Πως να μαθω προγραμματισμο?

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Μάιος 2010 12:17

gdimi έγραψε:και να αποφύγεις την M$
... και ο λόγος που πρέπει να αποφύγει την ms;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 06 Μάιος 2010 14:36

dimsis έγραψε:
gdimi έγραψε:και να αποφύγεις την M$
... και ο λόγος που πρέπει να αποφύγει την ms;
Δεν αρκει που εβγαλε τον ΙΕ? :P

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 08 Μάιος 2010 12:56

Τότε γιατί να μην μάθει κατευθείαν Delphi;

Είναι σαν να λέω σε κάποιον "μάθε QBasic και ύστερα Visual Basic". Θεωρώ πως τον τρέχεις άδικα.
Εσύ είσαι τρελός.

zepolen

Δημοσίευση από zepolen » 15 Μάιος 2010 14:33

Pavel έγραψε:...και στην συνέχεια να πρέπει μάθει εντελώς διαφορετικά πράγματα (C/Java/VB κτλ).

Ξεκίνα κατευθείαν visual programming και object oriented programming όπως αναφέρθηκε, χρησιμοποιώντας κάποια σύγχρονη γλώσσα.
Θα διαφωνησω μαζι σου.

Νομιζω οτι ειναι πιο σημαντικο να μαθει την αρχη του προγραμματισμου (αλγοριθμους, data structures) παρα να μαθει απλος να μαθει καποιο IDE σε μια μοντερνα γλωσσα.

Στο κατω κατω υπαρχουν μονο δυο τυπους προγραμματισμου, functional και imperative (που περιλαμβανει OOP και procedural), και η μονη διαφορα στις γλωσσες προγραμματισμου ειναι το syntax.

Οτι μαθει δηλαδη στο Pascal (πχ loops, conditionals κτλ) μπορει να το μεταφερει σε αλλες imperative γλωσσες (πχ C/Java) πολυ ευκολα.

Προσωπικα θα ελεγα να μαθει Python, γιατι εχει λιγο απο ολα (OOP/functional/procedural) και ειναι γενικα πολυ ευκολη γλωσσα να μαθει *για* τον προγραμματισμο.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 15 Μάιος 2010 15:13

Όλα όσα ανέφερες, μπορεί να τα μάθει ξεκινώντας με C/C++ και Console Applications.
Εσύ είσαι τρελός.

zepolen

Δημοσίευση από zepolen » 15 Μάιος 2010 15:28

Pavel έγραψε:Όλα όσα ανέφερες, μπορεί να τα μάθει ξεκινώντας με C/C++ και Console Applications.
Και στο Pascal μπορει να τα μαθει...

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 15 Μάιος 2010 18:53

Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 15 Μάιος 2010 23:02

Εγώ ξεκίνησα με visual basic περίπου στην ίδια ηλικία. Είναι σίγουρα πιο δελεαστική γλώσσα για να συνεχίσεις να μαθαίνεις γιατί βλέπεις άμεσα καρπούς στου κόπους σου.

πχ, Άλλο να κάνεις "Hello World" σε μια μάυρη κονσόλα κι άλλο να ανοίγει παράθυρο, να πατάς ένα κουμπάκι και να βγαίνει το μήνυμα..
Συν ότι προέτοιμάζεσαι από νωρίς και μπαίνεις στο νόημα του αντικειμενοστραφή προγρ.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 16 Μάιος 2010 00:55

Μιας και είσαι πιτσιρικάς και είναι σίγουρο ότι θα αλλάξεις γνώμες πολλές φορές μέχρι να κατασταλάξεις κάπου θα έλεγα να μάθεις C C++ python.

Για να μάθεις να προγραμματίζεις πρέπει να είσαι πολύ δυνατός στα μαθηματικά, χωρίς αυτά δεν θα καταφέρεις και πολλά πάνω σε προγραμματισμό, οι γλώσσες προγραμματισμού είναι πάρα πολλές αλλά αν μάθεις τις παραπάνω τότε όλες οι άλλες θα είναι "σχετικά εύκολες" :)

Razel283

Δημοσίευση από Razel283 » 23 Φεβ 2011 08:18

sibas έγραψε:Μιας και είσαι πιτσιρικάς και είναι σίγουρο ότι θα αλλάξεις γνώμες πολλές φορές μέχρι να κατασταλάξεις κάπου θα έλεγα να μάθεις C C++ python.

Για να μάθεις να προγραμματίζεις πρέπει να είσαι πολύ δυνατός στα μαθηματικά, χωρίς αυτά δεν θα καταφέρεις και πολλά πάνω σε προγραμματισμό, οι γλώσσες προγραμματισμού είναι πάρα πολλές αλλά αν μάθεις τις παραπάνω τότε όλες οι άλλες θα είναι "σχετικά εύκολες" :)
||Για να μάθεις να προγραμματίζεις πρέπει να είσαι πολύ δυνατός στα μαθηματικά, χωρίς αυτά δεν θα καταφέρεις και πολλά πάνω σε προγραμματισμό||
Χαίρομαι πολύ που το ακούω επειδή ειμαι σχεδόν 12 (θα τα κλείσω 1 Μαρτίου) και με ενδιαφέρει ο προγραμματισμός. Επείσης είμαι ο καλύτεροσ στα μαθηματικά (πάω 6) και δεν έχω πάρει πότε σε μαθηματικά κάτω από 99(3 φορές 100 1 φορά 99):)

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 23 Φεβ 2011 17:09

γλωσσα αναφορας στον object oriented προγραμματισμο
ειναι η java και στον procedural η c.
Ξεκινα απο εκει...

sofrr

Δημοσίευση από sofrr » 15 Απρ 2011 23:34

Καλησπέρα. Εδώ και 5 χρόνια ασχολούμαι με T- SQL , SQL server ( δημιουργία reports,replication,....) Με γλώσσες προγραμματισμού έχω ασχοληθεί επιδερμικά (php, PowerBuilder) δεν θεωρώ ότι έχω κάνει development. Θέλω να επεκτείνω τις γνώσεις μου σε αντικειμενοστραφή προγραμματισμό. Έχω ακούσει προτάσεις για visual basic , διαβάζω ένα βιβλίο C#.
Υπάρχει κάποια σχολή απο όπου θα μπορούσα να κάνω μια καλή αρχή παράλληλα με την δουλεια μου ? είμαι 34 ελπίζω ότι δεν είμαι αρκετά μεγάλος..

jimmykarily
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jimmykarily » 15 Απρ 2011 23:58

sofrr έγραψε:Καλησπέρα. Εδώ και 5 χρόνια ασχολούμαι με T- SQL , SQL server ( δημιουργία reports,replication,....) Με γλώσσες προγραμματισμού έχω ασχοληθεί επιδερμικά (php, PowerBuilder) δεν θεωρώ ότι έχω κάνει development. Θέλω να επεκτείνω τις γνώσεις μου σε αντικειμενοστραφή προγραμματισμό. Έχω ακούσει προτάσεις για visual basic , διαβάζω ένα βιβλίο C#.
Υπάρχει κάποια σχολή απο όπου θα μπορούσα να κάνω μια καλή αρχή παράλληλα με την δουλεια μου ? είμαι 34 ελπίζω ότι δεν είμαι αρκετά μεγάλος..
Δεν είσαι μεγάλος για τίποτα. Μάθε python. Αν διαβάζεις Αγγλικά το diveintopython είναι πολύ καλό βιβλίο και δωρεάν online. Είναι αρκετά εύκολη γλώσσα και σε οδηγεί σε καλές προγραμματιστικές πρακτικές (Θα καταλάβεις τι εννοώ αργότερα). Ότι και να μάθεις όμως καλό είναι να έχεις στο μυαλό σου κάτι που θες να φτιάξεις. Θα σου δίνει κίνητρο (Ξεκίνα με απλά προγράμματα). Με GTK και python πας στο φεγγάρι (και γυρίζεις).

Και η java καλή είναι.
Διάβασε για δίπλωμα -> www.ediploma.gr

papoukas

Δημοσίευση από papoukas » 15 Απρ 2011 23:59

Ο άνθρωπος είναι 15 ετων και χωρίς να πηγαίνει σε κάποια σχολή για να μάθει προγραμματισμό. Επομένως θα πρέπει να ξεκινήσει από μια απλή γλώσσα που να του παρέχει τις αρχικές δομές ώστε να μπορέσει να καταλάβει πως λειτουργεί το μηχάνημα. Όχι visual γιατί μετά θα ψάχνετε. Το ποιο σωστό είναι pascal ή c.

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες