50 με "χ" Heartz στην τηλεόραση?

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 27 Φεβ 2010 18:44

Sorry αλλά δεν έχω πρόσβαση στα "Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις" όποτε το βάζω στα χαλαρά...

Είναι γνωστό ότι το σήμα που παίρνουμε απτην κεραία είναι 50hz...
Δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό τώρα με τα ψηφιακά κανάλια... άλλαξε?

Όχι συχνότητα καναλιού αλλά heartz να το πω δεδομένα ανά δευτερόλεπτο μέσο αναλογικού σήμα?

Σύμφωνα με το προφίλ του Πλαίσιο στο youtube λέει πως τα 50hz είναι 50 εικόνες ανά δευτερόλεπτο... και αναλόγως την τηλεόραση που έχεις μπορεί μέσω επεξεργασίας να φτιάξει μέχρι και 200 (νομίζω) heartz.

Η δικιά μου TV είναι 200hz.

Πως όμως γίνετε αυτό αφού έχουμε το standard PAL σύστημα στην Ελλάδα που είναι στις 25 εικόνες ανά δευτερόλεπτο?

Ναι, αγόρασα αυτήν την 200hz TV επειδή κατάλαβα μια διαφορά πως έπαιζε ποιο ομαλά.

Το μάτι όμως δεν είναι περίπου στα 30fps? Γιατί να πάμε στα 50 με 200?

Κάποιος μπερδεύτηκε ή κάποιος κάνει λάθος...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Φεβ 2010 19:54

Αυτη την απορία την έχω κι εγω.
Οντως κι εγω ξέρω ότι η "φυσικη" κινηση ειναι 25fps. Το ανθρώπινο μάτι δεν αντιλαμβάνετε απο εκει και πάνω την διαφορα.

Τωρα τι χρησιμευει μια συσκευη να ειναι 50Hz, 120, 200 και 400, το έχω απορία.
Όπως επίσης δεν καταλαβαινω και γιατι οι κάρτες γραφικών στα παιχνιδια να βγάζουν 100+fps. Εγω στα benchmarks που κοιταω, με ενδιαφέρει η καρτα που θα αγοράσω σε full HD όταν παιζω ενα game -πχ το crisys 2- να μπορει να μου βγάλει σε full γραφικα με antializing και antisoping filtering 25fps. Αν το κανει, την παιρνω.
:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Φεβ 2010 19:58

συγνωμη αλλα το οτι περνουμε απο την κεραια 50hz που το ειδες γραμμενο και πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα ?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Φεβ 2010 20:02

Ayto den to ksero kai den to lew. O zizos to leei
:P
Παντως όσα και να παιρνει, αφου το ματι δεν καταλαβαινει διαφορα πανω απο τα 25, τι χρειαζεται να εχεις μια tv ή pc monitor που να εχει 100hz?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Φεβ 2010 20:04

Δεν εχει καμια σχεση η αναλυση της εικονας με την περιοδο των 50hz που εχει το εναλλασομενο ρευμα!

απο την κεραια λαμβανουμε ενα διαμορφωμενο σημα κατα FM διαμορφωση και μεσω του δεκτη γινεται κατανοητο απο εμας στην οθονη της τηλεορασης

απο την στιγμη που η αναλυση της συσκευης ειναι τετοια που μπορει να την κανει κατανοητη τοτε την βλεπουμε και εμεις

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 28 Φεβ 2010 03:15

Στο βίντεο απτο πλαίσιο που πόσταρα το λέει...

δηλαδή άλλο heartz και άλλο fps...? :-? άλλα λέει το (γνωστό κατάστημα) πλαίσιο...

όπως είπε και ο connor, τις προάλλες έπαιζα ένα playstation simulator και για να παίζει ομαλά το game έπρεπε να έχω 70fps και πάνω...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 28 Φεβ 2010 04:21

αναρωτιέμαι, οι μηχανές αναζήτησης τόσο άχρηστες σας φαίνονται; http://wiki.answers.com/Q/Can_anyone_ex ... u_120hz_tv

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Φεβ 2010 16:45

Zizo έγραψε:.............Είναι γνωστό ότι το σήμα που παίρνουμε απτην κεραία είναι 50hz............
Προφανώς η πηγή πληροφόρησής σου έχει μπερδέψει τα μπούτια της, μπερδεύοντας κι εσένα. Η συχνότητες σήματος TV είναι στην περιοχή MHz (VHF, UHF). Τα συστήματα συντονισμού (tuners), και αποδιαμόρφωσης (decoders) των συσκευών, είναι αυτά που 'ρίχνουν' τις συχνότητες σε 50Hz, 60Hz κλπ. και το δίνουν στην οθόνη/μεγάφωνα ως κατανοητή εικόνα/ήχο.
Connor MacLeod έγραψε:Παντως όσα και να παιρνει, αφου το ματι δεν καταλαβαινει διαφορα πανω απο τα 25, τι χρειαζεται να εχεις μια tv ή pc monitor που να εχει 100hz?
Μπορεί το ανθρώπινο μάτι να θεωρεί συχνότητα εναλλαγής εικόνων 25fps ως ρέουσα κίνηση, αλλά όσο πιό καντά βρίσκεσαι στη συχνότητα (όριο) αυτή, τόσο περισσότερο το μάτι αντιλαμβάνεται -ασυναίσθητα- κάτι να τρεμοπαίζει.
Γι'αυτό ενώ χρησιμοποιούσαν (και χρησιμοποιούν) τη συχνότητα 50Hz ως αναφορά για εναλλαγή εικόνων με 50fps, παρατήρησαν ότι κούραζε το μάτι το ασυναίσθητο τρεμοπαίξιμο και υιοθέτησαν τα 60Hz (->60fps). Πιστεύω προσωπικά, ότι και στα 60Hz (->60fps) θα παρουσιαστεί πρόβλημα στα μάτια... Για μένα μια συχνότητα ασφαλείας για τα μάτια θα είναι τουλάχιστον 100Hz (->100fps).
Zizo έγραψε:......Δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό τώρα με τα ψηφιακά κανάλια... άλλαξε?.......
Υποψιάζομαι -δεν είμαι σίγουρος- ότι κατ'αρχήν θα αναγκαστούν να χρησιμοποιήσουν ίσως και συχότητες GHz, όπως τα PC και η κινητή τηλεφωνία. Διότι τώρα στη συχνότητα δεν θα υπάρχει κάποιο 'φερόμενο αναλογικό ηλεκρομαγνητικό κύμα μικρότερης συχνότητας', αλλά ψηφιακά δεδομένα (Data). Οπότε ο πομπός, σαν μια τεράστια CPU, θα παράγει κάποια δεδομένα και θα τα στέλνει ασύρματα στην περιφερειακή κάρτα γραφικών-οθόνη. Πάρε τώρα σε τι συχνότητα δουλεύουν οι κοινές μοντέρνες CPU, και φαντάσου -περίπου- σε τι περιοχή συχνότητας θα είναι το σήμα των ψηφιακών TV. (Πάντα για την κεραία μιλάμε) :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες