Πως δουλευει το netlab 1.4?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 14 Φεβ 2010 04:19

Γεια σας......βρε παιδια μηπως ξερει κανενας πως δουλευει το netlab 1.4? ......εχω ακουσει οτι πρεπει να κατεβασεις ενα advance port scanner....για να δεις πιες πορτες ειναι ανοιχτες.....κατι τετοια.....αν ξερει κανενας μπορει να με βοηθησει? το ψαχνω στο google και δεν βρισκω πουθενα απαντησεις :( (εχω και μια φωτο κατω)
Συνημμένα
14-2-2010 9-08-50 πμ.png
(14.43 KiB) Μεταφορτώθηκε 207 φορές

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 14 Φεβ 2010 11:24

μάλλον είναι εύκολο να σου πούμε πως δουλεύει, αλλά, για πες μας για ποιο λόγο το χρειάζεσαι;

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 14 Φεβ 2010 11:27

Για να ελενξω ενα pc!!!!!

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 14 Φεβ 2010 11:40

εγω εκει που το ειχα βρει.......(δεν θυμαμαι κιολας παει καιρος)......ελεγε οτι μπαινεις στο port scanner βλεπεις πιες πορτες ειναι ανοιχτες...και μετα απο εκει εχεις λεει ολο τον ελεγχο του pc....! ε πεδευτικα πεδευτικα τιποτα.....!

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 14 Φεβ 2010 11:47

δοκίμασε να παίξεις με το nmap ;)
Εικόνα

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 14 Φεβ 2010 11:52

τι δουλεια κανει το nmap?

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Φεβ 2010 12:57

βλεπει αν εχεις πορτες ανοιχτες :P

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 14 Φεβ 2010 13:01

ενα λεπτο.....δηλαδη για να ελενξω τον αλλον θα πρεπει να τον ανοιξω port?.....αν ειναι αυτο το εχω κανει στο pc του αδρεφου μου...ημαστε συνδεμενοι...σε local.....και κανω εκει τις δοκιμες.....ανοιξα μια πορτα αλλα οταν πατησα το ip...δεν εκανε τιποτα!

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 14 Φεβ 2010 21:31

xmmm ksanadiavase to hmerologio enos hacker :p

h kentrikh idea sto kimeno einai oti o pitsirikos tis ypotheseis den exei katalavei alla kai alla sta pc ... kai thelei na kanei alla

apo kei kai pera ....
otan scanareis ena pc gia port ...
vlepeis ti exei anixto gia na xrisimopoih o allos ...
me vash ta port pou vlepeis ypologizeis poia service/servers/ktl xrisimopoih to pc ...
to thema einai oti gia na kaneis kati me afta prepei na ksereis pos doulevoun :p
kai oti den katalaveno giati psaxnese me afta ...
kai ta exeis kai mperdemena sto kefali sou ...
kai den aksiopoihs ton xrono sou na matheis na ftiaxneis kati,
efoson sou aresoun opos les oi pc's , oste na piaseis doulia
argotera kapou me vash afto pou matheneis

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 14 Φεβ 2010 21:38

(αμαν με αυτο το ημερολογιο)(τελικα γινεται και με remote desktop να ελενξεις απο μακρια...αν ανοιξεις το port που εχει μετα ειναι απλο :wink: ) και πως θα μαθω πως δουλευουν?.......??.....και για εμενα αυτα δεν ειναι μπερδεμα ειναι χαρα....γιαυτο καθομαι και ασχολουμε.........

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 14 Φεβ 2010 21:58

λοιπον στο θεμα μας......tha sou po oti akrivws kserw gia ayto to netlab....mhpos me vohthiseis......apo oles tis plirofories pou epsaxna vrhka.......katevazeis to netlab,,,kai to port scanner kai psaxneis gia port......meta....prepei na kaneis hide to ip sou kai na kaneis ena dynamic ip(to hide ip to kserw to dynamic oxi).......kai meta kati kaneis me ena proxy...nomizw ftiaxneis proxy server....(oute afto to ksero....)..kai ystera na kaneis epanekinhsh ton ypologisth,,,,,na mpeis me safe mode....meta me administrator...kai ystera..eixa dei oti prepei na kaneis ena kati me ena batch file kai na kaneis ena arxeio FORMAT C:// kapos etsi to thimame....ama to evriska tha sou to edeixna...alla den to vrisko.....htan kai sta agglika gia ayto den katalava pola...egw afta kserw gia ayto to programma....mporeis na me vohthiseis opos kai me ta ports? :P

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 14 Φεβ 2010 22:00

jimparla έγραψε:τελικα γινεται και με remote desktop να ελενξεις απο μακρια...αν ανοιξεις το port που εχει μετα ειναι απλο :wink:
xeexex nai????

tespa opos thes ... synexise :p alla afta theloun psaksimo ... oxi toses erotishs nomizo :p

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 14 Φεβ 2010 22:12

οκ.....15 ειμαι.......ε μεχρι τα 19...θα το εχω μαθει που θα μου παει!.... :P

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Φεβ 2010 16:40

jimparla έγραψε:λοιπον στο θεμα μας......tha sou po oti akrivws kserw gia ayto to netlab....mhpos me vohthiseis......apo oles tis plirofories pou epsaxna vrhka.......katevazeis to netlab,,,kai to port scanner kai psaxneis gia port......meta....prepei na kaneis hide to ip sou kai na kaneis ena dynamic ip(to hide ip to kserw to dynamic oxi).......kai meta kati kaneis me ena proxy...nomizw ftiaxneis proxy server....(oute afto to ksero....)..kai ystera na kaneis epanekinhsh ton ypologisth,,,,,na mpeis me safe mode....meta me administrator...kai ystera..eixa dei oti prepei na kaneis ena kati me ena batch file kai na kaneis ena arxeio FORMAT C:// kapos etsi to thimame....ama to evriska tha sou to edeixna...alla den to vrisko.....htan kai sta agglika gia ayto den katalava pola...egw afta kserw gia ayto to programma....mporeis na me vohthiseis opos kai me ta ports? :P

Καλός όλος αυτός ο αχταρμάς ιδεών, αλλά ο σκοπός ποιος είναι;

Αν θες remote desktop τι σχέση έχουν τα ports και το scanning;
Και πάνω απόλα τι σχέση έχουν όλα τα παραπάνω (τα οποία τα μισά δεν στέκουν τα άλλα μισά είναι μισόλογα από δω και από κει :P)

Έτσι συνοπτικά, ποιος ο λόγος να κάνεις hide την IP σου (μέσω proxy προφανώς - όπου παίζουν κάποιοι περιορισμοί) όταν πρώτα θα κάνεις το port scan από τη κανονική σου IP; :lol:

Επίσης και να κάνεις port scan και να βρεις όσες πόρτες βρεις ανοιχτές, μετά τι θα κάνεις;

Πάνε οι εποχές που έψαχνες για ανοιχτά πορτς για να φας μηχάνημα.
Πρέπει να βρεις remote exploit για το συγκεκριμένο service που βρήκες ανοιχτό και πάλι προυποθέτει να έχεις αρκετές background γνώσεις στο πως παίζουν τα δίκτυα, το TCP/IP, το command line των windows (στην προκειμένη περίπτωση) και αν δεν προμηθευτείς προγράμματα μερικών χιλιάδων ευρώ που κάνουν αυτή την δουλειά (κατά κάποιο τρόπο αυτή τη δουλειά - penetration testing κάνουν) τότε από windows μην περιμένεις να κάνεις πολλά.

Για τέτοιες δουλειές θες κάτι πιο ανοιχτό όπως το Linux ή κάποιο άλλο unixοειδές.

Γενικά πρέπει να μάθεις τα πάντα περί TCP/IP κυρίως, αν θες να καταλάβεις τι γίνεται και όχι απλά να ακολουθείς τυφλοσούρτηδες (aka script kiddie) και φυσικά το penetration testing έχει παρακλάδια (web hacking, sql injections, remote exploitation κλπ) οπότε ανάλογα τι σε ψήνει το μαθαίνεις καλύτερα.

Όλα τα παραπάνω όμως θέλουν πααααρα πολύ διάβασμα και πολλές ώρες στο pc.

btw, τα περί safe mode, admin login & format με batch file είναι ότι νάναι :lol: :lol:

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 16 Φεβ 2010 18:43

ααα... οκ...σωστα.....εχεις δικαιο.... :P ...απλα ετσι μου ειπαν ετσι λεω...αλλα ναι εχεις δικαιο ποιος ο λογος να κανω hide το ip...εφοσον θα κανω το port scan απο την κανονικη ip.... :wink: :wink: .....συγνωμη φιλε αλλα 15...χρονων ειμαι...με αρεσουν παρα πολυ τα pc και θελω να μαθω για αυτα......δεν φοβαμαι το διαβασμα....γιατι αυτο το διαβασμα εγω θελω να το μαθω...θελω να το διαβασω...μου αρεσει...(πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω..)...και οσο για το ....safe mode,,, admin login,,,,οριστε αυτο βρηκα.......και ειπα....""download and run port scanner unless you already have an ip adress you wish you hack

download netlab and insert the ip adress to netlab and from here you have acess to thier computer

shutdown the victims computer and reboot it
while it's rebooting hit F8 several times until the advanced boot menu appears

once you have loaded the menu use the arrow keys to navaigate you way to "safe mode" and hit enter

you will see lots of words flowing down the screen as your computer prepares to boot safe mode don't be alarmed.once you get to the normal login screen click the new"amdinistrator" icon and it will log you in automatically. and your in

once inside the computer you have many options
I prefer to just make a batch file FORMAT C://
and replace it for thier my computer
at this point you have full access to their computer so you should get what your in their for done and then get out""""".............................................ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ TCP/IP ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΩ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΣΧΟΛΗ....ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ?? Η ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης