CMS για ιστοσελίδα

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
argate7

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από argate7 » 11 Φεβ 2010 14:29

Καλησπέρα σας,

Κοιτάω καιρό τώρα και στο forum και γενικά στο ίντερνετ για το σύστημα διαχείρισης περιεχομένου(cms) και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο tutorial για να φτιάξω το δικό μου. Δεν νομίζω πως είναι κάτι δύσκολο(μιλάω πάντα για σύνδεση με βάση,γιατί είδα και το post του dimsis που δεν έχει σύνδεση με βάση). Δεν θέλω κάτι έτοιμο, υπάρχουν χιλιάδες στο ίντερνετ free cms. Θα ήθελα κάποιο tutorial που θα σου λέει βήμα βήμα πως δημιουργείται ένα cms.

Ευχαριστώ πολύ!!

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από inFamous » 11 Φεβ 2010 15:02

Το να το κάνεις from scratch είναι αρκετά δύσκολο καθώς απαιτεί γνώσεις scripting σε
(HTML,PHP,SQL,AJAX,JAVASCRIPT,CSS) αν θες να κάνεις κάτι καλό.
Εγώ σου προτείνω να πας στο joomla που είνια πολύ καλό με εύκολο μενού διαχείρησης
χιλιάδες σελίδες υποστήρηξης μέχρι και ελληνικές :-P και τα τόσα plugins που υπάρχουν
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από fafos » 11 Φεβ 2010 16:41

To lathos oson einai asxetoi me ton programmatismo einai oti theoroun san CMS MONO ola ta typou joomla, drupal kai paei legontas...
To CMS san enoia einai oti leei o titlos.. na diaxeirizese dynamika to periexomeno ths selidas sou... akoma kai ena aplo site pou deixnei 4-5 nea ta opoia mpainoun dynamika apo kapoia diaxeirish theorountai CMS..

apo thn eleush to proton "etoimatzidikon" apo thn epoxh tou phpnuke (allo anekdoto auto) arxise enas trellos antagonismos gia to pios to exei kalytero kai megalytero (to CMS tou) kai o kosmos exase to paixnidi.. sou leei, afou ta exo etoima ola sto piato giati na kathiso na feiakso to diko mou? Den milao gia autous pou aplos ton "programmatismo" ton exoun gia na vgaloun kapoia xrhmata xoris na idrosoun alla gia autous pou to exoun meraki...

h xara tou pragmatikou programmatisth einai na vlepei kommati kommati to ergo tou na douleuei sthn othoni kai den sygrinetai oute me thn pseftikh euxaristhsh pou tha sou dosei an kapniseis mia plagia xasisi :lol:

Osoi den thelete (h den mporeite) na asxolhtheite me ton custom kodika mhn petageste na lete thn mesovezikh lysh sas dioti poly apla kanenas den einai idios me ton allon. Opoios thelei na asxolhthei me ta joomloeidh klp etoimatzidika as to kanei kai kalh epityxia. Otan omos, erxetai enas xrhsths kai leei oti thelei na mpei ston kosmo tou custom kodika mhn petageste prospathontas na ton parete sthn apenanti oxthi dinontas lathos entyposeis..
Ksexoriste epitelous thn dhmiourgia apo thn epeksergasia!!

argate7... An pragmatika thes na feiakseis kati diko sou kai exeis gnoseis html, css ksekina me mia aplh diaxeirish as poume neon-eidhseon.. meta, siga siga prostheteis pragmata pano ston idio kodika... Tha kaneis ta lathi sou, tha xreiastei na ksanagrapseis xiliades grammes kodika h na allakseis dekades vaseis alla den matheneis allios.. apo kei kai pera einai thema analyshs tou kathenos.. allios analyo ena provlhma ego, allios esy , allios kapoios pou asxoleitai mono me joomla.. Sto freestuff mporeis na pareis ekatontades idees me ta vohthimata kai ta scriptakia... an vreis kapoio vohthima gia CMS tha einai aplos h skepsh tou programmatisth pou to egrapse.. to thema einai na katatheseis thn dikh sou skepsh pano sto ergo kanontas to pio euxrhsto gia esena alla kai gia osous tha asxolhthoun me auto eite programmatistika eite san aploi xrhstes..
ksekina loipon kai den tha to metanoioseis..

argate7

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από argate7 » 11 Φεβ 2010 16:54

Αρχικά να σας ευχαριστήσω πολύ και τους 2 σας.

Δεν μπορώ να κάνω αυτό που λες inFamous, γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζω καθόλου joomla, αλλά και δεν έχω καμιά διάθεση να κάτσω να ασχοληθώ μαζί της. Προς το παρόν ασχολούμαι μόνο με sql server και vb.net και όσον αφορά σελίδες, ασχολούμαι μόνο με html,css,php,mysql.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου fafo. Το μόνο που ήθελα από την αρχή ήταν μια απλή καθοδήγηση. Με έβαλες όμως στο τρυπάκι του να κάνω τη δική μου ανάλυση και να το φτιάξω όπως εγώ νομίζω ότι θα ήταν πιο σωστό. Στην αρχή νόμιζα ότι θα έπρεπε να ακολουθήσεις κάποια υποχρεωτικά κομμάτια, αλλά αν μπορείς να κάνεις κάτι δικό σου με σχεδίαδη βάσης από το 0 τότε δεν νομίζω να μου είναι κάτι δύσκολο.

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από fafos » 11 Φεβ 2010 16:57

argate7 έγραψε:Αρχικά να σας ευχαριστήσω πολύ και τους 2 σας.

Δεν μπορώ να κάνω αυτό που λες inFamous, γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζω καθόλου joomla, αλλά και δεν έχω καμιά διάθεση να κάτσω να ασχοληθώ μαζί της. Προς το παρόν ασχολούμαι μόνο με sql server και vb.net και όσον αφορά σελίδες, ασχολούμαι μόνο με html,css,php,mysql.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου fafo. Το μόνο που ήθελα από την αρχή ήταν μια απλή καθοδήγηση. Με έβαλες όμως στο τρυπάκι του να κάνω τη δική μου ανάλυση και να το φτιάξω όπως εγώ νομίζω ότι θα ήταν πιο σωστό. Στην αρχή νόμιζα ότι θα έπρεπε να ακολουθήσεις κάποια υποχρεωτικά κομμάτια, αλλά αν μπορείς να κάνεις κάτι δικό σου με σχεδίαδη βάσης από το 0 τότε δεν νομίζω να μου είναι κάτι δύσκολο.

Σας ευχαριστώ.
to mono ypoxreotiko pou exei o programmatismos einai h asfaleia h opoia panta prepei na yparxei se kapoio ergo.. ta ypoloipa einai thema fantasias..

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από burnmind » 11 Φεβ 2010 18:04

Να προσθέσω πως (εκτός από την υποχρεωτική ασφάλεια), όλα τα υπόλοιπα είναι άσσοι και μηδενικά. Δηλαδή, είτε σωστά, είτε λάθος. Αν σου βγάζει το αποτέλεσμα που θέλεις, είναι σωστό, με όποιον τρόπο κι αν επιλέξεις να το κάνεις. Βέβαια δεν είναι απαραίτητο πως το έχεις φτιάξει με τον πιο αποδοτικό τρόπο που θα μπορούσες, αλλά και πάλι είναι σωστό.

Φτιάξε κάτι με τον τρόπο που πιστεύεις, κάντο να δουλέψει και ταυτόχρονα διάβασε και δοκίμασε διάφορους τρόπους για να κάνεις τον κώδικά σου αποδοτικότερο, εύκολο στη διαχείρηση, στο testing κλπ. Επίσης, πολλά (για να μη πω τα περισσότερα) στον προγραμματισμό είναι υποκειμενικά. Επειδή το X βιβλίο ή tutorial δίνει μία λύση, δεν είναι απαραίτητο πως είναι και η πιο "σωστή", ούτε ότι σε βολεύει στον τρόπο που επιλέγεις εσύ να προγραμματίσεις.

Βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει που λέει κι ο fafos και δε θα χάσεις!

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από ThyClub » 11 Φεβ 2010 20:08

Αν είσαι άνετος με τα Αγγλικά διάβασε αυτό για να δείς τι πρέπει περίπου να σκεφτείς πριν φτιάξεις το δικό σου CMS :
http://jeez.eu/2009/09/16/10-things-to- ... nt-system/

NDH
Επικοινωνία:

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από NDH » 15 Φεβ 2010 11:32

fafos έγραψε:To lathos oson einai asxetoi me ton programmatismo einai oti theoroun san CMS MONO ola ta typou joomla, drupal kai paei legontas...
To CMS san enoia einai oti leei o titlos.. na diaxeirizese dynamika to periexomeno ths selidas sou... akoma kai ena aplo site pou deixnei 4-5 nea ta opoia mpainoun dynamika apo kapoia diaxeirish theorountai CMS..

apo thn eleush to proton "etoimatzidikon" apo thn epoxh tou phpnuke (allo anekdoto auto) arxise enas trellos antagonismos gia to pios to exei kalytero kai megalytero (to CMS tou) kai o kosmos exase to paixnidi.. sou leei, afou ta exo etoima ola sto piato giati na kathiso na feiakso to diko mou? Den milao gia autous pou aplos ton "programmatismo" ton exoun gia na vgaloun kapoia xrhmata xoris na idrosoun alla gia autous pou to exoun meraki...

h xara tou pragmatikou programmatisth einai na vlepei kommati kommati to ergo tou na douleuei sthn othoni kai den sygrinetai oute me thn pseftikh euxaristhsh pou tha sou dosei an kapniseis mia plagia xasisi :lol:

Osoi den thelete (h den mporeite) na asxolhtheite me ton custom kodika mhn petageste na lete thn mesovezikh lysh sas dioti poly apla kanenas den einai idios me ton allon. Opoios thelei na asxolhthei me ta joomloeidh klp etoimatzidika as to kanei kai kalh epityxia. Otan omos, erxetai enas xrhsths kai leei oti thelei na mpei ston kosmo tou custom kodika mhn petageste prospathontas na ton parete sthn apenanti oxthi dinontas lathos entyposeis..
Ksexoriste epitelous thn dhmiourgia apo thn epeksergasia!!

argate7... An pragmatika thes na feiakseis kati diko sou kai exeis gnoseis html, css ksekina me mia aplh diaxeirish as poume neon-eidhseon.. meta, siga siga prostheteis pragmata pano ston idio kodika... Tha kaneis ta lathi sou, tha xreiastei na ksanagrapseis xiliades grammes kodika h na allakseis dekades vaseis alla den matheneis allios.. apo kei kai pera einai thema analyshs tou kathenos.. allios analyo ena provlhma ego, allios esy , allios kapoios pou asxoleitai mono me joomla.. Sto freestuff mporeis na pareis ekatontades idees me ta vohthimata kai ta scriptakia... an vreis kapoio vohthima gia CMS tha einai aplos h skepsh tou programmatisth pou to egrapse.. to thema einai na katatheseis thn dikh sou skepsh pano sto ergo kanontas to pio euxrhsto gia esena alla kai gia osous tha asxolhthoun me auto eite programmatistika eite san aploi xrhstes..
ksekina loipon kai den tha to metanoioseis..
file mou eisai olosostos! [/b]

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από cpulse » 15 Φεβ 2010 13:41

fafos έγραψε:h xara tou pragmatikou programmatisth einai na vlepei kommati kommati to ergo tou na douleuei sthn othoni kai den sygrinetai oute me thn pseftikh euxaristhsh pou tha sou dosei an kapniseis mia plagia xasisi :lol:
Κι άμα αυτο το χεις κάνει 2039461234760304357 φορές; Για ένα απλό site δεν βλέπω τον λόγο να μην πάς σε κάτι έτοιμο. Για ένα μεγάλο site βέβαια συμφωνώ μαζί σου.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από fafos » 15 Φεβ 2010 15:42

cpulse έγραψε: Κι άμα αυτο το χεις κάνει 2039461234760304357 φορές;
poio? na kapniseis mia plagia? :lol:

an thes ena aplo site den vazeis kati etoimo p.x. to joomla pou thelei ta 2/3 ton php functions gia na ksekinhsei.. pas se kati customarismeno pou na kalyptei tis anagkes sou afhnontas tou perithoria anaptykshs.. milame gia atoma san ton argate7 pou thn psaxnoun pera apo ta plug 'n play...

argate7

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από argate7 » 15 Φεβ 2010 20:50

Κοίτα να δεις. Στο να εισάγω νέα άρθρα δεν έχω πρόβλημα. Το έκανα και δουλέυει άψογα. Το θέμα μου είναι πως θέλω να φτιάξω κάτι σαν ένα mini control panel που θα σου δίνει τη δυνατότητα να δημιουργείς κιόλας νέες σελίδες (αυτό τουλάχιστον είδα σε κάποιες φωτογραφίες στο google images). Όσο για τους πίνακες είναι ανάλογα του τί θες να δημιουργήσεις. Μπορείς να κάνεις πίνακα ακόμα και για τους αρθρογράφους(πανάθεμα με τι λέω ο άνθρωπος...).

Βασικά θα σου πω τι έχω κάνει ακριβώς να μου πεις αν βρίσκομαι σε σωστό δρόμο. Δεν ήξερα τι να φτιάξω και είπα να κάνω το πιο φυσιολογικό για ένα αγοράκι 22 ετών..Ποδόσφαιρο...χαχα... Λοιπόν, έφτιαξα ένα πίνακα για τις ηπείρους, ένα για τις χώρες, ένα για την ονομασία του πρωταθλήματος, ένα για τις ομάδες και τέλος ένα πίνακα για τα νέα. Έχω κάνει για αρχή μία σελίδα εισαγωγής για κάθε πίνακα και άλλη μία για την εμφάνιση. Δεν έχω τελειώσει ακόμα το στάδιο του update και του delete. Θα γίνει αυτό πολύ σύντομα. Δεν είναι καθόλου δύσκολο. Αυτό που θέλω να φτιάξω είναι το να έχω το control panel το οποίο θα μου δίνει και τη δυνατότητα να δημιουργώ και νέες σελίδες(στις οποίες θα επιλέγω εγώ το πως θα είναι το layout της σελίδας,όταν λέω εγώ εννοώ ο διαχειριστής της σελίδας,πανάθεμα με νο.2).

Αν μπορείς να μου δώσεις καμιά συμβουλή για τη συνέχεια, φυσικά ευπρόσδεκτη!!

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από cpulse » 15 Φεβ 2010 21:17

fafos:
Χεχε φίλε μου εγώ με τις υπερβατικές ουσίες είμαι σαν τον Οβελίξ. Δεν τις χρειάζομαι για να φτάσω στον 7ο ουρανό.. το έχω απο φυσικού μου :)

Όμως όπως λέει κι ο μέγιστος φιλόσοφος Rapid-eraser αντι να ανακαλύπτεις κάθε φορά τον τροχό καλύτερα πάρε έναν έτοιμο πήγαινε μια βόλτα (αν η βόλτα είναι μικρή).

argate7:
Η δικιά μου συμβουλή είναι να αναρωτηθείς τι όνειρα έχεις, τι φιλοδοξίες. Αν θες να γίνεις μεγάλος και τρανός στη δουλειά σου καλύτερα φτιάξε το control panel μόνος σου γιατί μόνο έτσι αποκτάς ουσιαστική εμπειρία. Αυτό όμως δεν χρειάζεται να γίνει και στου Κασίδη το κεφάλι. Δηλαδή σε περίπτωση που το project είναι επι πληρωμή και είναι μικρό καλύτερα χρησιμοποίησε ένα έτοιμο εργαλείο γιατί δεν είναι δίκαιο να πληρώνει ο πελάτης σου ένα κάρο λεφτά για να μαθαίνεις εσύ τα μυστικά των control panels.

argate7

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από argate7 » 15 Φεβ 2010 22:01

Βασικά αυτή τη στιγμή δεν φτιάχνω κάτι για κάποιον πελάτη. Φτιάχνω κάποια πράγματα για την κ@υλ@ μου, για την εμπειρία. Δεν είμαι χασομέρης,ίσα ίσα. Το πρόγραμμα μου είναι φουλ με τη σχολή και με όλα τα υπόλοιπα που κάνω,αλλά θέλω να φτιάχνω όσο μπορώ και νέα πράγματα...Πρώτα για μένα και μετά για τους άλλους όμως..

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από fafos » 15 Φεβ 2010 22:23

cpulse.. oloi oi empeiroi programmatistes douleoun me etoima, mono pou einai dika tous etoima.. to "χρησιμοποίησε ένα έτοιμο εργαλείο" einai dikaio h entimo tora pros ton pelath?

argate7.. an to site tha asxoleitai me ton THRYLO... eisai se kalo dromo.. :lol:

ego tha elega na to pareis anapoda.. an den thes kathe nea selida na einai idia me thn epomenh ksekina me thn dhmiourgia ton blocks pou tha einai diasparta stis selides.. h dhmiourgia neas selidas einai aplh... kathgoria selidas >> dhmiourgia selidas..

genikos pantos prepei na provlepseis tis anagkes sou... prota dese sto myalo sou ti thes na feiakseis akrivos kai an auto pou tha feiakseis tha mporeis na to epekteineis..

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

CMS για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από cpulse » 16 Φεβ 2010 10:27

fafos έγραψε:cpulse.. oloi oi empeiroi programmatistes douleoun me etoima, mono pou einai dika tous etoima.. to "χρησιμοποίησε ένα έτοιμο εργαλείο" einai dikaio h entimo tora pros ton pelath?
Γιατί όχι; Αν μπορείς να ελαχιστοποιήσεις τον χρόνο ανάπτυξης και το κόστος γιατί να μην είναι δίκαιο;

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες