Περί του να μην ξανα ανακαλύπτουμε τον τροχό

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 19 Φεβ 2010 12:55

Ρε παίδες, όταν η NASA δαπανά δις $ για projects που ίσως και να μην γίνουν ποτέ, δεν ξαναανακαλύπτει τον τροχό.
Αν όμως κάποιο project έχει εφαρμογή, η NASA μπορεί να παραχωρήσει το δικαίωμα χρήσης της τεχνολογίας σε κάποια εταιρεία έναντι αμοιβής κτλ, ακριβώς γιατί η εταιρία δεν θα μπορεί, αλλά και δεν θα θέλει, να δαπανήσει τα ίδια ή και πολλαπλάσια δις, για να ξαναεφεύρει τον τροχό, δηλ. αυτό που μετά από έρευνα έχει εφεύρει η NASA.
Τώρα, πολλές φορές τυχαίνει οι εκάστοτε "NASA" να μην είναι μια αλλά πολλές, να προσεγγίζουν από διαφορετικές πλευρές την λύση, και κάποιες φορές να είναι σε αυτό το ρόλο οι ίδιες οι εταιρίες που εκμεταλλεύονται εμπορικά την ίδια τους την έρευνα (πχ αυτοκινητοβιομηχανίες, κτλ).
Πάντως, πόσες αυτοκινητοβιομηχανίες συνεργάζονται με τους ίδιους προμηθευτές πχ BOSCH για τα ABS κ' ESP, επειδή δεν θέλουν να ξαναανακαλύψουν τον τροχό! Λέτε να μην μπορούν, αν το θελήσουν;...
Θενξ για την αφιέρωση πάντως :hammer: :pint:
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 19 Φεβ 2010 13:02

Εγώ λέω ότι έχουμε χάσει το νόημα...

Ποιός είπε ρε παιδιά να μην την ψάχνουμε... Απλά αν εσύ αντί για print_r($array) κάνεις :

Κώδικας: Επιλογή όλων

function print_r_dikomou($array){
foreach($array as $key=>$value){
if(is_array($value)){
print_r_dikomou($value);
}else{
echo $key."-".$value;
}
}
}
print_r_dikomou($array);
Τότε φέξε μου ...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 19 Φεβ 2010 15:10

Νομίζω έχουμε χάσει λίγο το νόημα...

Ο δανεισμός και αξιοποίηση του "τροχού" που βρήκε κάποιος άλλος είναι πολύ σωστό και πρέπει να γίνεται...

Δεν είδα 5 δις ανθρώπων να έχουν 5 δις διαφορετικά μαχαιροπίρουνα!!!

Το νόημα είναι να μην μένουμε μόνο στα έτοιμα και να προσπαθούμε να αλλάξουμε κάτι ώστε να δώσουμε και κάτι πίσω, κάτι νέο...

Και όχι για ναπούμε ότι δώσαμε, αλλά γιατί όντως έχουμε κάτι να δώσουμε...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 19 Φεβ 2010 17:28

GeoStuff έγραψε:Νομίζω έχουμε χάσει λίγο το νόημα...

Ο δανεισμός και αξιοποίηση του "τροχού" που βρήκε κάποιος άλλος είναι πολύ σωστό και πρέπει να γίνεται...

Δεν είδα 5 δις ανθρώπων να έχουν 5 δις διαφορετικά μαχαιροπίρουνα!!!

Το νόημα είναι να μην μένουμε μόνο στα έτοιμα και να προσπαθούμε να αλλάξουμε κάτι ώστε να δώσουμε και κάτι πίσω, κάτι νέο...

Και όχι για ναπούμε ότι δώσαμε, αλλά γιατί όντως έχουμε κάτι να δώσουμε...
Δηλαδή αυτοί θέλανε όταν φτιάχτηκε μια ρόδα να την βάζανε σε μια γωνια και μετά να ψάχνανε για για κάτι άλλο ??? :ο

ένα άλλο απλό παραδείγματα κι αν και θα ξεφύγουμε τελείως είναι : Έχω μια συνταγή της γιαγιάς μου , κοτοπουλάκι στο φούρνο .

Το μαγειρεύω και το ξανά μαγειρεύω και μια μέρα BZNTIN ανακαλύπτω πως με ένα ακόμη ( μυστικό μέχρι να με πληρώσουνε να το ανακαλύψω ) μπαχαρικό η γεύση απογειώνεται στα ύψη !!!! ΓΙΟΥΠΙ μόλις ανακάλυψα ξανά το κοτοπουλάκι στο φούρνο !!! :D

P.S. Άντε και καλή μας όρεξη :P
:(

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Φεβ 2010 15:40

Ίσως ξεφεύγουμε κάπου-κάπου από το θέμα, καθώς -όπως ξανάγραψα- είναι βαθειά φιλοσοφικό.
Αυτό σημαίναι -κατ'εμέ- ότι μάλλον δεν συζητιέται με γραπτό λόγο.
Οι λέξεις έχουν πολλά νοήματα και ερμηνείες.
Μόνο μια συζήτηση κατά πρόσωπο θα μπορούσε -ίσως- να διευκρινίζει τυχόν παρερμηνείες, ακόμα ίσως-ίσως και με κινήσεις του σώματος, χεριών, προσώπου κλπ.
Ακόμα κι έτσι όμως, (επειδή έχει τύχει κι έχω παρακολουθήσει τέτοιες συζητήσεις) αφού διαρκέσουν κάποιες αρκειές~πολλές ώρες καταλήγουν σε ασαφή συμπεράσματα.
Όταν εντυπωσιασμένος για όλα αυτά ρώτησα "Τι έγινε και δεν καταλήξαμε πουθενα;" μου απάντησαν χαμογελώντας: "Σε τέτοιου είδους συζήτηση σωστή μπορεί να είναι η απόψή μου, να είναι η άποψή σου, να είναι κάποιου τρίτου, να μην είναι κανενός, ή το σωστό να βρίσκεται κάπου ανάμεσα σε όλες τις απόψεις!" "Δεν είναι μετρήσιμα μεγέθη όπου θα βγάλεις συμπέρασμα με ένα χάρακα, πολύμετρο, παλμογράφο αν η μέτρηση είναι σωστή ή λάθος!"
Τελειώνοντας, μου είπαν τότε: "Ωστόσο, το θέμα δεν έγκειται στο αν θα βγει συμπέρασμα - ή όχι! Σημασία έχει η διεξαγωγή, η διαδικασία της ίδιας της συζήτησης, η οποία αφύπνισε τους x-εγκεφάλους και τους προκάλεσε να σκεφτούν έντονα για κάτι πέρα από τα καθημερινά και τα συνηθισμένα. Όσο περισσότερη 'συμμετοχή' υπήρξε, τόσο μεγαλύτερη επιτυχία είχε η συζήτηση... Πάντα ανεξάρτητα από το συμπέρασμα."
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες