Τιμολόγηση εφαρμογής

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από dimos_mitel » 08 Φεβ 2010 18:15

Καλησπέρα παιδιά. επειδή ξεκινάω δειλά δειλά το web design θα ήθελα να με συμβουλέψετε σχετικά με το πώς να κοστολογώ μία εφαρμογή. Άν πχ με πάρει μία εφαρμογή για να την υλοποιήσω περίπου 20 ώρες πόσο να την κοστολογήσω? Γενικά περίπου πόσο να παίρνω την ώρα?? Είμαι τελείως αρχάριος και δεν θέλω ούτε να σκίσω τους πελάτες αλλά ούτε και να πουλάω τις εφαρμογές σε εξεφτιληστικές τιμές.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από fafos » 08 Φεβ 2010 18:36

dimos_mitel έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. επειδή ξεκινάω δειλά δειλά το web design θα ήθελα να με συμβουλέψετε σχετικά με το πώς να κοστολογώ μία εφαρμογή. Άν πχ με πάρει μία εφαρμογή για να την υλοποιήσω περίπου 20 ώρες πόσο να την κοστολογήσω? Γενικά περίπου πόσο να παίρνω την ώρα?? Είμαι τελείως αρχάριος και δεν θέλω ούτε να σκίσω τους πελάτες αλλά ούτε και να πουλάω τις εφαρμογές σε εξεφτιληστικές τιμές.
prepei na ypologiseis poses ores einai to ergo gia enan empeiro designer.. esena mporei na sou parei 20 ores alla enas empeiros mporei na to kanei se 5 ores gia paradeigma.. me autes tis ores tha pas kai einai apo 25-50 euro thn ora analoga to poso firma einai o kathenas..

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από dimos_mitel » 08 Φεβ 2010 18:42

Οπότε εγώ που είμαι καινούργιος καλά θα ήταν να έπερνα κανένα 10ευρω την ώρα ώστε να προσελκύω και κανέναν πελάτη μιας και δεν είμαι ακόμα γνωστός.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Φεβ 2010 18:46

20e την ώρα σαν καινούργιος είναι πολύ καλά :)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από Figaro » 08 Φεβ 2010 18:53

20 euro tin wra eperne o albanos apo to patera mou otan tou irthe na katharisei to ikopedo apo ta xorta.

Giati na min to kostologisei san project (aneksartitos tis wres) ?

An kanei kati pou o empeiros designer thelei 2 wres .. ti na zitisei ?
40 euro ? :P

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από dimos_mitel » 08 Φεβ 2010 18:56

Κοίτα. εγώ δεν είμαι έμπειρος designer. Μπορεί να μου φάει για να φτιάξω μία σελίδα 15 μέρες. οπότε η καλή τιμή θα είναι αυτή που θα φέρει τον πελάτη σε εμένα. Θ α τον πω. ναι μεν εγώ θα σου την φτιάξω 10 μέρες μετά. αλλά θα πληρώσεις 100 ευρώ λιγότερα.. κάπως έτσι σκέφτομαι να χτυπήσω την αγορά. :)
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από Figaro » 08 Φεβ 2010 18:58

Lathos skeftese...
An nomizeis pws tha mpeis stin agora (pou einai idi TIGKA !) xtipontas stis times.. se 1 xrono tha vgeis.

Doulepse tzampa gia sena kai gnwstous... gine kaliteros, kane ena portfolio kai meta zita kanonika lefta.

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από dimos_mitel » 08 Φεβ 2010 19:08

χμμμ. έχω μπερδευτεί πάρα πολύ. αλλα σίγουρο για αρχή πρέπει να αποκτήσω εμπειρία και portfolio.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από fafos » 08 Φεβ 2010 19:33

Figaro έγραψε:20 euro tin wra eperne o albanos apo to patera mou otan tou irthe na katharisei to ikopedo apo ta xorta.

Giati na min to kostologisei san project (aneksartitos tis wres) ?

An kanei kati pou o empeiros designer thelei 2 wres .. ti na zitisei ?
40 euro ? :P
poses ores ekane na to katharisei o alvanos to oikopedo? sigoura tha einai pio grhgoros apo mena pou eimai mouxlas kai mexri na kounhso to ena vromaei to allo, den nomizo oti tha symfere ton patera sou na me plhronei 20 euro thn ora :lol:

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από Figaro » 08 Φεβ 2010 19:40

3-4 wres kai xtipise kai mezedaki me ouzaki sto telos :P

Kai na min eisoun mouxlas (esi eipes :P) oute me 100 tin wra de tha empenes ekei mesa.
Katakalokairo.. kai kseroxorta mexri th mesh.

Kai liga mas peire :P

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από fafos » 08 Φεβ 2010 19:43

Figaro έγραψε:3-4 wres kai xtipise kai mezedaki me ouzaki sto telos :P

Kai na min eisoun mouxlas (esi eipes :P) oute me 100 tin wra de tha empenes ekei mesa.
Katakalokairo.. kai kseroxorta mexri th mesh.

Kai liga mas peire :P
auto akrivos leo kai ego.. sou stoixise 80 europoula.. an ego hthela +3 ores akoma tha eprepe na me plhroseis 140 europoula.. xoria thn kataggelia pou tha sou ekana sto IKA epeidh den tha mou kollages enshma.. :lol:

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από telas » 08 Φεβ 2010 19:58

LOL
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από dimos_mitel » 08 Φεβ 2010 20:17

Μήπως καλύτερα να γίνω Αλβανός?? θα βρίσκω ποιό εύκολα δουλειά (οικοδομή πχ), και θα διατηρούμε απο τις εργασιακές συνθήκες και σε καλή φυσική κατάσταση. καλα ουζάκια μεζέδες, μουσική απο ράδιο. amstel!!!!! σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)))))
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από Figaro » 08 Φεβ 2010 20:23

dimos_mitel έγραψε:Μήπως καλύτερα να γίνω Αλβανός?? θα βρίσκω ποιό εύκολα δουλειά (οικοδομή πχ), και θα διατηρούμε απο τις εργασιακές συνθήκες και σε καλή φυσική κατάσταση. καλα ουζάκια μεζέδες, μουσική απο ράδιο. amstel!!!!! σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)))))
An kai se afto to "business" pas na mpeis me tin idia logiki (xtipima stis times) ta lefta de tha sou ftasoun oute gia tis aspirines kai ta xanzaplast :P

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από dimos_mitel » 08 Φεβ 2010 20:36

χμμμ πραγματικά είμαι πολύ μπερδεμένος.. μάλλον θα αρχίσω για αρχή να μοιράζω χαρτομάντιλα και μετά βλέπουμε για το web design..
miteletsis

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες