Κώδικας ή εργαλεία προγραμματισμού;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
vevhlos

Δημοσίευση από vevhlos » 05 Μαρ 2010 14:07

ALR έγραψε:Έτσι δεν είναι και το monkey island ? :P
:o
**vevhlos ανοίγει το scummvm και αποχαιρετά την κοινωνική του ζωή.
Damn you alr

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Μαρ 2010 14:17

What?! lol :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Μαρ 2010 15:03

Καλα εγω απο τη στιγμη που βλεπω πως παει να δημιουργηθει αλλο ενα "ala athineos" topic, την κανω γιατι δεν εχω καμια διαθεση και χρονο για αγονες αντιπαραθεσεις. Ειδικα μαλιστα, οταν ακουω τοποθετησεις του στυλ "κατεβαζουμε τα φερμουαρ, τις απλωνουμε στο τραπεζι και παρτε μεζουρα να τις μετρησουμε".

goku_1607

Δημοσίευση από goku_1607 » 06 Μαρ 2010 15:00

sportsradar1980 έγραψε: 5. Simpiesi toy project soy kai taxitita metaforas dedomenon 100/1 se sxesi me ta php.html klp. o logos einai aplos afoy den fortoneis xana kai xana ta banners kai oles tis makakies poy exei mia selida.
Πάνω σε αυτό που λές, και χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις, έχω παρατηρήσει ότι όταν ανοίγω μια σελίδα flash, είναι πάρα πολύ αργή. Και ειδικά σε σχέση με τις απλές κανονικές σελίδες μου φαίνεται ότι ειναι πολύ πιο αργή. Άλλες πάλι φορές ακόμα και ένα βίντεο να φορτώνεται flash, καθυστερεί μόνο και μόνο για αυτό το βίντεο. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος διορθώστε με. Βέβαια οι flash σελίδες είναι πράγματι πολύ εντυπωσιακές..

btw: Διαβάζω το βιβλίο Ανάπτυξη Web Εφαρμογών με PHP και MySQL των Welling και Thomson. Αν έχει κανείς κανένα σχόλιο για αυτό, καλοδεχούμενο.
Γενικά και κανένα προτεινόμενο βιβλιο, στα ελληνικά όμως γιατί τα αγγλικά μου είναι λίγο άθλια.

Ευχαριστώ πολύ για ΟΛΑ και ΟΛΟΥΣ για τις γνώμες σας.

view-x

Δημοσίευση από view-x » 06 Απρ 2010 02:18

Να σας ρωτησω και εγω ο φτωχος.Ποσο διαστημα χρειαζεται για να μαθει καποιος html-css;
Νομιζα οτι αρκουσε η γνωση του προγραμματος DW και μονο αλλα απο αυτα που διαβασα παραπανω τρομαξα.Εχω μαθει μονος μου σε καλο βαθμο photoshop και illustrator με βιβλια και tutorials στο νετ, αλλα στο Dreamwever τα βιβλια δεν με βοηθανε μεχρι στιγμης να καταλαβω την φιλοσοφια του πραγματος.Μπηκα σε αλλα χωραφια.Σας ρωταω για να ξερω μηπως χανω αδικα τον χρονο μου και ειναι δουλεια αποκλειστικα των προγραμματιστων.
:question:

goku_1607

Δημοσίευση από goku_1607 » 07 Απρ 2010 14:10

view-x έγραψε:Να σας ρωτησω και εγω ο φτωχος.Ποσο διαστημα χρειαζεται για να μαθει καποιος html-css;
Νομιζα οτι αρκουσε η γνωση του προγραμματος DW και μονο αλλα απο αυτα που διαβασα παραπανω τρομαξα.Εχω μαθει μονος μου σε καλο βαθμο photoshop και illustrator με βιβλια και tutorials στο νετ, αλλα στο Dreamwever τα βιβλια δεν με βοηθανε μεχρι στιγμης να καταλαβω την φιλοσοφια του πραγματος.Μπηκα σε αλλα χωραφια.Σας ρωταω για να ξερω μηπως χανω αδικα τον χρονο μου και ειναι δουλεια αποκλειστικα των προγραμματιστων.
:question:
Βασικά επειδή άρχισα να ασχολούμαι τώρα τελευταία έχω την εξής γνώμη:
html-css είναι πάρα πολύ εύκολα και δεν χρειάζεται να διαβάσεις κάτι, απλά να βρίσκεις πάντα αυτό που ζητάς από το Internet και να το προσαρμόζεις και σιγά-σιγά θα καταλάβεις την λογική τους. Όσον αφορά την PHP που κατά την γνώμη μου είναι αναγκαία, νομίζω ότι θα σου φανεί εύκολη αν γνωρίζεις ήδη προγραμματισμό. Αλλιώς μπορεί λίγο να μπερδευτείς. Εγώ PHP από βιβλίο διάβασα αλλα το βιβλίο που διάβασα θεωρούσε σχεδόν δεδομένο ότι γνωρίζω από αντικειμενοστραφή προγραμματισμό.

Όσον αφορά την Javascript, δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ αλλά φαντάζομαι ότι βρίσκεται κοντά στην PHP.

Γενικά ας με διορθώσει κάποιος αν αυτά που λέω είναι λάθος για να μην τον μπερδεύω τον άνθρωπο....

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 07 Απρ 2010 15:53

goku_1607 έγραψε: Γενικά ας με διορθώσει κάποιος αν αυτά που λέω είναι λάθος για να μην τον μπερδεύω τον άνθρωπο....
Σωστος! Ετσι ειναι τα πραγματα
Οσο για το DW μην το μπερδευουμε με τις υπολοιπες ολοκληρωμενες εφαρμογες (Flash, Photoshop, Corel κλπ).
Ειναι ενας html editor. Μας βοηθαει στο να γραφουμε λιγοτερο κωδικα με το "χερι".
Αλλα και χωρις αυτο την δουλεια σου μπορεις να την κανεις (σε αντιθεση με τις εφαρμογες που προανεφερα).
Αν ηταν να διαλεξει καποιος, καλυτερα να ξερει xhtml-css και καθολου dreamweaver παρα το αντιθετο.

view-x

Δημοσίευση από view-x » 08 Απρ 2010 02:49

Eυχαριστω για τις απαντησεις .Απο οτι καταλαβα το DW δεν ειναι ικανο με τις λειτουργιες που εχει να φτιαξει κατι ολοκληρωμενο π.χ. μονο στην επιλεγμενη οθονη του Design :question:
Νομιζα οτι η χρηση του απευθηνεται σε χρηστες που δεν εχουν η που δεν θελουν να εχουν γνωσεις html κ.τ.λ

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 08 Απρ 2010 09:42

view-x έγραψε:Eυχαριστω για τις απαντησεις .Απο οτι καταλαβα το DW δεν ειναι ικανο με τις λειτουργιες που εχει να φτιαξει κατι ολοκληρωμενο π.χ. μονο στην επιλεγμενη οθονη του Design :question:
Νομιζα οτι η χρηση του απευθηνεται σε χρηστες που δεν εχουν η που δεν θελουν να εχουν γνωσεις html κ.τ.λ
Μπορεις να φτασεις σε ολοκληρωμενο αποτελεσμα με το design view του dreamweaver.
Απλα οι δυνατοτητες ειναι περιορισμενες. Για κατι προχωρημενο πρεπει να βαλεις χερι στον κωδικα (ακομα και σε αυτον που δημιουργει αυτοματα το DW). Εκει κολουσε το πρεπει να ξερεις και xhtml-css (και κατ' επεκταση και λιγη js)

view-x

Δημοσίευση από view-x » 08 Απρ 2010 14:22

Καταλαβα, θα δειξει ο χρονος, να στε καλα.

stratis79

Δημοσίευση από stratis79 » 09 Απρ 2010 21:25

i simboyli mou einai na mpies www.w3schools.com na anpoixeis ena notepad na kaneis examples kai meta apo 2 mines na xanarotiseis

πάρα πολύ καλή σελίδα, απλή και κατανοητή. +1

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης