Επιλογή PHP IDE?

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από burnmind » 05 Μαρ 2010 14:02

Μετά από αρκετά χρόνια που γράφω τον κώδικά μου με το λιτό και απέριττο PSPad, αποφάσισα να δοκιμάσω να αρχίσω να χρησιμοποιώ κάποιο IDE, για να μαζέψω όλα μου τα projects και να εκμεταλευτώ τις παραπάνω δυνατότητες που θα μου δώσει (refactoring - αν υποστηρίζει, debugging, σύνδεση με subversion κλπ).

Χρησιμοποιώ το NetBeans όταν γράφω Java και αφότου είδα πως υποστηρίζει και PHP το δοκίμασα, αλλά από τον editor του ακόμα (χωρίς να δοκιμάσω τίποτα παραπάνω) μου την έσπασε (πχ μετά από μία if, βγάζει τα brackets όπου να'ναι).

Τι εναλλακτικές υπάρχουν εκτός του Zend Studio που και ακριβό είναι, αλλά και απίστευτα βαρύ και δύσχρηστο (η τελευταία του έκδοση, 7 νομίζω); Το είχα δοκιμάσει πριν κάποιο καιρό σε μία εταιρεία που συνεργαζόμουν, δε μου άρεσε καθόλου και αυτοί οι ίδιοι σκεφτόντουσαν τότε το downgrade σε παλαιότερη έκδοση.

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από nbc » 05 Μαρ 2010 14:54

Το PhpED το έχεις δοκιμάσει;

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από burnmind » 05 Μαρ 2010 15:10

nbc έγραψε:Το PhpED το έχεις δοκιμάσει;
Η ερώτηση είναι ανούσια μια και ήδη έχω γράψει τι έχω δοκιμάσει. :P

Θα το δοκιμάσω λοιπόν, ευχαριστώ για την πρόταση. Μια και υποθέτω πως εσύ αυτό χρησιμοποιείς, τι έχεις να μου πεις για τις δυνατότητές του και κυρίως τι ΔΕ σου αρέσει σ'αυτό;

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από nbc » 05 Μαρ 2010 16:38

Sorry για την ερώτηση, όντως redundant.

Δεν χρησιμοποιώ το PhpEd (είμαι κι εγώ της code-editor σχολής και συνήθειας) αλλά το σκέφτομαι σοβαρά. Στον editor δεν έχω πρόβλημα, με εξυπηρετεί αυτός που χρησιμοποιώ. Με το debugging κουτσά-στραβά βγάζω άκρη. Με το profiling, όμως, όχι. Μου λείπει. Έπαιξα με το webgrind κάποτε, αλλά δεν βολεύει.

Κακά τα ψέμματα, άμα το project μεγαλώνει χρειάζεται IDE. Αλλιώς, χάνουμε χρόνο τσάμπα και βερεσέ.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από viktoras » 05 Μαρ 2010 16:43

Είναι ανάλογα με τις ανάγκες του καθενά.. το NetBeans το χρησιμοποιώ εδώ και 4-5 μήνες για PHP / Subversion projects. Κι εγώ θα ήθελα κάτι πιο ελαφρύ, αλλά απαραιτήτως να δουλεύει καλά με SVN.

Για την ώρα πειραματίζομαι με το Notepad++ [ υπάρχει και svn plugin ] αλλά το καλύτερο όντως θα ήταν κάτι ελαφρύτερο από NetBeans, με την χάρη ενός απλού editor και features απαραιτήτως να περιλαμβάνουν svn, ftp projects ;-)

Περιγράφω δηλαδή το Coda που χαίρονται οι Mac users :D
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από burnmind » 05 Μαρ 2010 18:17

@nbc: Κι εγώ τώρα ένιωσα την ανάγκη για ένα IDE, με το που μαζεύτηκαν αρκετά μεγαλούτσικα projects που πρέπει να κάνω συνεχές support.

@viktoras:
Το bug που περιγράφω με τα λάθος brackets μετά από if ή else σου το βγάζει το NetBeans;

Επίσης, δε βλέπω να υποστηρίζει refactor για την PHP. Έτσι είναι, ή πρέπει να το ενεργοποιήσω από κάπου ή να στήσω με συγκεκριμένο τρόπο το project;

Όσο για το βαρύ, εντάξει δεν είναι και σαν ένας απλός editor αλλά δε το λες βαρύ για IDE (τουλάχιστον όχι μετά από αυτό που βίωσα με το Zend Studio!).

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από vcore » 05 Μαρ 2010 18:19

Aptana Studio?
Eclipse ?
CodeCharge

Τα είχα βάλει στο pc αλλά δεν πολυασχολήθηκα μαζί τους μου φάνηκαν πολύ περίπλοκα στην λειτουργία για το επίπεδο μου.

PhpEd το δοκίμασα ένα φεγγάρι για λίγο αλλά από αυτό το λίγο σίγουρα ξεφτυλίζει κάτι DW και κάτι IDE ο θεός να τα κάνει. Δεν θυμάμαι αν υποστιρίζει subversion αλλά όσον αφορά το θέμα tags και syntax νομίζω ότι κάνει την δουλειά μου με αξιοπρέπεια!
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από burnmind » 05 Μαρ 2010 18:29

Ευχαριστώ για την απάντηση vcore αλλά ψάχνω προτάσεις από κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει κάποιο και τον άφησε ευχαριστημένο. Το να προτείνει κάποιος κάτι χωρίς να το δοκιμάσει δεν έχει ουσία, υπάρχει και το google γι'αυτή τη δουλειά ;-)

Όσο για το PhpEd, κατέβασα την trial και μέσα στο σ/κ θα το δοκιμάσω.

Πάντως το IDE το θες για τα παραπάνω πράγματα που θα σου προσφέρει και όχι για τα tags και το syntax που μπορούν να το κάνουν και οι απλοί editors.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από viktoras » 05 Μαρ 2010 18:55

burNMind έγραψε:@nbc: Κι εγώ τώρα ένιωσα την ανάγκη για ένα IDE, με το που μαζεύτηκαν αρκετά μεγαλούτσικα projects που πρέπει να κάνω συνεχές support.

@viktoras:
Το bug που περιγράφω με τα λάθος brackets μετά από if ή else σου το βγάζει το NetBeans;

Επίσης, δε βλέπω να υποστηρίζει refactor για την PHP. Έτσι είναι, ή πρέπει να το ενεργοποιήσω από κάπου ή να στήσω με συγκεκριμένο τρόπο το project;

Όσο για το βαρύ, εντάξει δεν είναι και σαν ένας απλός editor αλλά δε το λες βαρύ για IDE (τουλάχιστον όχι μετά από αυτό που βίωσα με το Zend Studio!).
Όχι, εμένα ακολουθεί τις ρυθμίσεις που του έχω θέσει! Tools > Options > Editor > Formatting > Language: PHP, Category: Braces :wink:

Όσο για το refactoring, δεν προσπάθησα να το αξιοποιήσω μέχρι στιγμής, αλλά βλέπω ότι υπάρχουν πολλά προβλήματα από netbeans users.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από burnmind » 05 Μαρ 2010 19:03

viktoras έγραψε:Όχι, εμένα ακολουθεί τις ρυθμίσεις που του έχω θέσει! Tools > Options > Editor > Formatting > Language: PHP, Category: Braces :wink:
Καλά, ενώ είχα αλλάξει χρώματα από εκεί αυτό δεν το είχα πάρει χαμπάρι.. :roll:

Ενώ στις ρυθμίσεις για Java έχει preview και οι αλλαγές γίνονται κανονικά, στην php ούτε preview έχει, ούτε δουλεύουν οι ρυθμίσεις! Μάλλον για επανεγκατάσταση πάω και βλέπουμε..

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από ThyClub » 08 Μαρ 2010 13:24

Δεν έχω συναντήσει καλύτερο απο το Zend Studio. Ο PhpEd είναι αρκετά καλός και έχει και υποστήριξη για διάφορα frameworks όπως το symfony πχ αλλά το Zend με ικανοποιεί πλήρως.
Τώρα για το αν είναι βαρύ...
Ναί αν το ανοίγεις και το κλείνεις κάθε φορά που θέλεις να κάνεις επεξεργασία ένα αρχείο τότε είναι λίγο σπάσιμο αλλά αν το μάθεις καλά τότε σου λύνει τα χέρια και δεν χρειάζεται να κλείνει καθόλου.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Επιλογή PHP IDE?

Δημοσίευση από burnmind » 08 Μαρ 2010 13:38

@dklovedoctor Ευχαριστώ.
ThyClub έγραψε:Τώρα για το αν είναι βαρύ...
Ναί αν το ανοίγεις και το κλείνεις κάθε φορά που θέλεις να κάνεις επεξεργασία ένα αρχείο τότε είναι λίγο σπάσιμο αλλά αν το μάθεις καλά τότε σου λύνει τα χέρια και δεν χρειάζεται να κλείνει καθόλου.
2 μέρες το δούλεψα και δε χρειαζόταν να το κλείνω, έκλεινε μόνο του! :P Πάντως δε με πειράζει τόσο πολύ το αν είναι βαρύ, το ότι είναι τελείως δύσχρηστο (γνώμη μου) με πειράζει, όπως και το Eclipse στο οποίο είναι πλέον στημένο (έτσι εξηγούνται όλα!). Να σου πω την αλήθεια δε θα είχα πρόβλημα να του δώσω λίγο παραπάνω χρόνο και να προσπαθήσω να το μάθω και να συμβιβαστώ, αλλά φοβάμαι μη μου αρέσει τελικά, γιατί 400 ευρώ αυτή τη στιγμή ΔΕΝ δίνω για να το αγοράσω, όσο καλό και αν είναι! :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες