Περί του να μην ξανα ανακαλύπτουμε τον τροχό

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Φεβ 2010 12:44

Επειδή το διαβάζω τελευταία πολύ συχνά και δυστυχώς από άτομα του χώρου της τεχνολογίας, που αν μη τι άλλο συνηθίζεται να παράγουν ιδέες και να καινοτομούν, αφιερώνω με αγάπη το παρακάτω με την ελπίδα ότι θα καταλάβουν πως αν δεν υπήρχε κόσμος που σκεφτότανε διαφορετικά και καινοτόμα θα είχαμε μείνει στάσιμοι.

Εικόνα

via

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Φεβ 2010 13:33

Δεν καταλαβαίνω αν λέμε το ίδιο (συγχώρα με γι'αυτό), αλλά πιστεύω ότι σημασία έχει ο δρόμος από τον οποίο ανακαλύπτει ξανά κάποιος τον τροχό....(εφευρίσκει για την ακρίβεια :D )
Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι απελπιστικά-βαρετά το ίδιο, αλλά η καινοτομία να κρύβεται στον τρόπο που έφερε αυτό το αποτέλεσμα :P Κι απ'ότι διαισθάνομαι, μάλλον τά ίδια λέμε....
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 16 Φεβ 2010 17:34

Τις περισσότερες φορές αυτό ανεφέρεται για την αποδοτικότητα. Εννοείται ότι ο καθένας θα πρέπει να ανακαλύψει τις δυνάμεις του κάποια στιγμή. Αρκεί αυτό να μην είναι στου "κασίδη το κεφάλι" Είναι όπως το :

Πίστευε και μη ερεύνα

Εξαρτάται που θα βάλεις το κόμμα... Στο πίστευε, ή στο μη. :wink:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Φεβ 2010 18:10

Βασίλη δεν νομίζω πως η ανακάλυψη έχει καμιά σχέση με την αποδοτικότητα και αν όντως χρησιμοποιείται η έκφραση για αυτό, πιστεύω πως γίνετε λανθασμένα.

Κάποιοι επιλέγουν και βολεύονται με όσα ήδη έχουν ανακαλύψει οι άλλοι. Αν όμως όλοι σκεφτόταν έτσι, ούτε ο τροχός θα είχε ανακαλυφθεί και δεν θα υπήρχε εξέλιξη.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 16 Φεβ 2010 23:01

Πάντως μεγάλη αποτυχία οι δυο εικόνες που παραθετεις παραπάνω στο πρωτο ποστ.

Συμφωνω με το ολο concept και το σκεπτικο παρα ταυτα.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Φεβ 2010 23:12

Το concept με τις εικόνες έχει να κάνει με τον τροχό στο κάρο και ένα concept για προσωπικό αεριωθούμενο της NASA από την άλλη http://www.youtube.com/watch?v=rhpPhvWvLgk (χωρίς ρόδες, προς απογοήτευση των οπαδών του τροχού)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 17 Φεβ 2010 11:54

Παντως για να την εξειδικευσουμε την συζητηση, αφου καλως ή κακως αναφερομαστε στο αν αξιζει τον κοπο να αναπτυσεις κωδικα που κανει (σχεδον!!!!!) ο,τι κανει και καποιος ανοικτος κωδικας, θεωρω πως στην περιπτωση αυτη ο σωστος ορος ειναι βελτιωση του υπαρχοντος τροχου και οχι μια ξανα-μανα-ανακαλυψη του.
Ναι οκ, για καποιον που ξεκιναει τωρα αυτο το δυσκολο μονοπατι, εχει αρκετη δουλεια να κανει και σιγουρα δεν θα ειναι τοσο αποδοτικος σε σχεση με την ευκολη λυση του ανοικτου κωδικα. Οταν ομως φτασει να εχει παρακαταθηκη, αρκετα ΜΒ δικου του κωδικα, θα φτασει να ανταγωνιζεται σε χρονο παραγωγης τους ανταγωνιστες του, εχοντας κερδισει τρια βασικα απεναντι τους!
Πληρη ευελιξια σε οτι του ζητηθει απο τον πελατη!
Γνωση του τι αντιπροσωπευει και η τελευταια τελεια του κωδικα!
Μεγαλυτερη ασφαλεια χωρις το αγχος των συνεχομενων security updates!

Γιατι στο φιναλε, αλλο αυτος ο τροχος:
Εικόνα

και αλλος αυτος:
Εικόνα :kaloe:

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 17 Φεβ 2010 22:22

Ναι ρε φίλε έτσι είναι!

Σε (μικρομεσαία) εταιρεία που δούλευα στο Λονδίνο, τους είχα παρουσιάσει απίστευτες λύσεις για σοβαρά προβλήματα και όχι μόνο τις αγνόησαν χωρίς καν να τις σκεφτούν, αλλά με κοίταζαν κιόλας λες και είμαι σφυριγμένος, επειδή *απλούστατα* δεν μπορούσαν να τις καταλάβουν. Ό,τι έλεγα εγώ και φαινόταν λίγο "πρωτότυπο" έπρεπε να περάσει ακόμα κι από την έγκριση της καθαρίστριας και της γραμματέως, διότι ήμουν ο "junior developer".

Το αστείο ήταν ότι ο "senior developer" που τσούρνευε τις ιδέες μου και τις παρουσίαζε με λίγο πιο διπλωματικό τρόπο, έπαιρνε συγχαρητήρια και τρελά μπαξίσια. Και το πιο αστείο ήταν ότι στον τίτλο της εταιρείας τους αυτοαποκαλούνταν "Innovators".

Αυτό που δεν είναι καθόλου αστείο όμως είναι ότι έχω ψιλοσιχαθεί και πλέον βαριέμαι να σκέφτομαι και να κατεβάζω ιδέες. Και παραδόξως έχω βρει την ησυχία μου.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Φεβ 2010 23:27

Αυτό που περιγράφεις είναι για μένα έγκλημα στην παραγωγικότητα των ανθρώπων. Να έχεις δηλαδή τρελή επινοητικότητα και να κατεβάζει το μυαλό σου απίστευτα πρωτότυπα πράγματα και επειδή δεν έχεις τα μέσα ή τους συνεργάτες να τα υλοποιήσεις / πραγματοποιήσεις, να φτάνεις σε σημείο όπου χάνεις τον ενθουσιασμό σου και από κάποια στιγμή και μετά λειτουργείς και εσύ συμβατικά και με έλλειψη φαντασίας. Και αυτό σίγουρα γίνετε στην πλειοψηφία των ανθρώπων όπως καταντήσαμε την κοινωνία μας, εκτός και αν έχεις τον larry page αδερφό και σε αφήνει να παίζεις και να πειραματίζεσαι ελεύθερα με αυτά που σου αρέσουν αδιαφορώντας για τις κοινές καθημερινές για τους περισσότερους ανάγκες.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Φεβ 2010 01:30

agrippas έγραψε:Ναι ρε φίλε έτσι είναι!

Σε (μικρομεσαία) εταιρεία που δούλευα στο Λονδίνο, τους είχα παρουσιάσει απίστευτες λύσεις για σοβαρά προβλήματα και όχι μόνο τις αγνόησαν χωρίς καν να τις σκεφτούν, αλλά με κοίταζαν κιόλας λες και είμαι σφυριγμένος, επειδή *απλούστατα* δεν μπορούσαν να τις καταλάβουν. Ό,τι έλεγα εγώ και φαινόταν λίγο "πρωτότυπο" έπρεπε να περάσει ακόμα κι από την έγκριση της καθαρίστριας και της γραμματέως, διότι ήμουν ο "junior developer".

Το αστείο ήταν ότι ο "senior developer" που τσούρνευε τις ιδέες μου και τις παρουσίαζε με λίγο πιο διπλωματικό τρόπο, έπαιρνε συγχαρητήρια και τρελά μπαξίσια. Και το πιο αστείο ήταν ότι στον τίτλο της εταιρείας τους αυτοαποκαλούνταν "Innovators".

Αυτό που δεν είναι καθόλου αστείο όμως είναι ότι έχω ψιλοσιχαθεί και πλέον βαριέμαι να σκέφτομαι και να κατεβάζω ιδέες. Και παραδόξως έχω βρει την ησυχία μου.
Και ότι έμπαινα να γράψω για την μαλακία που δέρνει τους ανθρώπους στην εταιρία που δουλεύω στο Λονδίνο...

Ανακαλύπτω κάθε μέρα τον τροχό γιατί απλούστατα δεν εμπιστεύομαι κανέναν ότι κάνει σωστά την δουλειά του... Προχειροδουλειές και παπαροεργασία...

Και μόλις πας να τους τραβήξεις λίγο προς τα αλλού, innovation που είναι η χρυσή καραμέλα, σου πετάνε την υπέρτατη @@ του best practices και "thats the way we do it for so many years" και σιχαίνεσαι την ώρα και την στιγμή...

Χαίρομαι που τελικά δεν είμαι εγώ ο τρελλός και υπάρχουν και άλλοι...

Άμα λέω εγώ ότι είναι ωραία στην Ελλάδα... Δεν με ακούτε!!! Τουλάχιστον έχει ήλιο και ωραίες γκόμενες!!!

:D :D :D :D :D
dimsis έγραψε:Αυτό που περιγράφεις είναι για μένα έγκλημα στην παραγωγικότητα των ανθρώπων. Να έχεις δηλαδή τρελή επινοητικότητα και να κατεβάζει το μυαλό σου απίστευτα πρωτότυπα πράγματα και επειδή δεν έχεις τα μέσα ή τους συνεργάτες να τα υλοποιήσεις / πραγματοποιήσεις, να φτάνεις σε σημείο όπου χάνεις τον ενθουσιασμό σου και από κάποια στιγμή και μετά λειτουργείς και εσύ συμβατικά και με έλλειψη φαντασίας.
Έκει είναι που σηκώνεσαι, ρίχνεις ένα μεγαλοπρεπέστατο Άντε και Γαμ*** και αλλάζεις περιοχή και γραμμή πλεύσης...

Είμαι πολύ μικρός ακόμα για να χάνω τον ενθουσιασμό μου και την πόρωσή μου για την δουλειά...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Φεβ 2010 09:59

dimsis έγραψε:Το concept με τις εικόνες έχει να κάνει με τον τροχό στο κάρο και ένα concept για προσωπικό αεριωθούμενο της NASA από την άλλη http://www.youtube.com/watch?v=rhpPhvWvLgk (χωρίς ρόδες, προς απογοήτευση των οπαδών του τροχού)
Κι αυτά -δεξιά κι αριστερά- από την άτρακτο...; Γιατί μου δείχνουν σαν τροχοί;
Στο σύμπαν, τα τηλεσκόπια ανακάλυψαν κι έφεραν εικόνες από γαλαξίες, νεφελώμετα κλπ με σχήματα κανονικού τροχού, τα οποία φυσικά και περιστρέφονται γύρω από τον άξονα του 'τροχού' αυτού. Αν μετά από x-δις χρόνια η Φύση κατέληξε στο σχήμα αυτό ως επιτυχημένο, πολύ υποψιάζομαι ότι θα αργήσουμε 'χαρακτηριστικά' για να το ξεπεράσουμε.
Ως συνειδητοποιημένος Φυσικός είμαι -πιστεύω- έτοιμος κάθε στιγμή για την ανακοίνωση της Νέας εφεύρεσης, της Νέας ανακάλυψης!
Θα εντυπωσιαστώ με το δαιμόνιο, την ερευνητική δουλειά και το αποτέλεσμα. Αν ξεπεραστεί ο 'τροχός' φυσικά και θα χειροκροτήσω μαζί με όλους.
Αλλά για την ώρα μου φαίνεται πολύ μακρύς ο δρόμος... Κι ας δείχνω 'οπαδός' του τροχού :D
Αντίθετα, στη Φυσική Στερεάς Κατάστασης υπάρχουν εκατομμύρια στρέμματα ανεξερεύνητης και ακαλλιέργητης γης. Από'κει είναι που μας έρχονται οι x-πύρηνοι επεξεργαστές, οι RAM σε Stickάκια, οι δίσκοι που κοντεύουν να γίνουν ιπτάμενοι από τις rpm και πολλά άλλα....Για να μην κουβεντιάσουμε για χημεία/βιολογία/φαρμακολογία!!!
Για κάθε επίδοξο 'Κολόμβο' υπάρχει αρκετή Γη για 'ψάξιμο' σ'αυτή την αχανή ήπειρο!

[Edit:]Αλήθεια...Από περιέργεια ρωτάω: Χωρίς τροχούς, σε τι επάνω προσγειώνεται το αεροπλανάκι της εικόνας;[/Edit]
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Φεβ 2010 10:06

Χάνεις το νόημα DGeorge. Δεν έχει να κάνει με σχήματα, όσο με τρόπο σκέψης.
( στο βιντεάκι που έδωσα πιο πάνω για το NASA Puffin Low Noise, Electric VTOL Personal Air Vehicle φαίνονται και οι τροχοί που αναφέρεις. Το θέμα είναι πως τροχούς έχει και το κάρο αλλά δεν νομίζω να κυκλοφορείς με τέτοιο; )

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Φεβ 2010 16:29

Όπως σου έγραψα στην αρχή, ίσως κάπου (να) σε χάνω! :D
Το θέμα είναι αρκετά φιλοσοφικό, και μερικές φορές -στο αόριστο- το χάνω.
dimsis έγραψε:...Το θέμα είναι πως τροχούς έχει και το κάρο αλλά δεν νομίζω να κυκλοφορείς με τέτοιο;
Εγώ σίγουρα όχι, αλλά για ρώτα στην Κίνα :D :D (προφανώς αστειεύομαι :P )
Την ώρα που τα γράφαμε όλα αυτά, θυμόμουν το τραίνο ηλεκτρομαγνητικής ροής.
Είχα διαβάσει πριν από αρκετά χρόνια, ότι 'έτρεχε' στη Γερμανία, με ιλιγγιώδεις ταχύτητες, πάνω σε 'ρέοντα ηλεκτρομαγνητικά κύματα' και 'κάποια εκατοστά του μέτρου' πάνω από τις ράγιες του.
Στην επέτειο θανάτου του Tesla είχαν γραφτεί διάφορα, για εμπνεύσεις που είχε σχετικά με μεταφορικά μέσα, που θα 'κυλούσαν' πάνω στο Γήινο μαγνητικό πεδίο...
Ω!! Ναι! Συμφωνούμε απόλυτα! Δεν μένουμε 'κολλημένοι' στις ανακαλύψεις/εφευρέσεις άλλων, ό,τι είδους κι αν είναι αυτές!
Είτε προσπαθούμε να εξελίξουμε αυτές τις ίδιες, είτε προσπαθούμε να ξεφύγουμε από αυτές, είτε κάτι άλλο.
Δεν αδρανούμε πάντως, ευχαριστημένοι με όσα μας χάρισαν, γιατί μόλις σταματήσαμε την Εξέλιξη!
PC-Ponemenos
Εικόνα

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 19 Φεβ 2010 03:40

αν κατάλαβα καλά το όλο θέμα ( υπάρχει και κάτι ανάλογο για τους hackers που μάλιστα αποτελεί και νόμο σε ένα ελληνικό περιοδικό : ποτε δεν λύνουμε ένα πρόβλημα 2 φορες )

δυστυχώς εμενα με βρίσκει αντίθετο .

Τα προβλήματα πάντα πρέπει να τα λύνουμε και με άλλους 1000 τρόπους ώστε να βρούμε τον γρηγορότερο και ευκολότερο . και αυτό ευτυχώς δεν σταματάει την εξέλιξη

μπορεί βεβαια να μην πας από τον τροχό στο αεροπλάνο αλλα πας από το καρο στην ferrari ;)

Εικόνα

Εικόνα
:P
:(

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Φεβ 2010 12:23

Ρε παιδιά, το "να ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό" αναφέρεται στον τροχό, κι όχι στο σε ποια οχήματα μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Η λογική είναι ότι ο τροχός έχει συγκεκριμένες ιδιότητες (είναι στρογγυλός, τσουλάει κλπ), και δεν αξίζει να χάσεις ώρες από τη ζωή σου και φαιά ουσία για να τον ξαναανακαλύψεις.
Το να πας από το κάρο στο αυτοκίνητο, ή από το κάρο στα ιπτάμενα οχήματα, είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Εσείς μιλάτε για την αξιοποίηση του τροχού. Και στις 3 εκδοχές (κάρο, αυτοκίνητο, ιπτάμενα οχήματα) ο τροχός παραμένει στην ίδια λογική, με τις ίδιες ιδιότητες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες