ΕΙΝΑΙ Νόμιμο το εξής.............

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
sportsradar1980

Δημοσίευση από sportsradar1980 » 05 Μαρ 2010 09:36

Να βουτήξω ολη την database ενος Site px toy freestuff να την περάσω σε μια βάση και να τα κανω ολα RSS για να τα βρίσκει ο χρήστης ευκολα χωρίς ολες αυτες τις διαφιμίσεις?
αν απο κάτω λεεω Πηγή . FReestuff?

Συγκερκιμένες προτάσεις παρακαλώ. ;)

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 05 Μαρ 2010 09:44

όχι χωρίς την προηγούμενη έγγραφη άδεια του ιδιοκτήτη ή υπεύθυνου διαχειριστή.

sportsradar1980

Δημοσίευση από sportsradar1980 » 05 Μαρ 2010 10:02

και τότε πως εδω βλέπω θέματα απο αλλα sites εχει παρθει αδεια?
anyway εγώ θα το κάνω και θα περιμένω μηνύσεις ;) να γελάσουμε.

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 05 Μαρ 2010 10:11

είναι άλλο να πάρεις ένα θεμα και να αναφερθείς στη πηγή σου, και άλλο να αντιγράψεις ολόκληρη την database. Τυπικά μιλώντας ακόμα και για την αντιγραφή ενός θέματος θέλεις έγγραφη άδεια αλλά αυτό είναι που δεν θα το κυνηγήσει κανείς. Έτσι και αλλιώς διαφήμιση κάνεις. Αλλά αν αντιγράψεις ολόκληρο το site τα δεδομένα αλάζουν
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Black_Elk την 05 Μαρ 2010 11:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 05 Μαρ 2010 11:07

sportsradar1980 έγραψε:... για να τα βρίσκει ο χρήστης ευκολα χωρίς ολες αυτες τις διαφιμίσεις?...
Αν δεν σου αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί το Freestuff μπορείς άνετα να την κάνεις. Δεν σε κρατάει κανένας δεμένο εδώ μέσα. Από την άλλη αν θέλεις να υποδείξεις κάτι ουσιαστικό εδώ είναι το καταλληλότερο μέρος.

sportsradar1980

Δημοσίευση από sportsradar1980 » 05 Μαρ 2010 11:21

manoli:
eise ligo mikroylis na milao mazi soy;)
otan megaloseis ela na moy xanaprotineis kati.
grapse esy ta manual soy kai ase ayta ta "sklira spor" gia alloys

exaloy ine gia testing to freestuff exei apla epilxtei san target site.
to software poy teliono royfali ola ta Phpbb kai malitsa spaei kai to image verification poy exei .

aloste ayto den kanei kai to google?
e kai ego ayto kano INDEX ena olokliro site mipos i google pire adeia egrafi kai den to xero?
i to google den exei rufixei ola ta data?

ta kaneis minisi sto google?

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 05 Μαρ 2010 11:40

Γιατί να τα κάνεις όλα αυτά?

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 05 Μαρ 2010 11:43

Εμ δεν ξέρεις να γράφεις, εμ δεν ξέρεις και να διαβάζεις. Ρίξε μία ματιά σε τι αναφέρομαι εγώ και σε τι απαντάς εσύ. Άλλα γι' άλλα και ότι νάναι.

Τα άλλα τα αφήνω ασχολίαστα γιατί έχω καλύτερες δουλειές να κάνω

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Μαρ 2010 11:46

Χρειάζεται software για αυτό;

ή μάλλον, δεν υπάρχει ήδη software για αυτό;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 05 Μαρ 2010 11:46

δηλαδη ρε φιλε θα παρεις ολα τα δεδομενα που εχουμε σαν χρηστες στο freestuff και θα τα βαλεις σε αλλο site?με ποιο δικαιωμα εγω δεν γουσταρω να υπαρχουν και αλλου αλλα μονο σε 3-4 σελιδες που εχω διαλεξει να ειμαι και οχι που με βαλαν με το ζορι

sportsradar1980

Δημοσίευση από sportsradar1980 » 05 Μαρ 2010 12:32

katarxas etsi sizitame den einai tipoita prosopiko apla eixa mia diafonia me kapion kai propspatho na toy apodeixo oti ola einai free.

simasia den exei giati na to kano ( oyte prokeite na to kano ) apla to thema einai mporei kapios na me kinigisei nomika?
goystareis den goystareis ayto ennoo oti o kathenas mporei na kanei oti thelei kai oti goystarei telika tipota den elexete.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 05 Μαρ 2010 12:45

Γενικά πρέπει να κοιτάξεις τους όρους χρήσης του κάθε site που θέλεις να πάρεις δεδομένα. Αν λέει ότι μπορείς να πάρεις τα πάντα χωρίς να ζητήσεις οποιαδήποτε άδεια τα παίρνεις. Αν λέει ότι θέλεις έγγραφη άδεια, είναι στο χέρι σου αν θα τα πάρεις ή όχι. Αν τα πάρεις μπορεί να σε κυνηγήσει μπορεί και όχι, εξαρτάται από τα κέφια του ιδιοκτήτη. Μπορεί να τα έχουν αντιγράψει 1εκ άλλα sites και να μην έχει πρόβλημα, αλλά όταν τα αντιγράψεις εσύ, να μην του αρέσει το χρώμα παπούτσια που φοράς και να σε κυνηγήσει με κάθε μέσο που έχει στη διάθεση του.
Το ότι μπορεί όλος ο υπόλοιπος κόσμος να έχει κάνει αυτό που θέλεις να κάνεις και εσύ, δεν σου δίνει το δικαίωμα ή την άδεια να το κάνεις αν οι όροι χρήσης λένε διαφορετικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Μαρ 2010 12:46

Προσωπικά θα σε κυνηγήσω νομικά.

Οι δικηγόροι μου γνωρίζουν πως τα Tutorials τα οποία γράφω είναι για περιορισμένη χρήση μέσα από την κοινότητα του Freestuff.gr.

Εάν τα πάρεις και τα παρουσιάσεις αλλού, χωρίς την δικιά μου ΚΑΙ του cordis την άδεια, θα τα πούμε αλλού.

Όχι, στο Internet δεν είναι όλα Free. Τέτοιες ηλίθιες ιδέες είναι που έχουν καταστρέψει την αγορά και τον τρόπο που κινείται.

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 05 Μαρ 2010 13:37

Σε καμία περίπτωση δεν είναι όλα τσάμπα στον internet. Υπεραπλουστευμένη άποψη τουλάχιστον – αν όχι επικίνδυνη.
Επίσης είσαι τελείως λάθος για το google. Στο google δηλώνεις το site σου και έχεις το δικαίωμα και την δυνατότητα να ορίσεις ποιες σελίδες το google θα ταξινομήσει, όπως και σε όλα τα άλλα search engines. Επίσης τα search engines δεν αντιγράφουν το υλικό κανενός, απλά λειτουργούν ως ευρετήρια. Δεν διαγράφουν/κρύβουν διαφημίσεις ή άλλο υλικό κατά βούληση ούτε αφαιρούν verification images / codes και οτιδήποτε σχετίζεται με την κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων ή χρήσης.
Ταυτόχρονα ακόμα και αν δεχτούμε ότι έχεις πάρει άδεια αναδημοσίευσης οποιουδήποτε υλικού, και ειδικότερα κειμένων, εάν τυχόν ο κώδικας σου δεν δουλέψει σωστά και είτε δεν αναφέρει την πηγή ή χειρότερα παραλείψει ένα κομμάτι του άρθρου που αντέγραψες, κινδυνεύεις να κατηγορηθείς για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας και διασπορά ψευδών ειδήσεων.
Ο κάθε εκδότης οποιουδήποτε υλικού έχει το δικαίωμα να το διαθέσει όπως και αν επιθυμεί.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Μαρ 2010 14:08

το FS νομίζω το ανέφερες σαν παράδειγμα για να παρουσιάσεις την υπόθεση, αλλά νομίζω ότι από τις απαντήσεις κατάλαβες ότι όταν πας να κάνεις rip μια κοινότητα, κι όχι απλά ένα site, τότε έχεις να κάνει με όλους όσους την απαρτίζουν και όχι απλά με τον 'ιδιοκτήτη'. Με λίγα λόγια, ακόμα κι αν αυτός που έχει το domain δεν έχει όρεξη να το κυνηγήσει το θέμα μπορεί να βρεθούν 10-15 άτομα από τα 500-600 που είναι ενεργά και να θέλουν να το κυνηγήσουν.

γενικά εδώ δεν είμαστε νομικοί, αν θες να ρωτήσεις για το design ή τον programming της σελίδας σου ευχαρίστως να το κάνουμε, αλλά για αυτά τα θέματα ρώτα καλύτερα τον δικηγόρο σου.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες