ebay store + εφορία + dropshipping

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ktselios

Δημοσίευση από ktselios » 19 Φεβ 2010 13:52

Σκέφτομαι να δραστηριοποιηθώ στο ebay σαν πωλητής.
Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω με τη βοήθεια κάποιου dropshipper.

Ερώτηση:
Τι πρέπει να κάνω για να είμαι καθ' όλα νόμιμος με την εφορία μου;
Κάπου διάβασα ότι επειδή δε θα έχω αποθήκη και δεν θα στέλνω εγώ το εμπόρευμα, ουσιαστικά θα παρέχω υπηρεσίες και δεν θα κάνω αμιγώς εμπόριο.

Οι πρώτες απορίες μου είναι οι εξής:

1. Θα πρέπει να συστήσω ατομική επιχείρηση;
2. Αποδίδω ΦΠΑ στην ελληνική εφορία;
3. Κόβω αποδείξεις λιανικής πώλησης προς τον πελάτη ή αυτό το κάνει ο dropshipper;
4. Κόβω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών; Προς ποιον;;;

Όποιος γνωρίζει κάτι από αυτά ας με κατατοπίσει...

Ευχαριστώ παιδιά
:D

ktselios

Δημοσίευση από ktselios » 19 Φεβ 2010 20:24

alexandr0s έγραψε:Η πληρωμή που θα γίνεται?
O πελάτης θα πληρώνει εμένα και εγώ με τη σειρά μου τον προμηθευτή μου.
Αν με ρωτάς σε ποια χώρα θα γίνεται η πληρωμή, να σου πω ότι δεν το έχω αποφασίσει. Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω paypal και κάποιον τραπεζικό λογαριασμό από κάποια Τράπεζα που βρίσκεται στην Ελλάδα. Η ερώτησή σου όμως με βάζει σε σκέψεις! Δηλαδή θα ήταν καλύτερο να γίνει σε άλλη χώρα;; Εννοείς να έχω μια offshore εταιρεία;
Δεν γνωρίζω.

Αν μπορείς εξηγησέ μου και τις 2 περιπτώσεις. Αν πάλι είναι δύσκολο, εξηγησέ μου την περίπτωση που η πληρωμή γίνεται στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ alexandr0s :D

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 24 Φεβ 2010 16:01

Αλέξανδρε, επειδή τυχαίνει να βρίσκομαι σε μια παρόμοια κατάσταση, για να είσαι νόμιμος στην Ελλάδα θα πρέπει να κάνεις έναρξη στην εφορία με ότι αυτό συνεπάγεται. Εάν σκέφτεσαι για offshore, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την Αγγλία.

Πλεονεκτήματα:
έναρξη επιτιδεύματος εντός 24 ορών απο το www.companieshouse.gov.uk - εάν δεν θές να το κάνεις εσύ μπορείς να απευθυνθείς σε αγγλική εταιρεία να κάνει την έναρξη με κόστος περιπου £100. Ψάξε στο google για "business registration UK"
Επίσης δεν έχεις ΤΕΒΕ - δεν υπάρχει στην αγγλία - και η είσπραξη/απόδοση ΦΠΑ είναι προαιρετική για επιχειρήσεις με έσοδα λιγότερα απο £64000 /έτος.

Από θέμα εφορίας δεν θα γλιτώσεις τίποτα καθώς η φορολογικές βαθμίδες είναι είδιες με την ελλάδα.

Απλά το λογιστικό και φορολογικό σύστημα της αγγλίας βοηθάει στην ανάπτυξη μικρών επιχειρήσεων.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 24 Φεβ 2010 16:29

eimaste sovaroi???

black elk ksereis ti simenei offshore???? auto pou dineis "san paradeigma" kai sinvouli DEN EINAI to ksanagrafo.... den einai offshore...

episis grafeis gia VAT registration... ontos to VAT registration den einai ipochreotiko (sta plaisia pou aneferes)... alla MIN to mplekeis me tin diadikasia eisprakseis kai apodoseis VAT!!!!

kai oi vathmides tis eforias den einai idies gia tin ellada otan milas gia eteria pou anoikei kai trechei apo "non resident"... elpizo efoson echeis eteria ekei oti tha to ksereis...

ontos to forologiko sistima tis vasilisas voithaei... an kai eksartate apo to ton efora pou tha echeis ipeuthino kai tin eforia pou se "echoun stilei"

alla eleos!!!!! poses fores tha to po na min dinoume tetiou eidous sinvoules... apla na tous sinvouleuoume na "koitaksoun" tin pithanotita tis uk kai na vroun ipeuthini kai egkiri (kai egkairi... giati apo 1/1/2010 echoun alaksei pola sto forologiko sistima tis vasilisas) enimerosi, sinvouli kai otidipote analogo apo EIDIKOUS pou echoun kai tis analoges nomikes euthines (opou auto einai pithano)....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 24 Φεβ 2010 16:33

ahhh ksechasa... epidi sinchistika...etoimos eimoun na vgo apo ta roucha mou alla o paparowebmastoras den vazei to analogo sima "X" pano deksia... edo einai mou leei aristero forum....ochi kapitalistiko gia na to pezei pouritanos...

back to my fukcing cave....
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Φεβ 2010 16:52

για τέτοια θέματα ρωτάμε ΛΟΓΙΣΤΗ! .-
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ktselios

Δημοσίευση από ktselios » 24 Φεβ 2010 17:28

cordis έγραψε:για τέτοια θέματα ρωτάμε ΛΟΓΙΣΤΗ! .-
Το σκέφτηκα φίλε, αλλά πολύ φοβάμαι ότι ελάχιστοι θα γνωρίζουν το θέμα ΚΑΛΑ. Απόψεις στο περίπου δεν θέλω. Αν ξέρεις εσύ κάποιον λογιστή που γνωρίζει το θέμα πολύ καλά, σύστησέ τον μου σε παρακαλώ, με pm. Οι περισσότεροι λογιστές δε γνωρίζουν τι σημαίνει ebay και dropshipping...

Σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ μέσα με την λογική ότι κάποιος θα έχει προσπαθήσει να κάνει κάτι αντίστοιχο, οπότε θα ξέρει επ' ακριβώς την διαδικασία, οπότε θα μάθω τις πληροφορίες σωστά.

@KGP γνωρίζεις κάτι περίσσοτερο, πχ να μου δώσεις κάποιες κατευθυντήριες γραμμές;

...πάντως δεν βοηθήθηκα για καμία ερώτηση που έθεσα... :( :(

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 24 Φεβ 2010 17:38

tis edosa tis "κατευθυντήριες γραμμές"...rotas eidikous... kai ase ton kathena malakopaparologo san kai emena na leei kai na grafei oti thelei... esi tha lousteis kai ta kala kai ta kaka tou enchirimatos

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 24 Φεβ 2010 18:21

ktselios έγραψε: Οι περισσότεροι λογιστές δε γνωρίζουν τι σημαίνει ebay και dropshipping...
Kala... uparxoun kai oi alloi pou den kseroun ti einai oi pliromes online kai to paypal.
Gia offshore perimeneis na sou poun ?

H ta alla ta animerota stravadia pou poles fores ginonte kai h aitia pou etairies trwn prostima.

Egw mazi sou eimai :P
Prwta tha rwtisw se 20-30 merh wste na sximatisw mia gnwmi kai meta tha paw na psaksw logisti.

Siga mi katsei o logistis na se enimerwsei gia ta panta (kai pro-active).

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 24 Φεβ 2010 18:31

KGP, σε καμεία περίπτωση αυτά που έγραψα δεν αποτελούν λύση ή είπα ότι τα ξέρω όλα. Περιγράφοντας την δική μου κατάσταση προσπαθώ να δόσω μία εναλλακτική λύση / αντιμετώπιση. Εάν τώρα ο οποιοσδήπωτε που διαβάζει αυτό το forum θεωρεί ότι με την μία παράγραφο που έγραψα εγώ - η οποιοσδήποτε - έχει πλήρη γνώση του τη χρειάζεται για να ανοίξει επιχείρηση, ας το ξανασκεφτεί.

Επίσης όντας έχεις επιχείρηση σε άλλη χώρα από αυτής που κατοικείς, τυπικά είναι offshore - υπεράκτια.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 24 Φεβ 2010 19:32

Black_Elk έγραψε:KGP, σε καμεία περίπτωση αυτά που έγραψα δεν αποτελούν λύση ή είπα ότι τα ξέρω όλα. Περιγράφοντας την δική μου κατάσταση προσπαθώ να δόσω μία εναλλακτική λύση / αντιμετώπιση. Εάν τώρα ο οποιοσδήπωτε που διαβάζει αυτό το forum θεωρεί ότι με την μία παράγραφο που έγραψα εγώ - η οποιοσδήποτε - έχει πλήρη γνώση του τη χρειάζεται για να ανοίξει επιχείρηση, ας το ξανασκεφτεί.
leptomeries den chriazontai... ipopsin oti an ontos echeis eteria eis tas agglias (den to amfisvitisa genika milao) iparchei ipokise kai sto dikaio pou efarmozoun... gia auto panta leo...kai grafo... vriskeis enan eidiko na sou dosei ipeuthinei dilosi.... se ligo kairo tha ginoun opos kai me to SEO oloi eidikoi epi ton eterion ektos ellados...onshore offshore kai to louri tis....

Black_Elk έγραψε:Επίσης όντας έχεις επιχείρηση σε άλλη χώρα από αυτής που κατοικείς, τυπικά είναι offshore - υπεράκτια.
lathos... auta ta lene osoi den gnorizoun pou na riksoun to fteksimo giati i katsika tou geitona ektos apo "mpee" echei kai megaliteri paragogi "galaktos".... koita edo to eksecioutiv samari konclouzion kai tha katalaveis

mynemesis

Δημοσίευση από mynemesis » 25 Φεβ 2010 02:10

γιατι κατηγορειτε ο ενας τον αλλον. τα φορουμ ειναι για να παιρνουμε συμβουλες και να ενημερωνομαστε εως ενα ποσοστο για τον τροπο λειτουργιας καποιων πραγματων,υπηρεσιων,κτλ
Καποιος που σκεφτεται να ανοιξει καταστημα, φυσικα και θα παει στο τελος στο λογιστη, στην εφορια, στο επιμελητηριο για να μαθει ακριβως τι χρειαζεται. Αλλα και μερικες προκαταρκτικες γνωσεις δεν ειναι ασχημες.
Και γιατι δεν γραφετε ελληνικα (Alt+Shift). τα greeklish ειναι πολυ κουραστικα στο διαβασμα

ponnier
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ponnier » 27 Φεβ 2010 20:47

γεια σας παιδια , kstelio σ εχω στειλει μηνυμα , εχω κ εγω μερικες αποριες σχετικα μ αυτο

Alex Valassidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alex Valassidis » 20 Σεπ 2011 16:07

Τελικά τι έκανες ktselios?? Θεωρείτε παροχή υπηρεσιών ή όχι? Έκανες register στην Αγγλία?
Το κόστος του προϊόντος που πλήρωσες εκπήπτει από το Φ.Π.Α. Αν το dropshipping είναι από Κίνα, αρκεί τιμολόγιο από εκεί ή θέλει και εκτελωνισμό?

Ευχαριστώ
ktselios έγραψε:Σκέφτομαι να δραστηριοποιηθώ στο ebay σαν πωλητής.
Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω με τη βοήθεια κάποιου dropshipper.

Ερώτηση:
Τι πρέπει να κάνω για να είμαι καθ' όλα νόμιμος με την εφορία μου;
Κάπου διάβασα ότι επειδή δε θα έχω αποθήκη και δεν θα στέλνω εγώ το εμπόρευμα, ουσιαστικά θα παρέχω υπηρεσίες και δεν θα κάνω αμιγώς εμπόριο.

Οι πρώτες απορίες μου είναι οι εξής:

1. Θα πρέπει να συστήσω ατομική επιχείρηση;
2. Αποδίδω ΦΠΑ στην ελληνική εφορία;
3. Κόβω αποδείξεις λιανικής πώλησης προς τον πελάτη ή αυτό το κάνει ο dropshipper;
4. Κόβω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών; Προς ποιον;;;

Όποιος γνωρίζει κάτι από αυτά ας με κατατοπίσει...

Ευχαριστώ παιδιά
:D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες