αγοράζοντας NetBook

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
klix

αγοράζοντας NetBook

Δημοσίευση από klix » 15 Φεβ 2010 02:14

Καλησπέρα σε όλους...
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Netbook, κοιτάω γενικά στο internet αλλά επειδή απο netbooks δεν ξέρω και τρελά πράγματα έχω ψιλομπερδευτεί γιατί ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του στα reviews, γι αυτό αποφάσισα να postαρω μήπως ξέρετε ή έχετε ακούσει κάτι για κάποιο μοντέλο netbook.

Αρχικά σκέφτομαι να προτιμήσω κάτι με 11 ιντσών οθόνη μιας και βολεύει λίγο καλύτερα...οπότε ψάχνοντας βρήκα για αρχή αυτό Acer Aspire One 751
το οποίο τώρα με τις εκπτώσεις το βρίσκεις τώρα 298 ευρώ και είναι το φθηνότερο 11άρι που έχω βρει. Βέβαια απο κάτι reviews που είδα λέγεται οτι είναι αργό και ειδικά στο HD video η χρήση της CPU φτάνει σε τρελά επίπεδα.

Μετά ώς φθηνή λύση σκέφτηκα τα Turbo-X , βέβαια δεν τα έχω και σε πολύ εκτίμηση όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής τους.Αν κάποιος ξέρει περισσότερα περί αυτού ας με διαφωτίσει.

Τα υπόλοιπα 11άρια netbooks ξεφεύγουν αρκετά στην τιμή(αυτά που έχω δει τουλάχιστον) σε σχέση με τα προαναφερθέντα.Γιατί?Τα προαναφερθέντα δηλαδή είναι μούφες που έχουν τόσο καλύτερη τιμή?

Και επιτέλους κάποιος να μου πει γιατί τα Vaio είναι τόσο απλησίαστα.Οκ είναι SONY και τί έγινε?Δηλαδή είναι τόσο ανώτερα απο τα Dell ή τα HP ή απλά η SONY πουλάει τόσο μούρη?

Όπως και νά χει οποιαδήποτε βοήθεια/γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.Αν έχετε μείνει ευχαριστημένοι απο κάποιο Νetbook προτείνετε...Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
-What are we going to do tonight Brain?
-The same thing we do every night pinky,try to take over the world!

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

αγοράζοντας NetBook

Δημοσίευση από viktoras » 15 Φεβ 2010 04:05

Δύσκολη η αγορά των netbooks! Εγώ προσωπικά έχω εδώ και πολύ καιρό ένα Advent 4211 [ δηλ. MSI Wind U100 ] και είμαι ευχαριστημένος αν και στο άμεσο μέλλον θα κοιτάξω για τον αντικαταστάτη του.

Δεν μπορώ να σε καθοδηγήσω άμεσα, αλλά θα σου παραθέσω τι θέλω εγώ να έχει το μελλοντικό μου ultraportable/netbook:
  • Οθόνη 11-13" [ ανάλογα πάντα ]
    Επεξεργαστή κατά προτίμηση Intel CULV ή Atom N280 και πάνω
    Μία κάρτα γραφικών εκτός από GMA500 ή GMA950. Πάμε σε HD4500 ή αν είμαστε με Atom σε μία λύση με nVidia ION...
    Μπαταρία με διάρκεια ζωής άνω των 3.5 ωρών σε πραγματικό περιβάλλον [ επαρκή φωτεινότητα, wi-fi on etc ]
Αυτά είναι κυρίως τα σημαντικότερα. Ένα τέτοιο μηχάνημα θα πάει από 400-550€, αλλά είναι κάτι που θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο!

Μία καλή database για τις αναζητήσεις σου είναι το http://products.liliputing.com/ ή αναζήτηση για "CULV" ή "netbook" σε blogs όπως το Engadget.com και φυσικά πριν την αγορά εκτός από skroutz.gr τσεκάρουμε και το Amazon.co.uk για καλύτερη τιμή [ ή ακόμα και διαθεσιμότητα προϊόντων που δεν είναι ακόμα στην Ελλάδα! ] ;-)

Το θέμα είναι να θέσεις κάποια standard [ και budget ] και να αρχίσεις να ψάχνεις. Κι αφού δημιουργήσεις μία shortlist me 3-5 προϊόντα να εξετάσεις προσεκτικά πιο θες!

Edit: Μην αφήσεις στην "απ'έξω" κάποια MSI netbooks με AMD Neo MV-40, καθώς χτυπάει στα ίσα τους Atom N270 σύμφωνα με benchmarks ;-)
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

klix

αγοράζοντας NetBook

Δημοσίευση από klix » 16 Φεβ 2010 03:35

Thanks για τις συμβουλές,

αλλά τι κάνουμε στην περίπτωση που δεν θέλουμε κάτι που να στοιχίζει πάνω απο 350 ευρώ?
-What are we going to do tonight Brain?
-The same thing we do every night pinky,try to take over the world!

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

αγοράζοντας NetBook

Δημοσίευση από viktoras » 16 Φεβ 2010 05:25

Αυτό είναι καθαρά δική σου υπόθεση... Εγώ προσωπικά δεν έχω ένα price range από 400-500, ώστε να έχω ένα μηχάνημα που να βγάλει τα λεφτά του.

Ακόμα και το καλούτσικο Acer Timeline 1410 είναι στα 390€. [ για το budget σου είναι καλή επιλογή πάντως ]

Σε nVidia ION, πάλι έχοντας υπόψιν το budget σου είναι το HP 311c στα 370€ και το eeePC στα 415€.

Καλές - και πιο ακριβές επιλογές - είναι το Ideapad U150 [ δεν το βρήκα Ελλάδα atm ] και το Pavilion DM1 [ γύρω στα 450€ ] και ένα συγκριτικό που περιλαμβάνει και το Acer μπορείς να δεις εδώ
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες