HP recovery driver

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

HP recovery driver

Δημοσίευση από Basilakis » 04 Φεβ 2010 20:41

Χτες πήρα ένα νέο μηχανηματάκι, πολύ όμορφο! Με γείες μου!

Είδα λοιπόν ( το έχω ξανασυναντήσει στα HP μηχανήματα ) πως το recovery υπάρχει σε ένα partition...

Έχω λοιπόν τις παρακάτω ερωτήσεις...

1) τι γίνετε εάν χτυπήσει ο δίσκος. Πως είμαστε σύγουροι πως το partition αυτό δεν θα επιρεαστεί;

2) πως κάνω εγκατάσταση μέσα απο αυτό το δίσκο;
Βρήκα μα εφαρμογή, "Κάντε επαναφορά του υπολογιστή ή εγγακτάσταση των windows ξανά"

και είδα πως τρέχει όλο το installation, και δημιουργεί ένα φάκελο old.windows με τα παλιά windows... αυτός είναι ο τρόπος επαναφοράς;

3) Αυτό το κάνει μόνο η HP ή συμβαίνει και σε άλλα μηχανήματα;

Γενικά είδα πως έχουν μερικές πολύ καλές εφαρμογές, όπως ένα σύστημα backup ( δύνοντας την δυνατότητα να κάνεις restore και μετά απο format )...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

HP recovery driver

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Φεβ 2010 21:22

Πολύ, πάρα πολύ καλησπέρα σου :D :D :D :D
Δουλειά δεν είχε ο διάβολος, γ@@ούσε τα παιδιά του, κι αναβάθμιζε το υλικό του :lol: :hammer: (Προφανώς κάνω πλάκα! :D )
Με γειές το καινούργιο εργαλείο, καλότρεχτο, και να σ'τα δώσει πίσω διπλά και τριπλά!! :P

1. Εξαρτάται πού θα 'χτυπήσει' ο δίσκος..
Δεν είμαστε σίγουροι πως το partition αυτό δεν θα επηρεαστεί!!!! Εξακολουθεί να είναι τμήμα του υλικού του δίσκου... Κι αν πάθει κάτι η επιφάνεια, ή (ακόμα χειρότερα) ο μηχανισμός, τότε μάλλον :crybaby: :crybaby:
2. Μάλλον το πέτυχες! Αλλά έτσι όπως το περιγράφεις
Basilakis έγραψε:...."Κάντε επαναφορά του υπολογιστή ή εγγακτάσταση των windows ξανά"....
εννοεί είτε επαναφορά (System Restre μάλλον σαν των XP), είτε επανεγκατάσταση των Windows.
3. Δεν ξέρω για τη LENOVO, στην οποία άφησε η IBM τα PCιά της, αλλά η IBM παλιότερα είχε κάτι πολύ παρόμοιο, για να μη σου πω ίδιο! Φαντάζομαι ότι η πρωταρχική ιδέα δεν ήταν της HP!! :D Τότε 'έπαιζε' ακόμα με τα πρώτα inkjet! :wink:

Για μένα τα συστήματα Backup είναι (και θα είναι) πάντα τα πιο αξιόπιστα :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

HP recovery driver

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Φεβ 2010 17:58

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση George!

Μάλιστα... Άρα πάρτα και βράστα είναι η κατάσταση... Θα δω πως να γράψω τα αρχεία σε ένα CD για να μπορώ να κάνω Book και απο αυτό.

Νομίζω θα ήταν ο ποίο ασφαλές τρόπος, να έχω τα windows εκεί και όχι μέσα στον δίσκο!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

HP recovery driver

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Φεβ 2010 17:26

Δεν με γνωρίζεις πλέον από χτες.... Ξέρεις καλά πως όποια γνώση τύχει να έχω, θα χαρώ ιδιαίτερα να τη μοιραστώ εδωμέσα, απ'όπου έχω πάρει τόσα. Νάσαι καλά :pint:

Πριν τις δισκέττες........Κάποτε ο ασφαλέστερος τρόπος Backup ηταν σε streamers με μαγνητοταινία σε κασσέτα. Φτήνηναν κι εκεί τα υλικά κι η ταινία απομαγνητιζόταν στο χρόνο επάνω. Πήγαινες να πάρεις Restore κι έπαιρνες........τα γνωστά! Μετά γίναν τα CD! Αυτονών το υλικό φτήνηνε και πολύ και πάρα-πολύ γρήγορα! Οπότε κατέληξαν κι αυτά αμφίβολης αξιοπιστίας μέσα για backup! Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με τα DVD. Δεν ξέρω τα sticks πόσο θα κρατήσουν επίπεδο, και ποιό θά'ναι αυτό :question: Για την ώρα -για μένα- είναι τα πλέον αξιόπιστα υλικά μέσα για Backup. :wink: :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

HP recovery driver

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 10 Φεβ 2010 17:36

poly kalh doulia ...
kai free kanei to clonezilla
tha to vreis edo http://clonezilla.org/

perneis to image ...kai meta dimiourgis ena iso
to opoio to kais se dvd ....
den xalane an den ta xrisimopoihs. :p

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

HP recovery driver

Δημοσίευση από Hermeia » 11 Φεβ 2010 07:34

Τωρα έχουν παρόμοια διαμερίσματα κι άλλοι κατασκευαστές φορητών ..
πχ. και η Τοσίμπα, και σίγουρα και άλλοι ..

κι επειδή είμαι μέσα σε ένα τέτοιο μπάχαλο:
- δεν σου δίνουν cd/dvd backup - αλλα αν οτ ψάξεις θα δεις ότι το πουλάνε (σελίδα κατασκευαστή, εφόσον δώσεις τον αριθμό σειράς του φορητού ...
Η τοσιμπα σημερα θέλει κάπου 45ευ για ενα τετοιο αντιγραφο με τα βιστα κι ολα τα δικα της καλουδια που είχε μεσα ο φορητος..

και ο δίσκος τα εχει πάρει (μετά απο αναβάθμιση/ενημέρωση των γουιν φυσικά.. και μονο αυτά επηρεάστικαν, με άλλο λειτουργικό μια χαρά ο δίσκος κι ο υπολογιστής.

λοιπον αυτό που είχα κάνει: είχα πάρει αντίγραφο του 'μικρού' διαμερίσματος - είναι κάπου 1,5τζι .. ενώ για το μεγαλύτερο δεν είχα δίσκο να το χωράει, δεν είχε και πολλα περιεχόμενα, και πήρα αντίγραφο των περιεχομένων/αρχείων μόνο.

Αυτό που δεν είχα πάρει και τώρα μου λείπει: αντίγραφο της αρχής του δίσκου, πέρα απο το mbr και πριν την αρχή του 1ου διαμερίσματος.
Μην κάνεις λοιπον το ίδιο λάθος, πάρε και raw αντίγραφο και της αρχής του δίσκου μέχρι το σημείο που αρχίζει το 'WIN-REcovery" partition με κωδικό τύπου/είδους 07 (ή 17)

τα αντίγραφα αυτα τα παίρνεις με dd, ddresque, testdisk ή άλλα σχετικά εργαλεία, φυσικά σε άλλο εξωτερικό δίσκο (ή στικ) .. και με κάποιο τρόπο μπορείς να τα καψεις και σε οπτικά δισκάκια, δεν το σκέφτηκα αυτό.. απλά τα εχω σε εξωτερικούς δίσκους που παίρνω backup .

.. θα βοηήσει φυσικά λιγάκι διάβασμα περί βασικής δομής δίσκου και που αποθηκεύει ποιες πληροφοερίες σχετικά με τα διαμερίσματα (κυρίως τα αληθινά/primary, ενω τα λογικά διαμερίσματα είναι μεγαλύτερη μανούρα.. αλλα κι αυτά γίνονται αντίγραφα..)

με λιγότερα λόγια, αν εχεις τον κατάλληλο εξωτερικό δίσκο, πάρε ένα πλήρες αντίγραφο του δίσκου ολόκληρο (με dd κι όχι μόνο τα περιεχόμενα),
αλλα αποθήκευσε επίσης και τις λεπτομέρειες των διαμερισμάτων και των διευθύνσεών τους, ώστε να μπορείς αν χρειαστεί να μεταφέρεις μόνο όποια συγκεκριμένα θέλεις μετά πίσω στην αρχική τους θέση ή/και να ξαναφτιάξεις το δίσκο ως είχε .. .

επισης πολύ μεγάλη προσοχή στα win-updates,
αν θελεις ψάξε στο διαδίκτυο για όλες τις αναφορές "windows wont boot after update" για να δεις τι εννοώ ..
πρόσθεσε και το ΗΡ στην αναζήτηση για να δεις αν υπάρχουν και τέτοιες αναφορές, όσα είδα εγώ ανέφεραν μόνο την έκδοση των γουιν και οχι το μοντελο του υπολογιστή..

καλη επιτυχια

--edit---
απο ό,τι ακούω/διαβάζω, ένα καλό εργαλείο για αντίγραφα δίσκου .. (ειδικά το μεγάλο και σχεδόν-άδειο διαμέρισμα, θα το κάνει πιτσιρικάκι αν το συμπιέσεις σε gzip/bzip2) - και φυσικά θα το αποκαταστήσεις αν και όποτε.. με αντίστοιχα εργαλεία (μάλλον με το ίδιο)
http://www.partimage.org/Main_Page
!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες