Γωνία θέασης LCD τηλεοράσεων

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 06 Φεβ 2010 02:42

Α ρε Αγγλία και household rules!!!

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 06 Φεβ 2010 03:05

GeoStuff έγραψε:Α ρε Αγγλία και household rules!!!

Γαμ.. τα! Ούτε αφίσα δε μπορώ να βάλω :(

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 06 Φεβ 2010 04:16

Ξέρω ρε... Στον παλιό???

Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 06 Φεβ 2010 05:10

GeoStuff έγραψε:Ξέρω ρε... Στον παλιό???

Ναι, το κατάλαβα αφού ήξερες τον όρο, απλά το παράπονό μου είπα! :P

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 06 Φεβ 2010 09:54

Ο προτζέκτορας έχει την δική του χάρη σίγουρα...
Αλλά είναι άλλη η δουλειά του προτζέκτορα, άλλη η δουλειά της τηλεόρασης.
Απλά, οι μεγάλες και καλές LCD αλλά και Plasma, μπορούν να τα συμβιβάσουν καλά και τα δυο, τηλεόραση και HD ταινίες.
Για να πάρεις του αποτέλεσμα HD στον προτζέκτορα, πρέπει απαραίτητα να έχεις και ένα καλό πανί!

Εγώ όπως είπα στον dimsis, έχω πάρει την Samsung LE46B750...δεν έδωσα καν σημασία στο boom των LED.
Καταρχήν, ΔΕΝ υπάρχει σήμερα που μιλάμε ακόμα στην αγορά, τηλεόραση LED!!! Πρόκειται για τηλεοράσεις LCD (ίδια ακριβώς τεχνολογία) με οπίσθιο φωτισμό από LED.
Μάλιστα και σε αυτές, έχουμε διαχωρισμό σε 1) side led, οι λεπτές της samsung που βλέπουμε στις διαφημίσεις και στα μαγαζιά, όπου ο φωτισμός είναι τοποθετημένος περιμετρικά του πάνελ στις πλευρές, και οδηγείται με φωτο-αγωγούς στα σημεία όπου πρέπει να φωτισθούν,
και 2) backlight LED όπου ο φωτισμός είναι τοποθετημένως ακριβώς πίσω από το πάνελ, στα σημεία όπου πρέπει να φωτισθούν/συσκοτισθούν.
Μάλιστα και εδώ έχουμε διαχωρισμό, με και χωρίς local dimming, δηλαδή αν η τεχνολογία της tv επιτρέπει τον τοπικό συσκοτισμό των led στα σκοτεινά σημεία της σκηνής ή όχι. Τέλος, ακόμα και στο local dimming έχουμε ζώνες, και όχι σημεία!!! Δηλαδή, 64, 128, 256 κ.ο.κ. ζώνες ελέγχου των led!!!
Άρα, κατά την άποψή μου όλο αυτό είναι just marketing! Μέχρι να βγουν οι OLED, όπου κάθε pixel θα είναι και φορέας φωτισμού, οι LED παραμένουν απλές LCD, με άλλον φωτισμό. Μάλιστα, οι side led έχουν κατηγορηθεί για ανομοιομορφίες στον φωτισμό, διαρροες φωτός σε σημεία που δεν πρέπει κλπ, τα οποία δεν καλύπτονται πάντα από την εγγύηση!

Μετά από αυτό το τεχνικό παραλήρημα, έχω να πω ότι απολαμβάνω να συνδέω το στικάκι στην 1 από τις 2 usb θύρες που έχει, και να βλέπω Full HD υλικό από το ενσωματωμένο media player, με χώρια ελληνικούς υπότιτλους!!!
Άλλες δυνατότητες: θύρα ethernet για προβολη video από youtube και σερφάρισμα (internet@tv), streamάρισμα από το τοπικό δίκτυο (DLNA), αναπαραγωγή εικόνων και mp3 από usb στικάκια και σκληρούς δίσκους, flash content library...σύνδεση με pc ως pc monitor...
Πάνω κάτω, τα ίδια έχει και η πιο φθηνή αλλά εξίσου καλή σειρά 6...την προτείνω ανεπιφύλακτα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 06 Φεβ 2010 10:09

Τον ιδιο projectορα με τον chaos πηρα και εγω 900 ευρω (12 ατοκες δοσεις).
Στα 3.5 μέτρα (τοποθετηση μεσα σε βιβλιοθηκη) μου δινει μια αρκετα καλη εικονα σε 720p σε μεγεθος διαγωνιου 2μ (80" περιπου).
Με 80 ευρω πηρα οθονη κρεμαστη (χειροκινητα πτυσομενη).

Παντως συμφωνω πως αλλη η χρηση της tv και αλλη της προβολης.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Φεβ 2010 10:27

mechpanos να'σαι καλά για τις τεχνικές επεξηγήσεις και μου άρεσαν ιδιαίτερα αυτά της τελευταίας παραγράφου περί συνδεσιμότητας με άλλες συσκευές (usb) και δικτύωσης γιατί σκεφτόμουν να τσιμπήσω ένα από αυτά τα media player της wd για αυτή τη δουλειά, οπότε αν έχει τηλεοράσεις που το έχουν ενσωματωμένο σαν feature το ίδιο πράμα, ίσως να αποφύγω την αγορά.
Απλά όχι σε 46άρα όπως είδα ότι είναι η Samsung που προτείνεις http://www.skroutz.gr/s/74208/Samsung-L ... ng+LE46B75 αλλά σε καμιά 32άρα ή λίγο μεγαλύτερη με παρόμοια χαρακτηριστικά αν υπάρχει;
Επίσης ποια τεχνολογία θεωρείται καλύτερη side led ή backlight led; Στην πράξη δηλαδή τι μοντέλα να προτιμήσει κανείς αν δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμών μεταξύ αυτών των δυο τεχνολογιών;

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 06 Φεβ 2010 10:35

dimsis, δες εδώ: http://www.skroutz.gr/s/74227/Samsung-L ... e=le32b650

Είναι η σειρά 650, που είναι επίσης πολύ καλή!
Ο ενσωματωμένος player, παίζει .avi, .mkv, .divx και πολλά ακόμα formats. Δεν μπορεί να παίξει αρχεία που έχουν ήχο κωδικοποιημένο σε DTS (πολυκάναλος υψηλής ποιότητας), δείχνει μόνο την εικόνα. Εγώ αυτό που κάνω, είναι να τα μετατρέπω στον υπολογιστή απο DTS σε AC3.
Επίσης, από υπότιτλους δεν παίζει τους .idx/.sub που ριπάρεις από το vobsub, όταν περνάς ένα dvd σε divx με το AutoGK. Αλλά τους .srt που βρίσκεις στο δίκτυο, πχ στο greeksubtitleproject.com, τους παίζει κανονικά και μάλιστα μπορείς να ορίσεις μεγάλα/μικρά γράμματα, να τους συγχρονίσεις κτλ.
Θα βγάλω καμια φωτό από το ενσωματωμένο media player, να σας δείξω...

Εδιτ...για το ερώτημα τί να προτιμήσει κανείς: εννοείται, backlight led με local dimming! Εκεί έχει νόημα το led! Αλλά δεν υπάρχουν πολλές, και είναι και πανάκριβες!
Οι side led το μόνο που προσφέρουν, είναι το έξτρα λεπτό design!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Φεβ 2010 10:42

Ωραίος, ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Φεβ 2010 11:15

korgr έγραψε:Τον ιδιο projectορα με τον chaos πηρα και εγω 900 ευρω (12 ατοκες δοσεις).
Στα 3.5 μέτρα (τοποθετηση μεσα σε βιβλιοθηκη) μου δινει μια αρκετα καλη εικονα σε 720p σε μεγεθος διαγωνιου 2μ (80" περιπου).
Με 80 ευρω πηρα οθονη κρεμαστη (χειροκινητα πτυσομενη).

Παντως συμφωνω πως αλλη η χρηση της tv και αλλη της προβολης.

Το πανί που το πήρες;
Τι διαστάσεις είναι;

Το φθηνότερο που είχα βρει ήταν 120ε+μεταφορικά για 2.4μ*1.8μ (αν θυμάμαι σωστά τις διαστάσεις).

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 06 Φεβ 2010 12:16

Cha0s έγραψε: Το πανί που το πήρες;
Τι διαστάσεις είναι;

Το φθηνότερο που είχα βρει ήταν 120ε+μεταφορικά για 2.4μ*1.8μ (αν θυμάμαι σωστά τις διαστάσεις).
Οι οφέλιμες διαστασεις (αντανακλαστικο λευκο υλικο) ειναι σε πληρη αναπτυξη 1.70Χ1.70
Ειχε και πιο μεγαλα αλλα δεν μου χωραγαν και δεν ρωτησα. Αλλωστε για 3-3.5 μετρα αποσταση θεασης ειναι υπερβολη μεγαλυτερη διασταση.

Το πηρα απο ενα καταστημα ηλεκτρονικων στην Κορινθο αλλα και αυτοι παραγγελια στην Αθηνα καπου το εκαναν και το παρελαβα μετα απο 2 μερες.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Φεβ 2010 12:55

Α δεν είναι 16:9 ε;

Εμένα τώρα που τα μέτρησα είναι στα 3.7 μέτρα απόσταση και οι διαστάσεις της οθόνης 2.3μ χ 1.3μ

Βολεύει μια χαρά αυτό το μέγεθος σε αυτή την απόσταση.

Σαν μίνι-σινεμά :P

To πανί που είχα βρει είναι αυτό:
http://www.ideashop.gr/index.php?page=s ... t&Itemid=9

Κάποια στιγμή θα το πάρω και αυτό :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες