Ιντερνετ αγορεσ και εφορια

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
antwns kyriakopoulos

Δημοσίευση από antwns kyriakopoulos » 01 Μαρ 2010 12:55

Γεια χαρα, έχω ενα καταστημα λιανικης πωλησης γυναικείων ενδυματων και εφτιαξα ενα ιστοχωρο για αγορές μέσω ίντερνετ, αλλά πουλάω μόνο με αντικαταβολή δεν το έχω συνδέσει με τράπεζες κτλπ. Κάθε λογιστής μου λέει κάτι διαφορετικό,ο ένας μου λέει οτι θέλει μόνο απόδειξη λιανικής, ο άλλος μου λέει οτι θέλει ενα χαρτί απο εφορία που ονομαζεται ξεχωριστη σειρα Α λιανικής πώλησις με τα στοιχειά του πελάτη γραμμένα σε καθε αποστολη κατι σαν δελτιο αποστολής, ο αλλος μου λεει μονο δελτιο αποστολης και αποδειξη λαινικης, έχετε ιδεα ποιο ειναι το νομιμο? και για παραγγελιες για Κυπρο, δλδ εξωτερικο τι ισχύει?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Μαρ 2010 13:21

τελικά ίσως πρέπει να φτιάξουμε έναν κατάλογο με λογιστές που ξέρουν τι τους γίνετε στα ιντερνετικά...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 01 Μαρ 2010 22:51

απόδειξη λιανικής και δελτίο αποστολής (τουλάχιστον αυτό μου έχει πεί και ο δικός μου λογιστής) , για πωλήσεις εκτός Ελλάδος εντος Ευρωπαικής Ενωσης θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένες οι "ενδοικοινοτικές συναλλαγές" στην εφορία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες