Παιδιά το pc μου τα έφτησε!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
proghostrammer

Δημοσίευση από proghostrammer » 11 Φεβ 2010 19:27

Παιδιά το pc μου τα έφτησε! :doh:

Πατάω το power και με το που πάει να ανοίξει ο υπολογιστής μέσα σε 2 δευτερόλεπτα κλείνει... :o

Τι λέτε να έχει ? :roll:

Έχετε ξαναδεί καμία παρόμοια περίπτωση ? :think:
Τι λέτε να έχει καεί? :question:
Μήπως φταίει η σκόνη(Το καθάρησα όμως όσο μπορούσα)? :whistle:

Κάθε άποψη μπορεί να μου φανεί χρήσιμη! :victory:

Ευχαριστώ! 8)
The programming is fantastic !!!! ;-)

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 11 Φεβ 2010 19:40

1. Υπερθέρμανση επεξεργαστή - θέλεις καινούργια ψύκτρα και ανεμιστηράκι

2. Πρόβλημα στο τροφοδοτικό - το πετάς και παίρνεις καινούργιο

3. Μήπως κάνει κάνα περίεργο ήχο ο σκληρός δισκός; εάν ναι τότε είναι πιθανό ο δίσκος να έχει τελειώσει.

4. Βγάλε τις μνήμες και δοκίμασε με καινούργιες ή άν έχεις 2 μνήμες με 1 την φορά

5. αποσύνδεσε όλες τις εσωτερικές συσκευές - 2ο δίσκο, DVD κ.τ.λ. - και δοκίμασε να τον λειτουργήσεις. Εάν δουλέψει έχεις 2 ενδεχώμενα, τρφοδοτικό δεν μπορεί να δώσει την απαιτούμενη ενέργεια ή κάποια κάρτα η συσκευή έχει χαλάσει.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Φεβ 2010 20:33

Μήπως έκανες Windows XP update χθες και μετά από το update σου το έκανε... γιατί χθες μου έλεγε ένας γνωστός ότι έπαθε το ίδιο.

nextp

Δημοσίευση από nextp » 11 Φεβ 2010 20:41

PSU - 90% κοινως τροφοδοτικο

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Φεβ 2010 22:16

Πάλι θα μουρμουρμήσω, θα γκρινιάξω, θα σκούξω.... :crybaby: :crybaby:
Πάλι ελάχιστα/ανύπαρκτα στοιχεία υλικού-λογισμικού-λειτουργικού!!! :crybaby: :crybaby:
Άλλος ένας που δεν είδε αυτό!!!!
Είναι σημαντικά όσα γράφει ο Geostuff... Μη νομίσεις ότι 'σου τη λέμε'! Όμως όσο περισσότερες, αναλυτικότερες, λεπτομερέστερες πληροφορίες για τα πάντα (Υλικό, Λογισμικό, Λειτουργικό Σύστημα) μας δώσεις, τόσο πιο κοντά θα μας φέρεις στον χώρο σου!
...Τόσο καλύτερη άποψη θα αποκτήσουμε από το πρόβλημά σου!
Πράγματα που θεωρείς, ή σου φαίνονται προφανή, δεν είναι και για μας!

Π.χ.
nextp έγραψε:PSU - 90% κοινως τροφοδοτικο
Δείχνει να φταίει το Τροφοδοτικό... Μπορεί ωστόσο να φταίει κι ο σκληρός δίσκος. Να είναι σε τόσο κακή κατάσταση, ώστε στην αναγνώριση υλικού από το BIOS να προκαλεί το ShutDown (Μου έτυχε - μιλάω με μιά δική μου εμπειρία)
Για να μιλήσουμε όμως με επιχειρήματα, χρειαζόμαστε μοντέλο/μάρκα μητρικής κάρτας, ή μοντέλο/μάρκα laptop, χρειαζόμαστε Λειτουργικό Σύστημα που 'τρέχει' στο μηχανάκι σου κι ό,τι περισσότερο μπορείς να βρεις και να μας δώσεις.
Περιμένουμε και δικά σου νέα :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Φεβ 2010 14:03

Αν το Bios είναι ρυθμισμένο να κλείνει σε όλα τα errors, τοτε μπορεί να φταίει ενα απο τα errors που αναγνωρίζει (δισκος, πληκτρολόγιο και δεν θυμάμαι το τρίτο) .. αντίστοιχα άν έχει άλλη ρύθμιση ..

Αν το κουμπάκι που πατάς για να ανοίξει κολλάει, τότε φταίει αυτό,

αν εχεις κάποια συγκεκριμένη έκδοση γουιν .. δες και τι είπαν παραπάνω, ψάξε και στο διαδίκτυο τί συμβαίνει συχνά στην ίδια έκδοση ..

Ολα τα άλλα παιζουν που σου είπανε.. και σου περιέγραψαν τους κλασικούς πρώτους ελέγχους ..

για το υλικό, μπορείς επίσης
- να μετρήσεις τις εξόδους του τροφοδοτικού (αναζήτησε και διάβασε πρώτα πώς γίνεται..)
- να δοκιμάσεις το δίσκο σε άλλο υπολογιστή (και με κουτί ως εξωτερικό)
- να δοκιμασεις άλλη κάρτα γραφικών (πιο απλή, μικρότερη κατανάλωση)

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να ανοίξεις με ένα live-cd, ειδικά όταν εχεις αφαιρέσει όσες συσκευές μπορείς (εκτος απο το cd και τα γραφικά.. ουτε δισκο, ούτε τίποτα)

Αν δουλεύει όταντα αφαιρέσεις όλα (είτε με το δίσκο του είτε απο cd), μετά προσθέτεις 1 συσκευή μόνο κάθε φορά μέχρι να βρεις αυτή που κολλάει... αφού πρώτα μπεις στο bios και του πεις να μην κλείνει αυτόματα ..
Δοκιμάζεις επίσης safe-mode, ;άλλο πληκτρολόγιο ..

Και μας λες τα αποτελέσματα ..
μαζί με τις λεπτομέρειες συστήματος, και την ηλικία του συστήματος και του δίσκου

.. εννοείτι ότι αν έχει ηλικία πάνω απο 1 χρόνο ή αν βλέπεις μαλιά/σκονες κλπ. στις οπες εξαερισμου (του τροφοδοτικου ιδιαίτερα αλλα και του κουτιού)
τα έχεις καθαρίσει πρώτα πριν απο όλα τα παραπάνω ..
Αν δεν ξερεις πώς τα καθαρίζεις, αναζήτησε και διάβαε πρώτα !!!

με το καλο...
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης