Coinmad.com παρουσίαση και συζήτηση

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
insert coin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από insert coin » 19 Φεβ 2010 17:58

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω δημοσιεύσει και σε άλλο σημείο του forum αυτό το κείμενο, οπότε αφήνω στην κρίση των συντονιστών για το αν θα διαγράψουν κάποιο από τα 2. :)

Απλά νομίζω πως κολλάει με τον τομέα κι επειδή θα ήθελα να διαβάσω όσο περισσότερες γνώμες και παρατηρήσεις γίνεται, σκέφτηκα να το ποστάρω κι εδώ. Καμμία διάθεση για spammάρισμα ή κάτι τέτοιο!

Ήθελα λοιπόν να σας παρουσιάσω τη σελίδα μου και να ακούσω τις γνώμες σας για το concept της, αλλά και το σχεδιασμό. Γνωρίζω ότι χρειάζεται αρκετές βελτιώσεις ακόμη, αλλά θα με ενδιέφερε να συζητήσω με άτομα που έχουν τη διάθεση να ανακαλύπτουν νέες σελίδες και να τις ψάχνουν.

Δυο λόγια για το τι παίζει περίπου.. Μπορεί κάποιος να αγοράζει ή να πουλάει ό,τι θέλει, απλώς η όλη λογική είναι αντίστροφη με ο,τιδήποτε υπάρχει αυτή τη στιγμή στο εμπόριο, online και μη.

Πουλάς τα λεφτά σου κατά κάποιο τρόπο και στα αγοράζει ο άλλος με αντικείμενα, τα οποία σου προσφέρει.

Ή αλλιώς, για να το πω μόνο από τη μεριά του αγοραστή, τσεκάρεις τι έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις με ένα συγκεκριμένο χρηματικό ποσό που εσύ επιλέγεις.

Περιμένω τις γνώμες σας και τις προτάσεις σας για το πως να γίνει πιο γρήγορα κατανοητός ο τρόπος που γίνονται οι συναλλαγές στο site μας. Είναι νομίζω από τα σημεία που χρειάζονται βελτίωση.

Ευχαριστώ!

http://www.coinmad.com

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 20 Φεβ 2010 18:05

oraio concept emena maresi, alla den nomizo na ine idietera efxristo... gia paradigma ego pou den kano idieteres agores meso internet den tha empistevomoun teties diadikasies gia na agoraso kati. Ara logika to exis skefti afto kai exis vri to Target Group sou , kai se pious anaferese.

to design mou arese

Άβαταρ μέλους
insert coin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από insert coin » 21 Φεβ 2010 11:22

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα και χαίρομαι που βρίσκεις το concept ενδιαφέρον! :)

Τι πιστεύεις ότι μπορεί δηλαδή να αποτρέψει κάποιον που κάνει αγορές στο ίντερνετ από το να χρησιμοποιήσει το site για να πάρει κάτι; Υπάρχει κάποιο κενό στη διαδικασία;;

Δυσκολίες στην πλοήγηση υπάρχουν μερικές, αλλά προσπαθούμε να τις φτιάξουμε με τη χρήση quick menu και ιστορικού ενεργειών.

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 21 Φεβ 2010 12:48

H σελίδα πολύ ωραία και το concept μου ακούγεται πολύ πρωτότυπο και μ'άρεσει... Αν το διαφημίσεις καλά σε μέγαλα sites θα γίνιε γνωστό ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
insert coin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από insert coin » 21 Φεβ 2010 13:02

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :)

Νομίζω ότι το όλο concept του site, συνοψίζεται σε αυτές τις γραμμές :

Ας υποθέσουμε ότι έχετε διαθέσιμα στο πορτοφόλι σας 30 ευρώ. Φανταστείτε να είχατε την ευκαιρία να ρωτήσετε 5 φίλους σας, τι θα σας έδιναν σε αντάλλαγμα των χρημάτων σας. Το πιθανότερο είναι ο καθένας τους να σας έδινε διαφορετική απάντηση και μπορεί να μη σας ενδιέφερε τίποτα από αυτά. Υπάρχει όμως σίγουρα περίπτωση κάποιος τους να σας πρότεινε κάτι το οποίο δεν είχατε καν φανταστεί, το οποίο θα σας ενθουσιάσει.

Παρολαυτά, η πιθανότητα να βρείτε κάτι ενδιαφέρον είναι χαμηλή, επειδή στο παράδειγμα χρησιμοποιήσαμε έναν χαμηλό αριθμό ανθρώπων, άρα είχαμε περιορισμένη δυνατότητα προσφορών σε προϊόντα ή υπηρεσίες.

Τώρα φανταστείτε τι προσφορές μπορεί να λαμβάνατε, αν ανακοινώνατε ότι διαθέτετε αυτό το ποσό και αναζητάτε κάτι να αγοράσετε, σε ολόκληρη τη γειτονιά σας, ή ακόμα και στην πόλη σας ή σε ολόκληρη την Ελλάδα! Με το CoinMad, αυτή η δυνατότητα επεκτείνεται στο μέγιστο δυνατό, λόγω του ότι μπορείτε να δέχεστε προσφορές από όλο τον κόσμο!!

Το κειμενάκι είναι από το FAQ.

Όσο μπορούμε γενικά το διαφημίζουμε μέσω του facebook και της google προς το παρόν, όπως επίσης και από διάφορα άλλα social networks, όπως το twitter (θα σε κάνω follow!).

Σε λίγες ημέρες που θα είναι online ελληνική έκδοση του site θα προσπαθήσουμε, όσο το επιτρέπουν οι χρηματικές μας δυνατότητες, να διαφημιστούμε και σε κάποιο μεγάλο site!

Να είσαι καλά!

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 21 Φεβ 2010 13:05

Για την διαφήμηση σου στέλνω ΠΜ
Εικόνα

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 21 Φεβ 2010 16:35

file mou pragmatika oraia skepsi kai concept , alla sou ipa tous arxarious sto internet buy&sell den nomizo na tous pisis... tha mporouses kalista na tropopioisis ligo tin arxiki sou... na valis kapio flashaki pou na dixni me pra3i ena paradigmataki.

As poume, kane ena movie sto opio na e3igas ena paradigma , px ena concept me enan skeptiko antra pou exi 100 euro diathesima.. kai meso tou site tou anazita kapio doro as poume gia tin kopelia tou... afto fisika tha to kanis mono otan exis katigories stis prosfores sou...

diladi file mou paradigma exo 100 euro alla thelo mono na m kanoun prosfores gia ilektroonika i gia dora, i gia tileorasi kai outo katheksis :)

Άβαταρ μέλους
insert coin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από insert coin » 21 Φεβ 2010 16:56

Έχεις δίκιο για την παρατήρησή σου σχετικά με τους αρχάριους στο shopping, είναι όντως λιγάκι "ψαγμένος" ο τρόπος που γίνονται οι συναλλαγές προς το παρόν. Σύντομα θα γίνεται και με τον παραδοσιακό τρόπο να αγοράσεις. Βλέπεις δηλαδή ένα αντικείμενο, θα κάνεις buy και τέλος! :)

Είναι πάντως στα άμεσα σχέδιά μας αυτό το βιντεάκι που λες! Όντως χρειάζεται κάτι τέτοιο! Όπως επίσης και ο χωρισμός σε κατηγορίες.

Αν κάνεις εγγραφή και δοκιμάσεις να κάνεις insert coin θα δεις πως υπάρχει η επιλογή με τη χρήση ορισμένων keyword να ζητάς τι προσφορά θέλεις να λάβεις, δηλαδή τηλεόραση, κλπ.

Έχεις τέλος δικαίωμα να λάβεις μέχρι 100 προσφορές και να επιλέξεις από εκεί τι επιθυμείς να αγοράσεις.

Με έχει βοηθήσει κι εμένα σε μια φάση που ήθελα να πάρω ένα δώρο και δεν ήξερα τι.
:)

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 21 Φεβ 2010 18:11

entometa3i prepi na 3ekatharisis ton tropo pou pistonoume ton logariasmo mas, pos ginete, apo paypal i apo prosopiko logariasmo metaferoume xrimata se enan diko mas logariasmo sto diko sas diktio kai apo ki xrisimopioume ta xrimata mas?

Άβαταρ μέλους
insert coin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από insert coin » 21 Φεβ 2010 21:43

Τα χρήματα στο Coinmad είναι εικονικά, μέχρι τη στιγμή που θα αποφασίσεις να αποδεχθείς μια από τις προσφορές που σου έχουν κάνει.

Αν αποδεχθείς την προσφορά, τότε πληρώνεις το ποσό που έχεις δηλώσει όταν κάνεις Insert Coin, με τον επιθυμητό σου τρόπο. Eμείς δεν εμπλεκόμαστε κρατώντας τα χρήματα ή κάτι τέτοιο.

Δεν υπάρχει όριο στο πόσα χρηματικά ποσά (Coins) θα βάλεις, ούτε σε δεσμεύει κάποιος όρος του site ότι πρέπει απαραίτητα να αγοράσεις κάτι, οπότε είναι εντελώς safe διαδικασία. :)

Να ξεκαθαρίσω ένα κομμάτι το οποίο είναι ίσως το πιο δυσνόητο σε κάποιο χρήστη μη εξοικειωμένο με τις online αγορές να καταλάβει..

Τα Coins είναι στην ουσία χρηματικά ποσά. Απλώς τα ονομάσαμε έτσι γιατί είναι πιο "παιχνιδιάρικο" και κολλάει με την ονομασία του site και την έκφραση που λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε από τα μηχανήματα παιχνιδιών της δεκαετίας 80 (insert coin)! :)

Ένα Coin λοιπόν 80 ευρώ, είναι απλώς ένα ποσό αξίας 80 ευρώ. Και οι αυτόματες προσφορές που θα γίνουν σε αυτό το Coin, επίσης θα έχουν κόστος 80 ευρώ.

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 21 Φεβ 2010 23:19

oraio akougete... tha kano join... alla paradosi sto e3oteriko ginete?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 21 Φεβ 2010 23:44

Μου άρεσε πολύ και σαν ιδέα και σαν υλοποίηση :)

GJ! :)

Άβαταρ μέλους
insert coin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από insert coin » 22 Φεβ 2010 15:36

Joakim έγραψε:oraio akougete... tha kano join... alla paradosi sto e3oteriko ginete?
Το κάθε online store που συμμετέχει στο Coinmad έχει διαφορετική πολιτική όσον αφορά την παράδοση. Τους έχουμε ενημερώσει να βάζουν φίλτρα, ώστε οι προσφορές τους να πηγαίνουν ΜΟΝΟ σε άτομα που είναι από χώρες που στέλνουν. Άρα λογικά οι προσφορές που θα λάβεις, αν γραφτείς και δηλώσεις σαν χώρα την Ιταλία, θα μπορούν να παραδοθούν εκεί.

Αν έχεις το οποιοδήποτε πρόβλημα με τις λειτουργίες του site, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας είτε ζωντανά από εδώ : http://www.coinmad.com/extra/live_chat.php, είτε μέσω της φόρμας support : http://www.coinmad.com/contact/contact.php

Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη! :)

Άβαταρ μέλους
insert coin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από insert coin » 22 Φεβ 2010 15:52

Basilakis έγραψε:Μου άρεσε πολύ και σαν ιδέα και σαν υλοποίηση :)

GJ! :)
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, είδα και τα δικά σου site και φαίνονται πολύ όμορφα σχεδιασμένα και ουσιαστικά!

Μιας και από ό,τι βλέπω έχεις επαφή με αρκετά blog, λόγω των σελίδων σου, γνωρίζεις κάποιο που να ασχολείται με θέματα ίντερνετ, που μπορεί να ενδιαφερόταν να γράψει για εμάς έστω μια μικρή αναφορά, ανεξάρτητα αν θα είναι θετική ή αρνητική;

Μέχρι στιγμής σε όσα blog έχω στείλει για να τους γνωστοποιήσω τη σελίδα μας, έχω μεν διαβάσει καλά λόγια και κάποιες υποσχέσεις, αλλά δυστυχώς κανείς δεν έχει γράψει κάτι, παρά μόνο το webz.gr και αυτό χωρίς να έχω κάνει εγώ επαφή, πράγμα που φυσικά ήταν μια ευχάριστη έκπληξη!!

Ειλικρινά με απογοήτευσε το γεγονός ότι δεν υπήρξε ανταπόκριση από κάποια blogs που δοκίμασα να κάνω επαφή. Ίσως φταίει ότι έχουμε μόνο Αγγλική γλώσσα προς το παρόν, πράγμα που σύντομα θα αλλάξει, όπως έχω αναφέρει σε παλιότερο post.

Σίγουρα πάντως το καταλαβαίνω, από την άποψη ότι ο περισσότερος κόσμος θέλει να διαβάζει νέα από μεγάλες εταιρείες, όπως η google, το facebook, η apple κλπ.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Φεβ 2010 16:02

Δυστυχώς δεν μπορώ να ε βοηθήσω σε αυτό :)

Κάποιες επαφές που έκανα και εγώ ήταν μέσω του WordcampGRE! Just keep trying :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες