Στατιστικά για το ελληνικό web

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 28 Φεβ 2010 18:13

Ναι ναι... ο κόσμος δεν ψωνίζει ρούχα από το internet.

Καλά τώρα, σοβαρολογείς;
Γίνονται πραγματάκια

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 28 Φεβ 2010 18:33

πάντως κατα τη γνώμη μου χωρίς να είμαι web-designer ή οτιδήποτε έχει σχέση με κατασκευή σελίδων χώρος για e-shops υπάρχει και θα υπάρχει πάντα αρκεί να βρεθεί ο σωστός τρόπος προώθησης.
Δείτε για παράδειγμα το getitnow.gr και τον αν μη τι άλλο πρωτότυπο τρόπο προώθησης προιόντων τι διαφήμιση έχει κάνει στη σελίδα του, alexa 55.000

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 28 Φεβ 2010 19:16

@ALR μην απαντάς για το κόσμο .... απάντα για σένα χωρίς όμως έχθρα φιλικά ....εσύ τι κάνεις

εγώ ξέρω 200 περίπου ανθρώπους και τον εαυτό μου και κανείς δεν ψωνίζει ρούχα μέσω ιντερνετ .... 200άνθρωποι δεν είναι ικανό δείγμα για συμπεράσματα .... για αυτό ρωτάω

@chrispen παρακολουθώ το getiitnow με ενδιαφέρον .... έχει κεντρική διαφήμιση στο in.gr

εξού και τόσο γρήγορα τόσο ψηλά .... προφανώς σε ενδιαφέρει και σένα λόγω του deals24 ....η ιδέα φαίνεται αρκετά δυναμική ....ωστόσο ό τύπος έχει ρήξει φράγκα χωρίς όμως να έχουμε καμία ιδέα για το νέτο....

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 28 Φεβ 2010 19:18

σημείωση μιλάμε για b to c όχι b to b

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 28 Φεβ 2010 19:52

Εγώ προσωπικά σήμερα μόλις ψώνισα 2 μπλουζάκια online και τυχαίνει να γνωρίζω 5-10 χιλιάδες άλλο κόσμο από όλη την Ελλάδα που ψωνίζει ρούχα.

Δεν υπάρχει καμία έχθρα ρε συ...relax.
Απλά μου φάνηκε πολύ περίεργος ο τρόπος που διεξάγεις συμπεράσματα, ξέρεις...Έχω 200 γνωστούς, για να δούμε τι λένε και τα μέλη του freestuff, ας κάνουμε ένα poll κι έτσι.
Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για το αν ψωνίζει ο κόσμος κάτι από αυτό :P
Γίνονται πραγματάκια

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 03 Μαρ 2010 19:30

βρήκα αυτό το άρθρο .... είναι του 2007 ---- αλλά από κεί μετά έχουμε ecomomic downturn όπότε ενδέχεται η βελτίωση της κατάστασης των eshops να μην ήταν αξιοσημείωτη

http://www.adslgr.com/forum/archive/ind ... 10739.html

επίσης το shop21 δεν λειτουργεί πια

http://www.shop21.gr/storeClosed.html

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 04 Μαρ 2010 01:48

tiesto, το shop21 έκλεισε για να προετοιμαστεί ο αντικαταστάτης του, το getitnow.gr.

Το link που έδωσε ο Basilakis έπρεπε να είχε δωθεί από το 1ο post... τζάμπα τα περισσότερα posts έγιναν...
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 04 Μαρ 2010 05:07

πολύ καλό. ευχαριστώ για το χρόνο που έχασες για να βρεις αυτό το ωραίο document. θα το μελετήσω και θα επανέλθω. Με πρώτη ματιά θα τολμήσω να πώ ότι

1. το αυξανόμενο trend B2C είναι ενθαρρυντικό για τα eshop (αν και το Β2Β είναι σε πολύ μεγαλύτερο volume και trend) αλλά ήταν αναμενόμενο από την αύξησή των χρηστών internet και του dsl.

2. η ελλάδα είναι στο 2% της ευρώπης. (και η ρουμανία είναι στο 2% σημείωση)

3. Μελετούνται κυρίως eshop που το alexa ranking είναι υψηλό και από τι φαίνεται συγκεντρώνουν μεγάλο ποσοστό των μεγεθών ... συνεπώς το ερώτημα τι μένει για τους υπόλοιπους παιχτες πού όπως σας έχω ήδη αναφέρει είναι 5000 περίπου.

4. τα ρούχα στην ελλάδα δεν φαίνεται να έχουν μεγάλη κίνηση

5. οι εκτιμήσεις για το 2011 δεν νομίζω ότι έχουν λάβει υπόψη την οικονομική κατάσταση της χώρας.

6. τα στοιχεία προέρχονται από την εθνική στατιστική ...τι να κάνουμε αυτήν εχουμε

5. ενδιαφέρον και η διευκρίνηση του shop21 γιατί το είχα σε όλα μου τα site προτεινόμενο σαν από τα καλύτερα eshop τεχνολογίας και ξαφνικά έκανε παύση λειτουργίας ....

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Μαρ 2010 08:23

Αν έχουν πολύ καλές τιμές, χαμηλότερες από όσο τις βρίσκεις στο λιανεμπόριο, θα πουλήσεις και ρούχα και ότι άλλο μπορεί να πουληθεί.
Δώσε π.χ. 5 ευρώ t-shirt με custom στάμπα και δωρεάν μεταφορικά και θα δεις τι πωλήσεις θα έχεις...

Και εγώ πάντως έχω αγοράσει μπλούζες από web (ebay Αμερικής). Παντελόνια δύσκολα θα αγόραζα γιατί έχει να κάνει περισσότερο με την εφαρμογή στο σώμα. Αλλά μπλουζάκια, πουκάμισα, μπουφάν κλπ why not.

tiesto

Δημοσίευση από tiesto » 04 Μαρ 2010 09:06

τα μπλουζάκια και τα πουκάμισα φαντάζομαι ότι έχουν περισσότερο πιθανότητες για αγορές online. έχεις δικιο

επίσης γνωρίζω 2 -3 μαγαζιά online με μπλουζάκια που έχουν πολύ καλή επισκεψιμότητα. Παράλληλα πιστευώ ότι τα ξένα eshop έχουν καλό penetration στο ελληνικά κοινό όπως και σε όλο το κόσμο.

Ωστόσο από την έκθεση τα στοιχεία δείχνουν ότι στην έλλαδα το penetration είναι κυρίως σε άλλα προϊόντα.

Bεβαια αυτό δεν αναιρεί ότι θα υπάρχουν μεμονωμένες περιπτώσεις που θα είναι succes stories

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 04 Μαρ 2010 15:05

Εγώ προσωπικά ψωνίζω ρούχα online εδώ και 2-2.5 χρόνια.

Κυρίως από Αγγλία, Γερμανία, αλλά και Ιταλία.
Στην Ιταλία το μεγαλύτερο outlet e-shop δεν συγκρίνεται σχεδόν με κανένα όσον αφορά service.

Στα στέλνουν μέσα σε 2-3 μέρες με δυνατότητα δωρεάν επιστροφής μέσω UPS.

Στα ρούχα δεν νομίζω να υπάρξει ποτέ μεγάλη διείσδυση στην Ελλάδα.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Μαρ 2010 15:22

Πριν ένα μισάωρο που μιλούσαμε με ένα φιλαράκι, μου είπε πως οι ηλεκτρονικές πωλήσεις ρούχων edit:στην Αμερική ξεπέρασαν σε τζίρο αυτές των φυσικών καταστημάτων.
Δεν το έψαξα, αλλά αν ισχύει αυτό, ίσως αλλάξουν και εδώ τα πράγματα στο μέλλον.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimsis την 04 Μαρ 2010 18:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Μαρ 2010 17:48

τα ελληνικά e-shops δεν έχουν τύχη ξεκινώντας από το κόστος των μεταφορικών.

και τελειώνοντας στο customer service και στο after sales service που είναι σε όλα άθλιο.

όταν πριν από 7 χρόνια έλειπε από παραγγελία μου στο αμαζον ένα CD μου απάντησαν σε 2 ώρες με ένα συγνώμη και μου το έστειλαν μέσα σε 2 ημέρες.

για το e-shop τι να πω.. ότι ήθελαν να με χρεώσουν 2 φορές την ίδια παραγγελία; και μόνο κλέφτη δε με είπε το ανεκπαίδευτο κοριτσάκι που είχαν βάλει να επικοινωνήσει μαζί μου;

για το πλαίσιο; που μου έστειλαν τα μισά πράγματα στην διεύθυνση τιμολόγησης και τα άλλα μισά στην διεύθυνση παράδοσης; και τα χρέωσαν και αυτοί 2 φορές;

ας σοβαρευτούμε πρώτα όλοι μας.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Μαρ 2010 10:29

@Viktoras

αχ αυτό το yoox :P

Αυτά είναι καταστήματα με τζίρο αρκετών εκατομμυρίων ευρώ, με χρόνια στο κουρμπέτι και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος, το yoox προσφέρει πλέον συμβουλευτικές υπηρεσίες αλλά και υπηρεσίες κατασκευής ηλεκτρονικού καταστήματος ρούχων με τη δική του πλατφόρμα ( άκου τώρα ).
Όντως δεν παίζεται και είναι το απόλυτο παράδειγμα προς μίμηση.

Αυτό που λέει ο @cordis είναι μεγάλη αλήθεια.

Το κόστος των μεταφορικών είναι παράλογο στην Ελλάδα και αν είσαι μεγάλος παίχτης και έχεις τη δυνατότητα να διαπραγματευτείς καλύτερη τιμή, δεν έχεις καμία ελπίδα σε αποστολές το εξωτερικό.

Όταν εγώ παραγγέλνω με 7 δολλάρια από U.S. 3 μπλούζες, είναι απίστευτο το ότι στέλνω στην Ευρώπη με 15 ευρώ το λιγότερο.
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες