Συνδεση σε MSSQL

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paink1ller

Συνδεση σε MSSQL

Δημοσίευση από paink1ller » 04 Μαρ 2010 03:53

Παιδια θελω να συνδεθω remote σε μια MSSQL απο την php μου για να τραβηξω καποια δεδομενα για το script μου αλλα μολις τωρα συνειδητοποιησα οτι κανενα απο τα linux host μου δεν υποστηριζει την mssql_connect() !

Tι κανουμε σ'αυτην την περιπτωση? Αγοραζω ενα Windows host και απο το linux host συνδεομαι σε καποιο script στο windows host το οποιο θα διαβασει και να μου ξερασει τα MSSQL δεδομενα που θελω σαν XML πχ?
Υπαρχει καποιο αλλο κολπακι?

Ευχαριστω.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Συνδεση σε MSSQL

Δημοσίευση από dva_dev » 04 Μαρ 2010 16:39

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις odbc.

[edit]
Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον δεν είναι και πολύ εύκολο γιατί θα πρέπει να φτιάξεις και odbc connection string που αφού δεν είναι δικός σου ο server ίσως να μην έχεις δικαίωμα να πειράξεις το odbc.ini ή να βάλεις βιβλιοθήκες (freetds) αν δεν τις έχεις.
[/edit]

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Συνδεση σε MSSQL

Δημοσίευση από paink1ller » 04 Μαρ 2010 22:28

dva_dev γνωριζεις μηπως καποιον hoster ελληνικο η μη που να υποστηριζει τετοια σεναρια ?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Συνδεση σε MSSQL

Δημοσίευση από dva_dev » 04 Μαρ 2010 22:34

Οχι. Τις σελίδες που φτιάχνω (δοκιμαστικά) τις έχω σε δικό μου μηχάνημα. Φαντάζομαι όμως ότι θα πρέπει να βρείς κάποιον που να πουλάει και linux hosting και windows hosting. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να βρεις κάποιον hoster που να βγάζει στο internet τον sql server του ώστε να έχεις πρόσβαση σε αυτόν από άλλο μηχάνημα εκτός εσωτερικού δικτύου.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Συνδεση σε MSSQL

Δημοσίευση από fafos » 04 Μαρ 2010 23:05

feiaxneis ena arxeio to opoio paragei ena xml ston server me thn mssql kai me enan xml parser to pairnei o allos server kai kanei input h update sthn mysql..

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Συνδεση σε MSSQL

Δημοσίευση από paink1ller » 05 Μαρ 2010 00:25

Thanks fafos αλλα ο sql server δεν ειναι δικος μου. Απλα εχω credentials να συνδεθω remote και να τραβηξω πραγματα.

Μαλλον θα παρω καποιο win host για διαμεσολαβητη αλλα ρε γμτ απο οτι ειδα ειναι 240.000 εγραφες αυτες που πρεπει να τραβηξω και λογικα σε XML θα βγει τεραστιο. Λογικα θα το βαλω να τα σπαει σε 10.000 εγραφες πακετακια..

Γνωριζεις μηπως αν απο windows hosting μπορεις να συνδεθεις σε remote MSSQL σερβερ και οχι μονο τοπικα?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Συνδεση σε MSSQL

Δημοσίευση από dva_dev » 05 Μαρ 2010 00:54

Μπορείς να συνδεθείς όπως συνδέεσαι και από το μηχάνημα σου (με τα ίδια credentials).
Μήπως όμως αφού είναι αρκετός όγκος εγγραφών, είναι προτιμότερο να φύγεις από linux hosting και να πας σε windows hosting?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Συνδεση σε MSSQL

Δημοσίευση από dimsis » 05 Μαρ 2010 08:14

Τα data αυτά στον sql server θα συνεχίσουν να ενημερώνονται και θα πρέπει να τα τραβάς στην mysql κάθε τόσο;
Αν όχι κάνε ένα export (δεξί κλικ στην βάση από τον sql server manager > tasks > export data) και import στη mysql να τελειώσει η δουλειά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες