Στατιστικά για το ελληνικό web

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 27 Φεβ 2010 18:49

@tiesto ο alr διαχειρίζεται ένα eshop που θα παρακαλούσες στα τέσσερα να το έχεις πελάτη.

Εάν είναι για να αποδείξουμε τι ξέρουμε να έχουμε πτυχία, νομίζω πως είσαι ένα μεγάλο Χ (ξέρεις, το γαιδουράκι που έβγαινε παλιότερα στο τηλεπαιχνίδι;)

Η άποψη σου είναι λάθος... εάν το phd σου είναι στα μαθηματικά, μείνει εκεί καλύτερα, αφού δεν σε ενδιαφέρει να ακούσεις

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ

P.S.
Για να αποφύγω να απαντήσω μελλοντικά,
έχω σχεδιάσεις και έχω αναπτύξει 3 eshops.

τα 2 απο αυτά κάνουν τρελό conversion στους πελάτες μου.

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 18:57

προφανώς δεν θα σας πείσω με τα πτυχία μου για αυτά που λέω ....

πες μου μόνο το εξής και θα σταματήσω αυτές οι κερδοφόρες επιχειρήσεις που λές η δύο

τι alexa ranking έχουν ..... το ίδιο και ο ALR να μας για την δικιά του .....και τι καθαρά κέρδη έχουν χωρίς ονόματα

επίσης σας ρωτω ευθέως από τα 5000 eshops που υπάρχουν πόσα νομίζετε ότι έιναι έτσι σαν αυτά τα τρία που αναφέρετε

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 19:07

επίσης γιατί θεώρείς τον εαυτό σου επαγγελματία και όχι εμένα .....

γιατί κάνεις αυτή την υπόθεση σου φαίνομαι τυχαίoς για webdesigner ... θα στο αποδείξω λοιπόν αντί να σε αντιμαχήσω στα λόγια .... δέιξε μου ένα eshop οποιοδήποτε και θα σου πώ με πιο opensource είναι φτιαγμένo ή τουλάχιστον challenge me με κάτι άλλο

προσωπικά αν δεις όλη την συζήτηση και ο scooby και ο ALR και εσύ με μειώσατε .... εγώ όμως δεν μείωσα κανένα σας προκαλώ απλώς για γεγονοτά τα οποία δεν μου δίνεται .....

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 27 Φεβ 2010 19:13

Δεν έχεις καταλάβει κάτι...

Ενα eshop για να κάνει conversion πρέπει να είναι μάγκας το studio που το προετοιμάζει...

Design, Usability, flexibility, marketing, social media

κτλ κτλ

Alexa rank στο ένα που σου λέω

15,359,540

καλό εεε;;;;
γιατί κάνεις αυτή την υπόθεση σου φαίνομαι τυχαίoς για webdesigner ... θα στο αποδείξω λοιπόν αντί να σε αντιμαχήσω στα λόγια .... δέιξε μου ένα eshop οποιοδήποτε και θα σου πώ με πιο opensource είναι φτιαγμένo ή τουλάχιστον challenge me με κάτι άλλο
Και αυτό το θεωρείς δύσκολο;
Ένα view shource να κάνεις, ένα /wp-admin /administrator κτλ να πατήσεις μπαμ κάνουνε...

Εάν παρακολουθήσεις θα δείς πως ότι φτιάχνω είναι με Wordpress. Μάλιστα με το plugin Shopplugin το οποίο έχει ένα extra coding σχετικά με τα taxonomy του Wordpress.

EDIT:
Δεν μιώνω κανέναν. Μιλάμε με γεγονότα και απαντήσεις. Επίσης να ξέρεις πως το 80% των δουλειών μου δεν φέρουν υπογραφή κάτω, όπως και δεν τα έχω μέσα στο site μας. Πολύ απλά δουλεύουμε με πολύ διαφορετική νοοτροπία :)

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 27 Φεβ 2010 19:22

tiesto έγραψε:δεν αφήνετε ένα άνθρωπο στην σιωπή με προκαλείτε

scooby:

0) στο site σου εχεις κίνηση από ινδία πακιστάν και τα google adds είναι της aegean και άλλον άρα προφανώς είναι μια μικρή παραπλάνηση για τους ελληνάρες που πληρώνουν διαφήμιση στην google
.....
Εισαι αστειος,εισαι τοσο ασχετος που δεν ξερεις οτι η διαφημισεις που προβαλει ο γκουγκλ στο καθε σαιτ ειναι αναλογα του χρηστη που το επισκεπτεται :lol:
tiesto έγραψε: 3) το 1994 μπήκα στο μαθηματικό ..... τότε τα πανεπιστήμια ήταν οι γιάφκες του internet ...

.....
αν δεν κανω λαθος και συμφωνα με το προφιλ σου ησουνα το πολυ 11 χρονων τοτε που μπηκες στο μαθηματικο.Η αληθεια ειναι οτι πιστευω οτι εισαι μικροτερος αλλα αυτο ουτε με ενδιαφερει ουτε εχει σημασια,οποτε τελειωνω εδω την συνεισφορα μου σε αυτο το θεμα.

anyway θα ξαναδανειστω μια υπογραφη ενος μελους σε αλλο φορουμ γιατι ισχυει σε κατι περιπτωσεις σαν την δικη σου

Οποιος θέλει να μάθει θα μάθει... Ολοι οι άλλοι απλά θα μείνουν ρέμπελοι και ξερόλες.....

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 19:30

οι δουλειές που δείχνεις και όχι αυτές που δεν υπογράφεις γιατί δεν είμαι κάλχας είναι προφανές ότι χρησιμοποιείς wordpress. δεν εννοούσα για σένα γιατί τότε θα ήταν ευκολο.

άλλωστε τα αξιόλογα site στην ελλάδα φτιάχνονται με joomla wordpress drupal....

eshop με oscomerce virtumart magento zen cart

δεν μας λες και τι μένει στην τσέπη για τον τυπο που μας ανέφερες με 1500000 alexa ranking

και δεν μου λες με βάση την διαίσθηση σου αυτός που αναφέρεις , σκέψου το καλά και απάντα, είναι κανόνας ή εξαίρεση;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 27 Φεβ 2010 19:33

tiesto έγραψε:και δεν μου λες με βάση την διαίσθηση σου αυτός που αναφέρεις , σκέψου το καλά και απάντα, είναι κανόνας ή εξαίρεση;
Είναι κανόνας, όταν συνεργάζεσαι με καλούς επαγγελματίες που ξέρουν τη δουλειά τους

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 19:37

scooby για φαντάσου και αυτό το ξέρω ..... αλλά το google επηρρεάζεται και από το domain πολύ για τα results που θα βάλει .....

αν είμαι 'ασχετος το αποδεικνύω στην πράξη .... ένα λοιπόν θα σου πώ

όταν έχεις ελληνικό domain και αγγλικό contnet τότε όταν ένα ελληνάρας ψάχνει κάτι στο αγγλικά και το περιέχει το άθλιο site σου τότε θα το εμφανίσει πιο πάνω γιατί ανήκουν και τα δύο στην ίδια εθνικότητα. θα κάνει κλικ και θα μπεί στην αστεία σελίδα σου και θα δεί ελληνική διαφήμιση και μπορεί να κάνει κλικ ....οκ μέχρι εδώ ..... το διαφημιζόμενο λυπάμε γιατί με κάτι σελίδες σαν και αυτές απόρώ αν θα συνεχίζουν να πληρώνουν την google .....

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 19:43

τι λεφτά βγάζει δεν μας είπες .....πόσα δάνεια έχει πάρει , τι leverage έχει μας είπες μόνο το alexa ranking που δεν αποδυκνεί τίποτα....

αν θυμάσαι η αρχική πρόταση ήταν 15 eshop με πάνω από 100000 και 300 πάνω από 1000000

τα υπόλοιπα μέχρι το 5000 κάτω από 1000000 έχει πέσει πείνα

πές μου για το δικό τα λεφτά αλλιώς δεν έχεις αποδείξει τίποτα .....

και πες αλήθεια όχι φίδια .....

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 27 Φεβ 2010 19:45

@Basilakis

δυστυχώς ( για εμένα και για σένα ) προσωπικά δεν έχω δει αυτόν τον κανόνα να επιβεβαιώνεται στην πράξη. Έχω δει e-shops να πέρνουν τα δικά μου τα λεφτά και να είναι κατετραμένα τοπία. Φυσικά τι μέλλον μπορέι να έχουν αυτά τα e-shops σε μια Ελλάδα που ο ανταγωνισμός στο e-commerce αυξάνεται γεωμετρικά, αλλά τώρα στο λέω ότι έχουν και το usability, flexibility design conversion και οι υπόλοιπες όμορφες ορολογίες, πάνε περίπατο ή τουλάχιστον έρχονται δεύτερες.
Αυτό που έχω δει εγώ να κάνουν, είναι να προσθέτουν ένα added value της τάξης του 20% ( maximum ), που δεν είναι λίγο και σε καμία περίπτωση δεν το απαξιώνω, αλλά είναι πολύ μικρό σε σχέση με ότι ισχύει στο εξωτερικό, που ο ανταγωνισμός είναι τέτοιος που το περιεχόμενο σου δεν είναι αρκετό για να επιτύχεις.

Τώρα, αδερφέ @tiesto,
αν και δεν γνωρίζω το μέλο scoobby, βλέπω στην υπογραφή του σελίδες και στοιχεία επικοινωνίας. Το ίδιο έχω και στην δική μου υπογραφή.
Με λίγο κόπο θα βρεις ποιος είμαι και τι κάνω στη ζωή μου και αυτά όσον αφορά το ποιος είναι ποιος, γιατί μέχρι στιγμής εγώ δεν έχω καταλάβει ποιος είσαι εσύ και μέχρι στιγμής η συνομιλία γίνεται μεταξύ γνωστών και αγνώστου.

Όσον αφορά το phd σου στα μαθηματικά, συγχαρητήρια, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ακόμη θεωρείς την απλή πράξη που σου έκανα 1000χ100 σενάριο επιστημονικής φαντασίας.
Δηλαδή, τι σου είπα, ουάο. Χίλιοι άνθρωποι έδωσαν 100 ευρώ. Σου ακούγεται τόσο περίεργο;

Δεν θέλω να σου πω πόσα e-shops έχω σχεδιάσει ή πόσα διαχειρίζομαι και στοιχεία για αυτά.

Θέλω να σου πω ότι ποτέ δεν σε μείωσα, αλλά σου απάντησα ανάλογα σε αυτά που γράφεις και τις περισσότερες φορές σοβαρά και επίσης θέλω να σου πω ότι η γενική επίθεση στην κοινότητα του freestuff ( όχι σε μέλη συγκεκριμένα ) δεν είναι και ότι καλύτερο εκ μέρους σου να το κάνεις.
Γίνονται πραγματάκια

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 19:57

αγαπητέ alr basilaki σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να πώ κάτι για το freestuff. ανέφερα τυχαία κάποια πράγματα για το εν λόγο site γιατί βρίσκομαι εδώ και πολύ πιθανό οι υπόλοιποι να γνωρίζετε την κίνηση του τον σχεδιασμό του κτλ..... σε καμία περίπτωση δεν κάνω επίθεση στο freestuff . κάνω θετική επίθεση σε άτομα (εκτός από τον scooby που εκτροχιαστήκαμε). δεν θα ψάξω ποιος είναι ο καθένας με βάση της δουλείες τους. δεν θα με πείσεις αν έχεις κάνει 100 eshop και ας είναι και καλοσχεδιασμένα .... τα δικά μου stories δεν είναι τόσο success stories

ανέφερα ένα στατιστικό το οποιο μου είπατε ότι δεν στέκει. αλλά δεν μου λες όύτε νούμερα ανώνυμα τίποτα για να το αναιρέσεις. μου κάνεις μία πράξη για να με πείσεις ....δεν είναι αρκετό. μου λες ότι δεν είναι σωστό αυτό που λέω γιατί εσύ ξέρεις ένα ή δύο eshop που πάνε καλά .... δεν ξέρεις 5000 χιλιάδες ..... όμως και μπορεί αυτά που ξέρεις να είναι τεχνολογικά και να πηγαίνουν καλά γιατί οι πελάτες τους είναι εξικοιωμένοι ....τα 100 eshop σε ανθωπωλεία τι κάνουν από έσοδα .... ξέρεις .... φούσκα το internet στην αμερική το 2000 φούσκα το internet στην ελλάδα ....

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 20:03

1000 άνρθωποι έδωσαν 100 το μήνα άρα με ένα conversion rate 5% αυτό το site είχε 20000 επισκέπτες το μήνα ..... και δεν είναι στο alexa πάνω από 300000...... ; alr

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 27 Φεβ 2010 20:12

Είναι ένα παράδειγμα αυτό που σου έγραψα για να σου δείξω πόσο εύκολο είναι να βγάλεις εξαψήφιο νούμερο.

Το website που διαχειρίζομαι βγάζει πολύ περισότερα από αυτά :D
Γίνονται πραγματάκια

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 20:13

και alexa ranking .... μην μου πεις ακριβώς γιατί θα το βρω πες περίπου

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 27 Φεβ 2010 20:16

Θα σου πω: Δεν έχω ιδέα! :P Δεν το έχω ψάξει ποτέ really. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το Alexa τόσο σοβαρά γιατί ποτέ δεν το είδα να μου επιβεβαιώνει κάτι ή να με βοηθά σε συμπεράσματα κλπ.
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες