Ελεγχος υπολογιστη με vnc μεσω internet!

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 11 Φεβ 2010 00:09

Γεια σας...... :) .....Παιδια....θελω και προσπαθω,,,,να ελενξω ενα pc μεσω internet με το vnc ....για παραδειγμα το pc μου θελω να ελενξω ειναι στην λαρισα και εγω θελω να το ελενξω απο ενα pc που ειναι στην αθηνα ας πουμε.....εχω ψαξει πολυ για αυτο.....και βρηκα τα εξης: θα πρεπει να ανοιξω "port" στο router του pc που θελω να ελενξω και να κανω κατι με μια υπηρεσια "dyndns" ωστε να γνωριζω την ip.....εγω δοκιμασα στο δικο μου το router να ανοιξω μια θυρα....και το εκανα.....(εντομεταξυ ειχα διαβασει οτι πρεπει να μπω στο www.portforward.com να βρω το router μου και να κανω οτι μου λεεi,,,αλλα επιδει δεν το βρηκα εκει μεσα,,,, μπηκα στο router μου και βρηκα το port forward!)....μετα πατησα στο google dyndns και μου εβγαλε μια σελιδα στην οποια γραφτηκα και εκανα ενα host εκει με την ip μου!......και τωρα εχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια.....δεν εχω καταλαβει το νοημα.....γιατι να ανοιξω θυρα και γιατι να κανω αυτο με το dyndns...και τι θα κανω υστερα για να συνδεθω με το vnc??????.....μπορει να με βοηθησει καποιος....θα του ειμαι ευγνομων! :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 11 Φεβ 2010 00:15

θα σου πω ακριβώς τι πρέπει να κάνεις

1) Μπες στο interface του ρούτερ σου και άνοιξε μία τυχαία port πχ 8414
2) Κάνε ένα account στο dyndns και κατωχύρωσε ένα hostname/domain (πχ xxx.ath.cx)
Εκεί το dyndns θα το συγχρονήσει με την IP σου
3) Πήγαινε στον vnc server και βάλε την πόρτα που θέλεις να δουλεύει και αν θυμάμαι καλά πρέπει να βάλεις και το hostname/domain μετά πάτα στο test connection η κάτι παρόμοιο και δες αν συνδέεται

Ό,τι άλλο θες εδώ
Εικόνα

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 11 Φεβ 2010 00:21

:( :( .. που ειναι αυτο το interface δεν το βρισκω........εγω παω εκει που λεει port forwarding και διαλεγω κατηγορια.....audio/video,,,,server....και τα λοιπα....να κοιτα την φωτο κατω!!!.......εκει που λειι forward to internal host ip address....βαζω το ip μου και μετα παταω apply......! και γινεται μια τυχαια θυρα!
Συνημμένα
portμ.png

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 11 Φεβ 2010 00:34

στο dyndns τα εχω κανει ολα απο πριν!.....εκανα hostname εβαλα και την ip μου....αλλα πια ip ομως??????......μου βγαζει κατι απο κατω που μολις το παταω μπαινει ι ip του router μου.......εγω να βαλω αυτην η να βαλω αυτην που ειναι στο run/cmd/ipconfig ????? ????

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 11 Φεβ 2010 00:40

epelekse user defined
grapse vnc
dose ena static esoteriko ip sto mixanima
to opoio tha grapseis ekei pou leei
forward to internal Host Ip Address
h default vnc port einai h 5900
vale thn apo kato ... sto esoteriko port ...
an thes na mpeneis kai meso browser
anikse kai thn 5800 ...
san eksoteriko mporeis na valeis to idio port ... h an thes kapoio allo apla opoio exeis ekso se afto tha symdeese apo makria ...

gia na syndetheis dineis ip.ip.ip.ip:port
gia na mhn psaxneis kathe fora poio einai to ip sou kita pos doulevei to dyndns h kapoio antistixo ... opos eipe kai o inFamous

Edit: xtypise o demon tou typografiou kai gyrisa kai ton xtypisa ki ego
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alice_Cooper την 11 Φεβ 2010 10:59, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 11 Φεβ 2010 01:07

λοιπον επιλεγω.....user defind βαζω vnc στο forward to internat ip εκει τι θα δοσω...??? την ip μου?.... μετα κατω βαζω το 5900 στο externel packet στο port start η στο port end? και υστερα απο διπλα τι διαλεγω?? στο protocol/type..εχει μια επιλογη που λεει "all"....να βαλω αυτην?[/i]

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 11 Φεβ 2010 01:22

eipa pano ...
tin esoterikh ip tou pc sou ...
alla logo tou tropou pou paizei o dhcp se kapoio restart isos alazei (an den exei kanei release to routeraki sou) vale ena stathero ip sto pc sou ....
afto pou pernei as poume ... oti exei sta info ths kartas diktiou sou ... vale ta stathera .... kai dose afto to ip ekei ...

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 11 Φεβ 2010 01:46

πια ειναι η εξωτερικη ip??????? αυτην που την βρησκω οταν παταω whats my ip στο google η αυτην που αρχηναει απο 192......????? και την βρισκω στο run/cmd/ipconfig????????

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 11 Φεβ 2010 02:24

παιδια τα καταφερα........ :D :D :D :D :D :D .......εκανα μια αλλη port ομως δεν εβαλα το 5900 εβαλα 4567.......και μετα το αλλαξα και στο vnc....στην αρχη δεν αλλαζε παρεμενε auto....αλλα μετα εψαξα καπου και το βρηκα........2 ομως αποριες μου μενουν.....η πρωτη...ειναι αυτο που ειπε ο Alice_Cooper το οτι::::::alla logo tou tropou pou paizei o dhcp se kapoio restart isos alazei (an den exei kanei release to routeraki sou) vale ena stathero ip sto pc sou ....
afto pou pernei as poume ... oti exei sta info ths kartas diktiou sou ... vale ta stathera .... kai dose afto to ip ekei ...
δεν το καταλαβα αυτο..........και στο dyndns....πηγα να βαλω για ip το ip.ip.ip.ip:port και δεν μου το δεχεται με το port απο διπλα!....[/i]

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 11 Φεβ 2010 02:40

jimparla έγραψε:παιδια τα καταφερα........ :D :D :D :D :D :D .......εκανα μια αλλη port ομως δεν εβαλα το 5900 εβαλα 4567.......και μετα το αλλαξα και στο vnc....στην αρχη δεν αλλαζε παρεμενε auto....αλλα μετα εψαξα καπου και το βρηκα........2 ομως αποριες μου μενουν.....η πρωτη...ειναι αυτο που ειπε ο Alice_Cooper το οτι::::::alla logo tou tropou pou paizei o dhcp se kapoio restart isos alazei (an den exei kanei release to routeraki sou) vale ena stathero ip sto pc sou ....
δεν το καταλαβα αυτο..........και στο dyndns....πηγα να βαλω για ip το ip.ip.ip.ip:port και δεν μου το δεχεται με το port απο διπλα!....[/i]
......αααα και κατι αλλο παραξενο.....εγω τωρα αυτες τις δοκιμες τις κανω σε ενα pc που ειναι διπλα μου...ειναι συνδεμενο και αυτο με εμενα..(δηλαδη στο ιδιο router)......και παρατηρω οτι εφοσον εχω διαγραψει την θυρα που ανοιξα...αυτο συνδεεται ακομα με το 4567....χωρις να την εχω ανοιχτη αυτην και αμα αλλαξω βαλω καπια αλλη...ακομα συνδεεται και με την αλλη :O :O....τι γινεται?

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 11 Φεβ 2010 10:56

pezeis esoterika, ekei den xriazete to port forwarding
tzampa thn evazes thn porta sto router gia to test sou ...

afto pou rythmizeis sto routeraki sou einai gia na mpeneis apo wan ... local paizei etc

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 11 Φεβ 2010 11:23

οχι....απο wan θελω να μπαινω.....απλα το δοκιμαζα εδω......στο δικο μου pc......δηλαδη ενα λεπτο τωρα......αμα παω τωρα σε ενα αλλο pc εγκαταστησω το ultra vnc και δωσω το ip.ip.ip.ip:port........θα μπει στον δικο μου????? τοσο απλα?

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 11 Φεβ 2010 14:35

:( :( :( :( :( :( παλι δεν εγινε τιποτα....πηγα σε ενα pc ενως φιλου εγκατεστησα το ultra vnc πατησα το ip.ip.ip.ip:port και δεν εγινε τιποτα...... :( :( :( :( κοιταξτε λιγο την φωτο....μηπος δεν βαζω κατι σωστα??? εκει που λεει protocol/type.....επιλεγω το all....απο διπλα βαζω την πορτα 5699....πανω το ip 192...και τα λοιπα....και πανω γραφω vnc....και οταν δοκιμαζω να δω αμα ειναι η πορτα ανοιχτη μου λεει οτι ειναι.....τι φταιει????? :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Συνημμένα
sdf.png

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 11 Φεβ 2010 17:49

βρε παιδια μηπως φταει το οτι δεν υπαρχει το router μου εδω.. http://www.portforward.com/ :( :( :( :(

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 11 Φεβ 2010 18:06

nop den exei na kanei me to modemkai to an einai sthn lista tou portforward
afou to modem exei na aniksei port ok eisai
to ip.ip.ip.ip einai
to ip pou sou exei dosei o provider
kai to port pou anikses
px 79.68.15.105:5900
pata edo na deis to ip sou
http://cqcounter.com/whois/what_is_my_ip.php kai kola tou thn port pou anikses
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alice_Cooper την 11 Φεβ 2010 18:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης