γενικά δέν ξέρω. αξίζει να ασχολιθώ με το zend? πρέπει να ψαχτώ. ευχαριστώ παντως.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 05 Φεβ 2010 14:19

Διαχείριση πληροφοριών,ε; Ακόμα πάνω στη βιβλιοθήκη σας έχουν να κάνετε μάθημα και να πρέπει να κατεβείτε 687 σκαλιά για να φτάσετε στο κυλικείο για καφέ; :pint:

Στο θέμα σου τώρα, αυτό που σου λέει ο dimsis είναι η πιο καλή λύση. Διάβασε βιβλία και tutorials και άρχισε να δημιουργείς! Μικρά scripts στην αρχή για να μάθεις τα βασικά και σιγά σιγά προσπάθησε να γράψεις 2-3 ολόκληρες εφαρμογές (έστω και μικρές). Έτσι και θα αποκτήσεις γνώσεις και portfolio.

Τα χαρτιά αποδεικνύουν ότι έχεις κάποια σχέση με το αντικείμενο αλλά αν δε δουλέψεις μόνος σου δε σε βοηθάνε να σταθείς στον εργασιακό χώρο. Για παράδειγμα, ξέρω άτομα που έχουν μεταπτυχιακό σε Web Computing και δε μπορούν να γράψουν ούτε ένα connection με μία βάση. Στην αντιπέρα όχθη, ξέρω άτομο που έχει παρατήσει το ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας στην Καβάλα και γράφει τις δικές του εμπορικές εφαρμογές..

Δεν υποστηρίζω πως ένα χαρτί δεν κάνει καλό. Αντιθέτως, σου δίνει την ευκαιρία να μάθεις πιο εύκολα κάποιες σημαντικές θεωρητικές γνώσεις και θεμελιώδεις αρχές στο αντικείμενο, κάτι που όσοι είναι αυτοδίδακτοι πολλές φορές αγνοούν, αλλά αν δεν ασχοληθείς μόνος σου δε σου μαθαίνει να προγραμματίζεις!

Για το Zend που αναφέρθηκε, δεν αξίζει να ασχοληθείς στο στάδιο που είσαι. Μάθε πρώτα την core php και μετά θα αποφασίσεις αν σε ενδιαφέρει να εξειδικευτείς σε κάποιο framework και αν σε βολεύει το MVC pattern που ακολουθεί.

Πολλά έγραψα. Φτάνει το διάλειμα! Το "ζουμί" είναι πως ο εργοδότης πιο πολύ θα ενδιαφερθεί αν έχεις να του παρουσιάσεις ένα portfolio, παρά ένα χαρτί. :)

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 05 Φεβ 2010 17:39

xaxaxaxxaxaxaxaxa. Ασε πολύ περπάτημα φίλος!! για έναν καφέ το σκεφτόμασταν να πάμε. ακουσα οτι φτιάχνουν κυλικείο πάνω στην διαχείριση. ακουσα οτι είναι σαν τροχόσπιτο.. Οκ φίλε μου. οπότε θα διαβάσω, θα πειραματιστώ, θα δημιουργίσω ένα ικανοποιητικό portfolio και έπειτα ή θα κάνω θα ασχολιθώ επαγγελματικά μόνος μου ή θα πάω σε κάποιον εργοδότη. σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 05 Φεβ 2010 19:52

dimos_mitel έγραψε:xaxaxaxxaxaxaxaxa. Ασε πολύ περπάτημα φίλος!! για έναν καφέ το σκεφτόμασταν να πάμε. ακουσα οτι φτιάχνουν κυλικείο πάνω στην διαχείριση. ακουσα οτι είναι σαν τροχόσπιτο..
Πριν κάποια χρόνια, όταν η σχολή σου ήταν στα πρώτα της έτη, κάτι παιδιά από το ΤΕΙ είχαν στήσει έναν πάγκο και πουλούσαν καφέδες! Πειρατεία και στους καφέδες! Αχ, με συγκίνησες τώρα! Τα χαιρετήσματά μου στις σκάλες του ΤΕΙ Καβάλας που με βοήθησαν να κρατήσω τη φόρμα μου! :lol:
dimos_mitel έγραψε:Οκ φίλε μου. οπότε θα διαβάσω, θα πειραματιστώ, θα δημιουργίσω ένα ικανοποιητικό portfolio και έπειτα ή θα κάνω θα ασχολιθώ επαγγελματικά μόνος μου ή θα πάω σε κάποιον εργοδότη. σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Μια "συμβουλή": Πρωτού αποφασίσεις να ασχοληθείς επαγγελματικά μόνος σου, είναι καλό να περάσεις από 1-2 εταιρείες του χώρου ως υπάλληλος. Θα σου προσφέρουν πολύτιμη εμπειρία σχετικά με το πως πρέπει (και πως δεν πρέπει πολλές φορές) να δουλεύεις.

Καλή τύχη! :)

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 05 Φεβ 2010 22:26

οκ φίλε μου. σε ευχαριστώ πραγματικά που ασχολήθηκες με το πρόβλημά μου. ναι πραγματικά οι σκάλες με κράτησαν και εμένα σε ένα καλό επίιπεδο φυσικής κατάστασης ;)
miteletsis

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες