Δημιουργία καταλόγου επιχειρήσεων - Τα πρώτα βήματα;;;;

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Φεβ 2010 11:02

barca10 έγραψε:directory.way.gr:-
greekatalog.gr

Διαγράψτε το προηγούμενο ποστ.
Γράφω από κινητό και μπερδεύτηκα:-(
Μαλλον μπερδεψες τους καταλογους ιστοσελιδων με τους καταλογους επιχειρησεων.
Anyway το συγκεκριμενο site εχει φιλοσοφια περασμενης (δις) δεκαετιας (δλδ. προηγουμενου αιωνα)

Περιμενω παντως την απαντηση του spiros81

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Φεβ 2010 11:14

Κατι ακομα για το way.gr
Ειναι καταχωρημενη εκει μια ιστοσελιδα επιχειρησης η οποια στον τιτλο της περιεχει το tag Πέργολες.
Φυσικα θα παιδευτειτε πολυ αν αρχισετε να μαντευετε σε ποια κατηγορια ανηκει.
Ευτυχως υπαρχει και το search (top of page)
Γραφουμε λοιπον "πέργολες" και Ωωωω εισπρατουμε ενα μεγαλοπρεπες Not Found!!!
Τελος παντων, ας δωσουμε το ιδιο το url (που τυγχανει να το ξερουμε) "http://www.keramoskepes.gr/" και Ωωωω εισπρατουμε αλλο ενα μεγαλοπρεπες Not Found!!!

Αν ομως παμε:
GreeKatalog.gr // Οικονομία & Επιχειρήσεις // Διάφορες Επιχειρήσεις

θα το βρουμε 5η καταχωρηση.
Λυπαμαι way.gr, ειχες τα πρωτα πολυτιμα μου 5 λεπτα στο site σου και τελικα καταφερες να αποσπασεις σαν βαθμολογια, ενα μεγαλοπρεπες ΜΗΔΕΝ απο μενα.
Γιατι στο finale το site πρεπει να εξυπηρετει τουλαχιστον τον βασικο του σκοπο!
Αν οχι, παμε για αλλα...

kiliou

Δημοσίευση από kiliou » 22 Φεβ 2010 11:58

Θα συμφωνήσω με τον korgr (φίλε korgr σου εύχομαι καλή επιτυχία στη δραστηριότητα σου).

Το ότι υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος αριθμός καταλόγων δεν σημαίνει ότι όλοι είναι αξιόπιστοι.

Πιστεύω πως σε αρκετούς τομείς έχουμε πέσει στη –ας μου επιτραπεί η λέξη- «loopa» να αντιγράφουμε οτιδήποτε είναι νέο αλλά χωρίς να σκεφτούμε τι παραπάνω μπορούμε να κάνουμε για να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα.

Εάν είναι σε κάθε αναζήτηση να χρειάζεται ο χειριστής πάνω από 5 λεπτά για να βρει αυτο που θέλει, τότε καλύτερα να επιστρέψουμε στη λύση του τηλεφωνικού καταλόγου με τις 3.000.000 σελίδες.

Άβαταρ μέλους
tgio

Δημοσίευση από tgio » 22 Φεβ 2010 12:27

Φίλε μου θα ήθελα να σου αναφέρω ως προς το αρχική σου ερώτηση (για δημοσιοποίηση των στοιχείων μια εταιρίας) πως είναι παράνομο και 100% μηνύσιμο χωρίς στη συγκατάθεση των ίδιων.
Οπότε για να καλυφτείς πλήρως θα πρέπει να συντάξεις ένα συμφωνητικό το οποίο θα σου επιτρέπει την δημοσιοποίηση των στοιχείων της επιχείρησης. Ακόμη και στο internet να τα βρεις θα πρέπει να πάρεις άδεια για να τα επαναδημοσιοποιήσεις είτε από το site στο οποίο τα βρήκες είτε από την ίδια την εταιρεία.
Για τους πολύ γνωστούς καταλόγους στους οποίους αναφερθήκατε ποιον πριν, η τακτική που χρησιμοποιούν είναι την ώρα που κάνεις τη καταχώρηση να δέχεσαι τους όρους χρήσης -που κανείς δεν τους διαβάζει- και έπειτα να στέλνουν mail για την επαλήθευση των στοιχείων και όλα θεωρούνται νόμιμα (λέμε τώρα.. :hammer: ).
Όλα αυτά ισχύουν για την δωρεάν καταχώρηση αλλά και για την καταχώρηση επί πληρωμή.

kiliou

Δημοσίευση από kiliou » 22 Φεβ 2010 12:38

tgio έγραψε:Φίλε μου θα ήθελα να σου αναφέρω ως προς το αρχική σου ερώτηση (για δημοσιοποίηση των στοιχείων μια εταιρίας) πως είναι παράνομο και 100% μηνύσιμο χωρίς στη συγκατάθεση των ίδιων.
Οπότε για να καλυφτείς πλήρως θα πρέπει να συντάξεις ένα συμφωνητικό το οποίο θα σου επιτρέπει την δημοσιοποίηση των στοιχείων της επιχείρησης. Ακόμη και στο internet να τα βρεις θα πρέπει να πάρεις άδεια για να τα επαναδημοσιοποιήσεις είτε από το site στο οποίο τα βρήκες είτε από την ίδια την εταιρεία.
Για τους πολύ γνωστούς καταλόγους στους οποίους αναφερθήκατε ποιον πριν, η τακτική που χρησιμοποιούν είναι την ώρα που κάνεις τη καταχώρηση να δέχεσαι τους όρους χρήσης -που κανείς δεν τους διαβάζει- και έπειτα να στέλνουν mail για την επαλήθευση των στοιχείων και όλα θεωρούνται νόμιμα (λέμε τώρα.. :hammer: ).
Όλα αυτά ισχύουν για την δωρεάν καταχώρηση αλλά και για την καταχώρηση επί πληρωμή.
Φίλε tgio σε ευχαριστώ για τις πολίτιμες πληροφορίες σου.
Σύγουρα ή όλη διαδικασία προϋποθέτει αρκετό ψάξιμο και φυσικά νομική καθοδήγηση.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 22 Φεβ 2010 14:05

tgio έγραψε:Φίλε μου θα ήθελα να σου αναφέρω ως προς το αρχική σου ερώτηση (για δημοσιοποίηση των στοιχείων μια εταιρίας) πως είναι παράνομο και 100% μηνύσιμο χωρίς στη συγκατάθεση των ίδιων.
den ischiei auto pou grafeis, minisimo einai mono se periptosi pou echei zitithei i diagrafei apo tin idia epichirisi kai malista me siggekrimeni diadikasia (den arkei ena email)

min grafoume oti pisteuoume oti mas sinferei.

oso gia tous orous einai ipochreosei olon eterion i ochi na diavazoun tous orous eite einai se internetiki morfi eite se "entipi morfi" opos se trapezes etc giati meta den fteei o geitonas oute i katsika tou....

ante pali me anagkasate na vgo apo tin iremia tis spilias mou

filia
back to my cave....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 22 Φεβ 2010 14:22

KGP έγραψε:
den ischiei auto pou grafeis, minisimo einai mono se periptosi pou echei zitithei i diagrafei apo tin idia epichirisi kai malista me siggekrimeni diadikasia (den arkei ena email)

min grafoume oti pisteuoume oti mas sinferei.

oso gia tous orous einai ipochreosei olon eterion i ochi na diavazoun tous orous eite einai se internetiki morfi eite se "entipi morfi" opos se trapezes etc giati meta den fteei o geitonas oute i katsika tou....

ante pali me anagkasate na vgo apo tin iremia tis spilias mou

filia
back to my cave....
Συμφωνω
:P :lol:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Φεβ 2010 15:04

korgr έγραψε:Κατι ακομα για το way.gr
Ειναι καταχωρημενη εκει μια ιστοσελιδα επιχειρησης η οποια στον τιτλο της περιεχει το tag Πέργολες.
Φυσικα θα παιδευτειτε πολυ αν αρχισετε να μαντευετε σε ποια κατηγορια ανηκει.
Ευτυχως υπαρχει και το search (top of page)
Γραφουμε λοιπον "πέργολες" και Ωωωω εισπρατουμε ενα μεγαλοπρεπες Not Found!!!
Τελος παντων, ας δωσουμε το ιδιο το url (που τυγχανει να το ξερουμε) "http://www.keramoskepes.gr/" και Ωωωω εισπρατουμε αλλο ενα μεγαλοπρεπες Not Found!!!
εμένα γιατί μου το βγάζει πρώτο;
http://directory.way.gr/index.php?searc ... E%B5%CF%82

και όχι δεν έκανα καμία αλλαγή.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Φεβ 2010 16:48

Δεν ξερω Γιαννη.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ψευδομαι...
Αν δεν αλλαξε κατι, τοτε υπηρχε καποιο αλλο προβλημα εκεινη τη στιγμη που το εψαξα εγω.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Φεβ 2010 16:57

στο http://greekatalog.gr/ τελικά δε δουλεύει το search... μάλλον εκεί θα προσπάθησες και είπες way.gr ;)

θα το κοιτάξω και θα το φτιάξω. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Φεβ 2010 17:00

Ωχ ναι μαλλον αυτο που λες θα εγινε γιατι ειχα ανοικτα και τα δυο παραθυρα.
Γιατι ομως η ιδια βαση σε δυο διαφορετικα layouts?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Φεβ 2010 17:06

το http://greekatalog.gr/ είναι ας πούμε "franchise" και δεν μου ανήκει σαν domain, απλά του δίνω, όπως είπες, την βάση.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tgio

Δημοσίευση από tgio » 23 Φεβ 2010 21:33

Φίλε KGP
αυτό που ανέφερα παραπάνω (για το κατά πόσο είναι μηνύσιμο ή όχι) πιστεύω ότι ισχύει και μάλιστα έχω και τα επιχειρήματα μου:
1) Διάβασα αυτό το άρθρο http://new.kerdos.gr/default.aspx?id=1154506&nt=103 και έβγαλα τα συμπεράσματά μου
2) Είχα ρωτήσει παλαιότερα την εταιρία DATA & PROTEC… (δεν την αναφέρω με ολόκληρο το όνομα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση) που ασχολείτο με αυτά τα θέματα και μου είπε ακριβώς αυτό που ανέφερα παραπάνω. Μπορείς να ρωτήσεις και εσύ.. .

Η πρόθεσή μου ήταν καθαρά να βοηθήσω και όχι να παραπλανήσω γιατί έτσι με συμφέρει, εξάλλου δεν έχω καμιά σχέση με το χώρο.

Όσο αφορά το σχόλιο μου για τους όρους που δεν διαβάζει κανείς δεν κατηγόρησα κανέναν από τους γνωστούς καταλόγους, απλά σχολίασα αυτό ακριβώς που γίνεται, το οποίο θεωρώ λάθος και είναι αυτό ακριβώς που αναφέρεις .

Δεν ήθελα να χαλάσω την ηρεμία σου λοιπόν ούτε να σε αναστατώσω και λυπάμαι αν σου προκάλεσα κάτι τέτοιο…

sportsradar1980

Δημοσίευση από sportsradar1980 » 03 Μαρ 2010 19:03

Vraia kai kathese 1 xrono mazeyeis stixia apo katalogoys kai sto telos mpenei o exipnos kai stoys BOYTAEI OLOYS mesa se 10 lepta anexartitos ti exeis kanei ( ayto ginete oso apla tros ena portokalaki ) ti kaneis tote? Niotheis i den niothies gelios? :pint:

ayto to skeftike kaneis?
as balo loipon mia alli diastasi sto thema.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες