Στατιστικά για το ελληνικό web

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 13:49

υπάρχουν περίπου 5000 eshops εκ των οποίων με βάση το alexa μόνο 300 είναι πάνω από ένα 1000000 και εκ των οποίων 20 πάνω από 100000. Συνεπώς έχει πέσει πείνα .... ο ελληνάρας είναι παραδοσιακός θα πάει να το δει το προιόν. για να δουμε η νεά γενιά αν θα αλλάξει τα πράγματα.

το 70% των ελληνικών websites έχουν το email info@domain.gr. Το ποσοστό αυτό είναι ακόμα μεγαλύτερο αν εξαιρέσεις τα blogs και τα subdomain

εσείς είστε στους 7 ή στους 3;

αμέσως επικρατέστερο email contact

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 14:17

υπάρχουν 4 τουλάχιστον sites για να καταχωρείτε αποδείξεις .... ελληνικό επιχειρηματικό δαιμόνιο ....ήμαρτον τι επιχειρηματική κίνηση και αυτοί. πιοι ακριβώς είναι το target group τους ...όσοι έιναι άσχετοι δεν θα τους χρησιμοποιήσουν και όσοι είναι σχετικοί το ίδιο άρα....

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 14:22

υπάρχουν 15 ελληνικά sites που λένε το καιρό ....λες και είμαστε ολόκληρη ύπειρος και δεν βλέπουμε τι καιρό κάνει έξω ....θα μου πεις ο βοσκός πάνω στο βουνό να μην έχει μία πληροφορία για του που θα πάει τα ζωντανά του ......

να μην πως για τα ξένα sites που παρέχουν καιρό για όλο το κόσμο ....

υπάρχουν 3 ελληνικά site για καιρο μόνο για σκιερ .... ρε ο έλληνας δεν έχει να φάει και από όσο θυμάμαι το σκι είναι ακριβό χόμπι. μοιάζει με την μόδα στην αθήνα που πήραν όλοι jeep για να κάνουν offroad στο κέντρο της .....

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 26 Φεβ 2010 15:23

Αν κρίνεις ότι στο ηλεκτρονικό εμπόριο έχει πέσει πείνα, από τα Alexa stats, τότε έχω να σου απαντήσω το εξης: lol :P

Τώρα τα άλλα σχόλια σου για τον καιρό, το σκι και τις αποδείξεις δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν.
Δεν ξέρεις ότι κάποιος μπορεί να κάνει website απλά και μόνο για το χόμπυ του και όχι για να καλύψει ανάγκες;

Ξέρεις πόσα χιονοδρομικά έχει η Ελλάδα;
Γίνονται πραγματάκια

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 15:44

φίλε το alexa είναι αρκετά καλό για να βγάλεις συμπεράσματα ....έχεις μήπως eshop ξέρεις κάποιον που να έχει eshop στο alexa να είναι κάτω από 300000 και να βγάζει λεφτά .... ξέρεις κάτι η κρίνεις στο αέρα ..... βοήθησε με να καταλάβω γιατί πρέπει να λάβω υπόψη σοβαρά την απάντηση σου ....είσαι απλά απορρίπτικος ή ξέρεις κάτι .....

θέλεις να μου πεις ότι είναι φτιαγμένες απο hobby αυτές

apodeixeis.com.gr , taxfriend.gr

hobby είναι να φτιάξεις ένα blog , μια προσωπική σελίδα , μια σελίδα αφιερωμένη σε κάτι κοινφελές , όχι βγάζω λεφτά με βάση τα μέτρα τις κυβέρνησης ....

πραγματικά πιστεύεις ότι χρειάζονται όλα αυτά τα sites για το καιρό .....

για πες πιο στατιστικο σε ενδιαφέρει ......

μήπως ποσοστό των ελληνικών websites καταπατούν τα copyright laws, αυτό θα σε ενδιέφερε ; ε αυτό δεν το ξέρω αλλά το ψάχνω αυτό το καιρό ....

είμαι ανοιχτος

αν υπάρχουν κάποιοι κανόνες για αυτό το forum πες τους για να λειτουργήσω μέσα σε αυτούς

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 15:59

καταρχήν θα ήθελα να σε ευχαριστήσω γιατί μου έδωσες να καταλάβω ότι δεν μιλάω μόνο μου.

προφανώς τα στατιστικά που σου ανέφερα έχουν να κάνουν με το επιχειρειν στο ελληνικό internet.

τα στοιχεία που έχω στην διάθεση μου είναι απογοητευτικά ....δεν υπάρχει innovation δεν υπάρχει κατί που να αξίζει .... αν εξαιρέσεις τα ειδησιγραφικά, και τα φόρουμ .... πες μου ένα site ελληνικό που να έιναι κάτι καινούργιο, κάτι διαφορετικό και πάνω από όλα κάτι χρήσιμο ... ίσως θα με βοηθούσες να δω τα πράγματα λίγο διαφορετικά

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 16:12

το 136 στο alexa του freestuff είναι τυχαίο ....έχετε βάλει όλοι το toolbar και βαράτε ...

ρωτάω μιας και το απορρίπτεις το alexa

τι κίνηση έχετε πραγματικά; 3000 την ημέρα περίπου

πόσα άτομα είναι η ομάδα σας .....;

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 26 Φεβ 2010 17:09

Εγώ πάντως δεν έχω toolbar όπως και πολλοί εδώ μέσα που δεν αναγνωρίζουν την alexa.

To freestuff δεν είναι ομάδα κανενός. Είναι μία ανοιχτή κοινότητα που δεν δίνει εντολές για εγκατάσταση της alexa στα μέλη της. Δεν είμαστε πρόβατα κανενός. :wink:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 26 Φεβ 2010 17:10

tiesto έγραψε:το 136 στο alexa του freestuff είναι τυχαίο ....έχετε βάλει όλοι το toolbar και βαράτε ...

ρωτάω μιας και το απορρίπτεις το alexa
φυσικά πλάκα κάνεις;

Επειδή εάν διαβάσεις στις συζητήσεις μας είμαστε όλοι υπέρ του Alexa ή θέλουμε να φορτώνουμε τον firefox με ακόμη ένα toolbar...

Γιατί το ColorZilla, FireBug, FireQuery, web developer toolbar, SocialWhale Firefox, CSS validator και ένα σωρό ακόμη δεν μας είναι αρκετά...

Πάντως πραγματικά, μερικές φορές ΑΠΟΡΩ με το πως σκέφτεστε...

Δηλαδή πιστεύεις πως 1/1000 έχουμε κάνει συνωμοσία και δίνουμε στατιστικά στο freestuff.gr αφού έχουμε εγκαταστήσει το alexa toolbar όλοι μας;

Κάνε ένα google search και θα πετύχεις το freestuff.gr μπορστά σου σε πάρα πολούς όρους...

Δες τα social media κανάλια, όπου γίνετε πολύ καλή δουλεία...

Απο εκεί είναι το traffic generation κατα βάση, και φυσικά απο το link building που έχει γίνει τόσο καιρό.

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 17:14

ακριβώς το αντίθετο υπονοούσα ότι επειδή ακριβώς το freestuff έχει αρκετή τεχνολογική κίνηση το alexa το κρίνει αντικειμενικά στο 136 ....

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 26 Φεβ 2010 17:15

Καταρχην πρεπει να κοψεις τους πολλους καφεδες : ) και μετα να επικεντρωθεις στο τι θεμα θες να συζητησεις και ποια ειναι η αποψη σου επι του θεματος και ενδεχομενως σε ποια συμπερασματα εχεισ καταληξει και ισω υστερα να ζητησεις αποψεις απο αλλα μελη....

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 17:21

μην το περάσουμε σε μια συζήτηση για το freestuff .... ήθελα να δείξω απλώς ότι το alexa πάνω από 100000 ranking κρίνει αντικειμενικά .....

όσο για το ότι δεν υπάρχει ομάδα .... τα google adds ποιος τα παίρνει .... φανταζουμε σε κάποιους ανήκει και κάποιοι είναι πιστοί φίλοι έτσι δεν έιναι .... και επειδή το παρακολουθώ αρκετά χρόνια πιστευώ ότι όλα αυτά είναι σοβαρά άτομα για να ασχολούνται με το alexa και να το επηρεάζουν.

ωστόσο πρέπει να υπάρχει κάποιος πυρήνας έτσι δεν έιναι .....

επίσης αν κάποιος έχει στοιχεία για να αναιρέσει κάποιο από τα στατιστικά που έχω αναφέρει παρακαλώ είμαι όλος αυτιά ..... ιδίως αυτό με eshops περειμένω κάποιον που μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω καλύτερα το ελληνικό internet.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 26 Φεβ 2010 17:26

Η σκέψη σου είναι λάθος για το freestuff.gr αλλά δεν είναι δικό μου θέμα...

Όσο για τις σελίδες που ανέφρες απο hobby, μάλλον δεν καταλαβαίνεις τιν ένοια που κρίβεται πίσω απο ένα start - up.

ναι μερικοί ξεκινάνε/με μερικά projects απο HOBBY για να ΛΥΣΟΥΝ κάποια ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ που έχουμε και οι ίδιοι και να μας διευκολύνουν.

Τώρα εάν γίνονται επιτυχημένες ή αποκτούν business model στη συνέχεια είναι άλλο ζήτημα. Δυστυχώς δεν αναλύεται σε ένα forum έτσι όπως πρέπει...

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 17:30

τι εννοείς έχω λάθος σκέψη για το freestuff...

δεν ανήκει σε κάποιους και υπάρχουν και κάποιοι το στηρίζουν σαν φιλοι

αυτό ισχύει για όλα τα sites από όσο ξέρω

συνήθως το χομπι δεν είναι συνηφασμενο με το χρήμα

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 26 Φεβ 2010 17:31

tiesto έγραψε:μην το περάσουμε σε μια συζήτηση για το freestuff .... ήθελα να δείξω απλώς ότι το alexa πάνω από 100000 ranking κρίνει αντικειμενικά .....

όσο για το ότι δεν υπάρχει ομάδα .... τα google adds ποιος τα παίρνει .... φανταζουμε σε κάποιους ανήκει και κάποιοι είναι πιστοί φίλοι έτσι δεν έιναι .... και επειδή το παρακολουθώ αρκετά χρόνια πιστευώ ότι όλα αυτά είναι σοβαρά άτομα για να ασχολούνται με το alexa και να το επηρεάζουν.

ωστόσο πρέπει να υπάρχει κάποιος πυρήνας έτσι δεν έιναι .....

επίσης αν κάποιος έχει στοιχεία για να αναιρέσει κάποιο από τα στατιστικά που έχω αναφέρει παρακαλώ είμαι όλος αυτιά ..... ιδίως αυτό με eshops περειμένω κάποιον που μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω καλύτερα το ελληνικό internet.

Σχετικα μετην αλεξα σου παραθετω την αποψη μου απο παλαιοτερο θεμα
scoobby έγραψε:Το αλεξα οπως εχουμε πει ευνοει τα σαιτ που εχουν γουεμπμαστερ τραφικ.Απο την στιγμη που δεν υπαρχει κατι ποιο αξιοπιστο αυτην την στιγμη η χωρις λαθη δεν νομιζω οτι εχει νοημα να το συζηταμε.Οποιος της δινει περισσοτερη σημασια απο αυτη που της αναλογει θα παθει και θα μαθει απλως...quote]

οσον αφορα το φρισταφ δεν καταλαβαινω τι σε κοφτει!
τωρα σχετικα με τα eshop δεν εχω πληροφοριεςμε στατιστικα τους αλλα φανταζομαι και εαν ειχα δεν θα της μοιραζομουν σε ενα φορουμ !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες