[Solved] Στόχοι εφαρμογής.

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 10 Φεβ 2010 11:36

Καλησπέρα σε όλους. Αυτές τις μέρες ετοιμάζω το αρχείο powerpoint για να παρουσιάσω την πτυχιακή μου. σε μία διαφάνεια πρέπει να γράψω ποιοι είναι οι στόχοι τις εργασίας μου. η εργασία μου έχει σαν αντικείμενο την πώληση προϊόντων σε πελάτες, την παροχή διάφορων υπηρεσιών σε αυτούς, όπως στοιχεία επικοινωνίας, chat, faq, καθώς περιέχει και ένα σύστημα με το οποίο ο διαχειριστής της σελίδας μπορεί να διαχειριστεί τα πάντα, όπως, να προσθέσει, αφαιρέσει προϊόντα, να επεξεργαστεί μία παραγγελία κλπ. Σαν στόχους της συγκεκριμένης εφαρμογής - συστήματος τι θα λέγατε να βάλω ώστε να αφήσω καλημένους τους καθηγητές που θα είναι στην εξεταστική επιτροπή?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimos_mitel την 20 Φεβ 2010 14:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 11 Φεβ 2010 07:58

Απο ό,τι λες παραπάνω .. (δεν μας τα λες καθολου καλα.. αν βιάζεσαι, δες το συμπέρασμα στο τέλος)

>. η εργασία μου έχει σαν αντικείμενο την πώληση προϊόντων σε πελάτες, την παροχή διάφορων υπηρεσιών σε αυτούς, όπως στοιχεία επικοινωνίας, chat, faq,

Αρα η εργασία σου έχει ως βασικό στόχο την πώληση προϊόντων και υπηρεσιών ?
Χλωμότατο.. ακομα δεν δωθκε εργασία βασικά εμπορική.. Μήπως η εργασία σου τα μελατάει αυτά? ή τα συγκρίνει, ή κάτι παρόμοιο, θεωρητικό επ' αυτών ?
Μην μου πεις ότι πουλάς.. Δεν το πιστεύω.

> καθώς περιέχει και ένα σύστημα με το οποίο ο διαχειριστής της σελίδας μπορεί να διαχειριστεί ..

Αρα η εργασία σου δεν είναι καθόλου θεωρητική, ούτε φυσκά εργασια πωλητή,
?μελετάς? κάτι σχετικό με διαχείριση ιστοσελίδων (που έχουν στόχο τις παραπάνω αναφερόμενες πωλήσεις υποθέτω..)

> Σαν στόχους της συγκεκριμένης εφαρμογής - συστήματος τι θα λέγατε να βάλω ώστε να αφήσω καλημένους τους καθηγητές που θα είναι στην εξεταστική επιτροπή?

.. αρα η εργασία σου βασικά μελετά μια εφαρμογή, ή ένα είδος εφαρμογών ή ένα πεδίο εφαρμογών σε/για/από ιστοτελίδες που πουλάνε προϊόντα ή υπηρεσίες ??

Αν όμως δεν ξέρεις εσύ τί κάνει βασικά η εργασία σου (ποια είναι η αρχική εκφώνηση πχ.. και λίγες περισσότερες θεωρητικές σαλτσούλες επί του βασικού τίτλου, βασικά πάνω στον άξονα που κινείσαι για να την κάνεις την εργασία..

Συμπέρασμα :
νομίζω ότι είναι απαραίτητο να το συζητήσεις με τους καθηγητές σου πριν φτάσεις στην τελική απόφαση ... Φυσικά κάνε 2-3 προτάσεις/σκίτσα πρώτα, μην πας να τους ρωτήσεις τι να γράψεις, δεν λέει..
πχ. θα εχεις τουλάχιστο 2 προτάσεις και θα πας να τους ρωτήσεις ποια απο τις προτασεις σου περιγράφει καλύτερα τους στόχους της εργασίας (τους οποίους σιγουρα στους έχουνε πει).
Αυτό το κειμενάκι να ξέρεις, έχει σκοπό να πληροφορεί τον άσχετο που του έπεσε στα χέρια η εργασία, τι βασικά κανει (προσπαθεί να πετύχει.. και σε ένα βαθμό πετυχαίνει).

Μπορώ να σου δώσω προτάσεις αν μου δώσεις
α. την πρώτη εκφώνηση της εργασίας, όπως στην έδωσαν οι καθηγητές, και ότι άλλαξε ή προστέθηκε πάνω της
β. τον πλήρη αναλυτικό τίτλο της
γ. τον κατάλογο των περιεχομένων της (αναλυτικό)
και
δ. το τελευταίο κομάτι της με τα συμπεράσματα
.. και η συνοψη θα βοηθούσε φυσικά. (ε)

Παρε τα 5 παραπάνω (α-ε) και ζήτα απο ένα γνωστό ή συγγενή που σε αγαπάει (ή σου έχει υποχρέωση) και που έχει βγάλει κάποια σχολή να σε βοηθήσει.
(ακομα κι ενα φοιτητή σε προχωρημένο έτος κάποια σοβαρής σχολής - να εχει κάνει δηλαδή 2 τουλάχιστο σοβαρες εργασίες πριν)

καλη επιτυχία

προσθήκη ..

πχ.
Πρόταση βελτιωμένης εφαρμογής ηλεκτρονικού επιχειρείν (? είναι κάτι τέτοιο ? .. αν ναι, πρόσθεσε και καμιά λεπτομέρια που την κάνει καλυτερη απο παλαιότερες..)
πχ2.
Μελέτη και προτάσεις βελτίωσης εφαρμογών ηλεκτρονικών επιχειρήσεων ???
.. κλπ..
αν το θέμα σου είναι κάτι τέτοι, γράψε πιο αναλυτικά τους σημαντικούς στόχους.. πχ.
α. αναλυση απαιτήσεων ιστοσελίδων επιχειρήσεων
β. (ερευνα? μελέτη? ..) ευκολίας χρήσης απο τους επισκέπτες
γ. βασικές εργασίες διαχειριστή..
δ. προτάσεις βελτιωμένου ελέγχου
...
(γενικά 3-4 πρέπει να ειναι καλά.. ίσως και 2 να είναι καλύτερα.. δεν θέλει πολλά, αλλα καλά)

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 19 Φεβ 2010 21:47

Το θέμα ήταν ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη ενός συστήματος δυναμικής διαχείρισης ηλεκτρονικού καταστήματος βασισμένο στις τεχνολογίες του παγκόσμιου ιστού!! Φίλε πραγματικά σε ευχαριστώ για την προσπάθεια να με βοηθήσεις. έχω κάτι μέρες να μπώ στο freestuff και δέν είδα την απάντηση σου.

στόχο λοιπόν έβαλα το εξείς:
Στόχος είναι η ανάπτυξη ενός συστήματος, το οποίο θα προσφέρει πληθώρα υπηρεσιών προς του πελάτες καθώς και του απλούς επισκέπτες, Επίσης παρέχει έα μενού διαχείρισης μέσω του οποίου ο διαχειριστής διαχειρίζετε διάφορα συμαντικά στοιχεία στην σελίδα.
κάπως έτσι το έκανα :)
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 20 Φεβ 2010 08:13

Μια χαρά,
μπορείς και να βελτιώσεις το 2ο σκέλος, πχ. όχι απλά ένα μενού, αλλά
" (εύχρηστο) σύστημα διαχείρισης προϊόντων, τιμών και παραγγελιών .. "

καλή επιτυχία
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 20 Φεβ 2010 12:53

Όλα οκ. παρουσίασα. το πήραμε το 10αρακι :)))
miteletsis

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες