προβλημα στο να ανοιξω e-shop

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 24 Φεβ 2010 14:58

να σας παραθέσω και την δική μου προσωπική εμπειρία οπου σε ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών έγινε επέκταση και τώρα κάνουμε και εμπόριο μέσω διαδικτύου με έδρα το σπίτι.
Ο λογιστής ήταν συγκρατημένος για το εάν θα ζητήσουνε στην εφορία ύπαρξη αποθήκης, αλλά τέλικά δεν το ζητήσανε και η επέκταση έγινε κανονικά. (Εφορία Κορωπίου)

Για αυτό είπα σε προηγούμενο Post ότι είναι ανάλογα την εφορία.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 24 Φεβ 2010 16:41

intelcore2 poion kodiko diloses gia "emporio meso diadiktioy" kai den egine autopsia?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Φεβ 2010 16:43

Den yparxei "analoga thn eforia".. den eimaste sthn USA opou kathe state exei tous dikous ths nomous.. H kathe periptosh prepei na efarmozetai analoga me tous Ellhnikous nomous..
osoi poulate lianikh, ylika proionta apo to spiti eiste paranomoi kai an pesete se elegxo, oi dikaiologies "den mou eipan tipota sthn eforia" h "etsi mou eipe o logisths" den metrane gia autous..
Oi Ellhnes exoume ena kako.. stis yphresies pou pame, molis akousoume auto pou mas symferei kanoume moko kai strivoume..
anti na ginomaste oi dikhgoroi tou diavolou kai na rotame ton eforiako "ti apografh apothikhs tha kano kathe genarh afou den tha exo apothikh?" h "pos tha poulao lianikh afou den tha exo tameiakh?" molis doume oti perase (eite giati ksefyge tou eforiakou eite giati einai asxetos) arpazoume ta xartia kai trexoume spitia mas nomizontas oti ola einai oraia kai kala..

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 24 Φεβ 2010 17:03

billt έγραψε:intelcore2 poion kodiko diloses gia "emporio meso diadiktioy" kai den egine autopsia?
θα σου πώ τον κωδικό το βραδάκι που θα γυρίσω σπίτι

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 24 Φεβ 2010 17:43

fafos έγραψε:Den yparxei "analoga thn eforia".. den eimaste sthn USA opou kathe state exei tous dikous ths nomous.. H kathe periptosh prepei na efarmozetai analoga me tous Ellhnikous nomous..
osoi poulate lianikh, ylika proionta apo to spiti eiste paranomoi kai an pesete se elegxo, oi dikaiologies "den mou eipan tipota sthn eforia" h "etsi mou eipe o logisths" den metrane gia autous..
Oi Ellhnes exoume ena kako.. stis yphresies pou pame, molis akousoume auto pou mas symferei kanoume moko kai strivoume..
anti na ginomaste oi dikhgoroi tou diavolou kai na rotame ton eforiako "ti apografh apothikhs tha kano kathe genarh afou den tha exo apothikh?" h "pos tha poulao lianikh afou den tha exo tameiakh?" molis doume oti perase (eite giati ksefyge tou eforiakou eite giati einai asxetos) arpazoume ta xartia kai trexoume spitia mas nomizontas oti ola einai oraia kai kala..
χμμ τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι, την επέκταση κωδικού την έκανε ο λογιστής μου και όχι εγώ, και στην αρμόδια εφορία δεν του ζητήσανε την ύπαρξη αποθήκης. Και φυσικά υπάρχει ταμειακή ειναι δυνατόν να πουλάς λιανική χωρίς ταμειακή?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Φεβ 2010 19:50

intelcore2 έγραψε: χμμ τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι, την επέκταση κωδικού την έκανε ο λογιστής μου και όχι εγώ, και στην αρμόδια εφορία δεν του ζητήσανε την ύπαρξη αποθήκης. Και φυσικά υπάρχει ταμειακή ειναι δυνατόν να πουλάς λιανική χωρίς ταμειακή?
an den exeis apothiki, o logisths sou kai o eforiakos pou to perase ekanan paparitsa.. :lol:

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 24 Φεβ 2010 23:17

Χωρίς κατάστημα ή έστω αποθήκη , δε μπορείς να πουλας λιανική.-

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 25 Φεβ 2010 01:43

fafos έχεις πάει σε καμιά εφορία να ρωτήσεις τι γίνεται και τι δεν γίνεται (για το 2010 λέω)? αφού λογιστής είσαι (ήσουν) ξέρεις ότι όπου υπάρχει γκρίζα ζώνη κάθε εφορία λέει τα δικά της. Αυτό που λέει ο intercore το είχα ρωτήσει πρόσφατα σε 2 διαφορετικές ΔΟΥ, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό. Η μια μου είπε ότι δεν θα παίζει πρόβλημα, η άλλη μου είπε ότι "θα παίζει πρόβλημα, αλλά σε άλλη ΔΟΥ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα"! Σας λέμε μερικά πράγματα που έχουμε ρωτήσει τους πιο αρμόδιους που γίνεται και αμφισβητήτε λες και είστε οι Grandmaster Εφοριακοί.

mynemesis

Δημοσίευση από mynemesis » 25 Φεβ 2010 01:59

geoki έγραψε:Μπορείς να δηλώσεις το σπίτι σου σαν έδρα της επιχείρηση και να πουλάς προϊόντα χωρίς να έχεις φυσικό κατάστημα ή αποθήκη.

Πες το λογιστή σου την έναρξη να την κάνει όχι για εμπορεία αλλά για αντιπροσωπεία αγαθών.

Αρνητικά αυτής της λύσης
Δε μπορείς να έχεις στοκ.
Δε μπορείς να εκδίδεις αποδείξεις λιανικής πώλησης. Μόνο Τιμολόγιο.

Τα παραπάνω τα αναφέρω από προσωπική εμπειρία.
(προηγουμενη σελιδα) Αφου δεν μπορεις να εχεις στοκ τοτε τι αντιπροσωπεια ειναι?
Δεν γινεται να θεσεις σαν εδρα το σπιτι ή μια αποθηκη (π.χ υπογειο) και να πουλας και λιανικη και χονδρικη?

Εφοσον πουλας μεσω internet, την αποδειξη μπορεις να την εκτυπώσεις??? π.χ. eshop style

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 25 Φεβ 2010 04:58

alexandr0s έγραψε:fafos έχεις πάει σε καμιά εφορία να ρωτήσεις τι γίνεται και τι δεν γίνεται (για το 2010 λέω)? αφού λογιστής είσαι (ήσουν) ξέρεις ότι όπου υπάρχει γκρίζα ζώνη κάθε εφορία λέει τα δικά της. Αυτό που λέει ο intercore το είχα ρωτήσει πρόσφατα σε 2 διαφορετικές ΔΟΥ, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό. Η μια μου είπε ότι δεν θα παίζει πρόβλημα, η άλλη μου είπε ότι "θα παίζει πρόβλημα, αλλά σε άλλη ΔΟΥ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα"! Σας λέμε μερικά πράγματα που έχουμε ρωτήσει τους πιο αρμόδιους που γίνεται και αμφισβητήτε λες και είστε οι Grandmaster Εφοριακοί.
den hmoun pote logisths.. oikonomologos hmoun kai parameno...

ego leo ti leei o nomos kai oxi o kathe eforiakos pou ton metataksane apo mageira sto prohn kratiko xenia sthn eforia ths geitonias sou...

oi armodioi einai oi texnokrates tou ypourgeiou oikonomikon oi opoioi tropopoioun kai nomothetoun... to ti sou eipe esena o eforiakos ths geitonias sou den endiaferei ton eforiako ths dikias mou geitonias o opoios akolouthei ton nomo kata gramma.. opos kai ta palikaria pou kanoun tous elegxous... otan sou erthoun gia elegxo pes tous ti sou eipan stis efories kai tha sou apanthsoun analoga..

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 25 Φεβ 2010 16:26

mynemesis έγραψε:(προηγουμενη σελιδα) Αφου δεν μπορεις να εχεις στοκ τοτε τι αντιπροσωπεια ειναι?
Με την έννοια πως έχεις μια εταιρία προμηθευτή, και όταν ο πελάτης σου θέλει κάτι κάνεις την παραγγελία , παραλαμβάνεις το προιόν , και το μεταπουλάς στον πελάτη σου. Δεν έχεις δικαίωμα να έχεις στοκ.
mynemesis έγραψε:Δεν γινεται να θεσεις σαν εδρα το σπιτι ή μια αποθηκη (π.χ υπογειο) και να πουλας και λιανικη και χονδρικη?
Από το σπίτι δεν μπορείς να πουλάς λιανική.
Αν δηλώσεις έδρα μια αποθήκη (επαγγελματικό χώρο) μπορείς (το υπόγειο ενός σπιτιού δε θεωρείτε επαγγελματικός χώρος άρα δε γίνεται)
mynemesis έγραψε:Εφοσον πουλας μεσω internet, την αποδειξη μπορεις να την εκτυπώσεις??? π.χ. eshop style
Μπορείς να εκτυπώσεις παραστατικό μόνο εφόσον έχεις φορολογικό μηχανισμό.
Αν όχι, τότε τιμολογείς χειρόγραφα.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 25 Φεβ 2010 21:36

Σας παραθέτω τους Κωδικούς που πήρα για να κάνω πωλήσεις λιανικής (και μόνο λιανικής μέσω του Ηλεκτρονικού καταστήματος που διαθέτω)

47910000 ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΜΕ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ Η ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

47915000 ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΟΙΚΙΑΚΩΝ ΕΙΔΩΝ, ΜΕ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ Η ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

47919900 ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΜΕ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ Η ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΜΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ ΑΓΑΘΩΝ

leon1818

Δημοσίευση από leon1818 » 24 Μάιος 2010 13:35

Creep, τελικά βρήκες την άκρη; Ηθελα και εγώ να ανοίξω ένα ε-shop.

Diafh-mysths

Δημοσίευση από Diafh-mysths » 18 Αύγ 2010 21:37

Επειδη εχω κι εγω παρεμφερες προβλημα.
Αμα νοικιασω ενα χώρο για ψιλικατζιδικο χωρις αποθηκη χωρις τιποτα θα μπορεσω να το δηλωσω εδρα του καταστηματος;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες