μία μικρή βοήθεια με order page

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
parianos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από parianos » 26 Φεβ 2010 22:52

Γεια σας και πάλι,αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα,έχω φτιαξει ένα ηλ.εμπόριο και είμαι στη φάση του ολοκληρώνω την παραγγελία...
έχω φτιάξει το καλάθι κανονικά με session όπου κρατάει απο το login του χρήστη,επίσης τσεκάρω και απο την κονσολα της mysql ότι στο πινακα καλάθι έχει σε κάθε προιόν τον αντίστοιχο user που έχει πατήσει addtocart και σε κάθε χρήστη έμφανίζει χωριστά το καλάθι του...πιστεύω ότι έτσι είναι το σωστό να δουλεύει...το ερωτημα μου είναι τώρα...
αν ο πελάτης πατήσει ολοκλήρωσει παραγγελίας,πως θα φτιάξω τη νέα φορμα(order.php)
δεν θέλω να μου τη φτιάξετε θέλω να μου εξηγήσετε αν θελετε πως λειτουργεί..
επίσης τα δεδομένα απο που θα τα τραβήξω απο τον πίνακα του καλαθιού??και απλά μετά θα βαλω μια φόρμα σε περίπτωση που θέλει ο χρήστης αν πανε αλλού τα πράγματα???
μου φαίνεται το πιο βουνό απόλα...γιατι δεν ξέρω πως πρέπει να σκεφτώ και μετά να το υλοποιήσω...Μια βοηθεια παρακαλώ????

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 26 Φεβ 2010 23:04

'Ολα τα δεδομένα που τόση ώρα επιλέγει ο χρήστης προφανώς τα έχεις βάλει στο Session που δημιούργησες με βάση το id του χρήστη σωστά? Απο τα sessions θα πάρεις τα δεδομένα που ζητάς.

Δες εδώ ένα απλό αλλά ολοκληρωμένο ecommerce για να πάρεις ιδέες. 'Εχει και κώδικα να μελετήσεις αλλά και Online Demo.

http://www.phpwebcommerce.com/
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Φεβ 2010 09:42

Τα μονα στοιχεια που χρειαζεται να εχει αποθηκευμενα σε session ενα καλαθι, ειναι user_id, πινακας με products ids και τα αναλογα quantities.
Με βαση το καθε product id αντλεις τις υπολοιπες πληροφοριες απο τη βαση δεδομενων (τιτλος, εικονα, τιμη κλπ)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες