Web Design Forum

Εδώ μπορείτε να παρουσιάσετε την σελίδα σας. Να γνωρίζετε όμως ότι κάθε δημόσια προβολή φέρνει και τις αντίστοιχες κρίσεις και γνώμες. Αν θέλετε την λεπτομερή γνώμη μας για την σελίδα σας τοποθετήστε ένα θέμα εδώ...

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
wdf
Επικοινωνία:

Web Design Forum

Δημοσίευση από wdf » 06 Φεβ 2010 02:40

Εικόνα
Οι υπηρεσίες διαδικτύου στην Ελλάδα έχουν ωριμάσει και οι απαιτήσεις της αγοράς είναι πλέον μεγάλες. Kαθημερινά αυξάνονται οι επαγγελματίες που προσφέρουν υπηρεσίες διαδικτύου

Το Web Design Forum δημιουργήθηκε για τους designers-developers που θέλουν να ανταλλάξουν απόψεις να παρουσιάσουν έργα τους, να βρουν λύσεις μέχρι και να προωθήσουν τις υπηρεσίες τους μέσω του φόρουμ και τον κατάλογο που δημιουργήσαμε αποκλειστικά για τον χώρο του web design & web hosting, χωρίς απολύτως κανένα κόστος.

Μπορείτε πλέον να παρουσιάσετε τα έργα σας, ένα promotion video της δουλειάς και τις υπηρεσίες που προσφέρετε και να βαθμολογήσετε/σχολιάσετε τη δουλειά συναδέλφων.

Γεία σε όλους

Με λένε Γιώργο και είμαι 32 χρονών.
Ασχολούμαι με το web design εδώ και αρκετά χρόνια και έχω δουλέψει σε αρκετές σχετικές εταιρίες.

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι το οτι λαμβάνω σε καθημερινή βάση emails απο διάφορες εταιρίες * κατασκευής ιστοσελίδων που κάθε άλλο παρά επαγγελματικές μπορώ να τις χαρακτηρίσω, ζητώντας "εξευτελιστικά" πολλές φορές ποσά για την κατασκευή μιας ιστοσελίδας. Αναρωτιέμαι πραγματικά αν πίσω απο αυτά τα mails κρύβετε μια σοβαρή εταιρία ή απλά ένας επιτήδειος που δίνοντας απλά ένα site builder διαφημίζει πως κάνει και web desing.

Και να ξεκαθαρίσω αρχικά την θέση μου

Νομίζω πως τελικά το web design δεν είναι ούτε το cms που κάποιος διαλέγει σαν βάση ούτε το αν διαλέγει ένα έτοιμο template.
Θέλω να πω, έχω δεί custom εφαρμογές χωρίς κανένα εικαστικό αποτέλεσμα και έχω δεί και έτοιμα templates δουλεμένα σωστά με αποτελέσματα που ποτέ δεν φανταζόμουν.
Στην τελική νομίζω, δεν είναι τα scripts που κάνουν τον designer αλλά ο designer έχει σαν εργαλεία του τα scripts ώστε να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα ...

Θα μου πείτε πως είναι στο χέρι του καθενός το τι ποσό θα ζητήσει και πως θα προωθήσει τις υπηρεσίες του, αλλά για μένα, τελικά, μέσα απο όλο αυτό το χάος, χαμένος δεν είναι μόνο ο πελάτης που θα αγοράσει αλλά και όλοι εμείς που είμαστε επαγγελματίες μιας και δεν υπάρχουν κάποια standard κριτήρια ώστε ο πελάτης να γνωρίζει τι τελικά ζητάει και τι ουσιαστικά παίρνει.

Αποφάσισα λοιπόν να ανοίξω το web design forum http://www.wdf.gr γιατί βλέπω πως ο χώρος του web design και γενικότερα το internet στην Ελλάδα έχει γίνει πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας και καλό θα ήταν όλοι εμείς να που ασχολούμαστε επαγγελματικά να διαδώσουμε τις γνώσεις μας ώστε να μην πέσουν πλέον και αλλοι θύματα του καθε επιτήδειου και της παραπληροφόρισης και γιατί όχι ίσως κάποια στιγμή καταφέρουμε να εδραιώσουμε κάποια κριτήρια ώστε να προφυλαχτεί όσο το δυνατόν περισσότερο ο χώρος μας.

Νομίζω πως ο καθένας στον χώρο θα εχει παρόμοιες σκέψεις/ανησυχίες ...

τέλος να προσθέσω πως το forum θα είναι μέχρι τέλος Φεβρουαρίου σε beta εκδοσή για τυχόν προβλήματα και bugs

Σας ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας και ελπίζω να τα πούμε και εδώ αλλά και μέσα στο Forum .....

ps: δεν ξέρω αν αυτός είναι ο κατάλληλος χώρος για να γίνει το post (αν όχι παρακαλώ να το μεταφέρετε)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wdf την 25 Μαρ 2010 12:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Web Design Forum

Δημοσίευση από dimsis » 06 Φεβ 2010 08:55

Γιώργο μια χαρά τα γράφεις, όντως τον designer δεν τον κάνουν τα scripts και συγχαρητήρια και για την προσπάθεια και το site σου, αλλά βλέπω πως ακόμα και εσύ έτοιμο παραλλαγμένο template χρησιμοποιείς ( http://demo.rockettheme.com/jul09/ ) .

Κατά την γνώμη μου τον καλό designer τον κάνει η πρωτοτυπία, η φαντασία και το ταλέντο στη σχεδίαση και στην μεταφορά όσων φαντάζεται στην πράξη. Όταν δηλαδή είναι σε θέση να φτιάχνει κάτι όμορφο όπως π.χ. το template Affinity της rocketheme που χρησιμοποίησες και εσύ. Λίγο πολύ όλοι οι χρήστες με βασικές γνώσεις κάποιων σχεδιαστικών προγραμμάτων, μπορούν να πάρουν κάτι έτοιμο και να του αλλάξουν τα φώτα, είτε πετυχημένα είτε αποτυχημένα όπως πολύ σωστά έγραψες. Ο πραγματικός designer όμως τελικώς είναι αυτός που έφτιαξε το affinity theme και όχι όσοι κάνουν κάποιες αλλαγές πάνω του. Αυτό δεν το γράφω ούτε για να σε προσβάλω, ούτε ασφαλώς υπονοώ κάτι για εσένα που το χρησιμοποίησες γιατί είμαι βέβαιος πως από τη στιγμή που γράφεις πως έχεις χρόνια στη δουλειά θα έχεις φτιάξει και 100% δικά σου themes / templates.
Κατά τα άλλα συμφωνώ πως δεν είναι δουλειά του designer να ασχολείται με τον κώδικα (τα scripts που γράφεις και εσύ) και απλά μπορεί να τα χρησιμοποιεί.
Συμφωνώ και για τις τιμές και για τα spam mails που γράφεις αλλά και για τα standard κριτήρια που καλό θα ήταν να υπάρχουν (αν και σχεδόν αδύνατο σε μια ελεύθερη αγορά) και σαφέστατα και στο ότι υπάρχουν custom εφαρμογές με κακό εικαστικό όπως και το αντίθετο.

Εύχομαι καλή επιτυχία στο site σου και καλή συνέχεια και να κάνω και μια τελευταία παρατήρηση. Αν θέλεις να πιάσει και να χρησιμοποιηθεί το site σου για το λόγο που μας γράφεις εδώ, δηλαδή για τη διάδοση των γνώσεων πάνω στο web design, άρχισε να βάζεις tutorials, και πρωτότυπα θεματάκια πάνω σε αυτό, όπως π.χ. πολύ ωραία έκαναν (με καλύτερους ρυθμούς είναι αλήθεια) εδώ και καιρό στο http://www.webdesignblog.gr , στο http://css3.gr αλλά και σε διάφορα blogs όπως το digitalbox, tsevdos, porcupine κλπ. Την τεχνολογική ειδησεογραφία την βρίσκεις πλέον παντού αυτό που λείπει είναι το πρωτότυπο περιεχόμενο εκεί προσπάθησε να εστιάσεις και να είσαι βέβαιος ότι έπειτα θα μαζευτεί κόσμος.

Άβαταρ μέλους
wdf
Επικοινωνία:

Web Design Forum

Δημοσίευση από wdf » 06 Φεβ 2010 13:19

dimsis έγραψε:Γιώργο μια χαρά τα γράφεις, όντως τον designer δεν τον κάνουν τα scripts και συγχαρητήρια και για την προσπάθεια και το site σου, αλλά βλέπω πως ακόμα και εσύ έτοιμο παραλλαγμένο template χρησιμοποιείς ( http://demo.rockettheme.com/jul09/ ) ..

Ημουν σίγουρος πως καποιος θα πεταχτει και θα πει πως χρησιμοποιω ενα ετοιμο template.
Και γιατι το λες αυτο σαν κατι αρνητικο ;
Πιστευεις πως ενας επαγγελματιας με τον χρονο που διαθετει θα μπορουσε να κατσει και να φτιαξει ενα template σαν το affinity και :

1ον) θα εβγαινε το ιδιο καλο ? και αν ναι σε τι βαθος χρονου ?
2ον) θα μπορουσε να του παρεχει το support και τις απαραιτητες αναβαθμισεις ασφαλειας στον ρυθμο που γινονται τα updates μεσα απο την rockettheme και γενικοτερα θα μπορουσε να περασει ολο το beta testing που περναει καθε template της καθε rocketheme γενικοτερα ?
δεν νομιζω.
Για να γινει κατι τετοιο θα επρεπε ολη την μερα να ασχολουμε με αυτο και να μην δουλευω πραγμα δυσκολο.
O χρονος που διαθετω αυτην την στιγμη για κατι τετοιο είναι πολυ περιορισμενος και ετσι προτιμησα αρχικα να στραφω στις ετοιμες λυσεις (Να προσθεσω πως αγορασα το affinity για αυτον ακριβως τον λογο. Επιδη σέβομαι την δουλεια των αλλων designer και θελω να τους στηριζω.)

Στην τελικη μην ξεχνας πως δεν αναφερομαι σε χρηστες με βασικές γνωσεις καποιων σχεδιαστικων προγραμματων οπως λες που το κανουν απο χομπυ αλλα σε επαγγελματιες.

Αρχικά ήθελα να δω αν υπαρχει καποια ανταποκριση απο την αλλη μερια, και αν ναι τοτε φυσικα και να ασχοληθω (ασχετα που δεν νομιζω οτι μπορει 1 ατομο μονο του να φτασει στο επιπεδο μια τεραστιας κοινοτητας οπως της rt και να την ανταγωνιστει.)

Αυτο που εμενα προσωπικα ενδιαφερει περισσοτερο και για αυτο ξεκινησα και κατι τετοιο, ειναι τα standard κριτήρια που θα επρεπε να υπάρχουν και δεν υπαρχουν.

Θελω η εργασια μου να ειναι οσο το δυνατον διασφαλισμενη απο τους καιροσκοπους , και να μην προσπαθω να εξηγησω στον καθε πελατη μου γιατι εγω του ζηταω ενα τετραψηφιο ποσο οταν καποιος του λεει οτι εγω στο κανω με πχ 30€

Εύχομαι καλή επιτυχία στο site σου και καλή συνέχεια και να κάνω και μια τελευταία παρατήρηση. Αν θέλεις να πιάσει και να χρησιμοποιηθεί το site σου για το λόγο που μας γράφεις εδώ, δηλαδή για τη διάδοση των γνώσεων πάνω στο web design, άρχισε να βάζεις tutorials, και πρωτότυπα θεματάκια πάνω σε αυτό, όπως π.χ. πολύ ωραία έκαναν (με καλύτερους ρυθμούς είναι αλήθεια) εδώ και καιρό στο http://www.webdesignblog.gr , στο http://css3.gr αλλά και σε διάφορα blogs όπως το digitalbox, tsevdos, porcupine κλπ. Την τεχνολογική ειδησεογραφία την βρίσκεις πλέον παντού αυτό που λείπει είναι το πρωτότυπο περιεχόμενο εκεί προσπάθησε να εστιάσεις και να είσαι βέβαιος ότι έπειτα θα μαζευτεί κόσμος.
Σε ευχαριστω πολυ, αυτο ακριβως ειχα σκοπο να κανω.
Οπως θα ειδες το φορουμ ακομα ειναι αδειο και σχεδον χωρις κανενα ποστ για αυτο και αναφερω πως βρισκετε ακομα σε beta testing περιοδο.

επισης υπαρχει περιοχη οπου η καθε εταιρια μπορει να ανεβασει τις δουλειες της και να κανει τις προσφορες της (εταιρικος καταλογος)

Τελος να προσθεσω πως ειμαι ανοιχτος σε καθε ειδους μορφη βοηθειας-συνεργασιας απο οποιονδηποτε νομιζει πως τον ενδιαφερει να συμβαλει σε αυτην την προσπαθεια ...

ALR
Honorary Member

Web Design Forum

Δημοσίευση από ALR » 06 Φεβ 2010 14:39

Δεν υπάρχει standard. Ο καθένας κάνει ότι θέλει και για να μπορέσεις να εξηγήσεις στον πελάτη σου γιατί χρεώνεις 3/4 ψήφιο νούμερο, πρέπει 1. να το αξίζεις και 2. να μην μιλάς σε τοίχο.
Οκ, "έχουν και οι τύχοι αυτιά" αλλά είναι πραγματικά οι εξαιρέσεις :P

Good luck
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Web Design Forum

Δημοσίευση από Figaro » 06 Φεβ 2010 14:42

wdf έγραψε: Ημουν σίγουρος πως καποιος θα πεταχτει και θα πει πως χρησιμοποιω ενα ετοιμο template.
Και γιατι το λες αυτο σαν κατι αρνητικο ;
Πιστευεις πως ενας επαγγελματιας με τον χρονο που διαθετει θα μπορουσε να κατσει και να φτιαξει ενα template σαν το affinity ...
San idea kali einai... alla afto pou exeis kanei esi ekei ginete se merikes wres.
Diladi tipota to idietero.

Vale content (xwris copy/paste), fwnakse merikous filous kai gnwstous na grapsoun sto forum (twra einai adio..).
Αρχικά ήθελα να δω αν υπαρχει καποια ανταποκριση απο την αλλη μερια, και αν ναι τοτε φυσικα και να ασχοληθω
Asxolisou esi prwta wste na exeis ti na parousiaseis kai tha iparksei antapokrisi.

Eksakolouthw na pistevw pws to elliniko web exei megali anagkh apo tetia sites... alla einai gemato apo sites pou exoun petaksei 1-2 scripts panw kai copy/paste merika arthra.

Άβαταρ μέλους
wdf
Επικοινωνία:

Web Design Forum

Δημοσίευση από wdf » 06 Φεβ 2010 15:53

Figaro έγραψε: San idea kali einai... alla afto pou exeis kanei esi ekei ginete se merikes wres.
Diladi tipota to idietero.
μερικες ωρες μου πηρε μονο το Logo σε πληροφορω μεχρι να κατασταλαξω...

και αν οπως λες δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο :) σε προκαλω να το φτιαξεις σε μερικες ωρες και να μας δειξεις τα αποτελεσματα....
(εμενα γιατι μου εχει φαει πανω απο ενα μηνα μονο το integration phpbb joomla και καταλογου ? )

αυτο ειναι που θελω να πω...

Αυτοι που ουσιαστικα ειναι γνωστες ενος προγραμματος γραφικων βλεπουν απλα ενα template και λενε σιγα και τι εκανε πεταξε το template πανω και τελος και νομιζουν αυτοματως πως αυτο τους κανει και web deisigners ανοιγουν και μια σελιδα και ειναι σουπερ, ομως δεν βλεπουν πιο μεσα....

Καποιοι ομως μπορουν να δουν και πισω απο αυτο και να κατανοησουν το αν εγινε απλα αυτο που λες (να πεταξω ενα template και τελος) ή αν αφιερωσα αρκετο χρονο για αυτο. σε research - δημιουργικο, seo κτλ....

Vale content (xwris copy/paste), fwnakse merikous filous kai gnwstous na grapsoun sto forum (twra einai adio..).
οπως προανεφερα το site ειναι σε BETA (δοκιμαστικη) φαση
Οι φιλοι μου δυστυχώς δεν ασχολουνται με το web οποτε και δεν μπορουν να βοηθησουν
για αυτον τον λογο ακριβως ζηταω και την βοηθεια σας απο εδω μεσα .....
Asxolisou esi prwta wste na exeis ti na parousiaseis kai tha iparksei antapokrisi.
ενοουσα να κατσω και να φτιαξω ενα template απο την αρχη...
Eksakolouthw na pistevw pws to elliniko web exei megali anagkh apo tetia sites... alla einai gemato apo sites pou exoun petaksei 1-2 scripts panw kai copy/paste merika arthra.
φιλε μου αυτο ακριβως πιστευω και εγω .....

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Web Design Forum

Δημοσίευση από dimsis » 24 Απρ 2010 10:21

http://downforeveryoneorjustme.com/http://www.wdf.gr
It's not just you! http://www.wdf.gr looks down from here.

Down or Dead?

Άβαταρ μέλους
wdf
Επικοινωνία:

Web Design Forum

Δημοσίευση από wdf » 24 Απρ 2010 16:37

δυστηχως εσκασε ο σκληρος δισκος dimsis ....
το site ειναι online τωρα αλλα ενδεχετε να ξαναπεσει....

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Web Design Forum

Δημοσίευση από cordis » 24 Απρ 2010 16:59

ελπίζω να έχεις backup τουλάχιστον... και μερικές ώρες ή και μέρες κάτω δεν είναι τίποτα..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
wdf
Επικοινωνία:

Web Design Forum

Δημοσίευση από wdf » 24 Απρ 2010 17:31

backup δοξα τον θεο υπαρχουν δεν προκειτε να χαθει κατι απλα υπαρχει περιπτωση να βγει παλι offline (προς το παρον διορθωθηκαν τα bad sectors συντομα αντικατάσταση ... )

edit : η αντικατασταση εγινε :pint:

Άβαταρ μέλους
wdf
Επικοινωνία:

Web Design Forum

Δημοσίευση από wdf » 03 Αύγ 2010 15:10

παμε πλεον και σε 3D καταστασεις :kaloe: :kaloe:
όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει πμ ;)

CGF.GR
lets move forward :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σας παρουσιάζω την σελίδα μου”