Στατιστικά για το ελληνικό web

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Φεβ 2010 20:37

παρακαλώ να αποφεύγονται οι προσωπικές αντιπαραθέσεις και τα προσβλητικά σχόλια από όλους, γιατί θα αναγκαστώ να κλειδώσω και να διαγράψω το θέμα.

ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 20:43

φίλε cordis το καταλαβαίνω .... εγώ σταματώ εδώ

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 27 Φεβ 2010 22:02

ALR έγραψε: Δεν γίνεται από το alexa ranking να βγάζεις αποτελέσματα για κερδοφορία επιχειρήσεων. Είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Ναι έχω εικόνα για κάποια e-shops και κερδοφορούν, με ελάχιστους πελάτες, λίγες επισκέψεις το μήνα και εξαψήφια νούμερα.
Afta ta eshops me ti mikri episkepsimotita kai 6psifia noumera exoun kapio brand (hdh gnwsto) apo pisw ?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 27 Φεβ 2010 22:24

tiesto έγραψε:τι λεφτά βγάζει δεν μας είπες .....πόσα δάνεια έχει πάρει , τι leverage έχει μας είπες μόνο το alexa ranking που δεν αποδυκνεί τίποτα....

αν θυμάσαι η αρχική πρόταση ήταν 15 eshop με πάνω από 100000 και 300 πάνω από 1000000

τα υπόλοιπα μέχρι το 5000 κάτω από 1000000 έχει πέσει πείνα

πές μου για το δικό τα λεφτά αλλιώς δεν έχεις αποδείξει τίποτα .....

και πες αλήθεια όχι φίδια .....

Den einai ellinika alla gia alexa milame opote de pezei rolo... afta ta 2 pou tha sou pw kserw akrivos ti tziro exoun.

tarafashion(teleia)ro
poulaei rouxa gia ginekes
alexa rank 105.000
tziro 2.6 miria europoula

librarie(teleia)ro
vivlia
alexa rank 45.000
tziro 1.4 miria europoula

Prosekses oti to 1o vgazei peripou 2 fores perisotera apo to 2o eshop pou exei 2 fores kalitero alexa rank ?

Kserw 100ades paradigmata (included eshops) pou an to paroume vasi ti logiki sou (alexa rank megalo) de tha eprepe na vgazoun fragko.
Alla sti pragmatikotita pigenoun poli kala.

Kai egw simfonw me ta paidia... xesto to alexa kai mi vgazeis pola simperasmata apo afto.

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 23:31

1. το ένα που ανέφερες δεν ανοίγει

2. και τα δύο έχουν alexa ranking πολύ καλό

3. εννοείται πως το alexa ranking δεν σου βαζει στην σειρα και το τζιρο .... σιγά μην ψήνει και καφέ (ο τζιρος δεν εξαρτάται μόνο από την επισκεψιμόητα αλλά και από το προιον margin conversion rate τυποποίηση , τιμές, φήμη κτλ)

4. μιλάω για την ελλάδα δεν μιλάω για την ρουμανία αν και η χώρα τους είναι 15 χρονια πίσω emerging markets you know ....δεν θα φανταζομουνα ότι ανθεί το e epixeirein εκει σε μια χώρα που παρακαλάνε το imf να τους δώσει δάνειο.

5. μιλάς για τζίρο αλλά μπορεί να έχουν μεγάλο leverage .... το neto είναι που μετράει ...

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 27 Φεβ 2010 23:37

για να ταιριάζει ο διάλογος στην ενότητα που είμαι αν συμφωνούν όλοι οι προλαλύσαντες ζήταω από τον administrator να αλλάξει το θέμα σε " θέλω να ανοίξω ένα eshop είναι καλή ιδέα" internet help ....

προφανώς όλοι εμείς οι web designers θα του λέγαμε ναι ναι άλλωστε το eshop είναι ότι πιο ακριβό μετά το flash .....xa xa xa xa

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 28 Φεβ 2010 00:06

Figaro έγραψε:
ALR έγραψε: Δεν γίνεται από το alexa ranking να βγάζεις αποτελέσματα για κερδοφορία επιχειρήσεων. Είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Ναι έχω εικόνα για κάποια e-shops και κερδοφορούν, με ελάχιστους πελάτες, λίγες επισκέψεις το μήνα και εξαψήφια νούμερα.
Afta ta eshops me ti mikri episkepsimotita kai 6psifia noumera exoun kapio brand (hdh gnwsto) apo pisw ?
Ναι έχουν. Είναι ακόμη ένας παράγοντας που δεν έχει να κάνει με Alexa.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Φεβ 2010 00:35

tiesto έγραψε:1. το ένα που ανέφερες δεν ανοίγει

2. και τα δύο έχουν alexa ranking πολύ καλό

3. εννοείται πως το alexa ranking δεν σου βαζει στην σειρα και το τζιρο .... σιγά μην ψήνει και καφέ (ο τζιρος δεν εξαρτάται μόνο από την επισκεψιμόητα αλλά και από το προιον margin conversion rate τυποποίηση , τιμές, φήμη κτλ)

4. μιλάω για την ελλάδα δεν μιλάω για την ρουμανία αν και η χώρα τους είναι 15 χρονια πίσω emerging markets you know ....δεν θα φανταζομουνα ότι ανθεί το e epixeirein εκει σε μια χώρα που παρακαλάνε το imf να τους δώσει δάνειο.

5. μιλάς για τζίρο αλλά μπορεί να έχουν μεγάλο leverage .... το neto είναι που μετράει ...

Esi anaferes pws ta eshops me megalo alexa rank peinan... eksou kai i anafora sto tziro.
Peira apantisi gia kafedes.. anyway.

Apo ti mia se enoxlei pou sou ti lene oi alloi apo tin allh petas tis kotsanes ti mia meta apo tin allh.

H apantisi sou sto 4. mou edwse na katalabw pws eisai teliws asxetos :) opote den exei noima na sinexisw.

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 28 Φεβ 2010 08:43

δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω για την ρουμανία ..... γνωρίζω πολύ καλά την οικονομικη της κατάσταση καθώς είμαι οικονομολόγος ...εκεί κατέληξα από μαθηματικός για να μην πεινάω ..... ώστόσο η κατάσταση που ΄περιγράφεις έιναι εκ διαμέτρου αντίθετη με την κατάσταση της ΄χωρα .....

σημείωση όταν λέω μεγάλο alexa rank ίσως έιναι λίγο παραπλανητικό έτσι όπως το εκφράζω συνεπώς αυτό που εννοούσα είναι ότι τα δύο eshop που ανέφερες έχουν πολύ καλό alexa ranking άρα και εγω θα συμπέραινα σύμφωνα με την συλλογιστική μου ότι θα τα πηγαίναν καλά. άρα το μόνο που σου είπα έιναι ότι τα eshop που αναφέρεις επιβεβαιώνουν αυτό που λέω

την διαφορά μεταξύ τζιρου και κέρδους την ξέρεις ....την ξέρετε .....

αν δεις με ήρεμο μάτι ότι έχετε συνεισφέρει όλοι στην συζήτηση είναι κάποια ελάχιστα στοιχεία για tziro ..... αλλά το νετο έιναι που μετράει .....

.... για πες για ποια κοτσάνα μιλάς ρε φίλε .... σε προκαλώ

αν ο cordis πάντως μας κόψει θα ναι γιατί τα honorary members δεν αντέχουν να κάνουν μια συζήτηση με επιχειρήματα και καταφεύγουν σε βρισιές

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 28 Φεβ 2010 10:31

Οταν παρακολουθεις μια συζητηση απο μια ουδετερη θεση, μπορεις να βλεπεις καθαρα σε ποσα σημεια και οι δυο αντιπαρατιθεμενες πλευρες εχουν δικιο.
Συγκεκριμενα κατα τη γνωμη μου ισχυουν:
1. Οχι, το alexa rank δεν μπορει απο μονο του να καθοριζει την επιχειρηματικη επιτυχια ενος e-shop. Αποτελει ομως μια αρκετα σημαντικη ενδειξη (που εχει και τις εξαιρεσεις της)

2. Οχι, αποκλειεται να βρειτε (κατα κανονα) επιτυχημενο e-shop που να εχει alexa rank 10.000.000

3. Το κερδος απο αυτες τις επιχειρησεις, δεν εξαρταται συνηθως απο την επισκεψιμοτητα του. Αν υποθεσουμε πως συγκρινουμε δυο e-shops οπου το ενα πουλαει cd & βιβλια και το αλλο πουλαει χρυσες συλλογες.
Το δευτερο, με μια πωληση, ειναι προφανες πως μπορει να αποκομισει κερδος πολλαπλασιο σε σχεση με μια πωληση του πρωτου.
Σημειωση πως το δευτερο του οποιου ειμαι δημιουργος στο development, ειμαι σε θεση να γνωριζω πως παει πολυ καλα αν και εχει traffic Rank 1.700.000 περιπου (χαμηλη καταταξη αλλα 10.000.000 δεν ειναι!)

@tiesto
Μην βαζεις στο ιδιο τσουβαλι ολα τα Honorary Members. Υπαρχουν και καποια χωρις παροπιδες :wink:

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 28 Φεβ 2010 10:52

ευχαριστώ kogr, εννοείτε πως δεν βάζω όλα τα members στο ίδιο τσουβάλι.

πολύ ενδιαφέρον η άποψη σου ... και συμφωνώ απόλυτα ότι το alexa ranking δεν μπορεί να είναι το μόνο κριτήριο. αλλά αυτό που το κάνει άξιο λόγου είναι ότι υπάρχει για τα 50000 περίπου site ελληνικά άρα είναι κάτι που αφορά μεγάλη πλειοψηφία από websites. σαν στατιστικό έχει πολλές αδυναμίες.

προφανώς όπως είπα και πριν δεν είναι το μονο σττιστικό που έχω στην διαθεσή μου .... αλλά όλα δείχνουν μαζί την επισκέψιμότητα ενός site το οποίο γενικά το μέγεθος αυτό ειναι correlated με τον τζιρο.

το μόνο λόιπον που διαφοροποιεί την κατάσταση που κάνει την επισκεψιμότητα να είναι misleading κριτήριο είναι το περιθώριο κέρδους .... (δηλάδη χαμηλή πελατεία - χαμήλο κέρδος). Συμφωνώ λοιπόν σε αυτό που λές

αλλά το πρόβλημα είναι αν εξαιρέσεις τα στατιστικά για επισκεψιμότητα δεν υπάρχει κάποια άλλη πηγή που θα μπορούσε να χαρακτηρίζει μια μεγάλη ομαδα sites.

εννοώ λοιπόν ότι και εγώ και έσύ και ο οποιοσδήποτε μέσα στο foroum γνωρίζει μεμονομένα περιστατικά για την κερδοφορία κάποιον επιχειρησέων ....

τελικά καταντά λίγο διεαισθηση παρά απόδειξη τι πραγματικά συμβαινει στα ελληνικά eshops.

θα είχε πολύ ενδιαφέρον να βλέπαμε κάποιο case study στην λεπτομέρεια του με άναλυση κόστους εσόδων budget , busines plan ... θα έριχνε περισσότερο φως ....

μ άλλα λόγια συμγωνώ kogr .... και σόρρυ για το μέρος με το honorary

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Φεβ 2010 13:12

tiesto έγραψε:δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω για την ρουμανία ..... γνωρίζω πολύ καλά την οικονομικη της κατάσταση καθώς είμαι οικονομολόγος ...εκεί κατέληξα από μαθηματικός για να μην πεινάω ..... ώστόσο η κατάσταση που ΄περιγράφεις έιναι εκ διαμέτρου αντίθετη με την κατάσταση της ΄χωρα .....
To idio simvenei me poles ftwxes xwres (india, rosia, oukrania, voulgaria).
O kosmos strefete pros to web mias kai einai efkolo na arxiseis, de thelei xontra lefta kai mporeis na mpeis kai se ksenes agores.

Yparxoun ena soro kritiria na deis an mia piatsa ta paei kala stin e-agora. Ena apo afta (logo thematos kai gia na mi vgw teliws offtopic anaferw mono 1) einai kai i diafimisi online pou edw exei ftasei (se $$$) sth 2h thesh meta tin TV.
Mia apo tis mikres diafimistikes to 2008-2009 exei ksodepsei peripou 12 ekatomiria euro sta site pou sinergazete.
De theleis oute kone oute na eisai sto top10 gia na vgaleis xrimata.

Sou anefera 2 paradigmata to 1o (rouxa) fantazome ksereis oti sto sigkekrimeno proion to perithorio kerdous mporei na ftasei kai to 200-300% kai diskola peftei apo 40-50%.

De sou eipa gia ilektronika pou to kerdos einai peripou 1-15%.

Sxetika me to alexa den eipe kaneis pws einai teliws axristo apla de tha katalaveis pola an kinise mono me vash alexa.
Prosopika xesmeno to exw mias kai an arxiseis na perneis sta sovara ta statistika tou pio poli tha se paraplanisei.
Kserw kai alla paradigmata me alexa rank 1.200.000 kai tziro 450.000 euro kai allo me 80.000 pou de vgazei tipota.

Simfono me ton korgr sxetika me ta honorary members alla na prosthesw sto "paropides" kai to "kseroles". :wink:

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 28 Φεβ 2010 15:24

Συγνωμη korgr και Figaro σε εμενα αναφερεστε οταν κανατε της παρατηρησεις για τα honorary members?Αν ναι πειτε μου που εχω λαθος στη συμπεριφορα μου σε αυτο το ποστ?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Φεβ 2010 15:38

scoobby έγραψε:Συγνωμη korgr και Figaro σε εμενα αναφερεστε οταν κανατε της παρατηρησεις για τα honorary members?Αν ναι πειτε μου που εχω λαθος στη συμπεριφορα μου σε αυτο το ποστ?
Nope :)

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 28 Φεβ 2010 18:06

με βάση τα παραπάνω στο παράδειγμα που αναφέρεις μπορείς να μου πεις προσωπικά figaro έχεις ψωνίσει ρούχα από το internet ποτέ .... γιατί εντάξει αν το προϊόν είναι τυποποιημένο ....με τα ρούχα όμως; αν το ξερόλας πήγαινε για μένα τότε προφανώς δεν θα συζήταγα σε αυτό το forum μαζί σας ... γιατι θα τα ηξερα όλα.

Η συνεχής αναφορά σου σε τζίρους μου δίνει της εντύπωση ότι δεν έχεις την πληροφόρία του κέρδους. υπάρχει έστώ κάποιος που να έχει την πληροφορία του κέρδους ας προστέσει κάτι σε αυτήν εδώ την κουβέντα ......

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες