σπουδές πάνω στο web design - programming

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 25 Φεβ 2010 11:30

Καλησπέρα σε όλους. Aυτό το διάστημα είμαι πολύ προβληματισμένος σχετικά με το μέλλον μου. θέλω να ασχολιθώ με το web design και programming, αλλά διαβάζοντας μόνο βιβλία δέν νομίζω ότι θα τα καταφέρω. Αυτή την στιγμή έχω τελειώσει το τμήμα Διαχείρισης Πληροφοριών στην καβάλα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ή κάποιο καλό ιεκ που να με βοηθήσει να αποκτήσω τις κατάλληλες γνώσεις που χρειάζονται ωστε να γίνω "expert"?
miteletsis

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Φεβ 2010 11:56

καλά εδώ http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=47854 τι λέγαμε;

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 25 Φεβ 2010 12:09

Ξέρω ότι είχα γράψει ένα ανάλογο θέμα και συγνώμη γι' αυτό, ξεκίνησα αυτό το διάστημα να διαβάζω για αρχή την html, απλά είδα ότι έχω να μάθω χιλιάδες πράματα και θα πρέπει να τα συνδιάσω κιόλας μαζί, να ξεκινήσω απο html,css,php,mysql μετά θα πάω σε xml, javascript, ajax. γίνετε ένας χαμός πραγματικά, είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να μάθω που πιστεύω οτι θα χρειαστώ κάποια καθοδήγηση! Δέν ξέρω πως θα τα καταφέρω μόνος μου. με λιγότερο απο 2 ώρες διάβασμα που ρίχνω την ημέρα ούτε σε 2 χρόνια θα κάνω έστω μία ανάγνωση τις χιλιάδες σελίδες που θα έχω να διαβάσω.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Φεβ 2010 12:24

Καταρχήν καλό θα είναι να πιάσεις το ένα από τα δυο όπου πιστεύεις ότι έχεις μεγαλύτερη κλίση.
Στο web design είναι λιγότερα τα πράγματα που χρειάζεται να μάθεις αλλά άποψη μου είναι πως πρέπει να το "έχεις" κιόλας. Διαφορετικά θα πρέπει να ξεσκιστείς στο διάβασμα και στους πειραματισμούς μέχρι να φτάσεις σε ένα καλό σημείο που να πεις ότι σχεδιάζεις και κόβεις templates επιπέδου templatemonster.com και να σχεδιάζεις βάση των εκάστοτε trends.

Στο development από την άλλη έχει όλα αυτά που πρέπει να μάθεις και ανέφερες ήδη και ακόμα περισσότερα και οι αλλαγές είναι ραγδαίες και πολύ συχνές. π.χ. τα τελευταία χρόνια έγινε ο χαμός με τις μεθόδους ajax και μας έρχονται HTML5 και CSS3.
Δηλαδή είναι non stop το διάβασμα που πρέπει να ρίχνεις όσο βγαίνουν νέες τεχνολογίες θα πρέπει να ακολουθείς.

Ειλικρινά πιστεύω πως δεν υπάρχει εκπαιδευτικό ίδρυμα που να μπορεί να σου δώσει τις γνώσεις ώστε να βγεις έτοιμος developer ή designer.
Αυτό που σου δίνουν είναι κάποιες βάσεις και αυτό που σωστά γράφεις και εσύ "καθοδήγηση". Σου βάζουν ας πούμε σε μια σειρά τα πράγματα και σου δίνουν κάποιες βασικές γνώσεις.
Από εκεί και πέρα αν δεν το ψάξεις μόνος σου δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσεις μόνο με τις γνώσεις που θα λάβεις από μεταπτυχιακά και σπουδές.

Εσύ καλά κάνεις βέβαια και την ψάχνεις και μακάρι κάποιο άλλο μέλος να έχει κάποια καλή εμπειρία από κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα και μπορέσει να σε βοηθήσει σε αυτό που ψάχνεις.

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 25 Φεβ 2010 12:30

οκ ευχαριστώ πολυ. πάντως κάποιο παιδί αν έχει κάποιο γνώση σχετικα με κάποιο ιεκ ή μεταπτυχιακό ας μου την πεί. :)
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 26 Φεβ 2010 10:07

φίλε Δήμο εγώ θα σου προτείνω ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία που είναι από τα καλύτερα της Αγγλίας στο computer science www.hull.ac.uk Μην το απορίψεις για λόγους κόστους καθώς είναι μία από της ποιό φτηνές πόλεις στην Αγγλία. Μπορείς να ζήσεις με 500 ευρό το μήνα - είμουνα εκεί. Είναι από τα καλλύτερα πανεπιστημία στην Αγγλία στον τομέα αυτό, αν θυμάμαι σωστά είναι κάθε χρόνο στην πρώτη 10αδα των καλλύτερων πανεπιστημίων.

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 27 Φεβ 2010 01:07

kala exi kai ena stin italia to IEAO.it kai afto kalo ine...

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 28 Φεβ 2010 22:49

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. είναι πραγματικά ενδιαφέρουσες αλλά στα αγγλικά είμαι σχετικά μέτριος. έχω ένα toeic επιπέδου Lower, δεν νομίζω ότι θα τα βγάλω πέρα.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 28 Φεβ 2010 22:58

Βασικά το κόστος του αγγλικού μεταπτυχιακού στο hull τι κόστος έχει? παιδιά δεν ξέρω πάντως ίσως το ποιο βατό για μένα είναι να κάνω ένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως. αν γνωρίζετε κάποιο είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό πείτε μου. και σκέτο πληροφορικής αν είναι δεν με πειράζει.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 28 Φεβ 2010 22:59

Τα Αγγλικά να μην σε τρομάζουν. Όταν εγώ ξεκίνησα να σπουδάζω στην Αγγλία το επίπεδο μου ήταν κάτω του μετρίου, έως απαράδεκτο. Δεν σου λέω ότι δεν θα είταν ποιο εύκολο αν ξέρεις καλά Αγγλικά, αλλά δεν πρέπει να είναι αυτός ο λόγος για να το απορίψεις.

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 28 Φεβ 2010 23:01

Το κόστος στο Hull για μάστερ είναι £3,440 for full-time postgraduate courses. http://www2.hull.ac.uk/student/money/eu/eu_pg_ft.aspx

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 01 Μαρ 2010 13:22

σε ευρω πόσα είναι? πόσο καιρό κρατάει το πρόγραμμα? και την εγγραφή πώς μπορώ να την κάνω?
miteletsis

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 01 Μαρ 2010 13:29

το βρήκα οκ. είναι συνολικά 1 χρόνο? δέν έχει + διπλωματική?
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 01 Μαρ 2010 13:47

Διπλωματική έχει αλλά είναι μέσα στον 1 χρόνο σπουδών. Τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού είναι ενός έτους

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 01 Μαρ 2010 14:06

άμα χρωστάω κάποιο μάθημα τί γινετε? μετα το ένα έτος μπορώ να φύγω και να πηγαίνω μόνο για τις εξετάσεις?
miteletsis

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες