Τιμολόγηση εφαρμογής

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από dimsis » 03 Μαρ 2010 22:07

Αν ήθελε όλα αυτά που προαναφέραμε θα του έλεγα τιμή πάνω ή περίπου στα 2k σίγουρα γιατί δεν έχει να κάνει με το αν υπερβαίνει το ποσό το budget του πελάτη αλλά με το πόσο αξιολογώ εγώ το χρόνο μου και τη δουλειά μου. Αν θέλει άλλη τιμή ο πελάτης ας μειώσει τις απαιτήσεις του ή ας πάει αλλού. Ας πάρει ένα έτοιμο template που θα μου μειώσει σε μισές τις εργατοώρες μου και να ασχοληθώ με το backend στο οποίο πιθανότατα να του έβαζα και σαν επιλογή μέσα από το διαχειριστικό να μπορεί να ψάχνει σε αυτά τα 2-3 sites που τον ενδιαφέρουν και να μπορεί άμεσα να αντιγράφει την περίληψη της ταινίας ή να γίνετε αυτόματα με ένα δυο κλικ. (αν ήταν στα αγγλικά απευθείας με χρήση του IMDB ή άλλων παραπλήσιων API)

Ο χρόνος για να κάνεις ένα μοναδικό καλό template, να το κόψεις και έπειτα να το μετατρέψεις και σε δυναμικό για την παρουσίαση + να του δώσεις κάποιες φόρμες για να ενημερώνει λογικά θα έφταναν τις 24 εργατοώρες, οπότε θα κοιτούσα να χρεώσω όπως σου είπα αναλόγως. ΑΝ είχα άλλους λόγους θα χρέωνα διαφορετικά. Π.χ. αν ήταν φίλος και του έκανα χάρη, αν ήθελα να φτιάξω portfolio, αν ήξερα ότι θα μου φέρει και άλλους πελάτες κλπ.

Άβαταρ μέλους
loxy

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από loxy » 04 Μαρ 2010 12:55

Πρωτον, να σε ευχαριστησω για την ιδεα με το API γιατι δεν γνωριζα την υπαρξη του για το IMDB.Σιγουρα θα το δει θετικα o πελατης.
Εχω καταληξει στο να κανω μια δυνατη εκπτωση απο το ποσο που ειχα αρχικα στο μυαλο μου , μιας και προκειται οπως προανεφερα για πρωτη δουλεια, και για ανθρωπο με πολυ καλες διασυνδεσεις.

Ευχαριστω που ασχοληθηκες ,dimsis... :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Τιμολόγηση εφαρμογής

Δημοσίευση από dimsis » 04 Μαρ 2010 13:42

Να 'σαι καλά, καλή συνέχεια και καλή δουλειά. Εφόσον πιστεύεις πως μπορεί να σου φέρει και άλλες δουλειές, καλά κάνεις και σκέφτεσαι την έκπτωση.

( http://www.deanclatworthy.com/imdb/ δες και αυτό το API σου τα γυρίζει σε JSON τα data από το imdb )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης