Chips και Φακοί

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Chips και Φακοί

Δημοσίευση από Zizo » 13 Φεβ 2010 02:46

Hey there...
Δεν γίνετε να πάρω βιντεοκάμερα χωρίς να μάθω τι κάνει την κάμερα, καθώς έβλεπα τιμές από 1000€ μέχρι και 10 με 20 και πάει λέγοντας χιλιάδες ευρό...

Το έλιωσα και έκατσα έμαθα για shutter speed, aperture, frame rates κτλπ...

Κόλλησα όμως στο πως διαλέγεις κατάλληλους φακούς για την κατάλληλη κάμερα...
Πιστεύω πως δεν υπάρχει διαφορά στο αν πρόκειται για φωτογραφία ή βίντεο, παρά μόνο σε διαφορά hd φακούς και μη hd...

Έπεσα πάνω σαυτό το βίντεο στο οποίο ο τυπάς με μπερδεύει...

Υπάρχουν 2 στάδια φακών? Δηλαδή Zoom Lenses και Prime Lenses?

Να επισημάνω ότι οι Prime Φακοί δεν έχουν zoom αλλά focal length.

Στην wikipedia κάτω κάτω έχει έναν πίνακα...
Λέγοντας ότι η κάμερα σου είναι 35mm σημαίνει πως το τσιπάκι/κια είναι 1"(ίντσα) ή ότι τραβάει σε φιλμ αντί για ψηφιακά?
Καθώς δεν έχω δει ακόμα ψηφιακή κάμερα που να λέει πχ 3ccd/cmos 1" αλλά 3ccd/cmos 1/2", 1/3" κτλπ

Δηλαδή οι Prime Lenses σου ορίζουν μόνο το πόσο wide ή close είναι η εικόνα και δεν έχουν zoom?
οπότε πάνω στους prime lenses για να κάνεις zoom πρέπει να έχεις mounted κάποιο zoom φακό?
Εκτός αν όπως στις περισσότερες φθηνές βιντεοκάμερες υπάρχει zoom μέσα στην κάμερα και ένα fixed (που δεν μπορεί να αλλάξει) focal length?

Έτσι είναι αυτή την στιγμή η φθηνή μου sony...
Άρα για να βάλω (που δεν πρόκειται) στην sony μου prime φακό ώστε να αλλάξω το focal length (καθώς έχει δαχτυλίδι να βιδώσει) χρειάζομαι έναν converter από το default mm σε αυτό το οποίο επιθυμώ και μετά τον prime φακό που θέλω?
ενώ για zoom πρέπει να βρω κατάλληλο φακό ώστε να βιδώνει πάνω στον default mm φακό που έχει η κάμερα?

Thanks guys... ελπίζω να να φανούν χρήσιμες και σε άλλους οι απορίες μου.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Chips και Φακοί

Δημοσίευση από deninho » 13 Φεβ 2010 12:09

prime lenses: σταθερού εστιακού μήκους
zoom lenses: υπάρχει ένα εύρος στα εστιακά μήκη [αυτό που λέμε ζουμ]

Δεν μπορείς να κοτσάρεις έναν ζουμ πάνω σε έναν πράιμ

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω. Αυτά είναι τα κοινά σε φωτογραφία & βίντεο

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Chips και Φακοί

Δημοσίευση από Zizo » 13 Φεβ 2010 22:52

χμμ...

Ας πούμε εδώ...
Εικόνα
η οποία είναι αυτή που έχω τώρα...

Και όπως φαίνεται μπροστά έχει χώρο να βιδωθεί κάτι...

Δηλαδή όταν κάνω zoom μαυτήν την κάμερα αλλάζω το focal length αν focal length = zoom όπως είπες... Νόμιζα άλλο focal length και άλλο zoom... :)
Δηλαδή prime φακούς έχουν τα κινητά, τα οποία φυσικά δεν μπορείς να κάνεις αναλογικό zoom... σωστά? Και το δαχτυλίδι που έχει ένας prime φακός είναι μόνο η εστίαση και όχι κάτι άλλο.

Γιατί όμως δεν γίνετε prime πάνω σε zoom? Ή μήπως γίνετε αλλά η κάμερα θα τραβάει και εσωτερικά μέρη του φακού?

Ίσος κάποιος άλλος ξέρει να μου πει για τα περί chip...
Στο βίντεο λέει πως για μικρότερα από 35mm chip (που αν δεν κάνω λάθος 35mm είναι 1ίντσα τσιπ) όπως 1/3", ο φακός που δείχνει για αρχή που του φακού το focal length ξεκινάει από 20mm θα δώσει μια 35mm όραση...

Δηλαδή όσο μικρότερο είναι το chip τόσο ποιο close εικόνα λαμβάνει χωρίς κάποιον φακό?
έτσι βάζουμε τον ανάλογο ευρύ φακό για να το επαναφέρουμε σε ένα ποιο φυσιολογικό wide ή ακριβός 35mm επίπεδο? ή δεν στέκει? :/
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Chips και Φακοί

Δημοσίευση από Zizo » 13 Φεβ 2010 23:19

cool, κάτι βρήκα εδώ
άμα το chip είναι 1" (1 ίντσα) τότε τραβάει μια συγκεκριμένη εικόνα σε διαστάσεις γνωστή ως 35milimeter

αν το chip είναι μικρότερο από 1 ίντσα δηλαδή 1/2" (μισή ίντσα) και 1/3" τότε από την εικόνα που περνάει για να καταγραφή σώζετε ένα κομμάτι τις 35mm εικόνας

Αυτή η εικόνα ελπίζω να βοηθήσει...

Εικόνα

Άρα για να διαλέξεις φακό πρέπει να ξες πόσες ίντσες είναι το τσιπ τις κάμερας? όχι...
μπορείς να βάλεις ότι φακό θες αρκεί να ξες ότι βιδώνει πάνω στην κάμερα σου, μετά μέσα από εμπειρία καταλαβαίνεις τι ακριβός θες, και φυσικά καλό θα είναι να πας στο φωτογραφείο της γειτονιάς σου να τον δοκιμάσεις πάνω στην κάμερα σου αυτόν που πρόκειται να αγοράσεις...

σωστά?

Warking:
Το πόσο μικρά είναι τα chip δεν σημαίνει ότι επειδή τραβάει μικρότερη εικόνα έχει χάλια ποιότητα...
Η εικόνα δεν τελειώνει, απλά: αν στο 1/2" χωράνε 2 κτίρια στο 1/3" τσιπ θα χωράει 1 και κάτι από το άλλο.
Γιαυτό διαλέγεις wide φακούς για να κάνεις αυτήν την μικρή εικόνα μεγαλύτερη.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Chips και Φακοί

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Φεβ 2010 17:27

Αγαπητέ φίλε ή φίλη,
φοβάμαι ότι έχεις μπερδέψει πολύ σχεδόν τα πάντα,
και πιο πολύ με ανησυχεί που θα μερδευτούνε κουβάρι και όσοι διαβάζουν αυτό το μήνυμα.

2 βασικές συμβουλές:

α. Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να καταλάβεις πώς λειτουργεί, και αύριο και μεθαύριο, κάτσε να διαβάσεις πρώτα λίγη πολύ-βασική ιστορία, αρχίζοντας απο το πρώτο βασικό 'κουτί' με την τρυπούλα που χρησιμοποιήθηκε για τις πρώτες φωτογραφίες, και στησειρά λίγα βασικά για κάθε σημαντικό τύπο φωτογραφικής και βιντεο-μηχανής, την εξέλιξη των οποίων αποτελούν οι σημερινές ψηφιακες μηχανες
- που όμως αναγκαστικά έχουν ακόμα μερικες βασικές αρχές ίδιες με τις παλιάς τεχνολογίας, και πολύ περισσότερη ορολογία κληρονομημένη απο την παλιά τεχνολογία.

β. αν δεν καταλαβαίνεις ακόμα αρκετά καλά τα αγγλικά, μην το παιδεύεις άδικα, υπάρχουν και καλά σχετικά κείμενα ελληνικά, μάλλον και στο διαδίκτυο, σίγουρα και σε σχετικά περιοδικά.
Αν επιμένεις να βελτιώσεις τα αγγλικά σου πάνω σε κείμενα για κάμερες, να βεβαιώνεσαι και να επιβεβαιώνεις απο τρίτους ό,τι μελετησες αρκετά καλά τη γλώσσα και το κείμενο, και κατάλαβες τί λέει, πριν να μεταφέρεις σε κάθε περαστικό του διαδικτύου.. κείμενα που απλά δεν βγάζουν κανένα νόημα.

λες λοιπον .. και με πονοκεφαλιάζουν μερικά απο αυτά..

> Υπάρχουν 2 στάδια φακών? Δηλαδή Zoom Lenses και Prime Lenses?

Δεν ξέρω τί στην ευχή είναι τα "στάδια" των φακών, αλλα υπάρχουν δυο βασικά είδη φακών, είναι οι σταθεροί φακοί και οι ρυθμιζόμενοι (δεν ξερω ορολογία, μιλάω για ουσία). Οι σταθεροί φακοί είναι σταθεροί για πάντα, δηλαδή δεν αλλάζουν εστιακή απόσταση (αρα και ζουμ), στις παλιες/μηχανικές μηχανές, και κατα συνέπεια το αντίστοιχο ό,τι κι αν είναι αυτό στις ψηφιακές μηχανές.
Στις SLR φωτογραφικές, οι ρυθμιζόμενοι φανοι λέγονται Ζουμ, γιατί μπορούν και κάνουν ζουμ (μονο αυτοι)

.. αν και.. οι φηφιακές μηχνες μπορουν να κάνουν και 'ψηφιακό' ζουμ, το οποίο ουσιαστικά είναι απλά επεξεργασία του αρχείου εικόνας που αποθηκεύουν και όχι πραγματική αλλαγή του ειδώλου που 'βλέπουν' .. αυτό κάνουν οι φτηνές ψηφιακές που γενικά διαφημίζουν διάφορα νουμεράκια ζουμ, χωρίς να λένε ρητά - γιατί δεν εχουν- "Οπτικό Ζουμ"
Ερώτηση κρίσεως : γιατι δεν λέμε ποτέ "οπτικό ζουμ" για μια παλια μη-ψηφιακή μηχανή ?

> Να επισημάνω ότι οι Prime Φακοί δεν έχουν zoom αλλά focal length.

Να υποθέσω ότι αυτό θα πει "τους σταθερούς φακούς είδες να τους αναφέρουν αγγλικά κείμενα ως "prime" ? Αυτοί έχουν ΣΤΑΘΕΡΗ εστιακή αποσταση ή focal length, δεν αλλάζει με τίποτα.

Το επόμενο "zoom αλλά focal length." σηκώνει αρκετά βαρελάκια νερό, πες μου πρώτα αν μιλάμε για ψηφιακή μηχανή ή όχι για να σου πω ..

Γιατί στην ιστορία, το ρυθμιζόμενο focal length. ήταν το μοναδικό που έκανε το ζουμ. Πάνε πακετο.
Στις ψηφιακές είμαι αδιάβαστη, αλλα υποθέτω ότι το αληθινό Οπτικο ζουμ, πάλι έτσι γίνεται (αλλιώς θα ήταν ψηφιακό και οχι οπτικό), δηλαδή με την ρύθμιση/αλλαγή της εστιακής απόστασης.

Και βασικά "focal length" έχουν όλοι οι φακοί, είναι η εστιακή απόσταση, χωρίς την οποία απλά δεν υπάρχει φακός (διάβασε τα πολύ βασικά της οπτικής πρώτα, εδώ αναφέρομαι σε αληθινούς φακούς και όχι σε ψηφιακά υποκατάστατα!)
Φυσικά.. στις ψηφιακές χωρίς οπτικό.. τίποτα, μάλον το έχουν καταργήσει .. αλλα αποκλείεται να κάνουν οπτικό ζουμ χωρίς αλλαγή της εστιακής απόστασης. Το δε ψηφιακό ζουμ είπαμε, είναι ουσιαστικά κοπτική, σου κόβει ένα τμήμα της εικόνας (το γυρω-γύρω) και στο βαφτίζει ζουμ .. αλλα το ζουμ δεν είναι αυτό..
Ζουμ δεν σημαίνει μόνο πόσο μεγάλο κομάτι της εικόνας βλέπεις, αλλα και αρκετά άλλα ..
.

> Στην wikipedia κάτω κάτω έχει έναν πίνακα...
Λέγοντας ότι η κάμερα σου είναι 35mm σημαίνει πως το τσιπάκι/κια είναι 1"(ίντσα) ή ότι τραβάει σε φιλμ αντί για ψηφιακά?

Εδώ απλά παραθέτω τί λέει στ' αλήθεια η σελίδα που αναφέρεις ..
Μετά από μια λίστα χαρακτηρισικών ψηφιακών καμερών, παραθέτει για σύγκριση κάποια στοιχεία παλιώτερων μηχανών, μηχανικών, με φιλμ .. κλασικού τύπου SLR :

Κώδικας: Επιλογή όλων

Sensor sizes
Sensors (CCD / CMOS) are often referred to with an imperial fraction designation such as 1/1.8" or 2/3", this measurement actually originates back in the 1950s and the time of Vidicon tubes. Compact digital cameras and Digicams typically have much smaller sensors than a Digital SLR and are thus less sensitive to light and inherently more prone to noise. Some examples ...

Type - Aspect Ratio-  Width mm - Height mm .... 
1/6"  4:3  2.300  1.730  2.878  3.979  1.000
.....
  4/3"  4:3  18.000  13.500  22.500  243.000  61.070

Other image sizes as a comparison
APS-C  3:2  25.100  16.700  30.148  419.170  105.346
  35mm  3:2  36.000  24.000  43.267  864.000  217.140
  645  4:3  56.000  41.500  69.701  2324.000  584.066
παει να πει .. οι σημερινοι 'Sensor' ψηφιακών μηχανων (που έχουν τέτοιους) μετριούνται σε κλάσματα της ιντσας, πχ. ο 1/6" εχει αναλογίες 4/3 και διαστάσεις 2,3μμ και 1,73μμ,
ενώ
στα τελευταία παραδείγματα για συγκριση απο μηχανές SLR (και ψηφιακές που τις μιμούνται), είχαν ..
" Other image sizes as a comparison"
Αλλα μεγέθη εικόνων για σύγκριση ..
..
το φιλμ 35μμ λοιπον έχει αναλογία 3/2, αλλα εδώ οι διαστάσεις του είναι 36 και 24 μμ αντίστοιχα
.. και για αυτό όπως λέει πάνω απο τον πίνακα αυτές οι εικόνες είναι τόσο ευαίσθητες..

συγκριση ..
2,3μμ Χ 1,73μμ
36 μμ Χ 24 μμ
καταλαβαίνεις ποιο δίνει την καλύτερη εικόνα φυσικά..

> Δηλαδή οι Prime Lenses σου ορίζουν μόνο το πόσο wide ή close είναι η εικόνα και δεν έχουν zoom?

Πώς ορίζεις εσύ το ζουμ, γιατί αλλιώς δεν βγαίνει άκρη.. ???
Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι το ζουμ μεγαλώνει ένα κομάτι του κάδρου, το κεντρικό φυσικά ..
Οταν μιλάμε για κάμερα σημαίνει κι αρκετά άλλα πραγματα, κι όχι απλά το προγραμματάκι των πλέον φτηνών ψηφιακών που κόβει το περιθώριο του κάδρου και σου δείχνει ότι απομένει όσο να γεμίζει την όποια οθόνη το κοιτάς (θυσιάζονται ποιότητα της εικόνας-ψηφιακού αρχείου που αποθηκεύει)

Οι σταθεροί φακοί μπορούν να κάνουν μόνο 'ψηφιακό' ζουν ήτοι γίνεταιι με πρόγραμμα, χάνοντας ποιότητα εικόνας.
Σε αντίθεση με τους φακούς ρυθμιζόμενης εστιακής απόστασης που κάνουν οπτικό ζουμ διατηρώντας σταθερή την ποιότητα της εικόνας (με σταθερές τις άλλες παραμέτρους, πχ. φως κλπ..)
Οι σταθεροί φακοί βλέπουν πάντα μια και μοναδική εικόνα, ενώ μπορούν να την επεξεργαστούν ψηφιακά (πχ περιστροφή κλπ), έτσι με επεξεργασία μπορούν και να στην δείξουν ψευτο-ζουμ, αλλα ΔΕΝ μπορούν να κάνουν αληθινο ζουμ.
- κάπου τα έχουμε ξαναπει ατά εδώ μέσα (για φωτογραφικές), ή βιώνω ένα τελείως άσχετο dejavu..

> οπότε πάνω στους prime lenses για να κάνεις zoom πρέπει να έχεις mounted κάποιο zoom φακό?

Δεν βάζεις φακό πάνω σε φακό εκτός απο εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις για πολύ συγκεκριμένους επαγγελματικούς λόγους, κι αυτοί είναι μονο ειδικοί φακοί που μπαίνουν σαν βάση πριν απο τον τελικό κανονικό φακό .. αλλα αυτά είναι στο πτυχίο της σχολής φωτογραφίας, και νομίζω ότι ποτέ σε ερασιτεχνικό βίντεο..
(εκτός κι αν ξαναγυρίζεις τον 'Μικρόκοσμο' .. )

> Εκτός αν όπως στις περισσότερες φθηνές βιντεοκάμερες υπάρχει zoom μέσα στην κάμερα και ένα fixed (που δεν μπορεί να αλλάξει) focal length?

Αυτό είναι το ψηφιακό - λογισμικό - τεχνητό και καθολου ποιοτικό ζουμ.
Μην πάρεις τέτοια μηχανή (εκτός κι αν σου την χαρίσουν.., οπότε την αλλάζεις.. )
Το αληθινο ζουμ στις ψηφιακές αναφέρεται ρητά σαν "Οπτικο ζουμ"

.
> Άρα για να βάλω (που δεν πρόκειται) στην sony μου prime φακό ώστε να αλλάξω το focal length (καθώς έχει δαχτυλίδι να βιδώσει) χρειάζομαι έναν converter από

Αν η μηχανή σου αλλάζει φακό, τότε μπορείς να πάρις έναν που να της ταιριαζει (συμβατός), και να τον βαλεις Στη Θεση του υπάρχοντος (βγάζεις τον ενα, και βαζεις τον άλλο)

Για τις φωτογραφικές μηχανές που μπορούν να αλλάξουν φακό, υπάρχει μια βασική σειρά απο φακούς που ταιριάζουν (βιδώνουν) στο σώμα της μηχανής, κι απο αυτούς διαλέγουμε αυτόν που ταιριάζει καλύτερα στο είδος της φωτογράφισης που θέλουμε, πχ. πολλοι αγαπούν τους ευρυγώνιους γιατί μας δίνουν μεγάλο πεδίο κάδρου (σε μοιρες, πλατος πχ.), αλλα εχουν κι άλλες συνέπειες.. (και είναι σταθεροί)
κι όλοι αγαπούν τους ρυθμιζόμενους (εστιακή απόσταση=οπτικό-ζοουμ) φακούς, γιατί μας δίνουν αρκετές περισσότερες δυνατότητες για διαφορετικές λήψεις..

Σιγουρα αν ψάξεις λιγάκιπερισσότερο στο διαδίκτυο, θα βρεις και σχετικά ηλ. περιοδικά και αποσπάσματα μαθημάτων απο σχετικές σχολές και στα ελληνικά, για να μάθεις περισσότερα..

καλη επιτυχία.

Frruger

Chips και Φακοί

Δημοσίευση από Frruger » 14 Φεβ 2010 20:14

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Chips και Φακοί

Δημοσίευση από Zizo » 15 Φεβ 2010 05:50

thanks Hermeia
ξες ποιο είναι το κακό μαζί μου?
ότι με βοηθάει να κάνω ένα θέμα ώστε να ξέρω τι ψάχνω και μέσα σε 1 μέρα έχω λύσει τις απορίες μου.

Αλλά όταν ο άλλος διαβάζει και τα πρώτα μου λάθος ποστ δεν καταλαβαίνει γρι...

Συμφωνώ με όσα είπες και πάνω κάτω εκεί κατέληξα και γω.

Μπορεί αντί για σχολή φωτογραφίας να πηγαίνω 3d animation αλλά εδώ και κάποιο καιρό έχω δει πολλά βασικά πράματα στο ίντερνετ όπως και εξειδικευμένα επίσης...

Είναι αυτό που λέει μια συμμαθήτρια:
Έμαθα πάνω στην δουλειά και δεν έχω κάνει τα μαθήματα...

Έτσι και γω έθεσα τα ερωτήματα για να βάλεις έναν φακό πάνω σε έναν άλλον... Επειδή είδα και δούλεψα με συγκεκριμένα πράματα και κυρίως με letus για dof. Και αποφάσισα να μάθω τι κρύβετε από πίσω...

Όσο για τις ψηφιακές κάμερες όπως την sony που δείχνω κάνεις λάθος... Το αναλογικό τις zoom είναι πραγματικά αναλογικό... Είναι μια κάμερα με zoom φακό απλά επειδή είναι φθηνή και είναι για άτομα που απλά τραβάνε τις διακοπές τους δεν έβαλαν την επιλογή να βγαίνει ο φακός, αλλά μόνο να μπορείς να βάλεις κάποιον πάνω σαυτόν σε περίπτωση που θελήσεις... Φυσικά έχει και ψηφιακό αλλά το έχω στο off.

Στο ψηφιακό όπως στα κινητά και άλλα πολλά έχεις την ίδια εικόνα με μεγαλύτερα pixel όπως είπες.

Yup, αφού μαζέψω τα απαραίτητα λεφτά θα αγοράσω την Canon xl h1s εκτός αν αλλάξω γνώμη ή αλλάξει η αγορά μέχρι τότε. Έμαθα πολύ καλά που υστερεί και που είναι καλή αλλά με καλύπτει, δεν θέλω και πραγματικό true 1080p. Όπως και το ccd αντί του cmos...

Σε φχαριστώ πολύ που είπες κάποια πράματα σωστά και βοήθησες και εμένα και όποιον διαβάσει τι έγραφα μέχρι το τελικό ποστ.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Chips και Φακοί

Δημοσίευση από Zizo » 15 Φεβ 2010 07:27

thanks Frruger
το link φαίνεται ότι πρέπει για μάθημα
Εικόνα
What you waiting for?