offshore Εταιρείες - Ίδρυση offshore εταιρείας

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Νοέμ 2010 00:34

Logistis έγραψε: λογω της ανωνυμιας που δεν σπαζει κατ ουδενα λογο στην Κυπρο.
πάνω σε αυτό.. εμένα με φοβίζει λίγο και το μεταφέρω σε όλους όσους με ρωτάνε σχετικά ως προβληματισμό.

το Κυπριακό κράτος εύκολα (ή ευκολότερα) θα έρθει σε συμβιβασμό-συμφωνία με το Ελληνικό κράτος για άνοιγμα λογαριασμών ή αντιστοίχηση προσώπων με οφ-σορ εταιρείες, παρά το Αγγλικό κράτος ή κάποιο άλλο..

ειδικά με τον χαμό που γίνετε και "πάνε" ΟΛΟΙ στην Κύπρο, το βλέπω αρκετά πιθανό αυτό το σενάριο.

τι λες πάνω σε αυτό;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Logistis

Δημοσίευση από Logistis » 17 Νοέμ 2010 17:27

το Κυπριακό κράτος εύκολα (ή ευκολότερα) θα έρθει σε συμβιβασμό-συμφωνία με το Ελληνικό κράτος για άνοιγμα λογαριασμών ή αντιστοίχηση προσώπων με οφ-σορ εταιρείες, παρά το Αγγλικό κράτος ή κάποιο άλλο..
ειδικά με τον χαμό που γίνετε και "πάνε" ΟΛΟΙ στην Κύπρο, το βλέπω αρκετά πιθανό αυτό το σενάριο.
τι λες πάνω σε αυτό;
Φιλε ειμαι σε αυτη την δουλεια αρκετα χρονια και δεν εχω λογο να υποστηριξω κατι που δεν ισχυει. Εγω ειμαι αυτος που ειπα σε προηγουμενο μηνυμα πως οι Κυπριακες εταιρειες δεν ειναι καταλληλες για ολες τις χρησεις. Για συγκεκριμενες ομως χρησεις ειναι εξαιρετικες ειδικα για μειωση της φορολογιας με νομιμο τροπο. Οσο αφορα το σεναριο που λες για σπασιμο του απορρητου το βρισκω εντελως αβασιμο για 2 λογους:
1) Eιναι η βαση της Κυπριακης οικονομιας. Σε περιπτωση που σπασει σε καποια εταιρεια το απορρητο τοτε αυτοματα χανει την αξιοπιστια της η Κυπρος με επακολουθο την καταρευση της Κυπριακης οικονομιας. Καμια κυβερνηση δεν μπηκε ποτε καν σε πειρασμο να σκεφτει άυτο που λες
2) Αρκετες δυνατες προσωπικοτητες της Ελλαδας διατηρουν κυπριακες η of shore εταιρειες. Ειναι δυνατον να πανε εναντια στα συμφεροντα τους

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 17 Νοέμ 2010 18:18

Έτσι λέει η λογική. Κάποιοι ειδικοί που έχω γνωρίσει δεν λένε τα ίδια.

Όπως και να χει.. αυτά να τα βλέπουν οι λατρευτοί μας πολιτικοί που μας σπρώχνουν σε τέτοιες λύσεις.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Νοέμ 2010 19:44

Η ανταλλαγή της Βιστωνίδας με ολυμπιακά ακίνητα έγινε μέσω της RASSADEL, μιας κυπριακής εταιρείας και το ελληνικό δημόσιο δεν μπορεί να ανοίξει το απόρρητο να δει ποιοί κρύβονται πίσω από αυτή την εταιρεία. Το RASSA βέβαια παραπέμπει σε αρχιμανδρίτη Εφραίμ :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Logistis

Δημοσίευση από Logistis » 17 Νοέμ 2010 21:58

cdhyper έγραψε:Η ανταλλαγή της Βιστωνίδας με ολυμπιακά ακίνητα έγινε μέσω της RASSADEL, μιας κυπριακής εταιρείας και το ελληνικό δημόσιο δεν μπορεί να ανοίξει το απόρρητο να δει ποιοί κρύβονται πίσω από αυτή την εταιρεία. Το RASSA βέβαια παραπέμπει σε αρχιμανδρίτη Εφραίμ :)
Αυτο ακριβως λεω και εγω. Απιθανο να σπασει το απορρητο.

Ασχετο αλλα ειδα την ιστοσελιδα σου και ειναι πολυ ενδιαφερων. Απο που πηγαζουν τα εσοδα σου? Διαφημισεις στην ιστοσελιδα?

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 17 Νοέμ 2010 22:25

Δεν θα το παραδεχτεί ποτέ.. εμπορεύεται λευκή σάρκα!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Νοέμ 2010 22:59

κοτόπουλα δηλαδή...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Νοέμ 2010 02:52

Θα μπούνε μπανεράκια και άλλα. Προς το παρόν βγάζουμε μόνο την ευχαρίστηση :)

tzafar1

Δημοσίευση από tzafar1 » 27 Νοέμ 2010 11:54

cdhyper έγραψε:H offshore εταιρεία δεν είναι κάτι παράνομο όπως το ξέπλυμα χρημάτων. Είναι μια απολύτως νόμιμη διαδικασία. Εκμεταλλεύεσαι ότι κάποια άλλη χώρα έχει καλύτερο φορολογικό καθεστώς από τη δική σου χώρα. Εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά που έχω χρυσοπληρώσει τους χαραμοφάηδες όλα αυτά τα χρόνια. Καλύτερα να τα δίνω στην Κύπρο όπως τα δίνει και ο Νταλάρας. Δεν θα ανεχτώ για πολύ ακόμα να μου παίρνουν το 40% των χρημάτων μου και να τα τρώνε οι μιζαδόροι και οι παπάδες.

Η Κύπρος είναι μια νόμιμη χώρα εντός της Ε.Ε. και μπορείς να έχεις μια νομιμότατη επιχείρηση εκεί και να πουλάς παγκοσμίως. Πού ακριβώς είναι η παρανομία της offshore; Επειδή τρως τα χρήματα που βγάζεις στην Ελλάδα και φορολογείσαι στην Κύπρο; Δικαίωμά σου δεν είναι; Όταν μάλιστα η Κύπρος έχει τόσο προοδευτική κυβέρνηση που στοχεύει στην ανάπτυξη με ενιαίο φορολογικό συντελεστή 10%, τότε συντρέχει και ηθικός λόγος να πάμε όλοι εκεί και να αφήσουμε το μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα για τους νταβατζήδες.
Εντάξει,δικαίωμά σου είναι να κάνεις τα πάντα για να προστατεύσεις την περιουσία σου,αλλά μαζί με τα φορολογικά σου τευτέρια-ξέρεις τα μαύρα και τα "κόκκινα"-να πάρεις και τα προιόντα σου και τις υπηρεσίες σου μαζί και να τα πουλάς στους Κυπρίους αδερφούς σου και να μην παρακαλάς τα ελληνικά κορόιδα να σε κάνουν μάγκα με τον οβολό τους.Γιατί ο ακατανόμαστος εδώ ήρθε και έγλυφε κόκκαλα και μόλις του πέταξε ένα κοψίδι
ο ελληνικός λαός πήγε κι έσκαψε τρύπα στο νησί της Αφροδίτης για να το κρύψει και μετά ξαναήρθε στη τροφό του(μανουλλλλίτσα Ελλάδα) για να παρακαλέσει για περίσσευμα.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Νοέμ 2010 12:11

Σε μια παγκοσμιοποιημένη και διαδικτυακή οικονομία η έδρα της επιχείρησης δεν συμβαδίζει με το πού δραστηριοποιείται εμπορικά. Η έδρα πλέον έχει μόνο λογιστική και φορολογική σημασία, δεν είναι όπως ήταν πριν 40-50 χρόνια. Αλλά το ελληνικό δημόσιο νομίζει ότι είμαστε στην εποχή του Παπάγου.

Εμένα η έδρα μου εδώ είναι πάντως, δεν μετακομίζω.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 27 Νοέμ 2010 12:13

cdhyper έγραψε:Σε μια παγκοσμιοποιημένη και διαδικτυακή οικονομία η έδρα της επιχείρησης δεν συμβαδίζει με το πού δραστηριοποιείται εμπορικά. Η έδρα πλέον έχει μόνο λογιστική και φορολογική σημασία, δεν είναι όπως ήταν πριν 40-50 χρόνια. Αλλά το ελληνικό δημόσιο νομίζει ότι είμαστε στην εποχή του Παπάγου.

Εμένα η έδρα μου εδώ είναι πάντως, δεν μετακομίζω.
Απο τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω με τον cdhyper :P

+1000000

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 27 Νοέμ 2010 21:58

Μία ερώτηση υπάρχει στο freestuff κάποιο θέμα που να δίνει συμβουλές, να λέει τα πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα και τι χρειάζεται να για να δημιουργήσει κάποιος offshore εταιρία στο εξωτερικό; ( π.χ Αγγλία ή Κύπρος ). Αν όχι πιστεύω είναι πολύ χρήσιμο. :)
Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 30 Νοέμ 2010 11:29

Logistis έγραψε:
cdhyper έγραψε:Η ανταλλαγή της Βιστωνίδας με ολυμπιακά ακίνητα έγινε μέσω της RASSADEL, μιας κυπριακής εταιρείας και το ελληνικό δημόσιο δεν μπορεί να ανοίξει το απόρρητο να δει ποιοί κρύβονται πίσω από αυτή την εταιρεία. Το RASSA βέβαια παραπέμπει σε αρχιμανδρίτη Εφραίμ :)
Αυτο ακριβως λεω και εγω. Απιθανο να σπασει το απορρητο.

Ασχετο αλλα ειδα την ιστοσελιδα σου και ειναι πολυ ενδιαφερων. Απο που πηγαζουν τα εσοδα σου? Διαφημισεις στην ιστοσελιδα?
Λογίστη επειδή ασχολείσαι με όλα αυτά. Θα ήταν πολύ χρήσιμο, αν μπορείς και έχεις χρόνο φυσικά, να γράψεις ένα θέμα σχετικά με το ποια είναι οι ιδανικές επιλογές για άνοιγμα επιχείρησης - εταιρίας εκτός Ελλάδας, τους τρόπους, τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα και ότι άλλο θεωρείς χρήσιμο.
Εικόνα

Logistis

Δημοσίευση από Logistis » 01 Δεκ 2010 00:14

Λογίστη επειδή ασχολείσαι με όλα αυτά. Θα ήταν πολύ χρήσιμο, αν μπορείς και έχεις χρόνο φυσικά, να γράψεις ένα θέμα σχετικά με το ποια είναι οι ιδανικές επιλογές για άνοιγμα επιχείρησης - εταιρίας εκτός Ελλάδας, τους τρόπους, τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα και ότι άλλο θεωρείς χρήσιμο.[/quote]
Φιλε καλησπερα,
Οπως σου ειπα και στο προσωπικο μηνυμα που σου εστειλα ειναι αδυνατο να αναλυθουν τα παντα που εχουν να κανουν με τετοιου ειδους εταιριες σε ενα δημοσια forum για ευνοητους λογους. Επιπλεον η καθε περιπτωση απαιτει διαφορετικο φορολογικο σχεδιασμο. Γενικα θα ελεγα πως η χρηση των εταιρειων αυτων προσφερει πολλα πλεονεκτηματα για εταιρειες που ασχολουνται με υπηρεσιες διαδικτυου και αλλες σχετικες υπηρεσιες. Με τον αναλογο φορολογικο σχεδιασμο χρησιμοποιουνται για να μειωσουν την φορολογια με νομιμο παντα τροπο αλλα και για να διασφαλισουν πως το εισοδημα τους φορολογειτε πλεον νομιμα. Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη γι αυτο τον λογο θα σε παρακαλεσω οπως μου γραψεις τι ακριβως θες να μαθεις και θα σου απαντησω οσο πιο αναλυτικα μπορω. Το κοστος ξεκινα απο τα 1500 ευρω εως και 2000 και μπορεις να τις αποκτησεις εντος 3 ημερων. Η φορολογια τουλαχιστον για τις κυπριακες ειναι στα 10% σταθερο πανω στα κερδη της εταιρειας. Εαν επιθυμεις ππορεις να μου δωσεις το εμαιλ σου ετσι ωστε να σου στειλω ενα εντυπο με πιο πολλες πληροφοριες σχετικα με τα πλεονεκτηματα αυτων των εταιρειων.
Λογιστης

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Δεκ 2010 01:00

η δικιά σου αμοιβή είναι μέσα στα 1500-2000; ποιο είναι το κόστος ανά μήνα ή ανά χρόνο για λογιστή στην Κύπρο;
πάνω - κάτω φυσικά, απλά για να έχουμε μια τάξη μεγέθους με τα εδώ δεδομένα... γιατί έχω ακούσει και οτί πληρώνεστε με το κομμάτι, ανά τιμολόγιο δηλαδή...
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης