σπουδές πάνω στο web design - programming

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 01 Μαρ 2010 14:26

Δεν θα χρωστάς μάθημα διότι δεν προβλέπεται. Εάν χάσεις μάθημα έχεις μια ακόμα ευκαιρία να το περάσεις ή θα πρέπει να γυρίσεις το πτυχίο part time για να κερδίσεις χρόνο. Το χρωστάω μαθήματα και πάω στην εξεταστική όποτε και άμα γουστάρω δεν ισχύει στην Αγγλία. Μην το πάρεις στραβά, δεν στην λέω - απλά θέλω να καταλάβεις ότι αυτά που ξέρεις στην Ελλάδα δεν ισχύουν έξω.

Ο αιώνιος φοιτητής που γνωρίζουμε στην Ελλάδα, δεν υπάρχει στο εξωτερικό. Εάν δεν μπορείς να τελειώσεις το πτυχίο σου στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα όπως αυτό καθορίζεται από το πανεπιστήμιο, απλά σε διώχνουν.

Υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις στον κανόνα, αλλά αυτό εξετάζεται κατά περίπτωση εφόσον υπάρξει ανάγκη.

Πρέπει να ρωτήσεις το πανεπιστήμιο για τις διαθέσιμες επιλογές, εάν χάσεις μάθημα. Ο κανόνας όμως εδώ είναι ότι όσο πιο καλό το πανεπιστήμιο, τόσο λιγότερες οι επιλογές.

Εάν προτίθεσαι να αφιερώσεις 2 χρόνια, μπορείς να το κάνεις part time, ώστε να σου είναι πιο εύκολο να ανταπεξέλθεις.

Είναι καλύτερο να πας σε ένα καλό πανεπιστήμιο και να αφιερώσεις 2 χρόνια, παρά σε ένα κακό - μπορώ να σου πω πολλά - και να κάνεις ένα άχρηστο μεταπτυχιακό σε ένα χρόνο.

Ταυτόχρονα, εκτός από τις σπουδές, οι εμπειρία του να ζήσεις εξωτερικό - κατά την γνώμη μου - είναι κάτι που αξίζει.

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimos_mitel » 01 Μαρ 2010 18:42

είναι κάτι το οποίο φοβάμαι αυτό. πραγματικά σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. θα την έχω υπόψην μου.
miteletsis

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες