2 router σε ίδια τηλ.γραμμή

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 06 Φεβ 2010 12:00

Δεν ξέρω αν έχει ξαναρωτηθεί το ίδιο θέμα, είναι λιγάκι ερώτηση άσχετου-αρχάριου!
Θέλω να συνδέσω στο internet 2 υπολογιστές (desktop και laptop) σε 2 απομακρυσμένα δωμάτια του σπιτιού. Επειδή δεν θέλω ασύρματη σύνδεση, σκέφτομαι να πάρω κι ένα 2ο router και να συνδέσω εκεί το laptop ενσύρματα. Η ίδια σύνδεση δηλαδή να μοιράζεται σε 2 router σε 2 διαφορετικές τηλεφωνικές πρίζες.Γίνεται κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ εκ'των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Φεβ 2010 13:13

Όχι. Τουλάχιστον οχι ταυτόχρονα.

Καλά προτιμάς να δώσεις λεφτά για 2ο router αντί να βάλεις ένα ethernet ή ένα access point να κάνεις την δουλειά σου από παντού σταθερά και ταυτόχρονα από όποιο pc θες;

Αν δεν σε ψήνουν τα καλώδια ψάξε για δίκτυο πάνω από το δίκτυο του ρεύματος στο σπίτι σου.
Κάτι τέτοιο πχ: http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wirel ... erline.htm

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Φεβ 2010 15:51

Nope! Αυτο που θελεις ειναι ενα access point(δηλ. wirelless) ή ενα μεγάλο καλώδιο το οποιο θα πηγαίνει απο το ενα δωμάτιο στο άλλο.

2router στην ιδια line, δε γινεται.

Το wireless γιατι δε σου κανει?
:-?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 06 Φεβ 2010 16:45

Cha0s έγραψε:Καλά προτιμάς να δώσεις λεφτά για 2ο router αντί να βάλεις ένα ethernet ή ένα access point να κάνεις την δουλειά σου από παντού σταθερά και ταυτόχρονα από όποιο pc θες;
Επειδή είμαι άσχετος με τα δίκτυα τί εννοείς access point? Υπάρχει κάνα link να διαφωτιστώ? Με ethernet εννοείς να συνδέσω στο ίδιο router τα 2 PC με καλώδιο ethernet? Tα δωμάτια όπως είπα είναι αντιδιαμετρικά και δεν θέλω ένα καλώδιο 15 μέτρα να διαπερνά όλο το σπίτι! (αν υπάρχει τόσο μεγάλο καλώδιο δηλαδή)

Connor MacLeod: Δεν θέλω ασύρματο καταρχήν γιατί παλιότερα με ασύρματo router, στο laptop είχα προβλήματα σύνδεσης-ταχυτήτων και δεν τα καταφέρνω καλά με ρυθμίσεις κτλ. και δεύτερον γιατί δεν θέλω την ακτινοβολία του, όσο ελάχιστη κι αν είναι (ούτε ασύρματο τηλέφωνο δεν έχω! για να μη μιλήσω για ασύρματα πληκτρολόγια-ποντικια κτλ! :P )

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Φεβ 2010 16:58

Ο router σου πόσες ethernet έχει;

Αν έχει από 2 και πάνω τότε μπορείς να συνδέσεις την 2η με το μηχανηματάκι που σου έδωσα στο λινκ στο πλαίσιο όπου το συνδέεις με τον router και το βάζεις στην πρίζα.

Το 2ο μηχανηματάκι το βάζεις στην πρίζα στο δωμάτιο που θες να πάρεις internet/δικτυο και συνδέεις το pc/laptop με ethernet πάνω σε αυτό.

Μόνη προϋπόθεση τα 2 δωμάτια να έχουν ρεύμα από την ίδια φάση (αν έχεις τριφασικό ρολόι).

Ούτε καλώδια, ούτε ακτινοβολίες (που κατά την άποψη μου το κινητό σου είναι 10 φορές ποιο επικίνδυνο/ισχυρό σε ακτινοβολία, και το βάζεις 2-3 εκατοστά από τον εγκέφαλο σου ;)) ούτε περίπλοκο στήσιμο και θα έχεις internet ταυτόχρονα και στα 2 pc + ότι θα έχεις και δίκτυο μεταξύ τους για μεταφορά αρχείων, δικτυακά παιχνίδια/εφαρμογές κλπ.

Σε περίπτωση που ο router σου δεν έχει 2η ethernet παίρνεις και ένα switchάκι και το βάζεις στην μέση (δλδ ο router, το pc και το μηχανιματάκι για το δίκτυο στην πρίζα θα συνδεθούν όλα πάνω στο switch).
Τα switch (για σπίτι/γραφείο) δεν χρειάζονται ρυθμίσεις. Απλά τα συνδέεις και παίζουν.

Πιστεύω πως η λύση μέσω του ηλεκτρολογικού δικτύου του σπιτιού είναι η καλύτερη εφόσον δεν θες καλώδια/ασύρματο και υπάρχει ήδη ηλεκτρική υποδομή που μπορείς να μετατρέψεις/αξιοποιήσεις ως δικτυακή υποδομή παράλληλα.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Φεβ 2010 17:35

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 06 Φεβ 2010 18:41

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις οδηγίες! Αν κολλήσω κάπου θα επανέρθω.

stokos21

Δημοσίευση από stokos21 » 06 Φεβ 2010 20:23

Φίλε επειδή κι εμένα δεν μου αρέσουν τα ασύρματα δίκτυα και οι πολλές ακτινοβολίες έχω να σου πω ότι μπορείς να συνδέσεις 2 ρουτερ σε 1 γραμμή σε διαφορετικά δωμάτια αρκεί να μην δουλεύουν ταυτόχρονα.
Εγώ αυτό έχω κάνει κλείνοντας πότε το ένα και πότε το άλλο ρουτερ και ανοίγοντας αυτό στο αντίστοιχο δωμάτιο που θέλω να δουλέψω. Ξέρω μπορεί να είναι λίγο σπαστικό όλο αυτό, αλλά είναι μια ΦΤΗΝΗ λύση χωρίς πολλά καλώδια και ΚΥΡΙΩΣ χωρίς ανεπιθύμητες ακτινοβολίες.
Τώρα αν θες ταυτόχρονη σύνδεση, καλύτερα να κοιτάξεις αυτά που σου προτείνουν τα παιδιά.

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 06 Φεβ 2010 20:58

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αυτή η σύνδεση με το ρεύμα να γίνει μεταξύ δύο διαφορετικών διαμερισμάτων της ίδιας πολυκατοικίας?

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 07 Φεβ 2010 00:09

ne3go έγραψε:..ένα καλώδιο 15 μέτρα να διαπερνά όλο το σπίτι! (αν υπάρχει τόσο μεγάλο καλώδιο δηλαδή)
Ενημερωτικά, δε χρειάζεται να πάρεις έτοιμο καλώδιο, μπορείς να πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό και να σου φτιάξει ένα όσα μέτρα θες. Ένα ethernet καλώδιο μπορεί να είναι μέχρι 100 μέτρα (νομίζω) χωρίς να παρεμβάλλεται repeater.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 07 Φεβ 2010 10:26

Φίλε επειδή κι εμένα δεν μου αρέσουν τα ασύρματα δίκτυα και οι πολλές ακτινοβολίες έχω να σου πω ότι μπορείς να συνδέσεις 2 ρουτερ σε 1 γραμμή σε διαφορετικά δωμάτια αρκεί να μην δουλεύουν ταυτόχρονα.
:lol: :pint:

Kai pios o logos na kaneis kati tetoio??!!

stokos21

Δημοσίευση από stokos21 » 07 Φεβ 2010 19:29

Connor MacLeod έγραψε:
:lol: :pint:

Kai pios o logos na kaneis kati tetoio??!!
Φίλε είναι λογικό να απορείς, όμως να σου πω πως έχω μια εμμονή με τις ακτινοβολίες και αυτό γιατί καμία έρευνα και καμία εγγύηση δεν με έχει πείσει για το πόσο ακίνδυνο είναι ακόμη και ένα τοπικό wi-fi δίκτυο.
Αρκεί να σου πω πως όταν στον Δήμο που ζω υπήρξαν κάποιες αντιδράσεις για την εγκατάσταση κεντρικού ασύρματου δικτύου (wi-fi) έφεραν κάποιον καθηγητή πανεπιστημίου να μας καθησυχάσει και να μας πει για (επιτρεπόμενη και εντος ορίων έκθεση ηλ/μαγνητικής ακτινοβολίας) και αργότερα μάθαμε πως αυτός ο κύριος ήταν και Διευθύνων σύμβουλος στην εταιρίας που ανέλαβε την εγκατάσταση των κεραιών και του δικτύου.
Ποιον να εμπιστευτείς λοιπών σ' αυτή τη χώρα και ποια έρευνα ? δεν γίνεσαι λίγο ποιο καχύποπτος με όλα αυτά ???
Έτσι λοιπόν αποφάσισα να κλείσω το wi-fi στο σπίτι μου (γιατί έχω ευθύνη και για την οικογένειά μου και η έκθεσή τους σε 2.5Ghz δεν είναι ότι καλύτερο), αγόρασα κινητό με χαμηλό sar (μέτρηση ακτινοβολίας) και το χρησιμοποιώ σχεδόν μόνο με hands-free, απενεργοποίησα και το mobile internet και έτσι τα καλώδια έγιναν οι καλύτεροι μου φίλοι. -Ξέρω θα με πείτε υστερικό, υπερβολικό ακόμη και χαζό, όμως είναι στάση ζωής όλο αυτό απέναντι στην ανασφάλεια και στην άγνοια της ηλ\μαγνητικής ακτινοβολίας.
Ο πρώτος λόγος λοιπών που πρότεινα 2 ρουτερ είναι ο πιο πάνω και ο δεύτερος είναι οτι με 20 euro μπορείς να έχεις ιντερνετ σε 2 δωμάτια (όχι ταυτόχρονα όμως) χωρίς να ξοδευτεις πολύ αλλά και χωρίς να μπλέξεις με (φερεσυχνες) συνδέσεις δικτύων.
Ευχαριστώ και συγνώμη που σας κούρασα με τις εμμονές μου...
Υ.Γ. @Connor. Η μόνη ασύρματη συσκευή που χρησιμοποιώ είναι ένα ποντίκι γιατί μου το έκαναν δώρο και είναι ένα (magic mouse) της Apple. (άλλη αίσθηση). Στο λέω γιατί βλέπω πως έχεις κι εσύ τρέλα με τα Mac.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης