Ερωτήσεις περι Illustrator και εκτυπώσεις

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 24 Φεβ 2010 19:45

Γειά σας παιδιά.

Άρχισα να ασχολούμε με illustrator και γενικά δεν κατέχω απο Photoshop. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το Fireworks.

Θέλω λοιπόν να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικές με print design. Ξέρω πως το illustrator παράγει vector και αυτό σημαίνει πως είναι full scalable το αποτέλεσμα χωρίς να χαλάει η ποιότητά του. Ξέρω επίσης πως όταν θες να σχεδιάσεις κάτι που θα πάει στο τυπογραφείο το δουλεύεις σε CMYK Color mode. Ωραία μέχρι εδώ.

Τί γίνεται όμως όταν έχουμε π.χ. ένα texture σε PSD το οποίο βέβαια έχει μεγάλες διαστάσεις (π.χ. 3000x2000px) και είναι raster; Αν θέλω να το χρησιμοποιήσω στο print design μου (για την ακρίβεια να το βάλω ως background όλης της αφίσας), θα υπάρχει πρόβλημα με το τυπογραφείο; Μαντεύω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν η αφίσα που θα εκτυπωθεί έχει διαστάσεις ίσες ή μικρότερες απ'το texture αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Επίσης, η σωστή επιλογή resolution είναι 300ppi;
Όταν στέλνω το .ai αρχείο στο τυπογραφείο, θα πρέπει να κάνω Make Outline ότι έχω γράψει με Type (μου το ζήτησαν κι αυτό μια φορά);

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 25 Φεβ 2010 03:08

Γεια και σε σένα

Αν έχεις raster φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα με το τυπογραφείο.Αλίμονο τα περισσότερα έντυπα που βλέπεις έχουν images , μια χαρά τυπώνονται.Τα 300ppi είναι γενικά η σωστή επιλογή(για offset & ψηφιακή εκτύπωση) για large format print συνήθως χρησιμοποιούμε λιγότερα.

Δεν στέλνουμε ποτέ ανοιχτά αρχεία (ai δλδ) στο τυπογραφείο, στελνουμε pdf, κατά προτίμηση pdfx-1a ώστε να μην έχεις ποτέ rgb αρχεία & για να σου κάνει φλαττεν όλες τις διαφάνειες που παλιά rip δεν τις βλέπουν σωστά.Προτείνω πάντα (ακόμη και στα pdf που δεν απαραίτητο) να κάνεις outline όλα τα κείμενα.
Δεν μπορεί να έχει ο τυπογράφος όλες τις γραμματοσειρές και σίγουρα δεν θες ο κάθε τυπογράφος να μπορεί να πειράξει το αρχείο σου.
Επίσης ένα βασικό με το pdf σου περνάει αυτόματα σημεία κοπής, bleed, registration marks και άλλα πολλά πλεονεκτήματα που δυσκολα εξηγουνται σε ενα post.

Γενικά καλό είναι αν έχεις απορίες να ρωτάς το κάθε τυπογραφείο -ατελιέ με τι προδιαγραφές θέλουν τα αρχεία τους, o καθένας έχει τις ιδιοτροπίες του & το workflow που τον βολεύει.Βεβαια παρα-παρα πολλοι τυπογράφοι- ατελιέ δεν ξέρουν την τύφλα τους με προδιαγραφές κ.λ.π, που να ζητήσεις και profile.:kaloe:
Δες το site www.lyhnia.gr στους οδηγούς για περισσότερες πληροφορίες για export σε pdf (δες του indesign γιατί δεν έχει για illustrator που μοιάζουν αρκετά)
Πάρα πολλές τεχνικές πληροφορίες (advanced) θα βρεις και στο vcdc στα post του Θεμιστοκλή Χαψή & όχι μόνο.

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 25 Φεβ 2010 03:57

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Αν έχω απορίες θα επιστρέψω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες