PDFLib or ClibPDF

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nikthebig

PDFLib or ClibPDF

Δημοσίευση από Nikthebig » 28 Φεβ 2010 23:09

Paidia geia sas....
Yaxno na katevaso to library PDFLib h ClibPDF gia php? auto to library einai ipe8yno gia tin dimiourgeia kai diaxeirisi pdf arxeion stin php.
mporis kaneis na me voh8isi??

Apostolis_38

PDFLib or ClibPDF

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 01 Μαρ 2010 08:39

www.pdflib.com/products/pdflib/info/PDF ... -HowTo.pdf

Πάντως, όταν δημιουργείς κάποιο pdf αρχείο με το pdflib σου βγάζει watermark το οποίο δυστυχώς δεν μπορείς να το βγάλεις εκτός κι αν αγοράσεις κωδικό από την εταιρεία.
Ισως θα σε ενδιέφερε το tcpdf ή το fpdf.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=47430

Άβαταρ μέλους
Nikthebig

PDFLib or ClibPDF

Δημοσίευση από Nikthebig » 01 Μαρ 2010 16:51

thanks.Δεν έχω προτίμηση πιο θα χρησιμοποιήσω απλός θέλω κάτι που να υποστηρίζει pdf. Θα προσπαθήσω να βρω και να το κατεβάσω. Μετά για να το χρησιμοποιήσω το κάνω include στον κώδικα μου?

Άβαταρ μέλους
Nikthebig

PDFLib or ClibPDF

Δημοσίευση από Nikthebig » 01 Μαρ 2010 18:35

<?php
$fontsize=72;
$page_height=612;
$page_width=792;
if (strlen(trim($_GET["message"]))) $message=trim($_GET["message"]);
else $message="Generate a PDF!";

$pdf=PDF_new();

PDF_open_file($pdf,"");
PDF_begin_page($pdf,$page_width,$page_height);

$font=PDF_findfont($pdf,"Helvetica","winansi",0);
PDF_setfont($pdf,$font,$fontsize);
PDF_show_boxed($pdf, $message, 0, ($page_height-$page_width)/2, $page_width, $fontsize, "center" );
PDF_end_page($pdf);
PDF_close($pdf);
$pdf_doc=PDF_get_buffer($pdf);
PDF_delete($pdf);
header("Content-Type:application/pdf");
header("Content-Lendgth: ".strlen($pdf_doc));
print $pdf_doc;
?>
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα που θέλω να χρησιμοποιήσω.όταν κάνω Run κώδικα μου βγάζει μύνημα λάθοθς στην η εντολή $pdf=PDF_new(); .Τι μπορώ να κάνω για να είναι σωστός ο κώδικας?
Αυτός είναι το μύνημα λάθους --> Fatal error: Call to undefined function PDF_new()
Έχω κατεβαση και τα 2( tcpdf και fpdf) .πως τα χρεισιμοποιω στον πιο πανω κωδικα για να δουλευει?

Apostolis_38

PDFLib or ClibPDF

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 02 Μαρ 2010 08:48

Το μήνυμα αυτό στο βγάζει γιατί δεν έχει "κάτσει" σωστά το pdflib. Γι αυτό και σου λέει πως η function pdf είναι κάτι άγνωστο για την php.

Αν χρησιμοποιήσεις τις fpdf ή tcpdf πρέπει να έχεις στο directory του site σου όλο τον φάκελο.
Μπορείς μόνο να διαγράψεις τα παραδείγματα ή τα αρχεία με τα fonts που δεν σου χρειάζονται. Εχε υπόψη βέβαια οτι για να εμφανίζονται σωστά τα fonts πρέπει να κρατήσεις όλα τα αρχεία του family font καθώς είναι σε άλλο αρχείο τα bold σε άλλο τα italic κ.λ.π.

Μετά το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις τα δεδομένα σου σε μία από τις σελίδες που υπάρχουν στον φάκελο examples (tcpdf).
Εκεί έχει κάποιες έτοιμες "φόρμες" με πίνακες κ.λ.π.
Βέβαια μπορείς να φτιάξεις και μια δικιά σου φόρμα αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα βρείς κάποια έτοιμη που να σε καλύπτει.

Οπως θα διάβασες και στο άλλο θέμα ίσως είναι λίγο πιο εύκολο το tcpdf από την άποψη οτι υποστηρίζει τα Ελληνικά, ενώ στο fpdf πρέπει να φτιάξεις/βρείς μόνος σου τη γραμματοσειρά.
Περί ορέξεως...

Υ.Γ. Μην ποστάρεις και στα δύο topics γιατί σε λίγο θα χάσουμε τη μπάλα και θα πρέπει να ψάχνουμε όλο το forum για να γράψουμε κάτι.

Άβαταρ μέλους
Nikthebig

PDFLib or ClibPDF

Δημοσίευση από Nikthebig » 03 Μαρ 2010 00:11

Ευχαριστώ για την υπόδειξη δεν θα γράφω και στα 2 topics :)
<?php
require('tcpdf.php');
$word="αρχείο τεστ για pdf";

$pdf = new TCPDF();

// $pdf = new TCPDF(PDF_PAGE_ORIENTATION, PDF_UNIT, PDF_PAGE_FORMAT, true, 'UTF-8', false);

$pdf->SetFont('freeserif','', 12);
$pdf->AddPage();
$pdf->SetFillColor(255, 255, 255, true);

//$utf8text = file_get_contents('cache/utf8test.txt', false);
//$pdf->Write(5, $utf8text, '', 1);

$pdf->Write(5, $word, '', 1);

$pdf->Output('example.pdf', 'I');
?>
Αυτό είναι ένα μέρος του κώδικα το οποίο βρήκα μέσα στο example από το TCPDF που κατέβασα. Όταν ο κώδικας εκτελεστεί και φορτώνει το txt αρχείο utf8test.txt (το οποίο υπήρχε μέσα στο TCPDF που κατέβασα) που έχει μέσα ελληνικούς χαρακτήρες το pdf δημιουργείτε με επιτυχία. Όταν το εκτελέσω με τον δικό μου τρόπο δν μου αναγνωρίζει τα ελληνικά και μου βγάζει κάτι περίεργους χαρακτήρες. Για να εκτελέσετε των κώδικα που δεν βγάζει σωστά τα ελληνικά απλά φύγετε τα σχόλια που υπάρχουν στον κώδικα. αλλιώς ο κώδικας δουλεύει σωστά.

Σημείωση Από ότι κατάλαβα το txt αρχείο που φορτώνετε είναι γραμμένο σε UTF-8.

Apostolis_38

PDFLib or ClibPDF

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 03 Μαρ 2010 08:33

Σχετικά με τους περίεργους χαρακτήρες που λες οτι βγάζει, δοκίμασε και κάποια άλλη γραμματοσειρά.
π.χ.

Κώδικας: Επιλογή όλων

$pdf->SetFont&#40;'dejavusans', '', 8&#41;;
.

Επίσης, το

$pdf = new TCPDF&#40;&#41;;
δεν χρειάζεται.

Το σωστό είναι να κάνεις uncomment την από κάτω σειρά

// $pdf = new TCPDF&#40;PDF_PAGE_ORIENTATION, PDF_UNIT, PDF_PAGE_FORMAT, true, 'UTF-8', false&#41;; 
έχοντας ορίσει τις σωστές παραμέτρους στο tcpdf_config.php

Και τέλος, θέλει λίγο προσοχή στο πως τυπώνεις τα δεδομένα σου γιατί τα examples που έχει δουλεύουν σαν template engine. Δηλαδή η "καθαρή" php μερικές φορές δεν δουλεύει.
Για παράδειγμα η echo, ή αν βγάλεις τα EOD βγάζει σφάλμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες