Στατιστικά για το ελληνικό web

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 17:39

για να μην παρεξηγηθώ και θεωρήσετε ότι κρίνει με βάση το alexa

είναι μία από τις πηγές μου ..... μια άλλοι πηγή είναι πιθανότητα ένα site να εμφανιστεί στα αποτελέσματα μηχανών αναζήτησης

το page rank της google το google addplanner και άλλα .... συν ότι γνωρίζω αρκετούς webmasters και ξέρω την πραγματική του κίνηση και έτσι μπορώ να φιλτράρω αν το alexa είναι moufa η οχι.

τέλος έγω δεν είπα να πει κάποιος ότι έχω το ταδε eshop και ότι βγάζω τόσα .... ίσως κάτι ανώνυμο αλλά που θα μπορούσε να βοηθήσει και εμένα και τον ALR να καταλάβουμε τι παίζει με τα eshop

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Φεβ 2010 18:39

scoobby έγραψε:Το αλεξα οπως εχουμε πει ευνοει τα σαιτ που εχουν γουεμπμαστερ τραφικ.
scoobby μην ξυνεις πληγεεεεες :lol:
Φυσικα και το sport-fm.gr ειναι webmaster related site γιαυτο ειναι στην 2248η παγκοσμια θεση και στην πρωτη ελληνικη πενταδα!
Για αυτο ευνοειται ε?
Το παλικαρι εχει απολυτο δικηο για τα στατιστικα που αφορουν σε sites με καταταξη alexa στα top 100000.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 26 Φεβ 2010 19:03

Σου ειπα και σε εκεινα τα ποστ οτι λεμε πανω-κατω τα ιδια πραγματα ;)
anyway ενα παραδειγμα θα αναφερω απο 2 δικα μου σαιτ στον ιδιο σερβερ για την κινηση ιανουαριου (εχει μικρη αποκλιση και σε ολο το ετος και για τα 2 σαιτ που αναφερω)
το ενα που ειναι σχετικο με γουεμπμαστερς ειχε 17234 επισκεψεις και αλεξα 50000
και το αλλο 24846 και αλεξα 1,201,666.Τα συμπερασματα δικα σας.
οσον αφορα το σπορτ φμ και καθε σαιτ με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΙΝΗΣΗ εαν το βαλεις διπλα σε
γουεμπμαστερ σαιτ αδικουνται γιατι εχουν πολυ περισσοτερη κινηση απο την διαφορα που προκυπτει...

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 19:32

δεν αποκλείεται να υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις και επίσης δεν αποκλείεται να υπάρχει μεροληπτικότητα ως προς το γεγονός ότι ένας webmaster είναι πιθανό να ενδιαφέρεται περισσότερο να βάλει alexa toolbar. όλα αυτά είναι γνωστά .... δεν κρίνω μόνο με αυτά γιατι αλλιώς θα ήμουνα τυχαίος .....

ρε φίλε το dig.gr είναι δικό σου site;

λύσε μια απορία πως γίνεται να φαίνεται ότι είναι ινδικό site .... χρησιμοποιείς alexa traffic generator;

αγνόησε την τελευταία ερώτηση αν δεν είναι δικό σου το dig.gr .....

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 26 Φεβ 2010 22:22

tiesto,

μην κάνεις τα πράγματα σύνθετα. Το πρώτο σου μήνυμα έλεγε: Τα ελληνικά e-shops δεν πάνε καλά στο Alexa, έχει πέσει πείνα.

Πάνω σε αυτό σου απάντησα: lol γιατί είναι πραγματικά lol όταν κρίνεις την οικονομική κατάσταση των Ελληνικών e-shops από το Alexa Rank τους.
Αν είναι δυνατόν δλδ. Σκέψου το λίγο.
Γίνονται πραγματάκια

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 26 Φεβ 2010 22:52

για να πηγαίνει καλά ένα eshop πρέπει να έχει πελάτες. χαμηλό alexa ranking σημαίνει χαμηλή πελατεία

το you.gr που είναι πάνω 100000 δεν έχει περάσει σε κερδοφορία ακόμα

εσύ έχεις καμιά εικόνα για κάποιο eshop ...

αν θες κράτα τα στατιστικά που αναφέρω στην αρχή και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 26 Φεβ 2010 23:49

tiesto έγραψε:για να πηγαίνει καλά ένα eshop πρέπει να έχει πελάτες. χαμηλό alexa ranking σημαίνει χαμηλή πελατεία

το you.gr που είναι πάνω 100000 δεν έχει περάσει σε κερδοφορία ακόμα

εσύ έχεις καμιά εικόνα για κάποιο eshop ...

αν θες κράτα τα στατιστικά που αναφέρω στην αρχή και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα.
Δεν γίνεται από το alexa ranking να βγάζεις αποτελέσματα για κερδοφορία επιχειρήσεων. Είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Ναι έχω εικόνα για κάποια e-shops και κερδοφορούν, με ελάχιστους πελάτες, λίγες επισκέψεις το μήνα και εξαψήφια νούμερα.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 26 Φεβ 2010 23:50

tiesto έγραψε:δεν αποκλείεται να υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις και επίσης δεν αποκλείεται να υπάρχει μεροληπτικότητα ως προς το γεγονός ότι ένας webmaster είναι πιθανό να ενδιαφέρεται περισσότερο να βάλει alexa toolbar. όλα αυτά είναι γνωστά .... δεν κρίνω μόνο με αυτά γιατι αλλιώς θα ήμουνα τυχαίος .....

ρε φίλε το dig.gr είναι δικό σου site;

λύσε μια απορία πως γίνεται να φαίνεται ότι είναι ινδικό site .... χρησιμοποιείς alexa traffic generator;

αγνόησε την τελευταία ερώτηση αν δεν είναι δικό σου το dig.gr .....
Κοιταξε να δεις απο της ερωτησεις που κανεις και απο τα συμπερασματα που βγαζεις φαινεται οτι δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα,εχεις διαβασει 2-3 πραγματακια και βγαζεις συμπερασματα σαν να μην ξερεις απο ιντερνετ η απο e-business ειται απο business,κατσε μελετα περισσοτερο δες και διασταυρωσε τα στοιχεια και μετα βγαλε συμπερασματα.
οσον αφορα το dig.gr einai δικο μου και η ινδικη σημαια σημαινει οτι το περισοτερο τραφικ ερχετε απο την ινδια και οχι οτι ειναι ινδικο.Οποτε μαθε πρωτα τα βασικα και μετα κανε παρατηρησεις, ψαξε τυχων λαμογιες και βγαζε συμπερασματα για την κατασταση των ελληνικων e-shop. :hammer:

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 09:06

δεν νομίζω ότι χωράει άλλο συζήτηση για τα eshops .....είπα στο τέλος ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

θα πω μόνο το εξής ... με λίγους πελάτες μεγάλο margin και εξαψήφιο νούμερο πρέπει να πουλάει yaght o τύπος

scooby υπονοείς ότι είμαι άσχέτος ..... επειδή είπα ότι έιναι ινδικό site .... προφανώς εννοούσα ότι το περισσότερο traffic έρχετε από ινδία πακιστάν .....

ρε φιλε επειδή ακριβώς είμαι σχετικός μου μοιάζει παράξενο

έχεις φτιάξει ένα site με ελληνικό domain που κάνεις post σε 100 γλώσσες είναι clonos tou http://www.easymash.com/ και η περισσότερη κίνηση έρχεται από πακιστάν ινδία .....

ελληνικό επιχειρηματικό δαιμόνιο ......

δεν χρειάζεται να με αποκαλέις άσχετο, μίλα αν μπορείς με γεγονότα ..... άλλωστε εγώ δίνω στατιστίκα εσείς απλώς τα απορρίπτεται ώ μεγάλοι γκουρού του internet ....

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 09:16

φίλοι δυστυχώς σταματώ να επικοινωνώ μαζί σας μέχρι να μάθω καλύτερα το internet που εδώ και 15 χρόνια ασχολούμαι ......

θα επανέλθω μόλις μάθω καλύτερα το internet ......

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 27 Φεβ 2010 11:42

tiesto έγραψε:καταρχήν θα ήθελα να σε ευχαριστήσω γιατί μου έδωσες να καταλάβω ότι δεν μιλάω μόνο μου.

προφανώς τα στατιστικά που σου ανέφερα έχουν να κάνουν με το επιχειρειν στο ελληνικό internet.

τα στοιχεία που έχω στην διάθεση μου είναι απογοητευτικά ....δεν υπάρχει innovation δεν υπάρχει κατί που να αξίζει .... αν εξαιρέσεις τα ειδησιγραφικά, και τα φόρουμ .... πες μου ένα site ελληνικό που να έιναι κάτι καινούργιο, κάτι διαφορετικό και πάνω από όλα κάτι χρήσιμο ... ίσως θα με βοηθούσες να δω τα πράγματα λίγο διαφορετικά
Όπως λέει και ο Uri Geller:
"The stage is yours"

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 27 Φεβ 2010 13:12

εγω απορώ πως δεν έχει βγάλει το google υπηρεσία καταμέτρησης σαν την alexa. Φυσικά και έχει περισσότερες πληροφορίες όπως το search και το analytics.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 27 Φεβ 2010 13:56

tiesto έγραψε:δεν νομίζω ότι χωράει άλλο συζήτηση για τα eshops .....είπα στο τέλος ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

θα πω μόνο το εξής ... με λίγους πελάτες μεγάλο margin και εξαψήφιο νούμερο πρέπει να πουλάει yaght o τύπος

scooby υπονοείς ότι είμαι άσχέτος ..... επειδή είπα ότι έιναι ινδικό site .... προφανώς εννοούσα ότι το περισσότερο traffic έρχετε από ινδία πακιστάν .....

ρε φιλε επειδή ακριβώς είμαι σχετικός μου μοιάζει παράξενο

έχεις φτιάξει ένα site με ελληνικό domain που κάνεις post σε 100 γλώσσες είναι clonos tou http://www.easymash.com/ και η περισσότερη κίνηση έρχεται από πακιστάν ινδία .....

ελληνικό επιχειρηματικό δαιμόνιο ......

δεν χρειάζεται να με αποκαλέις άσχετο, μίλα αν μπορείς με γεγονότα ..... άλλωστε εγώ δίνω στατιστίκα εσείς απλώς τα απορρίπτεται ώ μεγάλοι γκουρού του internet ....
Αντε να σου μιλησω και με γεγονοτα για να καταλαβεις,αν και ασχολεισαι 15 χρονια με το ιντερνετ.
1ον)Το περισσοτερο τραφικ ερχετε απο αυτες της χωρες οπως ειναι φυσικο γιατι υπαρχουν χιλλιαδες freelancer εκει που αναλαμβανουν υπηρεσιες social bookmarking,δηλαδη βαζουν αγγελιες σε φορουμ και σχετικα σαιτ και λενε με 20$ θα καταχωρησω το σαιτ σου σε 1000 bookmarking sites.Αρα εαν ησουν σχετικος θα το γνωριζες αυτο.Εγινα κατανοητος σε αυτο?
2ον)Δεν ειναι κλονος του σαιτ που αναφερεις,απλα ο τυπος εκει χρησιμοποιει το ιδιο φρι σκριπτ και επειδη δεν εχει βαλει αυτο το λινκ Powered By PHPDug οπως ωφειλει να κανει εσυ τον ανακυρησεις ως σαιτ που αντιγραφηκε απο αλλο.Εαν ησουν σχετικος θα παρατηρουσες οτι το συγκεκριμενο σαιτ δεν ειναι αξιο αντιγραφης.Κατανοητο και αυτο?
3ον)to trafick generator που λες ειναι σαν να αγοραζεις κοπανιστο αερα,και δεν ειμαι τοσο newbies ωστε να πληρωνω τετοιες βλακειες.
4ον)καταλαβε οτι να κανεις υποθεσεις για το τι λεφτα βγαζει ενα e-shop μεσω του αλεξα ρανκ του ειναι τουλαχιστον ατυχες.
τωρα που αφιερωσα τον χρονο να σου μιλησω με γεγονοτα θα συνεχισεις το ιδιο βιολι αραγε η θα παραδεχτεις οτι το 1995 ηταν η πρωτη φορα που ειδες υπολογιστη,και οχι που ασχοληθηκες με το ιντερνετ?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 27 Φεβ 2010 15:37

Το αστείο είναι ότι επιμένεις.

6ψήφιο νούμερο ( Μέτρα ) είναι 100.000 εώς 999.999 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ευρώ.

Λίγοι πελάτες 1 εώς κάποιοι χιλιάδες.
Πολλοί πελάτες: Δες τους πελάτες του Πλαισίου και του e-shop.gr

Δες τώρα και την παρακάτω απίστευτη μαθηματική πράξη.

1000 πελάτες χ 100 ευρώ ο ένας = 100.000 ευρώ.
Πόσο άστοχο δηλαδή είναι το επιχείρημα σου με τα Γιωτς.

Εσύ συνέχισε να ψάχνεις στα Alexa stats τι γίνεται με την Ελληνική e-οικονομία :P

Τα παραπάνω δεν είναι αποτέλεσμα 15ετής εμπειρίας στο internet. Είναι αποτέλεσμα κοινής λογικής.
Γίνονται πραγματάκια

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 18:39

δεν αφήνετε ένα άνθρωπο στην σιωπή με προκαλείτε

scooby:

0) στο site σου εχεις κίνηση από ινδία πακιστάν και τα google adds είναι της aegean και άλλον άρα προφανώς είναι μια μικρή παραπλάνηση για τους ελληνάρες που πληρώνουν διαφήμιση στην google

1) αυτοί που πληρώνονται από άλλους να βάλουν bookmarks 1000 σε site σαν το δικό σου προφανώς δεν τα βάζουν ενα ένα αλλά με auto submitter ...συνεπώς το μόνο που προσφέρουν αυτοί σε ένα μεγαλοφυές site σαν το dig.gr είναι junk content .... και όχι κίνηση. Αν οι autosubmitters σου ανεβάζουν το traffic στο alexa τότε εμεσα λειτουργούν σαν alexa traffic generators

ας πούμε λοιπόν ότι έχεις μεγάλο content και το google σου στέλνει results άρα βγάζεις κάτι από κει με google adds ..... αλλά το dig.gr για την ελλάδα έιναι μία μάπα ....

1)θεωρείς ότι έκανα λάθος γιατί απλά νόμιζα ότι το phpdug ανήκει στο easymash. θα απαντήσω στην πράξη λοιπόν: το freestuff χρησιμοποιεί τα εξής 1) phpbb, scuttle, jobberbase, coppermine και oops δεν το αναφέρει πουθενά .... α μάλλον τα έχουν φτιάξει τα παιδιά του freestuff

προφανώς το clone πήγαινε όχι στο opensource που χρησιμοποιείς αλλά στο duplicate content που έχει το site σου με το easymash.

2) το traffic generator είναι πολλά κυκλοφορούν τσάμπα και ανεβάζουν το alexa ranking από proxies ινδία πακιστάν.

3) το 1994 μπήκα στο μαθηματικό ..... τότε τα πανεπιστήμια ήταν οι γιάφκες του internet ...

αφού με θεωρείς άσχετο δεν μας λές με ποιον έχουμε να κάνουμε τι ξέρεις εσύ και μιλάς

το τελευταία πάει στον alr και στον scooby μαζί και αφορά τα eshop

εκτός από την πράξη την μαθηματική ....που alr έκανε (παρεπιπτώντος έχω phd στα μαθηματικά αλλά τα έχω ξεχάσει) έχετε να προσφέρετε κάτι χειροπιαστό η σενάρια επιστημονικής φαντασίας.....

αφού το θεωρείται ότι δεν είναι έτσι μήπως έχετε eshop και αν όχι μήπως έιναι ευκαρία να κάνετε αφού ίσως έιναι τόσο προσοδοφόρα όσο ανφέρεται ..... εγώ τουλάχιστον αυτά που σας λέω τα έχω μελέτησει .....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες