Επιλογή UPS

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από deninho » 08 Φεβ 2010 14:33

όχι

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Φεβ 2010 15:25

Ok. tote ta katapinei h poly apla ta stelnei piso sti dei.....

Εικόνα Εικόνα

Οι μετασχηματιστές τροφοδοσίας είναι διατάξεις οι οποίες παίρνουν την ηλεκτρική ενέργεια απόπ μια πηγή εναλλασσόμενου ρεύματος και την αποδίδουν στην έξοδό τους μεταβάλ-λοντας του βασικούς παράγοντες που είναι η τάση και το ρεύμα. Όπως αναφέραμε και ποιο πάνω ένας απλός μετασχηματιστής τροφοδοσίας αποτείται από δύο πηνία το πρωτεύον και το δευτερεύον τα οποία βρίσκονται σε μαγνητική ζεύξη μεταξύ τους, με την βοήθεια σιδηροπυ-ρήνα.
Επειδή ο σιδηροπυρήνας είναι καλό αγωγός του ηλεκτρισμού και διαρρέεται από μεταβαλ-λόμενη μαγνητική ροή, αναπτύσσονται σε αυτόν επαγωγικά ρεύματα (ρεύματα φουκώ), τα οποία προκαλούν την θερμότητά του. Η θέρμανση αυτή σημαίνει απώλεια ενέργειας και θα πρέπει αυτή η ενέργεια που χάνεται να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη.

Όπως αναφέραμε και ποιο πάνω ιδανικός μετασχηματιστής δεν υπάρχει, με αποτέλεσμα ένα μέρος της ενέργειάς του να μετατρέπεται στον σιδηροπυρήνα σε θερμότητα.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από iNDEFiX » 08 Φεβ 2010 16:34

Connor τα Volt είναι καθ' ορισμού μονάδα μέτρησης για την διαφορά δυναμικό μεταξύ 2 σημείων. Δεν υποδηλώνουν ενέργεια ούτε "ένταση" ρεύματος. Το ρεύμα (σαν ποσότητα) μετριέται σε Ampere (Α) και σαν διαφορά δυναμικού (σαν επίπεδο) μετριέται σε Volt (V). Η ενέργεια που καταναλώνεται από ένα στοιχείο (πχ λάμπα πυρακτώσεως) μετριέται σε Watt (W) που υπολογίζεται με την τάση επί το ρεύμα που καταναλώνει (V x A).

Σχετικά με αυτό που έγραψε ο deninho υπάρχει μεν διαφορά μεταξύ των W (Watts) και των VA (Volt-Ampere) αλλά μόνο σε κυκλώματα εναλλασσόμενου ρεύματος που μπορεί να υπάρχουν επαγωγικά ή πυκνωτικά στοιχεία που δημιουργούν επαγο-ηλεκτρική αντίσταση στο κύκλωμα (reactance). Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ένας συντελεστής γνωστός και ως "συντελεστής ισχύος" Pf (power factor) σύμφωνα με τον οποίο σε κάθε συσκευή υπολογίζεται η απώλεια της ενέργειας λόγω των ανάστροφων ρευμάτων και της διαφοροποίησης της φάσης στα διάφορα κυκλώματα της συσκευής. Αυτόν αν τον πολλαπλασιάσεις με την θεωρητική κατανάλωση (σε Watt) βγάζεις την πραγματική κατανάλωση (σε VA). Οπότε το 1,6 (Pf = 0.6) δεν ισχύει πάντα αλλά εξαρτάται και από την κάθε συσκευή που συνδέουμε στο UPS. Για αυτό και τα UPS με doule-convertion cirtuits (on-line) καταναλώνουν και περισσότερη ενέργεια (λόγω της διπλής μετατροπής του ρεύματος και των απωλειών που δημιουργούνται).

Στα κυκλώματα συνεχούς ρεύματος (DC) δεν υπάρχουν απώλειες λόγω reactance οπότε 1Watt = 1VA.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Φεβ 2010 16:50

Cha0s έγραψε:
xultimatex έγραψε:Ευχαριστώ! Κάτι άλλο τώρα. Επειδή απ'ότι βλέπω, μέχρι τα 600W οι τιμές είναι μια χαρά. Από τα 670 και μετά διπλασιάζονται.
Το τροφοδοτικό μου είναι 680. Αλλά είμαι σιγουρος ότι δεν τρώω τόσα. Απλά το πήρα επειδή ήθελα να είμαι καλυμένος. Το pc έχει 8800GTS , Intel Quad 6600 , 2 δίσκους sata και 2 dvd drives.
Λες να πάρω στα 600w ups;
Τα watt που γράφει το τροφοδοτικό σου δεν είναι αυτά που τραβάει από το δίκτυο της ΔΕΗ αλλά αυτά που μπορεί να παρέχει στα 12V/5V για τις ανάγκες του PC.

Προσωπικά έχω έναν Server με PSU Tagan 1.1KW με Quad Core, 4 ram dimms, 9HDDs, 4 ethernet, 2 hdd controllers (δεν χωράει τίποτα άλλο :P) και μαζί με 2 switches, 1 dsl modem, 2 Routerboard routers & το UPS (1500VA) τραβάνε συνολικά 230watt από την ΔΕΗ σταθερά.

Τώρα τα APC πιστεύω είναι αρκετά αξιόπιστα.
Έχω ένα 1000άρι της APC, αλλά μου κράτησε η μπαταρία του αρχικά 2 χρόνια, την άλλαξα και κράτησε μετά λιγότερο από χρόνο.
Αλλά είχα πάνω 3-4 pc (το ένα με το tagan 1.1kw psu) και γενικά το είχα σκίσει άσχημα το UPS οπότε πιστεύω είναι σκυλιά δεδομένου σε τι συνθήκες το δούλευα :P

Και ένα 800άρι Mustek που έχω από το 2004-2005 ακόμα παίζει οκ η μπαταρία του και εκεί πάνω έχω ρίξει το desktop πλέον με την οθόνη.

Πιστεύω με το 600άρι θα είσαι μια χαρά. Βέβαια, κάποιος που τα πάει καλά με τα μαθηματικά ας κάνει έναν υπολογισμό για στάνταρ :P
Οκ, άκυρο το 230watt....

Ή ο μετρητής βγάζει ότι νάναι ή είναι πολύ 'Green' ο server και καίει τόσο λίγο μαζί με όλα τα υπόλοιπα που εχω πάνω... :-?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Φεβ 2010 17:04

iNDEFiX έγραψε:Connor τα Volt είναι καθ' ορισμού μονάδα μέτρησης για την διαφορά δυναμικό μεταξύ 2 σημείων. Δεν υποδηλώνουν ενέργεια ούτε "ένταση" ρεύματος. Το ρεύμα (σαν ποσότητα) μετριέται σε Ampere (Α) και σαν διαφορά δυναμικού (σαν επίπεδο) μετριέται σε Volt (V). Η ενέργεια που καταναλώνεται από ένα στοιχείο (πχ λάμπα πυρακτώσεως) μετριέται σε Watt (W) που υπολογίζεται με την τάση επί το ρεύμα που καταναλώνει (V x A).

Σχετικά με αυτό που έγραψε ο deninho υπάρχει μεν διαφορά μεταξύ των W (Watts) και των VA (Volt-Ampere) αλλά μόνο σε κυκλώματα εναλλασσόμενου ρεύματος που μπορεί να υπάρχουν επαγωγικά ή πυκνωτικά στοιχεία που δημιουργούν επαγο-ηλεκτρική αντίσταση στο κύκλωμα (reactance). Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ένας συντελεστής γνωστός και ως "συντελεστής ισχύος" Pf (power factor) σύμφωνα με τον οποίο σε κάθε συσκευή υπολογίζεται η απώλεια της ενέργειας λόγω των ανάστροφων ρευμάτων και της διαφοροποίησης της φάσης στα διάφορα κυκλώματα της συσκευής. Αυτόν αν τον πολλαπλασιάσεις με την θεωρητική κατανάλωση (σε Watt) βγάζεις την πραγματική κατανάλωση (σε VA). Οπότε το 1,6 (Pf = 0.6) δεν ισχύει πάντα αλλά εξαρτάται και από την κάθε συσκευή που συνδέουμε στο UPS. Για αυτό και τα UPS με doule-convertion cirtuits (on-line) καταναλώνουν και περισσότερη ενέργεια (λόγω της διπλής μετατροπής του ρεύματος και των απωλειών που δημιουργούνται).

Στα κυκλώματα συνεχούς ρεύματος (DC) δεν υπάρχουν απώλειες λόγω reactance οπότε 1Watt = 1VA.
Τα ξερω όλα αυτα. τα watts ειναι VxA.
ΠΧ ενας USB seagate δισκος που το transformer του επανω γράφει 12V 2A, συμαινει ότι καταναλώνει 24w
Επίσης η λαμπα του δωματίου σου που ειναι 220v και γράφει πανω 100w, ειναι ~0.4545A

Οκ, άκυρο το 230watt....

Ή ο μετρητής βγάζει ότι νάναι ή είναι πολύ 'Green' ο server και καίει τόσο λίγο μαζί με όλα τα υπόλοιπα που εχω πάνω.
Λεω κι εγω. τι γινετε....

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από deninho » 08 Φεβ 2010 17:35

@indefix: Αυτό που ανέφερα το ανέφερα συγκεκριμένα για τα APC, γιατί η ίδια η APC το αναφέρει για να διαλέξεις ups :wink:

@Cha0s: Εκτός κι αν όλα λειτουργούν σε full load (100% σε τέσσερις πυρήνες, και οι 9 δίσκοι να διαβάζουν, να γίνονται εγγραφές στις μνήμες κλπ κλπ και όλα αυτά ταυτόχρονα), τότε τα 230W είναι απόλυτα φυσιολογικά. Ο μετρητής άντε να έχει απόκλιση της τάξης του 5-10%.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Φεβ 2010 20:31

avg 50% total cpu load με 11 Virtual Machines πάνω σε Vmware ESX 4.

Οι 7 από τους 9 δίσκους δουλεύουν ασταμάτητα 24/7 (σταθερό read 5-15-mbit & write κάθε βράδυ για backups & ότι γράφουν τα services).

+ 2 switch
+ 1 DSL Modem
+ 2 routerboard
+ ότι τραβάει το ups.

Τα παραπάνω χωρίς τον server να μην τραβάνε 10-15watt;

Δηλαδή 215watt ο server;
Άμα είναι έτσι γιατί όταν του είχα το 500άρι το τροφοδοτικό κράσαρε κάθε τρεις και λίγο; Αν τράβαγε τα μισά κάτα μέσο όρο, δεν του έφταναν τα διπλάσια για peak;

Κάτι δεν πάει κάλά :P

Δεν μου ακούγεται νορμάλ :-?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από deninho » 08 Φεβ 2010 23:11

κράσαρε, ή βάραγε "ανεξήγητα" restart? ποιο τροφοδοτικό είχες πριν; χιλια-δυο μπορεί να φταίνε

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από xultimatex » 09 Φεβ 2010 01:29

Connor MacLeod έγραψε:
Τα ξερω όλα αυτα. τα watts ειναι VxA.
ΠΧ ενας USB seagate δισκος που το transformer του επανω γράφει 12V 2A, συμαινει ότι καταναλώνει 24w
Επίσης η λαμπα του δωματίου σου που ειναι 220v και γράφει πανω 100w, ειναι ~0.4545A
Οι άνθρωποι εδώ ιδρώνουν για να σου πούνε ότι w=VxA μόνο σε κυκλώματα όπου δεν υπάρχουν πυκνωτές και πηνία. Όταν υπάρχουν, s=VxA όπου S=P+jQ. To p είναι η ενεργός ισχύς που παράγει το έργο ενώ η Q είναι άεργος ισχύ που δεν παράγει έργο (το λέει και το όνομα άλλωστε) και δεν την χρεώνεσαι αλλά πρέπει να συνυπολογίζεται όταν μια συσκευή παρεμβάλεται μεταξύ της ΔΕΗ και μιας άλλης συσκευής.

Επειδή τα στοιχεία του Η/Υ έχουν χωρητικά και επαγωγικά φορτία (πυκνωτές και πηνία) πρέπει να μετατρέχουμε τα watt σε VA.

Ο μετασχηματιστής τώρα μπορείς απλά να πεις ότι ρίχνει ή ανεβάζει τα volts. Τα υπόλοιπα δεν γίνονται θερμότητα. Απλά όταν πέφτουν τα volts ανεβαινουν τα ampere οπότε το γινόμετον VxA παραμένει σταθερό. Έτσι η ισχύς του πριν και μετά τον Μ/Σ είναι ίδια. Αυτό που λέει το κείμενο που έβαλες είναι ότι κάθε Μ/Σ έχει απώλειες λόγω πολλών πραγμάτων. Δεν σημαίνει όμως ότι σχεδιάστηκε για να κάνει θερμότητα την περιτη ισχύ.
Cha0s έγραψε: Πιστεύω με το 600άρι θα είσαι μια χαρά.
Με 540w; (Για να είναι και APC)
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από iNDEFiX » 09 Φεβ 2010 09:33

Ωπππ... συνάδελφος? :D

@deninho: Σόρρυ δεν το γνώριζα ότι η APC δίνει 1.6 συντελεστή. Απλά γενικά το έγραψα και εγώ ότι δεν ισχύει πάντα κάτι σταθερό :)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Φεβ 2010 09:37

deninho έγραψε:κράσαρε, ή βάραγε "ανεξήγητα" restart? ποιο τροφοδοτικό είχες πριν; χιλια-δυο μπορεί να φταίνε
Δεν ξέρω. Το μηχάνημα ήταν στην ταράτσα και εγώ ήμουν φαντάρος.

Επειδή είχε δεκάδες υπηρεσίες για το AWMN απλά άλλαξα τροφοδοτικό με ένα μεγαλύτερο (αρκετά μεγαλύτερο :P) να ξεμπερδεύω.

Ωστόσο θυμάμαι ότι είχα βγάλει 2-3 σκληρούς σε δοκιμές στα πρώτα κολήματα και δεν κόλαγε.
Και επίσης δεν θυμάμαι καν τι τροφοδοτικό είχα :P

Με 540w; (Για να είναι και APC)
Τι εννοείς;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Φεβ 2010 10:03

w=VxA μόνο σε κυκλώματα όπου δεν υπάρχουν πυκνωτές και πηνία. Όταν υπάρχουν, s=VxA όπου S=P+jQ.
Το τροφοδοτικό που έχω τώρα μπροστά μου γράφει ~230V 3,5A και ειναι 680W.
οπότε ισχύει το vxa=w και εδω
Παρά 10w και αυτο γιατι φαντάζομαι λεει ~230 και όχι 230

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από xultimatex » 09 Φεβ 2010 12:39

Cha0s μου λες ότι με 600w θα είμαι οκ. Με 540 θα είμαι; Γιατί αυτό με τα 600w που είχα σταμπάρει είναι μάρκα ΕΑΤΟΝ. Ενώ βρήκα APC στα 540w με τα ίδια λεφτά περίπου.
iNDEFiX έγραψε:Ωπππ... συνάδελφος? :D
Προσπαθεί να γίνει! :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xultimatex την 09 Φεβ 2010 12:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Φεβ 2010 12:44

Μην σε πάρω στο λαιμό μου...

Δεν ξέρω αν είναι επαρκές... μετά την συζήτηση που εξελίχθικε δεν ξέρω τι είναι οκ και τι όχι :lol:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή UPS

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Φεβ 2010 14:03

Νομιζω ότι ο Διονσύσης μπορει να σου απαντήσει.
Ξερει απο αυτα. Εγω τον εμπιστεύομαι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες