προβλημα στο να ανοιξω e-shop

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
creep

Δημοσίευση από creep » 20 Φεβ 2010 11:03

Γεια σας , πριν από έναν μήνα περίπου ξεκίνησα της διαδικασίες για να ανοίξω ένα e-shop, με την προϋπόθεση να μπορώ να το δουλέψω από το σπίτι .Συμφώνησα με τους ιδιοκτήτες του σπιτιού (μένω με ενοίκιο) να γράφει το συμβόλαιο ότι ένα δωμάτιο του σπιτιού θα χρησιμοποιείται για επαγγελματικό σκοπό, έκανα όλα μου τα χαρτιά στον 0ΑΕΕ, και την ημέρα που πήγα με την λογίστρια μου στην εφορία για να κάνω έναρξη εκεί μου είπαν πως δεν μπορώ να κάνω λιανικό εμπόριο από το σπίτι και πως θα πρέπει να ανοίξω κατάστημα . Σε μια εταιρία κατασκευής ιστοσελίδων που είχα ρωτήσει μου είχαν πει πως ίσως χρειαστεί να δηλώσω κάποιων χώρο σαν αποθήκη, αλλά όχι για κατάστημα. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν και τι μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 20 Φεβ 2010 13:52

Xriazesai xoro pou na plirei tis prodiagrafes lianikou emporiou. Oti isxuei gia ti sinithismena fysika katastimata, isxuei kai gia ta ilektronika. Otan sou eipan gia apothiki, ennoousan mallon apothiki pou na mporei na litourgei os katastima, px ena imiipogio.

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 20 Φεβ 2010 14:30

Διευκρίνησες στην εφορία οτι δεν θα κάνεις λιανικό εμπόριο με την παραδοσιακή έννοια αλλά ηλεκτρονική εμπόριο όπου δεν θα στοκάρεις αλλά θα στέλνεις τα προϊόντα απευθείας στον πελάτη;

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 20 Φεβ 2010 18:43

Panagioths έγραψε:Διευκρίνησες στην εφορία οτι δεν θα κάνεις λιανικό εμπόριο με την παραδοσιακή έννοια αλλά ηλεκτρονική εμπόριο όπου δεν θα στοκάρεις αλλά θα στέλνεις τα προϊόντα απευθείας στον πελάτη;
Σωστός...πάντως απ' ότι ξέρω οι επιδοτήσεις του ΟΑΕΔ θέλουν να νοικιάσεις χώρο που να χρησιμοποιείται αποκλειστικά για επιχείρηση.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 21 Φεβ 2010 11:10

εξαρτάται απο το είδος που εμπορεύεσαι και την πολιτική της κάθε εφορίας.

creep

Δημοσίευση από creep » 21 Φεβ 2010 13:21

Διευκρίνισα στην εφορία πως οι πωλησεις θα γίνονται μέσο ιντερνετ ,και μου είπαν πως αυτό δεν έχει σημασία και πως θα πρέπει να να ανοίξω κατάστημα . Νομίζω πως στον τομέα ηλεκτρονικό εμπόριο έχουν μαύρα μεσάνυχτα.

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 21 Φεβ 2010 15:00

Η λογίστριά σου τι σου είπε οτι λέει ο νόμος; Μπορεί να έπεσες σε υπάλληλο που δε γνωρίζει.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Φεβ 2010 16:28

Otan koveis parastatiko pros ton pelath gia polhsh ylikou proiontos (oxi yphresias) ypoxreouse na exeis yparkto katasthma-apothiki...

an poulas gia logariasmo tritou ylika proionta kai ta parastatika pros tous pelates ta kovei autos o tritos tote ypagesai stis yphresies os mesiths-mesolavhths kai esy koveis timologio paroxhs yphresion pros auton ton trito ta kerdh sou apo autes tis synallages..

sxetikos kodikos:

66121200 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΣΙΤΕΙΑΣ ΑΓΑΘΩΝ

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 21 Φεβ 2010 19:42

creep έγραψε:Διευκρίνισα στην εφορία πως οι πωλησεις θα γίνονται μέσο ιντερνετ ,και μου είπαν πως αυτό δεν έχει σημασία και πως θα πρέπει να να ανοίξω κατάστημα . Νομίζω πως στον τομέα ηλεκτρονικό εμπόριο έχουν μαύρα μεσάνυχτα.
Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά σε μια περίπτωση που ξέρω βοήθησε, πες τους ότι δεν θα έχεις άμεση επαφή με τον πελάτη αλλά θα γίνεται η παράδοση μέσω εταιρίας courier. Πάντως σε γενικές γραμμές ισχύει και αυτό που είπε ο intelcore, ότι εξαρτάται από τη κάθε εφορία (βασικά τον επόπτη). Για να σου δώσω να καταλάβεις (και ταυτόχρονα να δεις πόσο μ@κ@κία είναι το σύστημα...), είχα ρωτήσει 3 λογιστές, οι 2 μου είπαν ότι εξαρτάται από την εφορία και ο 3ος ότι δεν γίνεται, επίσης είχα ρωτήσει και 2 εφορίες (2 διαφορετικές ΔΟΥ), η μια μου είπε ότι γίνεται και η άλλη όχι.

Αν δεις ότι δεν βγάζεις άκρη, νοικιάζεις ένα οποιοδήποτε ισόγειο με ξεχωριστή είσοδο για να κάνεις τη δουλειά σου. Αυτή τη περίοδο είναι όλα άδεια και μπορεί να πετύχεις καμιά ευκαιρία.

creep

Δημοσίευση από creep » 22 Φεβ 2010 10:31

Η λογίστρια μου είπε πως μέχρι και πριν λίγο καιρό μπορούσα να το δουλέψω από το σπίτι, αλλά με τα καινούργια φορολογικά μέτρα έχουν αλλάξει τα πράγματα ,και ότι τα καινούργια μέτρα θα λειτουργήσουν αναδρομικά. ( Η λογίστρια μου ήταν από την αρχή κάπως διστακτική γιατί μου έλεγε συνέχεια ΑΝ θα μπορέσουμε να το περάσουμε). Όσο για τον υπάλληλο την ημέρα που πήγαμε στην εφορία για έναρξη ο ελεγκτής όταν είδε τα χαρτιά μου μας παρέπεμψε στον προϊστάμενο, αυτός μας είπε πως θα πρέπει να ανοίξω κατάστημα .( Ο τύπος ήταν πάνω από 60 χρονών , της παλιάς σχολής ,άσχετος και ανενημέρωτος ). Επίσης επικοινώνησα και με την εταιρία κατασκευής ιστοσελίδων πάλι ,τους είπα το πρόβλημα μου ,και μου είπαν πώς δεν μου έδωσαν στην εφορία την απαραίτητη προσοχή ,και πως θα το ψάξουν και αυτοί, ακόμη δεν μου απάντησαν. Τέλος πάντων παιδία εγώ ψάχνω για μαγαζί και έχω ειδή 2 υπόψη , γιατί δεν βλέπω να βγάζω άκρη . Δημόσιο τα ξέρετε……. Σας ευχαριστώ όλους πολύ.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Φεβ 2010 11:17

Φίλε creep νομίζω ότι καλά σου είπαν. Γενικά, από το σπίτι σου μπορείς να ασκείς δραστηριότητα μόνο σε ότι έχει να κάνει με παροχή υπηρεσίας. Δεν γίνεται να πουλάς πράγματα. Και, νομίζω, αν πας με αίτηση να ανοίξεις φυσικό κατάστημα και δηλώσεις έδρα το σπίτι σου (μή αναφέροντας καν την λέξη ηλεκτρονικό εμπόριο), πάλι όχι θα σου πουν.
Αυτό μάλλον γίνεται για λόγους ελέγχου, δηλαδή ότι θα πρέπει να τηρείς μια αποθήκη, πού θα την τηρείς;...
By the way, ένας φίλος μου μηχανικός όταν έκανε έναρξη επαγγέλματος με έδρα το σπίτι του, είχε δηλώσει μέχρι και εμπόριο οικοδομικών υλικών, στην εφορία γέλαγε ο προϊστάμενος και του είπε να δηλώσει μόνο ότι μπορεί να κάνει με παροχή υπηρεσίας! Χα χα χα!!!

Τί κατάστημα σκέφτεσαι να ανοίξεις;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 22 Φεβ 2010 15:44

fafos έγραψε:Otan koveis parastatiko pros ton pelath gia polhsh ylikou proiontos (oxi yphresias) ypoxreouse na exeis yparkto katasthma-apothiki...

an poulas gia logariasmo tritou ylika proionta kai ta parastatika pros tous pelates ta kovei autos o tritos tote ypagesai stis yphresies os mesiths-mesolavhths kai esy koveis timologio paroxhs yphresion pros auton ton trito ta kerdh sou apo autes tis synallages..

sxetikos kodikos:

66121200 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΣΙΤΕΙΑΣ ΑΓΑΘΩΝ
Αυτό ακριβώς.

Μην αρχίζουμε και κατηγορούμε υπαλλήλους και δημόσιο ενώ δεν ξέρουμε ποιά είναι η νομοθεσία...

mynemesis

Δημοσίευση από mynemesis » 24 Φεβ 2010 02:28

δειτε εδω
http://www.taxheaven.gr/default/pages/library/id/6
στη παραγραφο 3. Κοιταξτε τα τονισμενα.

3)Δ.Ο.Υ Εδρας έναρξη

Το επόμενο βήμα στη διαδικασία σύστασης της ατομικής επιχείρησης είναι η έναρξη εργασιών στην ΔΟΥ έδρας. Για την έναρξη εργασιών απαιτούνται τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

1. Αστυνομική ταυτότητα.
2. Τίτλος κυριότητας ή μισθωτήριο συμβόλαιο ή υπεύθυνη δήλωση ν. 1599/1986 περί δωρεάν παραχώρησης χώρου για κάθε επαγγελματική εγκατάσταση.
3. Βεβαίωση εγγραφής ή απαλλαγής από αρμόδιο Ασφαλιστικό Φορέα .Για όσους χρησιμοποιούν σαν έδρα την κατοικία τους, κατατίθεται υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 στην οποία να δηλώνουν ότι: "Χρησιμοποιώ σαν επαγγελματική μου έδρα την κατοικία μου, η οποία είναι μισθωμένη ή ιδιόκτητη (θα γίνεται αναφορά στον τίτλο κυριότητος, π.χ. α/α συμβολαίου, ονοματεπώνυμο συμβολαιογράφου, ημερομηνία σύνταξης συμβολαίου) και επιτρέπω φορολογικό έλεγχο τις εργάσιμες ώρες και ημέρες".
4. Βεβαίωση ελέγχου της επωνυμίας και του διακριτικού τίτλου των φυσικών προσώπων από το οικείο Επιμελητήριο, όπου απαιτείται από σχετικές διατάξεις.
5. Εξουσιοδότηση του υπόχρεου με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής του σε περίπτωση που οι δηλώσεις υποβάλλονται από τρίτο πρόσωπο.
6. Άδεια εγκατάστασης ή λειτουργίας από τις αρμόδιες Υπηρεσίες του Υπ. Ανάπτυξης, όπου απαιτείται (αρθρ. 3, 4, 5, 27 ν.3325/2005).
7. Προέγκριση ίδρυσης για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος από Δήμους και Κοινότητες όπου απαιτείται (αρθρ. 80, 81 ν.3463/2006 - ΥΠΕΣΔΑ Aρ.Πρ. 1055/1.3.2007). [βλέπε παράρτημα]
8. Μ2 Δήλωση Έναρξης/Μεταβολής Εργασιών Φυσικού Προσώπου και κατά περίπτωση:
• Μ6 Δήλωση Δραστηριοτήτων
• Μ10 Δήλωση εγκατάστασης Εσωτερικού
• Μ11 Δήλωση εγκατάστασης Εξωτερικού
• Μ12 Δήλωση Πωλήσεων από απόσταση

Αυτο που θελω να ρωτησω εγω ειναι εαν χρειαζεται ο ιδιοκτητης να εχει καποιο πτυχιο. Για παραδειγμα για να ανοιξει καταστημα (φυσικο καταστημα) με υπολογιστες, χρειαζεσαι πτυχιο ΤΕΙ,ΑΕΙ ή ΙΕΚ πληροφορικαριου (δεν ξερω ποιας ακριβως ειδικοτητας, μου φαινεται "πληροφορικης & πολυμεσων")
Για να ανοιξεις eshop με διαφορα ηλεκτρονικα ειδη οπως κινητα, αξεσουαρ αυτοκινητου & υπολογιστων κτλ (με φυσικη εδρα ή χωρις) χρειάζεται πτυχίο???

Γιατι δεν μου φαινεται οτι ο καθενας μπορει να ανοιξει οτι θελει.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Φεβ 2010 03:18

h katoikia san edra afora tis yphresies.. ptyxia apaitoun mono ta kleista epaggelmata otan poulas ylh (p.x. farmakopoioi).. h plhroforikh den anhkei sta kleista epaggelmata...

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 24 Φεβ 2010 12:25

Μπορείς να δηλώσεις το σπίτι σου σαν έδρα της επιχείρηση και να πουλάς προϊόντα χωρίς να έχεις φυσικό κατάστημα ή αποθήκη.

Πες το λογιστή σου την έναρξη να την κάνει όχι για εμπορεία αλλά για αντιπροσωπεία αγαθών.

Αρνητικά αυτής της λύσης
Δε μπορείς να έχεις στοκ.
Δε μπορείς να εκδίδεις αποδείξεις λιανικής πώλησης. Μόνο Τιμολόγιο.

Τα παραπάνω τα αναφέρω από προσωπική εμπειρία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες