offshore Εταιρείες - Ίδρυση offshore εταιρείας

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 09 Φεβ 2010 20:24

vspan έγραψε: Τι επιχείρηση έχεις αν επιτρέπεται?
VtK = Varos ths Koinonias... apo to telos tou 09 den kano tipota file mou.. perimeno na pesei o aeras na pao gia psarema kai na perasoun 3-4 xronia na paro kati san syntaksh...

Άβαταρ μέλους
vspan

Δημοσίευση από vspan » 09 Φεβ 2010 20:37

fafos έγραψε:
VtK = Varos ths Koinonias... apo to telos tou 09 den kano tipota file mou.. perimeno na pesei o aeras na pao gia psarema kai na perasoun 3-4 xronia na paro kati san syntaksh...
Χαχαχα όλα τα λεφτά!!!Ωραίος fafos!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 09 Φεβ 2010 21:50

KGP έγραψε: telos epidi oloi milane gia offshore kai prasina aloga kai mple aggouria... tha ithela na sas enimeroso oti mporeite kai stin ellada na anoiksete offshore... kai otan enoo stin ellada milao gia "elliniki offshore eteria" me edra tin ellada...
Εννοείς offshore ή on the shore στο χωριουδάκι Δεντοξέρει-η-μάναμου-ούτε-η-εφορία με ΟΓΑ κτλ?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Φεβ 2010 23:30

το account πάντως έφαγε ban για spam.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

bekiaris

Δημοσίευση από bekiaris » 23 Αύγ 2010 23:56

Γενικά, πολύ καλή φάση η off shore, μας τα χάλασε η κυβέρνηση με την φορολογία των ακινήτων...αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι 1)αν έχει η εταιρία καταθετικό λογαριασμό σε μία τράπεζα και με σκοπό να διατηρήσει κάποιος την ανωνυμία του, ποιος θα κάνει αναλήψεις, κτλ? το γραφείο που έχει αναλάβει την δημιουργία της εταιρίας? 2) επίσης, έστω ότι έχω μία offshore στην Κύπρο, αλλά κινούμαι μόνο στην Ελλάδα, τα τιμολόγια που θα κόβω στους πελάτες είναι με το κυπριακό αφμ της εταιρίας...το ελληνικό κράτος δηλαδή από αυτή την δραστηριότητα τι θα κερδίσει? 3) έστω ότι έχω μία εταιρία offshore στην Κύπρο, και απασχολώ για τις δραστηριότητες τις εταιρίας στην Ελλάδα 3 άτομα...αυτά τα άτομα πρέπει υποχρεωτικά να είναι έχουν ταμείο από Κύπρο η μπορεί να έχουν και από Ελλάδα? 4) μπορεί η συγκεκριμένη μορφή εταιρίας να ισχύσει π.χ. για ένα ιατρείο, φαρμακείο?

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 26 Αύγ 2010 01:09

alexandr0s έγραψε:
KGP έγραψε: telos epidi oloi milane gia offshore kai prasina aloga kai mple aggouria... tha ithela na sas enimeroso oti mporeite kai stin ellada na anoiksete offshore... kai otan enoo stin ellada milao gia "elliniki offshore eteria" me edra tin ellada...
Εννοείς offshore ή on the shore στο χωριουδάκι Δεντοξέρει-η-μάναμου-ούτε-η-εφορία με ΟΓΑ κτλ?
offshore

kai genika akoma den echete katalavei ti esti "offshore" kai ti ochi...pios o skopos, pia ta ofeloi tis...

to pezete kapitalistes alla otan den thelete na mpite sta monopatia ton allon (perisotero apo agnia...giati oloi mporeite) eisaste oi aristeroteroi pou iparchoun kai sas ftene oi alloi
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

heisenberg

Δημοσίευση από heisenberg » 26 Σεπ 2010 04:26

KGP έγραψε:
alexandr0s έγραψε:
offshore

kai genika akoma den echete katalavei ti esti "offshore" kai ti ochi...pios o skopos, pia ta ofeloi tis...

to pezete kapitalistes alla otan den thelete na mpite sta monopatia ton allon (perisotero apo agnia...giati oloi mporeite) eisaste oi aristeroteroi pou iparchoun kai sas ftene oi alloi
KGP Μπορείς σε παρακαλώ na μας εξηγήσεις πως μπορεί να γίνει αυτό; γιατι το ανεφερες αλλά δεν μας εξηγήσεις. Εξήγησε΄μας γιατι οι εποχές ειναι πλέον δύσκολες
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να έχεις γυναίκα δικηγόρο ...

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από changlee » 10 Νοέμ 2010 18:44

Εγώ πάντως παιδιά που το ψάχνω, οδεύω προς την ίδρυση offshore στην Αγγλία. Μόνο για το λόγο του ότι ορισμένοι εξωτερικοί και εσωτερικοί συνεργάτες μου δεν θέλουν μηνιάτικο με ΙΚΑ, άρα τους βάζω με ποσοστά ανά project κλπ
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 10 Νοέμ 2010 23:39

Αν έχεις τα λεφτα για σύσταση (2-3K).. δες το για Κύπρο.
Ειναι πολύ καλύτερη επιλογή.

io_pas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από io_pas » 11 Νοέμ 2010 19:32

Δεν μπορεί να ιδρυθεί offshore εταιρεία σε έδαφος της Ε.Ε. Απόλυτα σαφές και ξεκάθαρο καθώς οι εταιρείες ακολουθούν τους κανόνες της Ε.Ε.

Το ΦΠΑ δεν πληρώνεται στην περίπτωση που συμψηφίζεται. Αν είναι δηλαδή σε δαπάνη για επαγγελματική χρήση.

Άβαταρ μέλους
CV Photography
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CV Photography » 12 Νοέμ 2010 16:43

Καλή και έξυπνη κίνηση, με προσοχή όμως στον ετήσιο τζίρο για το πόθεν έσχες.
The magical moments of your wedding remain alive forever through our photographs: φωτογράφηση γάμου

japsot

Δημοσίευση από japsot » 15 Νοέμ 2010 18:54

Παιδιά, ξέρετε κάποιο δικηγορικό γραφείο που να ασχολείται με το αντίστοιχο θέμα (ίδρυση offshore)?

Logistis

Δημοσίευση από Logistis » 16 Νοέμ 2010 23:25

japsot έγραψε:Παιδιά, ξέρετε κάποιο δικηγορικό γραφείο που να ασχολείται με το αντίστοιχο θέμα (ίδρυση offshore)?
Εαν ενδιαφερεσαι για offshore εταιρεια η εταιρεια στην Κυπρο που να φορολογειται με 10% στειλε μου μηνυμα και μπορω να σε συστησω σε ενα συνεργατη μου. Δεν ξερω εαν επιτρεπεται απο το forum να τα δημοσιευεσω δημοσια εδω. Απο οτι ξερω το κοστος για την συσταση δεν ξεπερνα τα ΕΥΡΩ1.500 ευρω.

Σε οτι αλλο θες να μαθεις σχετικα με τα φορολογικα των εταιρειων αυτο μπορεις να με ρωτησεις εμενα. Οπως φαινεται και στο profile μου ειμαι φοροτεχνικος απο Κυπρο που ασχολουμε αποκλειστικα με φορολογικο σχεδιασμο.

Λογιστης

Logistis

Δημοσίευση από Logistis » 16 Νοέμ 2010 23:36

bekiaris έγραψε:Γενικά, πολύ καλή φάση η off shore, μας τα χάλασε η κυβέρνηση με την φορολογία των ακινήτων...αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι 1)αν έχει η εταιρία καταθετικό λογαριασμό σε μία τράπεζα και με σκοπό να διατηρήσει κάποιος την ανωνυμία του, ποιος θα κάνει αναλήψεις, κτλ? το γραφείο που έχει αναλάβει την δημιουργία της εταιρίας? 2) επίσης, έστω ότι έχω μία offshore στην Κύπρο, αλλά κινούμαι μόνο στην Ελλάδα, τα τιμολόγια που θα κόβω στους πελάτες είναι με το κυπριακό αφμ της εταιρίας...το ελληνικό κράτος δηλαδή από αυτή την δραστηριότητα τι θα κερδίσει? 3) έστω ότι έχω μία εταιρία offshore στην Κύπρο, και απασχολώ για τις δραστηριότητες τις εταιρίας στην Ελλάδα 3 άτομα...αυτά τα άτομα πρέπει υποχρεωτικά να είναι έχουν ταμείο από Κύπρο η μπορεί να έχουν και από Ελλάδα? 4) μπορεί η συγκεκριμένη μορφή εταιρίας να ισχύσει π.χ. για ένα ιατρείο, φαρμακείο?
1) Αναληψεις μπορει να κανει ο ιδιος η το ατομο που θα ενεργει ως ο φαινομενικος μετοχος της εταιρειας. Σε περιπτωση που κανει αναληψη ο ιδιος δεν θα προκυπτει προβλημα σχετικα με την ανωνυμια αφου η τραπεζα υποχρεουται να μην δημοσιοποιησει την ταυτοτητα του τελικου δικαιουχου του λογαριασμου
2) Τα τιμολογια που θα κοβεις στους πελατες πρεπει να εχουν κυπριακο ΑΦΜ. Το ελληνικο κρατος δεν εχει να κερδισει κατι απο αυτο αφου ουσιαστικα δεν θα γνωριζει την υπαρξη των εταιρειων αυτων λογω της ανωνυμιας που δεν σπαζει κατ ουδενα λογο στην Κυπρο.

Logistis

Δημοσίευση από Logistis » 16 Νοέμ 2010 23:43

Logistis έγραψε:
bekiaris έγραψε:Γενικά, πολύ καλή φάση η off shore, μας τα χάλασε η κυβέρνηση με την φορολογία των ακινήτων...αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι 1)αν έχει η εταιρία καταθετικό λογαριασμό σε μία τράπεζα και με σκοπό να διατηρήσει κάποιος την ανωνυμία του, ποιος θα κάνει αναλήψεις, κτλ? το γραφείο που έχει αναλάβει την δημιουργία της εταιρίας? 2) επίσης, έστω ότι έχω μία offshore στην Κύπρο, αλλά κινούμαι μόνο στην Ελλάδα, τα τιμολόγια που θα κόβω στους πελάτες είναι με το κυπριακό αφμ της εταιρίας...το ελληνικό κράτος δηλαδή από αυτή την δραστηριότητα τι θα κερδίσει? 3) έστω ότι έχω μία εταιρία offshore στην Κύπρο, και απασχολώ για τις δραστηριότητες τις εταιρίας στην Ελλάδα 3 άτομα...αυτά τα άτομα πρέπει υποχρεωτικά να είναι έχουν ταμείο από Κύπρο η μπορεί να έχουν και από Ελλάδα? 4) μπορεί η συγκεκριμένη μορφή εταιρίας να ισχύσει π.χ. για ένα ιατρείο, φαρμακείο?
ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩΣ. ΕΑΝ ΟΛΕΣ Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΔΙΕΞΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ η εταιρεια παρολο που θα ειναι κυπριακη θα φορολογειτε και στην Ελλαδα αφου θα αποκτησει ελληνικη φορολογικη κατοικια. Οσοι χρησιμοποιουν κυπριακες εταιρειες πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικοι αφου δεν προτινονται για ολους τους τυπους επιχειρησεων πχ δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για ιατρειο η για κατασκευαστικη εταιρεια που δραστηροποιειται στην Ελλαδα. Συζητηστε το θεμα με ενα φοροτεχνικο της εμπιστοσυνης σας.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες