βοηθεια με body tag

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
mariannab

βοηθεια με body tag

Δημοσίευση από mariannab » 22 Φεβ 2010 12:06

Γεια σας,
καταρχήν χρησιμοποιώ joomla. θέλω να φορτώνει κάποιες εικόνες με javascript σε κάποiες σελίδες του site, αλλά για να γίνει αυτό χρησιμοποιώ και την εντολή onload μεσα στο body tag του template. Επειδή όμως θέλω να φορτώσω αρκετές εικόνες και προφανώς θα γίνει πολύ αργό το site, θέλω να βάλω κάποια εντολή if else για να φορτώνει τις εικόνες μόνο στις σελίδες που χρειάζονται και όχι σε κάθε σελίδα που ανοίγει.
Γινεται αυτό;
έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

βοηθεια με body tag

Δημοσίευση από Mandingueiro » 22 Φεβ 2010 12:09

Δεν δίνεις αρκετές λεπτομέρειες ώστε να μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Απο τί εξαρτάται το ποιά εικόνα θα φορτώσεις και πού; Ίσως να μπορείς να το κάνεις με ένα απλο module και απλά να το κάνεις publish στις σελίδες που εσύ θες να εμφανίζεται. Έτσι βάζεις την κάθε εικόνα σε module και ρυθμίζεις τα modules κατάλληλα.

Άβαταρ μέλους
vtripolitakis
Επικοινωνία:

βοηθεια με body tag

Δημοσίευση από vtripolitakis » 22 Φεβ 2010 21:09

mariannab έγραψε:Γεια σας,
καταρχήν χρησιμοποιώ joomla. θέλω να φορτώνει κάποιες εικόνες με javascript σε κάποiες σελίδες του site, αλλά για να γίνει αυτό χρησιμοποιώ και την εντολή onload μεσα στο body tag του template. Επειδή όμως θέλω να φορτώσω αρκετές εικόνες και προφανώς θα γίνει πολύ αργό το site, θέλω να βάλω κάποια εντολή if else για να φορτώνει τις εικόνες μόνο στις σελίδες που χρειάζονται και όχι σε κάθε σελίδα που ανοίγει.
Γινεται αυτό;
Προτείνω ανεπιφύλακτα να τοποθετήσεις τις εικόνες σε modules και να τα φορτώνεις κατά το δοκούν στις σελίδες που επιθυμείς και μόνο. This is the Joomla! way :D

mariannab

βοηθεια με body tag

Δημοσίευση από mariannab » 22 Φεβ 2010 23:39

Mandingueiro έγραψε:Δεν δίνεις αρκετές λεπτομέρειες ώστε να μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Απο τί εξαρτάται το ποιά εικόνα θα φορτώσεις και πού; Ίσως να μπορείς να το κάνεις με ένα απλο module και απλά να το κάνεις publish στις σελίδες που εσύ θες να εμφανίζεται. Έτσι βάζεις την κάθε εικόνα σε module και ρυθμίζεις τα modules κατάλληλα.
΄

Βασικά έχω φτιάξει με script το χάρτη της Ελλάδας και τον έχω χωρίσει σε γεωγραφικά διαμερίσματα, καθένα απ'τα οποία ειναι εικόνα, έτσι ώστε με onmouseover να αλλάζει χρώμα το αντίστοιχο γεωγραφικό διαμέρισμα. Αυτό είναι ενα article και ο κώδικας που περιέχει είναι αντιγραφή από το dreamweaver. Μέχρι στιγμής όλα καλά.
Στη συνέχεια θέλω για κάθε νομό να κάνει το ίδιο όταν θα μπαίνεις στη σελίδα του αντίστοιχου γεωγραφικού διαμερίσματος. Και εδώ είναι το πρόβλημα γιατί απ'ότι καταλαβαίνετε μιλάμε για περίπου 80 φωτό. Τις φωτό μου τις εμφανίζει όταν βάλω και την εντολή onload στο body tag,οπότε θα τις φορτώνει απ'την αρχή, ενώ εγώ θέλω να τις φορτώνει κάθε φορά που θα μπαίνει στην σελίδα του αντίστοιχου γεωγραφικού διαμερίσματος.
Μήπως υπάρχει κάποια εντολή τύπου if else που μπορώ να βάλω στο body tag ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

mariannab

βοηθεια με body tag

Δημοσίευση από mariannab » 22 Φεβ 2010 23:44

vtripolitakis έγραψε:
mariannab έγραψε:Γεια σας,
Γινεται αυτό;
Προτείνω ανεπιφύλακτα να τοποθετήσεις τις εικόνες σε modules και να τα φορτώνεις κατά το δοκούν στις σελίδες που επιθυμείς και μόνο. This is the Joomla! way :D

Μπορείς να μου πεις αν ισχύει αυτό για τα modules και στην παραπάνω περίπτωση, αν κατάλαβες κ εσύ καλύτερα το πρόβλημά μου τώρα;
Και αν ισχύει μήπως θα μπορούσες να βοηθήσεις λίγο με περιγραφή στο πως θα το κάνω;

Άβαταρ μέλους
vtripolitakis
Επικοινωνία:

βοηθεια με body tag

Δημοσίευση από vtripolitakis » 22 Φεβ 2010 23:47

Πηγαίνεις extensions -> module manager και κάνεις κλικ στο New και μετά στο Custom HTML.

Στη συνέχεια βάζεις τη φωτογραφία που θες και τίτλο τον οποίο απενεργοποιείς και κάνεις Apply.

Τέλος, στο menu Assignment, επιλέγεις που θα εμφανίζεται...

mariannab

βοηθεια με body tag

Δημοσίευση από mariannab » 23 Φεβ 2010 00:06

Έτσι όμως δεν δημιουργείς νέο menu? θέλω να πω ότι με αυτόν τον τρόπο η εικόνα θα εμφανίζεται στην αριστερή ή στην στην δεξιά στήλη και ουσιαστικά θα είναι menu. εγώ θέλω να εμφανίζεται στην κεντρική εκεί που συνήθως μπαίνουν τα plugins. Γίνεται αυτό και με module?

mariannab

βοηθεια με body tag

Δημοσίευση από mariannab » 23 Φεβ 2010 01:01

οκ. Κατάλαβα τι λες. είχα κολλήσει :hammer: !!!!!!!!!!!!!!!!
Θα το προσπαθήσω για να δω αν και με τον κώδικα που έχω από πίσω δουλεύει σωστα.
Thanks anyway!
Θα ξαναστείλω αν δεν βγαίνει!

P.S. Λες να έχει πρόβλημα το onmouseover?

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες