Πως να μαθω προγραμματισμο?

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 25 Φεβ 2010 02:10

Γεια σας......... :) εδω και μινες τωρα παρατηρω πολλα πραγματα για προγραμματισμο...βλεπω εφαρμογες και τετοια......σημερα ομως παρατηρησα κατι που μου τραβηξε την προσοχη.....κατεβασα το pes 9....στο pc μου...και οταν πηγα να το κανω εγκατασταση η εγκατασταση ηταν εντελως αλιωτικη απο το κανονικο.το pes 9..μολις πατησα install..δεν μου ζητησε κοδικους και τετοια....αρχισε να εγκαταστητε μονο του....και στο τελος..εγκατεστησε αυτοματα και το patch......χωρις να κανω τιποτα.....και με εντιπωσιασε παρα πολυ αυτο.....ολη αυτην η αλλαγη...(που γινεται με προγραμματισμο)....και γενικα το να φτιαχνω προγραμματα ολα αυτα..θελω να το μαθω...μου αρεσει.....μπορει να μου πει καποιος...τι να κανω? ...ειμαι 15...του χρονου θα παω λυκειο.....αλλα δεν ξερω κιολας τι λυκειο να παω..τεχνικο η γενικο? που σου μαθαινουν καλυτερα??? μπορει να μου πει καποιος? :)

papas2

Δημοσίευση από papas2 » 25 Φεβ 2010 10:35

Φιλε μην ενθουσιαζεσαι τοσο ευκολα με οτι βλεπεις.Θα χρειαστεις ισως και χρονια εμπειριας στον προγραματισμο για να φτασεις να κανεις τετοια πραγραματα.Θελει πολυ υπομονη επιμονη και μελετη.Αn παντως θελεις να ασχοληθεις ξεκινα με καποια εκδοση της vb.net που μπορεις να κατεβασεις δωρεαν π.χ.:http://www.microsoft.com/express/Downlo ... sual-Basic.

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 25 Φεβ 2010 10:44

το εχω αυτο το προγραμμα το visual basic αλλα δεν καταφερνω και πολλα γιατι πρεπει να ξερω προγραμματισμο....και δεν με πειραζουν τα χρονια...εγω θελω να μαθω...παντα ηθελα απλα με αυτο που ειδα τωρα με το μου αρεσε παρα πολυ.....

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Φεβ 2010 12:02

Το όνειρο του κάθε 15χρονου είναι να γίνει hacker - cracker...
Αγόρασε μερικά βιβλία και διάβασε η vb.net που σου πρότεινε ο papas2 μια χαρά είναι. Διάβαζε το βιβλίο που θα αγοράσεις και ότι σου γράφει εφάρμοζε το στην πράξη. Σιγά σιγά θα μπεις στο πνεύμα.

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 25 Φεβ 2010 12:07

οχι να σου πω την αληθεια δεν ξερω εντελως την ενοια για το τι ειναι hacker-cracker απλα οτι σπανε κωδικους και τετοια....απλα εγω θελω να μαθω επιδει μου αρεσουν οχι για μαγκια..οτι ειμαι καποιος...ναι αυτο με το βιβλιο θα το ψαξω....και μια τελευταια ερωτηση...τι μου προτεινετε να παω? τεχνικο λυκειο για pc η γενικο? :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Φεβ 2010 12:24

jimparla έγραψε:το εχω αυτο το προγραμμα το visual basic αλλα δεν καταφερνω και πολλα γιατι πρεπει να ξερω προγραμματισμο....
αν δε μπορείς να καταφέρεις την VB μη νομίζεις ότι θα καταφέρεις να γράψεις έστω μια γραμμή assembly, μάθε την VB και όλα τα άλλα θα έρθουν.. αν είναι να έρθουν..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

jimparla

Δημοσίευση από jimparla » 25 Φεβ 2010 13:33

εφοσον μου αρεσει θα προσπαθησω να την μαθω.....και πιστευω να τα καταφερω.......εσενα ας πουμε αν κατι σε αρεσει να θες να το μαθεις οχι να το κανεις αναγκαστηκα για κατι....να το θες απο μεσα σου....τι θα κανεις? δεν θα προσπαθήσεις να το μαθεις? :wink: ε το ιδιο θα κανω και εγω

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 25 Φεβ 2010 13:48

Φίλε μου κι εγώ μικρός άρχισα ν'ασχολούμαι, για την ακρίβεια πιο μικρός απο 'σένα. Το 2001 είχα φτιάξει το πρώτο μου site, τώρα είμαι 21 άρα τότε ήμουν 12!! :o (τώρα που το σκέφτομαι μου ακούγεται πολύ απίθανο). Ένα χρόνο μετά είχα πάρει ένα βιβλίο visual basic και το διάβαζα όλο το καλοκαίρι, απο 'κει ξεκίνηση, σου προτείνω να κάνεις το ίδιο. Πάρε ένα καλό βιβλίο για visual basic για αρχή και θα βρείς τον δρόμο σου αν το γουστάρεις.
dimsis έγραψε:Το όνειρο του κάθε 15χρονου είναι να γίνει hacker - cracker...
Ελπίζω να μην ισχύει. :-?

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 25 Φεβ 2010 15:07

dimsis έγραψε:Το όνειρο του κάθε 15χρονου είναι να γίνει hacker - cracker...
[/quote]

Πιστεύω εδώ ισχύει γιατί κάποια πόστ του παιδιού δεν μου άρεσαν,
anyway άσε την vb.net και πάνε στην C#.net :-)

Ψάξε κάποιο καλό αγγλικό e-book και ξεκίνα....
Εικόνα

presence
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από presence » 06 Μάιος 2010 00:05

Πέτυχες την περίπτωση τώρα jimparla. Ο καθλενας από εμάς έχει προτιμήσεις σχετικά με τον προγραμματισμό και τις γλώσσες που υπάρχουν.

Η ηλικία σου είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις να ασχολείσε με τον προγραμματισμό. Μάλιστα είναι πολύ θετικό που βρήκες τόσο νωρίς τι σου αρέσει και θα ήθελες να κάνεις ακόμα και αν δεν μπορείς τώρα.

Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν ο προγραμματισμός για το web θα σου έλεγα δες την PHP. Επειδή όμως καλό είναι να ξεκινήσεις με τα απλά θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με την TURBO PASCAL. Μετά αν τα καταφέρεις πας σε visual programming και object oriented programming.

Αν αυτά σου φαίνονται κινέζικα μην σκας. Σιγά σιγά θα καταλάβεις. Το να ξεκινήσεις να μάθεις μόνος σου εντελώς από μηδενικό στάδιο θα είναι κομματάκι δύσκολο. Σιγά μην προτιμήσεις το βιβλίο από το playstation! Αν μπορείς κάντο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να το πεις στους γονείς σου, μιας και είσαι ακόμα μικρός, ώστε να δουν πως μπορούν να σε βοηθήσουν με αυτό, με κάποια μαθήματα ίσως.
PRESENCE on the web, www.presence.gr

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 06 Μάιος 2010 08:15

presence έγραψε:Επειδή όμως καλό είναι να ξεκινήσεις με τα απλά θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με την TURBO PASCAL.
Θα διαφωνήσω οριζοντίως και καθέτως. Στο 2010 βρισκόμαστε, μπορεί να ασχοληθεί με console appications αντί για να σπαταλήσει χρόνο να μάθει Pascal η οποία θα του είναι άχρηστη και στην συνέχεια να πρέπει μάθει εντελώς διαφορετικά πράγματα (C/Java/VB κτλ).

Ξεκίνα κατευθείαν visual programming και object oriented programming όπως αναφέρθηκε, χρησιμοποιώντας κάποια σύγχρονη γλώσσα.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 06 Μάιος 2010 10:50

Pavel έγραψε:
presence έγραψε:Επειδή όμως καλό είναι να ξεκινήσεις με τα απλά θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με την TURBO PASCAL.
Θα διαφωνήσω οριζοντίως και καθέτως. Στο 2010 βρισκόμαστε, μπορεί να ασχοληθεί με console appications αντί για να σπαταλήσει χρόνο να μάθει Pascal η οποία θα του είναι άχρηστη και στην συνέχεια να πρέπει μάθει εντελώς διαφορετικά πράγματα (C/Java/VB κτλ).

Ξεκίνα κατευθείαν visual programming και object oriented programming όπως αναφέρθηκε, χρησιμοποιώντας κάποια σύγχρονη γλώσσα.
Γιατί τέτοιος αφορισμός για την pascal? Είναι κάτι που μπορεί να κάνει η οποιαδήποτε procedural, object oriented, ή visual γλώσσα και δεν μπορεί να γίνει σε pascal με την ίδια ευκολία? Εξάλλου το να πας σε μια visual γλώσσα για να γράψεις μια console application, ένα service, μια ιστοσελίδα (το application κομμάτι) δεν μου φαίνεται και η καλύτερη επιλογή.

Εξάλλου ο προγραμματισμός είναι ο αλγόριθμος. Πιάσε έναν αλγόριθμο, μετάφρασε τον στα αγγλικά και έχεις κατά 75% έτοιμο τον κώδικα σε pascal. Πόσο άχρηστη μπορεί να είναι μια γλώσσα που εκφράζει με το ίδιο (σχεδόν) συντακτικό τον αλγόριθμο σου;

Για όσους δεν είναι τόσο καλοί στα παιχνίδια ίσως να γνωρίζουν το cheat engine. Αυτό το πολύ χρήσιμο προγραμματάκι, είναι γραμμένο (σχεδόν ολόκληρο) σε pascal, αν αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι για το τι μπορεί να γίνει σε pascal και τι δεν μπορεί να γίνει.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 06 Μάιος 2010 10:57

Έστω έμαθε Pascal. Πού θα την χρησιμοποιήσει;

Αφού ξεκινάει κάτι από το μηδέν, γιατί να μην είναι κατευθείαν κάτι πιο σύγχρονο και πρακτικό στις μέρες μας;
Εσύ είσαι τρελός.

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 06 Μάιος 2010 11:39

εγώ προτείνω να μάθεις φίλε μου python που και είναι high level και μπορεί να κάνει τα πάντα και να αποφύγεις την M$
(ε είπα να κάνω και εγώ την πρότασή μου :pint: )
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης