πτυχιακη:κατασκευη site με προγραμμα επεξεργασιας εικονας

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
chivaslife

Δημοσίευση από chivaslife » 04 Μαρ 2010 11:19

γεια σας παιδια εχω αναλαβει πτυχιακη εργασια με θεμα τη κατασκευη ιστοσελιδας η οποια να μπορει να ανεβαζει ο χρηστης εικονες και θα μπορει να τις επεξεργαζετε με καποιο προγραμμα.νομιζω πως εχω καταληξει να φτιαξω το site με dreamweaver(η'joomla) και τωρα ψαχνω να βρω προγραμμα για το photo editing και πως αυτο ειναι εφικτο να δουλεψει με το site...μου εχουν προτινει το imagemagick..
Οποιος γνωριζει ας μου απαντησει γιατι ειμαι σε συγχηση μιας και ειναι πρωτη φορα που θα φτιαξω site και δεν ξερω πως ακριβως να ξεκινησω...ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Μαρ 2010 18:19

chivaslife έγραψε:να φτιαξω το site με dreamweaver(η'joomla) και τωρα ψαχνω να βρω προγραμμα για το photo editing και πως αυτο ειναι εφικτο να δουλεψει με το site...
Ξεκινάς λάθος, δεν είναι τα ίδια πράγματα.... έλεος έχεις φτάσει στην πτυχιακή και δεν έχεις ιδέα να ξεχωρίσεις 2 τέτοια αντικείμενα;

http://www.pizap.com/application.php

http://fotoflexer.com/

http://www.picnik.com/

δες μερικά παραδείγματα... θα μπορούσες να το κάνεις και με HTML5 και canvas use, αλλά τι λέω τώρα, εδώ dreamweaver και Joomla είναι το ίδιο πράγμα

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 07 Μαρ 2010 23:39

Τι ακριβώς εννοείς όταν λες να τις επεξεργάζεσαι; Να τις συλλέγεις, να τις οργανώνεις στον server και να τις προβάλεις; Ή να κάνεις ψηφιακή επεξεργασία στα αρχεία;

Το πτυχιακή+joomla δεν το σχολιάζω...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 07 Μαρ 2010 23:52

@sermac :Που ακριβώς είναι το κακό να γίνει με Joomla?

@chvaslife
Μπορείς να αναφέρεις τι είδους επεξεργασία θέλεις να κάνει το πρόγραμμα στις φωτο; Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω σ αυτό.

chivaslife

Δημοσίευση από chivaslife » 08 Μαρ 2010 01:10

παιδια σας ετχαριστω καταρχην για το ενδιαφερον που δειχνετε!!και οσο αφορα για το οτι δε γνωριζω να ξεχωριζω αυτα τα δυο πραματα(δε σε καταλαβαινω για ποια εννοεις)κ δευτερον φαντασου μονο οτι δε μας εχουν μαθει καθολου τετοιου ειδους προγραματα και τωρα μαθαινω το dreamweaver με τις λιγες εντολες κωδικα html που μας μαθανε και κατι λιγα απο javascript για αυτο το λογο σας ρωταω αν ειναι πιο ευκολο το joomla..δε μου εχει πει ακριβως ο καθηγητηε τι επεξεργασια να κανει το προγραμα..κατιι για image retrieval seguentation cropping....ητανε σε μαθημα ψηφιακης επεξεργασιας εικονας και δε το ειχα παρει οποτε δε ξερω ακριβως τι ειναι αυτα...αλλα μου ειπε οτι θα με βοηθησει σε αυτο το κομματι μιας και δε ξερει απο web development...οποτε αν μπορειτε καταρχην να μου πειτε ποια θα ηταν η σωστη μεθοδολογια για να ξεκινησω το στησιμο απλα του site θα με βοηθουσατε παρα πολυ....!!!ηδη εχω αρχισει και βλεπω καποια βηθηματα που υπαρχουν για το dreamweaver για να το μαθω καπως...αν και λογικα θα ειναι καπως απλο πιστευω...σα το pizap.com που ειπε ο φιλος πιο πανω...ευχαριστω και παλυ παιδια!

chivaslife

Δημοσίευση από chivaslife » 08 Μαρ 2010 01:14

Sermac έγραψε:Τι ακριβώς εννοείς όταν λες να τις επεξεργάζεσαι; Να τις συλλέγεις, να τις οργανώνεις στον server και να τις προβάλεις; Ή να κάνεις ψηφιακή επεξεργασία στα αρχεία;

Το πτυχιακή+joomla δεν το σχολιάζω...
θα κανεις upload την εικονα σου και θα κανεις επεξεργασια μετα σε αυτη..
το πτυχιακη +joomla δε καταλαβα τι εννοεις...

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 08 Μαρ 2010 01:21

Το κακό είναι ότι χάνεται ο σκοπός τις πτυχιακής. Όταν το θέμα λέει "κατασκευή ιστοσελίδας", τότε σκοπός είναι να μάθεις να υλοποιείς μια ιστοσελίδα, όχι να μάθεις πως δουλεύει μια έτοιμη ιστοσελίδα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 08 Μαρ 2010 01:30

chivaslife έγραψε:θα κανεις upload την εικονα σου και θα κανεις επεξεργασια μετα σε αυτη
Όχι Γιάννης... Γιαννάκης. crop? resize? περιστροφή? κατωφλίωση? κωδικοποίηση? ανίχνευση ακμών? οπτική αναγνώριση? Τι είναι τέλος πάντων αυτή η επεξεργασία; :hammer:
Εικόνα

chivaslife

Δημοσίευση από chivaslife » 08 Μαρ 2010 01:38

Sermac έγραψε:
chivaslife έγραψε:θα κανεις upload την εικονα σου και θα κανεις επεξεργασια μετα σε αυτη
Όχι Γιάννης... Γιαννάκης.
ThyClub έγραψε:@sermac :Που ακριβώς είναι το κακό να γίνει με Joomla?
Το κακό είναι ότι χάνεται ο σκοπός τις πτυχιακής. Όταν το θέμα λέει "κατασκευή ιστοσελίδας", τότε σκοπός είναι να μάθεις να υλοποιείς μια ιστοσελίδα, όχι να μάθεις πως δουλεύει μια έτοιμη ιστοσελίδα...

Λοιπον για να μην μπερδευομαστε...ο καθηγητης που μου ανεθεσε την πτυχιακη δεν ειδικευεται στο web devel+design αλλα στην επεξεργασια εικονας...εγω ηθελα ενα θεμα με κατασκευη ιστοσελιδας για να μαθω με την ευκαιρια και ετσι ηρθαμε στο συμβιβασμο να κανω ενα site το οποιο να κανει επεξεργασια εικονας...image oriented retrieval cropping και οτι αλλο θελουμε...το νοημα λοιπον ειναι να κανει την επεξεργασια εικονας...δεν ειναι το θεμα να μαθω λοιπον πως δουλευει μια ετοιμη ιστοσελιδα...

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 08 Μαρ 2010 01:53

Την βρήκαμε την άκρη λοιπόν! Μην ψάχνεις κάποιο έτοιμο photo editing πρόγραμμα γιατί πολύ δύσκολα θα καταφέρεις να το κάνεις να επικοινωνεί με την ιστοσελίδα. Μπορείς να κάνεις εύκολα περικοπή με PHP και GD library. Αν γράψεις php crop στο google θα βρεις πάρα πολλά script να μελετήσεις.
Εικόνα

chivaslife

Δημοσίευση από chivaslife » 08 Μαρ 2010 01:59

ωραιος ο φιλος!!ναι το θεμα ειναι οτι δεν σε πιανω οταν λες οτι κανω περικοποπη με PHP και GD library!!υποψην το ξερω οτι γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι κ λιγο ασχετος....φαντασου οτι το μονο που μαθαμε σε σχεση με ιστοσελιδες ειναι html κωδικα σε wordpad ποθ ειχε σχεση πως κανεις μια φορμα τα τελειως βασικα...οποτε αυτα που μου λετε για php και τετοια δε τα πιανω...καταρχν με το dreamweaver να ξεκινησω?ειμαι σε καλο δρομο?θα χρειαστει και αλλο prog?

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 08 Μαρ 2010 02:38

Λες "να μπορει να ανεβαζει ο χρηστης εικονες". Οπότε, πριν να διαβάσω τα edit σου, εγώ υποθέτω ότι γνωρίζεις έστω μια γλώσσα ικανή να δημιουργήσει σελίδες με δυναμικό περιεχόμενο. Αφού δεν γνωρίζεις (και δεν φταις εσύ γι' αυτό), συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να προσφέρω κάτι περισσότερο μέσα από εδώ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 08 Μαρ 2010 09:17

Des:
- html me dreamweaver kai notepad
- sikose topika testing server me xampp
- php, eidika
-> file uploads
-> GD
-> imagemagic
- mysql an xreiazesai vasi dedomenon

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 08 Μαρ 2010 11:26

Εγώ θα έλεγα ότι τέτοια εφαρμογή φωνάζει από μακρυά για flash. Βέβαια θα πρέπει να μάθεις actionscript αλλά ούτως ή άλλως θα πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα όπως σε κόβω. Πιστεύω ότι έιναι πιο εύκολο να μάθεις actionscript από php και ειδικά για advanced καταστάσεις όπως η δικιά σου.
Καλό κουράγιο.

chivaslife

Δημοσίευση από chivaslife » 08 Μαρ 2010 12:40

λοιπον νομιζω οτι μου δημιουργησατε λιγο αγχος!!δε το περιμενα τοσο τραγικο!λοιπον εγω ειχα αρχισει να διαβαζω κατι manuals στο dreamw και εχω σκοπο να κανω ενα απλο interface με μια επιλογη οπου θα ανεβαζει ο χρηστης την εικονα του κ μετα θα εχει στο κεντρο την εικονα και δεξια καποιες επιλογες οπου θα μπορει να επεξεργαστει την εικονα...παντος το ανεβασμα εικονας απο οτι ειδα υπαρχει ετοιμο στο dreamw.Τωρα δε ξερω αν χρειαζετε βαση για τις εικονες μιας και θα ανεβαινουν προσωρινα...ειχα διαβασει παντος καπου σε αλλο θεμα σε αυτη την ιστοσελιδα οπου ειχε συνδεσει ενας το imagemagick με το site...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες